Sari la conținut

Accident Mortal Baia Mare


pik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

[...]Un lucru e clar, motociclistul a lovit masina, pentru ca i-a taiat calea, nu pentru ca ar fi pierdut controlul, nu pentru ca avea viteza. A murit pentru ca avea suficienta viteza. Poate nu ar trebui sa invart in rahat dar poate fi de folos unora. Imi spunea un prieten care era undeva pe bulevard, ca i-a dat dupa ce a iesit in giratoriu, blana in primele 2 trepte, i-a dat a 3-a si cat a mai apucat, a fost surprins, nu a mai apucat sa franeze sau sa faca orice altceva. [...]

Prima parte e corecta. Ce am bolduit insa nu se sustine. Daca viteza nu era mare, nu s-ar fi aflat in momentul respectiv la locul impactului. Daca viteza nu era mare, poate ar fi avut timp de reactie, poate ar fi reusit sa evite/franeze, poate ar fi fost in viata. "A doua blana si a treia cat a mai apucat" mie imi sugereaza o viteza mult peste limita legala cat si peste cea a bunului simt.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe contul lui de Facebook am gasit un text bizar.

 

====================================

2012 - un an plin cu de toate, de la extaz la agonie, lucruri care au mers mai prost decat ma asteptam, lucruri care mi-au depasit asteptarile, au fost alegeri gresite pe care le-am facut, chestii care puteau fi facute mai bine dar intr-un final, balanta este pozitiva.
2013 - cu ce ma surprinzi ?

====================================

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grigore: degeaba gresesti daca nu si inveti ceva din ele, dar .. asta spune fiecare, sau cel putin asa crede! Din nefericire niciodata nu termini din a invata din greseli...sau se termina doar 1 data si bine!

 

viata are un simt al pragmatismuluii foarte bizar: iti arata unde gresesti, uneori prea subtil, si chiar te urecheste din cand in cand pentru greselile facute, dar are un pret suprem cand le nesocotesti ... e ca un document in WORD: cat timp e deschis, mai poti da un UNDO, un SAVE ... dupa ce l-ai inchis si sters ... nu poti sa faci RESTORE din recicle bin!

 

Condoleante!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

)

Grigore: degeaba gresesti daca nu si inveti ceva din ele, dar .. asta spune fiecare, sau cel putin asa crede! Din nefericire niciodata nu termini din a invata din greseli...sau se termina doar 1 data si bine!

 

viata are un simt al pragmatismuluii foarte bizar: iti arata unde gresesti, uneori prea subtil, si chiar te urecheste din cand in cand pentru greselile facute, dar are un pret suprem cand le nesocotesti ... e ca un document in WORD: cat timp e deschis, mai poti da un UNDO, un SAVE ... dupa ce l-ai inchis si sters ... nu poti sa faci RESTORE din recicle bin!

 

Condoleante!

Sincere condoleante familiei stiu prin ce trec eu mi-am pierdut tatal intr-un accident moto. Am patit de multe ori ceva asemanator ( la viteze de 100, 120 km/h in oras) si m-am gandit f mult concluzia este urmatoarea principal vinovat este soferul insa foarte vinovat este si motociclistul. Soferul cand se asigura pentru a vira se uita o secunda in oglinda( unde cam greu apreciezi viteza) soferul vede o poza si cand se uita direct poza din care nu-si da seama de viteza deoarece se uita un timp f. pana cand intoarce motocicleta este pe el . Dupa fiecare accident vazut( pe forum) promit ca voi respecta viteza legala din pacate nu tine decat pana ma urc pe motor asta nu ma impiedica sa recomand reducerea vitezei ( dupa vreo 30 de ani pe moto cred ca am dreptul :eek:)

Va doresc numai bine Km multi fara evenimente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce-si iau baietii SBK-uri? Sa mearga incet? Doar citiva fricosi (cei cu instinct de conservare mult mai mare decit media) merg incet, restul, merg pe principiul ca lor nu li se poate intimpla nimic, mai ales cei fara experientza, nepatiti, asa a fost dintodeauna, si va continua la nesfirsit.

incepem iar discutia cu "de ce isi iau baieti SBK" ? :D

clar de prosti. unii nu-s in stare sa ia o curba calumea nici cu un minsk :D. dar in oras esti miez cand o arzi fara toba. din ce am inteles eu pana acum e ca trebuie sa ai un mic retard mintal si un ego exacerbat ca sa te chinui pe un SS cand sunt o gramada de alte motorete care iti ofera adrenalina sau ce plm or mai cauta unii care isi iau SS ca sa sparga seminte la Victoriei (sau in Fundatie ... asta e cu dedicatie :) ).

o prietena imi povestea intr-o zi cu admiratie de Oresti Marmara.

cateva chestii simple ...dar de bagat la cap

...o sa va fie de folos candva

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/25574-am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/

 

de asemenea....

