Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu exista termen de comparatie intre ragaielile turbo si mieunatul scos de multi cilindri "transpirati"! Iar live NU SE COMPARA cu sunetul din inregistrari sau transmisii tv, efectiv ti se ridica parul pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da.Vor arata fain la anul zic eu.

 

In alta ordine de idei,Lorenzo in AMG W05 pe Silverstone :

 

Cica omul e fast learning.

Sunt curios insa de timp : Silverstone - International Circuit - 0.50.452.

Nu am timpi de masina de F1 cu care sa o compar,sigur nu e varianta pe care se alearga in F1,acolo erau pe la 1.30.Nu am un timp cu care sa fac comparatie,ma poate ajuta careva?

 

Nu cred ca a facut 50.452 pe o varianta mai scurta, cred ca a facut 1:50.452 pe varianta normala. In 2016 au fost timpi de 1.35-.1.36 la Silverstone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a facut 50.452 pe o varianta mai scurta, cred ca a facut 1:50.452 pe varianta normala. In 2016 au fost timpi de 1.35-.1.36 la Silverstone.

Plm...dai play la video-ul ala o sa vezi ca la sf la 3.46 iti arata timpul scris mare : 00.50.452...

Nu e varianta de F1,aia e foarte grea complicata si nu o stie.Sunt convins ca e varianta de motogp.Insa nu am un timp al unei masini de F1 pe acea varianta.Ar fi interesant de facut o comparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm...dai play la video-ul ala o sa vezi ca la sf la 3.46 iti arata timpul scris mare : 00.50.452...

Nu e varianta de F1,aia e foarte grea complicata si nu o stie.Sunt convins ca e varianta de motogp.Insa nu am un timp al unei masini de F1 pe acea varianta.Ar fi interesant de facut o comparatie.

Uite aici variantele:

http://www.marshalsguide.com/index.php/Silverstone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,Silverstone International e ala mic rotund fara curbele de viteza mare,care sunt sigur ca i-ar fi creat probleme.Treaba e ca nu cred sa fi mers vreo masina de F1 pe asta si mai mult ca sigur nu una de dupa 2014...deci nu prea avem cu ce compara sa ne dam seama daca timpul e competitiv....

Un interviu foarte fain cu Verst si Ric (isi iau interviu singur si vorbesc destul de liber),e foarte fain de urmarit,foarte entertaining :

 

 

Sunt semi-prieteni si relaxarea se vede.Ma gandesc ca un interviu Ham-Rosberg nu ar fi asa lejer :)

La Abu-Dhabi cei 2 sunt aproape la linie unul fata de altul.Ferrari si RB sunt aproape de ei,dar aici nu cred ca mai conteaza,pentru ca mi se pare ca Rosberg e aici in pozitia de a se bate cu Hamilton pentru locul 1.

Deci sperantele lui Ham de a fi Rosberg depasit de 2-3 baieti cred ca au ramas in Brazilia.Aici va avea de furca cu Rosberg.

 

Sa speram totusi ca va fi entertaining si vor fi depasiri,nu o cursa strategica si incrancenata pentru rezultat.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca gume, este?

Prodigiosul a aratat ce a avut de aratat (trozneala, ultimul in cursa, baraj la Nico, locul 4 in fata lui Rici ... destul zic eu, pentru 18 ani abia impliniti).

Sebi a mers foarte bine, dar politica i-a taiat aripile in ultimele 5 tururi, nu l-a deranjat nici c-o scama pe Nico ... deh, daca il depasea isi urca in cap toata presa germana.

Cu aia italiana se descurca el, oricum in cizma domneste depresia din cauz bulibaselii de la echipa rosie, asa ca nu prea erau asteptari; dar cu vaterland nu te pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prodigiosul a aratat ce a avut de aratat (trozneala, ultimul in cursa, baraj la Nico, locul 4 in fata lui Rici ... destul zic eu, pentru 18 ani abia impliniti).

 

Verstappen nu mi-e simpatic deloc, dar mi se pare pilotul pe care ar trebui sa fie bataie in acest moment pe piata transferurilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca gume, este?

La cat il ridicati in slavi n-ar fi trebuit sa treaca o pixda pe langa el intorcandu-i casca pe cap nici daca ar fi mers pe jante!

In primul tur si-a facut-o cu mana lui, pe urma au scos din maneca strategia cu o oprire pe care n-o incercase nimeni. Ma mir totusi ca nu si-a facut numarul cu

Rosberg si "s-a lasat depasit" imediat ce a primit hitleristul comanda prin radio :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strategie a facut Hamilton....." daca tot pierd campionatul, nu ma mai intereseaza ca pierd cursa"..... dar nu a reusit sa-l franeze suficient de mult pe Rosberg incat sa fie depasit de cei doi urmaritori...

Dpmdv a fost unfair!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat el ceva, dar nu i-a iesit. Rosberg a fost stapan pe el si nu s-a pierdut cu firea.

