Sari la conținut

Accident Cluj, o cazatura usoara


SzMartin
 Share

Postări Recomandate

am gasit linkul in care povestea omul cum si-a recapatat permisul la tribunal pe baza probei video. asta ca sa nu ma existe dubii ca probele video cu camere neomologate sunt acceptate in instanta :)

http://www.trafictube.ro/forum/topic/cine-isi-mai-aduce-aminte-patania-mea-din-aprilie-2012/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am gasit linkul in care povestea omul cum si-a recapatat permisul la tribunal pe baza probei video. asta ca sa nu ma existe dubii ca probele video cu camere neomologate sunt acceptate in instanta :)

http://www.trafictube.ro/forum/topic/cine-isi-mai-aduce-aminte-patania-mea-din-aprilie-2012/

pe MILITIENII astia i as pune sa plateasca TOTI BANII cu PROCESUL

salariu la avocati

salariul la judecator

benzina consumata in seara aia

 

PENTRU CA EI NU APARA LEGEA SI CETATEANUL ......

si le as mai da si o TESTARE PSIHO

 

cretini platiti din impozite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit linkul in care povestea omul cum si-a recapatat permisul la tribunal pe baza probei video. asta ca sa nu ma existe dubii ca probele video cu camere neomologate sunt acceptate in instanta :)

http://www.trafictube.ro/forum/topic/cine-isi-mai-aduce-aminte-patania-mea-din-aprilie-2012/

na belea.

 

pies: n-or fi toti politistii imbecili dar unii sunt inapoiati mintal.

 

pies2: daca nu dadea clio drumul la frana nu cred ca mai era asa de usara cazatura.

 

pies3:serios intreb..te-ai c**** pe tine? eu sunt cat de cat sigur ca ma c**** pe mine :)

 

pe MILITIENII astia i as pune sa plateasca TOTI BANII cu PROCESUL

salariu la avocati

salariul la judecator

benzina consumata in seara aia

 

PENTRU CA EI NU APARA LEGEA SI CETATEANUL ......

si le as mai da si o TESTARE PSIHO

 

cretini platiti din impozite

e o idee. tre sa fii .... redus mintal sa acuzi omul ca a depasit pe continua cand un animal bloca banda.

 

ar trebui dat afara, e cel mai simplu.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti sanatos. Nu cred ca mai conteaza filmarea decit daca te intilnesti cu cacanaru in pricina sa ii zici vreo doua. Melitia nu o sa dea doi lei pe filmare. Iar in cazul accidentului propriuzis... conventia... legea spune ca tu trebuie sa iti asumi vina... asta e. Capul sus ca ai mai invatat ceva fara sa te omoare.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bine ca s-a ajuns la o concluzie pe tema filmarilor, dar pe SzMartin din pacate nu l-ar fi ajutat cu nimic, ar fi fost o proba eventual pentru masina din fata lui. Luke_highwalker - se pare ca a avut dreptate.

pies3:serios intreb..te-ai c**** pe tine? eu sunt cat de cat sigur ca ma c**** pe mine :)

Aceeasi situatie si la mine, doar cu mentiunea ca prima masina intorcea in plina sosea de minim 90/h, a doua masina normal ca a frinat mai tare, eu ultimul ma gindeam la floricele pe cimpii, tot pe la jumatate de distanta am realizat ca ala din fata mea chiar opreste - rezultatul a fost o frina maxima, numai ca ABS-ul m-a lasat sa evit in plina frina si neavind parapetii din dreapta, am intrat pe o portiune cu nisip - enduro, dupa care am reusit sa revin pe asfalt. In nici un caz nu as fi ales depasirea pe stinga, nici in cazul meu - nici in cazul lui.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu camerele neomologate este folclor. Hai sa luam un exemplu destul de des intalnit.Un magazin dotat cu camere video (neomologate),este jefuit de doi indivizi care fura 10 sray-uri de curatat lantul si doar 9 de uns lantul ;) . In timp ce cautau cel de-al 10-lea spray de uns lantul, fetele lor sunt surprinse de camerele video, pentru ca nu purtau :ph34r: . Buuuun,proprietarul magazinului se duce cu filmarea la politie(filmare unde se vede foarte clar mutrele infractorilor). Oare se pune problema ca acele camere video sunt neomologate ?Filmarea se poate folosi ca proba in instanta ? Eu zic ca da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu camerele neomologate este folclor. Hai sa luam un exemplu destul de des intalnit.Un magazin dotat cu camere video (neomologate),este jefuit de doi indivizi care fura 10 sray-uri de curatat lantul si doar 9 de uns lantul ;) . In timp ce cautau cel de-al 10-lea spray de uns lantul, fetele lor sunt surprinse de camerele video, pentru ca nu purtau :ph34r: . Buuuun,proprietarul magazinului se duce cu filmarea la politie(filmare unde se vede foarte clar mutrele infractorilor). Oare se pune problema ca acele camere video sunt neomologate ?Filmarea se poate folosi ca proba in instanta ? Eu zic ca da.

E o mica mare diferenta. In cazul contraventiilor/infractiunilor rutiere, se specifica clar in lege cum se constata. Daca politistul nu a fost de fata la savarsirea faptei, insa a fost inregistrata de un mijloc...... atunci poate face asta (vezi camerele radar, rovignieta,etc). In cazul de fata, nu a fost nici un politist acolo si camera nu e omologata. Poate da niste informatii despre circumstante, dar ca sa ajunga proba trebuie verificata de legisti, etc...

