Sari la conținut

Clasa 600-800 cmc


Moto clasa 600-800 cmc  

120 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Cateva impresii in comparatia Vstrom 650 vs XT660 va putea face Silviu (Licuriciu@}, posesor de Vstrom si plecat intr-o Aventura de 3 luni in America de Sud cu Yamaha.

 

cateodata ma intreb ce sens au unele posturi… informatie nu contin, amuzante nu sunt, provocate nu sunt, scop provocator n-au... dar sunt… asa sa fie :) asteptam cu nerabdare momentul anuntat de tine in viitorul indepartat in care cineva o sa confirme ceea ce ar trebui stiut: n-au multe chestii in comun :) mobrele din poll sunt in 4 zone diferite. ktm-ul e separat. xt-ul se compara cu gs-ul mono. transalpul cu vstromul. versys cu nc700.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

parca ai fi baba d-aia prapastioasa… eu sper sa se distreze daca s-a dus acolo sa se dea :)

Nu-mi fac nicio grija ca nu se intoarce sau ca nu se bucura de fiecare clipa, dar s-ar putea s-o lungeasca inca cateva luni si deja-i simtim lipsa. "Revelion fara Licurici se chiama ca nu exista"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V2

750 cmc / 900 cmc

60 hp / 70 hp cu cuplu pe masura

185 kg

carburatie / injectie

cutie cu 5 / 6 viteze

suspensii marzocchi si ohlins

rezervor si carenaj adv

 

Ce parere ati avea despre o astfel de mobra? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V2

750 cmc / 900 cmc

60 hp / 70 hp cu cuplu pe masura

185 kg

carburatie / injectie

cutie cu 5 / 6 viteze

suspensii marzocchi si ohlins

rezervor si carenaj adv

 

Ce parere ati avea despre o astfel de mobra? :D

 

Cat este cuplul si de la ce turatie.

 

Mobra mea are :

Linie nu V

800 cmc

85 hp cu cuplu 83 Nm la 5750

187 kg

injectie

6 trepte

suspensii Marzocchi si shaks [va fi schimbat cu hyperpro asap]

 

Eu as vrea sa fie cu vre-o 20 de kile mai usoara pentru 30 de kg mai las 10 cai hai 15 ca-s marinimos azi.

As face precizarea de curse la suspensii minim 250 [a mea a ajuns acolo pe fata ], preload, compresion si rebound reglabile.

 

Acu zi-ne si ce ai gasit.

Motor subdimensionat.

 

Sincer nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu "motor subdimensionat" ?

Vrei sa aiba 1000 cmc sau mai maulti cai. Sincer cu 85 de cai eu sunt fericit si cu pasager si bagaje nu am avut probleme. Chiar as mai da niste putere pe niste kg in minus dar sa fie semnificativ.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat este cuplul si de la ce turatie.

 

Eu as vrea sa fie cu vre-o 20 de kile mai usoara pentru 30 de kg mai las 10 cai hai 15 ca-s marinimos azi.

As face precizarea de curse la suspensii minim 250 [a mea a ajuns acolo pe fata ], preload, compresion si rebound reglabile.

 

Acu zi-ne si ce ai gasit.

 

60 / 70 Nm la 5500 / 5250. +-, ca datele variaza

Greutatea de 185 e stock. S-ar putea scapa de 5, poate 10 kg doar schimband sistemul de evacuare.

 

Nu zic nimic :D. Astept sa ghiceasca cineva despre ce-i vorba.

Nu e o mobra noua, asa ca nu va faceti iluzii. Nu e un prototip, e o solutie care a confirmat. Nu e o mobra exotica, dar e o mobra rara.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca mobra asta are 2 variante de motorizare pentru ca sunt date 2 capacitati cilindrice 2 puteri si 2 cupluri diferite.

De asemenea din ultimul post as putea deduce ca are 2 tobe avand in vedere greutatea foarte mare a sistemului de evacuare. Totusi 10 kg mi se pare mult prea mult numai din asta. As zice ca si daca-i scoti cu totul evacuarea e destul de mult.

Dar ia si de la mine 2~5 kg prin inlocuirea bateriei cu una LiFePo4.

 

A si avand in vedere cilindreea cred ca trebuia sa o pui pe topicul de 800 - 1000.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la 750 cmc / 900 cmc, 60 hp / 70 hp sunt putini pt o mobra noua. Pt una mai veche sunt OK.

 

E vreo Cagiva? Moto Guzzi :D ?

 

Asa cred si eu ca altfel stiu eu 2 mobre care sunt la categoria 1000 si peste [asta ca sa fiu criptic] cu peste 100 de cai si cu 175 respectiv 185 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca mobra asta are 2 variante de motorizare pentru ca sunt date 2 capacitati cilindrice 2 puteri si 2 cupluri diferite.

De asemenea din ultimul post as putea deduce ca are 2 tobe avand in vedere greutatea foarte mare a sistemului de evacuare. Totusi 10 kg mi se pare mult prea mult numai din asta. As zice ca si daca-i scoti cu totul evacuarea e destul de mult.

Dar ia si de la mine 2~5 kg prin inlocuirea bateriei cu una LiFePo4.

 

A si avand in vedere cilindreea cred ca trebuia sa o pui pe topicul de 800 - 1000.

 

Da, sunt 2 motorizari diferite, dar cea de 750 intra aici. Si cea de 900, ca feeling general si constructie tot cam aici intra :).

Citisem pe undeva despre 5 sau 10 kg de la evacuare (nu mai stiu exact) din cauza catalizatorului.

 

Cagiva elefant de 900?

cagiva.jpg

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Yamaha nu a adus la SMAEB nici tenere, nici supertenere xt1200z. Dar a venit cu ceva mai interesant: MT-07. Un bicilindru de 700cmc.

 

Bineinteles ca prima mea reactie a fost sa il intreb pe reprezentantul Yamaha cand apare "noul tenere bicilindric". Dar nici vorba de asa ceva. Nici macar zvonuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Yamaha nu a adus la SMAEB nici tenere, nici supertenere xt1200z. Dar a venit cu ceva mai interesant: MT-07. Un bicilindru de 700cmc.

 

Bineinteles ca prima mea reactie a fost sa il intreb pe reprezentantul Yamaha cand apare "noul tenere bicilindric". Dar nici vorba de asa ceva. Nici macar zvonuri.

 

 

In bucuresti nu am gasit tenere in nici un showroom sa ma uit la el. Raspunsul invariabil: ..."nu se cere/cumpara"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Yamaha face/vinde si alte motociclete in afara de ier6 si ier1? :P

Nu mai vinde, sta si moare de ciuda la cat vinde BMW-ul.

Am auzit ca si Honda si Kawa vor inchide din aceleasi motive :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...