Exact.

Si cred ca l-a ajutat putin si Vettel care a decis sa nu se bage intre cei 2.

Bine,voalat a si zis ca nu se baga si ca "Hamilton played some dirty tricks out there".

 

Neamtzu a facut ceva tipic nemtezesc,l-a batut implacabil,rece,calculat, incercand sa nu se expuna in nici un fel.Si-a jucat cartea lui si a castigat.Ajutat si de multele abandonuri ale englezului.

Nu mi se pare gresit ce a facut Hamilton cu incetinirea.A incercat si el ,ca oricum altfel nu avea ce face.Rosberg trebuia sa se infiga sa-l depaseasca daca Hamilton incetinea,simplu.In fine.

Am inteles ca mai nou vor sa-l pedepseasca pe Hamilton pentru aceasta manevra cei de la AMG.Abureli.In fine.

 

Imi place ca Rosberg a iesit campion mondial,intrati pe pagina lui si il veti auzi cum canta "Sex on fire" in masina cu "trupa" :crack:

Imi place si ca Hamilton nu a iesit campion mondial pentru ca nu vom mai asista la manifestarile penibile specifice black-manelistului care zace in el.Si pentru ca presa britanica si-a luat-o in barba cu treaba asta si sunt posmorati acum mai rau ca si vremea de pe insula.

Asta nu schimba faptul ca Hamilton era pilotul mai bun dintre cei 2.S-a vazut cred ca in toate cursele de anul asta.Dar Dumnezeu a zis ca e de ajuns,gata cu maneaua si cu lanturile la gat,e destul.

Long live the Rosberg :)

Oricum "domnia" lui Rosberg va fi de scurta durata,a luat campionatul in al 12-lea ceas,si nu il va mai lua vreoadata,la anul se va schimba balanta masiv in favoarea aerodinamicii si suspectez ca echipa nr.1 va fi (din nou) RB (Newey).

La anul va fi intre Verstappen si Ricciardo.Kinky.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................. Am o intrebare: ritmul ala incredibil al lui Vetel a fost numai de la supersofturile alea? ..........

mdaa.....

......si salatei de melci consumate de Hamilton la pranz :)

 

 

in alta ordine de idei, pe vremuri, daca ar fi fost Senna si Prost, sigur se solda cu acrosaj :)

...eventual si la Schumacher cu Hill....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,aia ar fi trebuit sa se intample in mod normal,daca Hamilton lasa ritmul,Rosberg ar fi trebuit sa incerce sa il depaseasca si de acolo,Dumnezeu cu mila.

Dar Rosberg e neamt si calculat pana la linie si a avut si noroc ca a fost in spate Vettel,ca daca era Verst sau Ric,aia il haleau.

Asa a fost sa fie,dupa cum am zis,or fi ajuns manelele pana la ceruri si s-a dat cu "jet" ca nu se mai putea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir totusi ca nu si-a facut numarul cu Rosberg si "s-a lasat depasit" imediat ce a primit hitleristul comanda prin radio :D

Max-Wax invata repede si bine.

Cine sint marile puteri in F1? englezii si germanii. A preferat sa nu muste in situatia data, ca s-ar fi pus rau cu cel putin una din marile puteri si la virsta lui viitorul e mult in fata.

A jucat strategic, l-a tinut pe hitlerist taman cit sa se stie ca de Max nu se trece decit cind vrea el si in rest l-a lasat pe pe Sebi sa interfere in campionat daca avea chef; si nici Sebi n-a avut chef.

Evident, ar fi fost frumos o incaierare toata lumea cu toata lumea, dar mizele erau foarte mici pentru toti ceilalti din afara echipei AMG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ritmul ala incredibil al lui Vetel a fost numai de la supersofturile alea? Ca restul erau pe softuri, din cate am inteles. Asa mare diferenta?

 

Față de la RedBull a fost vorba de gume. Față de Mercedes a fost vorba doar despre HAM care mergea cam cu o secundă sub ritmul lui de cursă. Dacă se mergea normal, nu avea șanse să vină atât de aproape de piloții Merc.

 

Nu înțeleg toată telenovela echipei față de strategia lui #44. Și-a jucat șansa corect, a încercat, nu a mers. Mercedes AMG câștigaseră deja 18 curse din 20, erau oricum campioni la constructori de la încuputul lui Octombrie. Nu mai aveau absolut nimic de pierdut. Deși m-am săturat de manele, nu cred că i se poate reproșa absolut nimic lui HAM - au contraire. Rosberg a fost un trist și un anost care a jucat doar cartea prudenței de 4 curse încoace. Putea mai mult, cel puțin în Mexic și acum. A fost cât se poate de evident după modul în care l-a depășit pe VES aproape imediat după ce a primit ordinul să o facă. Avea resurse, avea rezerve, s-a mulțumit să stea la cutie. Campion anost, la fel ca și campionatul în sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...