 

In cazul unui jaf, infractiunea se probeaza si prin ceea ce se gaseste asupra lor, marturii, etc. Nu numai camera. Si oricum legea nu mentioneaza expres ca inregistrarea video trebuie sa fie facuta cu un mijloc omologat, deci poate fi facuta cu orice mijloc. Aici e marea diferenta.

 

Art. 109

 

(1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei de catre politistii de frontiera.

(2) Constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnandu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

(2) Constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnandu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei.

Cred ca mai mult se refera la "masurare", nu ar fi normal ca nu stiu ce primar sa puna o camera (eventual si cea mai ieftina) gen politie in satucul lui in scopul de a-si rotunji veniturile "locale". Si se refera mai putin la o camera care nu masoara nimic, dar are ceva pixeli incit sa se poata trage o concluzie fireasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o mica mare diferenta. In cazul contraventiilor/infractiunilor rutiere, se specifica clar in lege cum se constata. Daca politistul nu a fost de fata la savarsirea faptei, insa a fost inregistrata de un mijloc...... atunci poate face asta (vezi camerele radar, rovignieta,etc). In cazul de fata, nu a fost nici un politist acolo si camera nu e omologata. Poate da niste informatii despre circumstante, dar ca sa ajunga proba trebuie verificata de legisti, etc...

 

In cazul unui jaf, infractiunea se probeaza si prin ceea ce se gaseste asupra lor, marturii, etc. Nu numai camera. Si oricum legea nu mentioneaza expres ca inregistrarea video trebuie sa fie facuta cu un mijloc omologat, deci poate fi facuta cu orice mijloc. Aici e marea diferenta.

 

Art. 109

 

(1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei de catre politistii de frontiera.

(2) Constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnandu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei.

Ai dreptate, am mai cautat putin pe net si este o mare diferenta intre cazul prezentat de mine si o contraventie rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai asa ca e ABERANT

adica TU blochezi strada in dreptul liniei continue

EU te depasesc si pe MINE ma amendeaza politia care a vazut ca boul bloca strada........

 

sa ma Pis.ssss Pe aia care isi iau banii din impozitele noastre

oprirea/ stationarea sunt interzise pe sectoare de drum unde depasirea este interzisa asa ca sa mai pissss si eu in sus pe ei

 

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

i) pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Depasirea interzisa";

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Era oare la iesirea din Capus inspre Paniceni? Un sector de drum unde frustratii care vin dinspre Paniceni forteaza adesea depasirea in ciuda liniei continue?

1. Probabil ca esti incepator si nu realizezi inca ca utilajul "cb 500" avand un singur disc pe fata si fara ABS, ar trebui sa fii mult mai prudent in privinta pastrarii distantei.

2. Prin urmare referitor la mersul la politie, in ciuda dorintei tale legitime de a-l "arde" pe magarul care a provocat accidentul, tot tu vei fi cel pedepsit pentru urmatoarele doua vini:

A Nu ai comunicat organelor imediat dupa producere accidentul.

B Nu ai pastrat distanta suficienta (nu o vor specifica niciodata :) pentru a aplica o conduita preventiva) lucru cu care partial sunt si eu de acord. Si mai ales sunt convins ca de acum inainte vei pastra o distanta mai mare in special cand te deplasezi cu viteza. Pe doua roti si in absenta ABS-ului nu vei avea niciodata eficacitatea franarii pe 4 roti, nu neaparat din cauza slabei eficiente comparative a franelor ci in primul rand datorita lipsei de stabilitate la franarile de urgenta, unde cele 4 roti fac clar diferenta.

 

De vina este legislatia cu ochelari de cal care nu admite EXCEPTII.

Asa ca de fiecare data cand nu ai contact fizic cu vinovatul si ai scapat usor, e preferabil sa nu te complici pentru ca tot tu vei avea de tras.

 

Acum doi ani veneam pe defileul Jiului dinspre Tg Jiu spre Petrosani. In mod tipic dai acolo peste diversi tantalai care abia se misca, dar din cauza soselei foarte inguste nu-i poti depasi fara sa calci linia continua intinsa pe kilometri, asa ca aveam si eu in fata cam 3 masini si cam tot atatea in spate si nu ma harnicisem sa incalc legea, lucru care nu este intotdeuna sanatos pe doua roti, cand nu prea e bine sa circuli in coloana.

 

Asa dar asteptam un segment de linie intrerupta....cand, brusc opelul corsa din fata mea trage o supereficace frana din toti rarunchii si din tot ABS-ul. Ii cazuse din munte un bolovan de vre-o 200kile la cativa metri in fata. Am facut ceea ce trebuie in astfel de situatii, asa ca nu m-am ales decat cu bara dreapta usor indoita iar corsa cu coltul stanga spate usor mototolit si stopul spart. Cu politia insa alta treaba, m-au felicitat pentru iscusinta, dar m-au amendat pentru nerespectarea distantei. Asta e! legislatia, schioapa fara exceptii si cazuri majore, dar n-avem ce face! Nu intotdeuna cel din fata e de vina pentru eventuale manevre bruste.

 

Atentie tuturor la mersul in coloana, mai ales iarna cand carosabilul e umed si rece si distanta de franare se dubleaza. Eu nu mai merg de multi ani in coloana, cu exceptia situatiilor cand nu am incotro (atunci tin distanta necesara)si de cand am luat decizia asta nu mai am numerele indoite . Doar la meetingul din Tara Motilor cand conduceam grupul si nu aveam incotro, a tinut un coleg motociclist sa-mi reaminteasca ca nu ar mai trebui sa fac in acest sens nici o exceptie! :crack:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...