/index.php?/topic/683281-razboiul-urban-cum-sa-nu-devenim-victime-sau-statistici/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grigore: degeaba gresesti daca nu si inveti ceva din ele, dar .. asta spune fiecare, sau cel putin asa crede! Din nefericire niciodata nu termini din a invata din greseli...sau se termina doar 1 data si bine!

 

viata are un simt al pragmatismuluii foarte bizar: iti arata unde gresesti, uneori prea subtil, si chiar te urecheste din cand in cand pentru greselile facute, dar are un pret suprem cand le nesocotesti ... e ca un document in WORD: cat timp e deschis, mai poti da un UNDO, un SAVE ... dupa ce l-ai inchis si sters ... nu poti sa faci RESTORE din recicle bin!

 

Condoleante!

 

 

Bine zis Macke

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergi cu viteza in oras, in afara de amenzi de la politie, se mai poate intampla sa vina un de-asta cu o conserva care sa-ti dea cartonas rosu.

Normal ca amenzile sunt de preferat... dar de preferat ar fi sa se elimine cauzele si nu tratat efectele.

 

Am mai zis de 1000 de ori aici pe topicuri: In ecuatia asta sunt 2 variabile, tu si traficul: traficul nu-l poti controla .. in schimb tu te poti controla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepem iar discutia cu "de ce isi iau baieti SBK" ? :D

clar de prosti. unii nu-s in stare sa ia o curba calumea nici cu un minsk :D. dar in oras esti miez cand o arzi fara toba. din ce am inteles eu pana acum e ca trebuie sa ai un mic retard mintal si un ego exacerbat ca sa te chinui pe un SS cand sunt o gramada de alte motorete care iti ofera adrenalina sau ce plm or mai cauta unii care isi iau SS ca sa sparga seminte la Victoriei (sau in Fundatie ... asta e cu dedicatie :) ).

o prietena imi povestea intr-o zi cu admiratie de Oresti Marmara.

cateva chestii simple ...dar de bagat la cap

...o sa va fie de folos candva

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/25574-am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/

 

de asemenea....

/index.php?/topic/683281-razboiul-urban-cum-sa-nu-devenim-victime-sau-statistici/

 

Da dom'le, da' ce scrie oamenii aia p-acolo presupune o atitudine umila, de cele mai multe ori, in trafic. Ori asta e in antiteza cu ideea de motociclism, in sine. Neeahhh, nu e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dom'le, da' ce scrie oamenii aia p-acolo presupune o atitudine umila, de cele mai multe ori, in trafic. Ori asta e in antiteza cu ideea de motociclism, in sine. Neeahhh, nu e bine.

cred ca ai sintetizat intr-un singur cuvant tot ce era de spus.ca sa ai o viata linistita trebuie sa ai o atitudine umila ! cand te crezi superior, sansele de supravetuire se diminueaza considerabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepem iar discutia cu "de ce isi iau baieti SBK" ? :D

clar de prosti. unii nu-s in stare sa ia o curba calumea nici cu un minsk :D. dar in oras esti miez cand o arzi fara toba. din ce am inteles eu pana acum e ca trebuie sa ai un mic retard mintal si un ego exacerbat ca sa te chinui pe un SS cand sunt o gramada de alte motorete care iti ofera adrenalina sau ce plm or mai cauta unii care isi iau SS ca sa sparga seminte la Victoriei (sau in Fundatie ... asta e cu dedicatie :) ).

o prietena imi povestea intr-o zi cu admiratie de Oresti Marmara.

cateva chestii simple ...dar de bagat la cap

...o sa va fie de folos candva

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/25574-am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/

 

 

de asemenea....

/index.php?/topic/683281-razboiul-urban-cum-sa-nu-devenim-victime-sau-statistici/

...si a murit in cabana. Cum spuneati ca este viata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Imi pare nespus de rau sa vad/citesc asemenea topic. Sincere condoliante familiei si prietenilor! Vara asta puteam sa fiu si eu ucis de cel putin 3-4 ori din cauza soferilor cu volan pe dreapta. Nu au vizibilitate si nici nepasare si se baga orbeste in depasiri. Nimeni nu ia nici o masura impotriva lor, oare cati mai trebuie sa ucida?


P.S: Codul rutier se schimba in draci, sa ia cineva si o masura de interzicere a circularii masinilor cu volan pe dreapta mai mult de 90 zile. In felul asta s-ar mai rari accidentele care sunt foarte numeroase din cauza soferilor care conduc asemenea masini.

Editat de liviugsx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau sa vad/citesc asemenea topic. Sincere condoliante familiei si prietenilor! Vara asta puteam sa fiu si eu ucis de cel putin 3-4 ori din cauza soferilor cu volan pe dreapta. Nu au vizibilitate si nici nepasare si se baga orbeste in depasiri. Nimeni nu ia nici o masura impotriva lor, oare cati mai trebuie sa ucida?

 

P.S: Codul rutier se schimba in draci, sa ia cineva si o masura de interzicere a circularii masinilor cu volan pe dreapta mai mult de 90 zile. In felul asta s-ar mai rari accidentele care sunt foarte numeroase din cauza soferilor care conduc asemenea masini.

 

Ai concret vreo propunere? Ar trebui si Anglia sa interzica masinile cu volan pe stanga? Nu crezi ca principala cauza este capul omului care-i spune mainii/ piciorului sa apese acceleratia, sa ia de volan acolo unde n-are voie? Daca avea volan pe stanga si intorcea neregulamentar , era vreo diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ai o masina a unui turist, care vine in UK si se invarte pe acolo (valabil si invers) si alta e sa inmatriculezi o masina cu volanul pe partea gresita. E clar ca aia pe termen lung vor conduce in tara, cum nu avem autostrazi e clar ca vor merge pe drumuri cu o banda pe sens si fie vor incurca circulatia (nu pot depasi, raman in spatele unui camion sau unei masini care merge incet, etc) sau vor face depasiri riscante - pentru ca nu se pot asigura cum trebuie. Sustin ideea ca nu au ce cauta inmatriculate in RO. Daca vine omul in concediu 2 sapt e una, pe termen lung e alta, cresc considerabil sansele de accident cand mergi tot anul cu o masina de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ai o masina a unui turist, care vine in UK si se invarte pe acolo (valabil si invers) si alta e sa inmatriculezi o masina cu volanul pe partea gresita. E clar ca aia pe termen lung vor conduce in tara, cum nu avem autostrazi e clar ca vor merge pe drumuri cu o banda pe sens si fie vor incurca circulatia (nu pot depasi, raman in spatele unui camion sau unei masini care merge incet, etc) sau vor face depasiri riscante - pentru ca nu se pot asigura cum trebuie. Sustin ideea ca nu au ce cauta inmatriculate in RO. Daca vine omul in concediu 2 sapt e una, pe termen lung e alta, cresc considerabil sansele de accident cand mergi tot anul cu o masina de genul asta.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati condus masina cu volan pe dreapta va bateti gura degeaba.A-ti numarat cate accidente sunt cu masini cu volan pe dreapta si cu volan pe stinga intro luna? Problema este omul de la volan ,nu unde este situat volanul.Tractorul are pe mijloc ,de ce nu se interzic?

Editat de variattila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati condus masina cu volan pe dreapta va bateti gura degeaba.A-ti numarat cate accidente sunt cu masini cu volan pe dreapta si cu volan pe stinga intro luna? Problema este omul de la volan ,nu unde este situat volanul.Tractorul are pe mijloc ,de ce nu se interzic?

Dar tu ai numarat cate masini cu volan pe stanga si cate cu volan pe dreapta sunt in tara asta ? Offffffffffff....... Zici tu ca nu are importanta in ce parte este situat volanul ???!!! Crezi tu ca unul care o masina cu volanul pe dreapta vede ceva inainte sa intre intr-o depasire ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca are o foarte mare importanta, chiar si in cazul de fata. Daca ala cu masina mai avea in fata o masina, unghiul lui de vedere era restrans. Daca ar fi avut volan pe stanga, vedea mult mai departe si poate il observa pe motociclist.

 

Uite, canadienii au si facut studii pe tema asta:

 

Are you thinking about buying an imported, right-hand-drive vehicle? If so, be sure you understand the risks. A study by ICBC shows that right-hand-drive vehicles are more than 40 per cent more likely to crash (PDF) than similar left-hand-drive vehicles.

 

Sursa: http://www.icbc.com/road-safety/safety-research/righthand-drive.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dar tu ai numarat cate masini cu volan pe stanga si cate cu volan pe dreapta sunt in tara asta ? Offffffffffff....... Zici tu ca nu are importanta in ce parte este situat volanul ???!!! Crezi tu ca unul care o masina cu volanul pe dreapta vede ceva inainte sa intre intr-o depasire ?

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg nevoia de masina mai ales in conditiile in care finantele dicteaza modelul si anul, dar in cazul masinilor cu volan pe partea drepta mi se pare o anomalie sa inmatriculezi in tara un astfel de vehicul, unghiurile moarte pot oferii si alti morti.

Intrebare ; Ce trebuie inlocuit la o masina adusa din Anglia in afara de bord, comenzi electrice si stergatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie inlocuit la o masina adusa din Anglia in afara de bord, comenzi electrice si stergatoare?

Posesorul trebuie îndepărtat, e clar că e un meltean care socoteşte că-s mai importante câteva sute de € decât siguranţa lui şi a altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...