Sari la conținut

Moto in rate


pepper000
 Share

Postări Recomandate

asa am un feeling ca ficioru asta vrea o sportiva....

NU prea, prefer naked

 

si eu mi-am luat motorul in rate, dar am platit in 2 luni 3 rate a cate 3000 ron iar pe a patra am taraganat-o mai mult intelegandu-ma cu omul, dar nu am facut-o pe forum, vanzatorul era oarecum un cunoscut si nu statea in banii aia , oferta de a plati in rate fiind un argument de vanzare pe care eu l-am acceptat, am prezentat oarecare garantie, plus ca au garantat 3 oameni pentru mine...e altceva zic eu :)

 

plus ca omul asta nici nu a zis ce vrea de fapt...el vrea o motocicleta in rate...serios???

 

daca are 500 de euro si e un tip de incredere cu un job stabil sunt sigur ca mai primeste de la orice banca un credit de minim 2000 de euro... aici e intrebarea e eligibil???

 

macar scrie corect, nu ca troll-ul ala de Damaschin....

Ii ok dude, intrebam si eu inainte sa ma incurc cu banci si alte minuni.Am auzit povesti cu fel si fel de oameni cu motoare in rate si m-am gandit sa incerc aici inaite sa arunc cu banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Iti dau eu Hornetul meu in rate. Dar nu-l primesti pana nu-l platesti integral. In functie de cum te misti si cati bani ai, pana la sfarsitul sezonului e al tau. Daca-l troznesc, iti dau toti banii inapoi. Ce parere ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spre exemplu am cumparat motocicleta de la motomus.. de ce n-ar introduce si un sistem de vanzare in rate? Cine vrea s-o ia cu banii jos .. OK .. cine nu, poate s-o ia in rate. Nu vad ce-ar pierde firma ca ar avea si o a 2a metoda de vanzare (eventual castiga in plus ca mai bagi un comision ceva)

 

Motomus vinde in rate. Eu cand am intrebat (de vreo 2-3 sapt) imi spuneau ca se poate achita in 4 rate insa motorul ti-l da dupa ce ai achitat ultima rata. Cum spunea cineva mai sus, dai o rata, iei motorul, il faci praf si apoi ce ? Si Sermoto vinde in rate, dar am inteles ca acolo e tot prin credit de la banca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista in "tarile cu apa" calda si un alt fel de sistem de rate pentru cei ce nu mai pot lua credite. Se achita un avans iar clientul se obliga sa achite suma X lunar pana la achitarea integrala a mobrei/masinii. Suna bine nu? h, partea a doua e ca mobra/masina ramane in parcul/garajul dealerului pana la achitarea integrala.

 

Am postat simultan. Motomus a adoptat modelul "occidental". Bravo lor :)

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista in "tarile cu apa" calda si un alt fel de sistem de rate pentru cei ce nu mai pot lua credite. Se achita un avans iar clientul se obliga sa achite suma X lunar pana la achitarea integrala a mobrei/masinii. Suna bine nu? h, partea a doua e ca mobra/masina ramane in parcul/garajul dealerului pana la achitarea integrala.

 

Am postat simultan. Motomus a adoptat modelul "occidental". Bravo lor :)

si asa este normal...ultimul banut incasat si esti fericitul posesor de mobra...ma bucur ca ai priceput DUDE ...

Editat de CipriAT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume eu mi-am cumparat motorul prin credit de nevoie personale singurul lucru cand te bagi in asa ceva e sa sti ca ai un loc de munca stabil atat

si oricum nu sti niciodata daca e sigur acel loc de munca ca in cazul meu este posibil sa raman fara loc de munca si e cam naspa :(

 

Daca ai un ban lunar care vine sigur dute la banca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume, dupa cum se vede si in titlu, vreau sa imi cumpar o motocicleta dar din pacate nu pot cu toti banii jos. Am tot cautat companii care sa faca acest lucru dar din pacate nu prea exista.

Daca are cineva o oferta sau cunoasteti pe cineva va rog sa ma conctactati. Acte de rate legalizate cu un avans de 500 euro. Ms! :)

http://www.motoboom.ro/ ....scrie pe site la ei ca ar da si in rate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-as recomanda sa o cumperi in rate din mai multe considerente. Astea ar fi :

 

1. Nimeni nu vinde o motocicleta OK din punct de vedere mecanic/vizual in rate. Nimeni nu isi risca bunul fara a avea banii in mana indiferent de ce clauze sau contracte faci.

2. Dupa ce ai achizitionat motoreta o sa ai alte cheltuieli cu inmatricularea/consumabile/un echipament (daca nu-l ai) si alti bani de rezerva care ar trebui avuti pentru probleme neprevazute. Probabil acum crezi ca o sa fie ceva de genul : cumpar motocicleta (in rate sau nu) si dupa ma plimb. Nu e chiar asa, probabil ai mai auzit ca "motociclismul e scump" chiar asa e !

3. Ai o rata lunara de dat. Trebuie sa iei in calcul daca o poti da. Iar daca o poti da fara probleme atunci recomand imprumutul de la o banca, facand asta si avand banii in mana eviti foarte multe probleme care se pot incadra atat la 1 cat si la 2.

 

Acum punete in situatia asta. Ai motocicleta pe care o doresti acum si din diferite motive ai scos-o la vanzare. Ai da tu motocicleta (buna, cu consumabile schimbate, impecabila tehnic si vizual) unui necunoscut, sa zicem mie, in rate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa mai te strangi putin la buzunar, sa mai strangi 3-400 de euro, fara dobanzi, sau te combini cu un prieten, o ruda sa te mai ajute cu 100 de euro, si ti-l iei cu banii jos.

Pentru un Naked, te incadrezi destul de greu la bani, dar sunt mobre mai vechiute, in stare buna, care stau doar sa fie cumparate.

DaShmutz a dat VF-ul cu 2.000 si un pic de ron, Nationalistul si-a dat Triumful cu o suma asemanatoare.

Cauti ceva de genul asta, te dai un sezon, mai pui ceva bani deoparte in iarna, si schimbi mobra cu ceva mai pe gustul si bugetul tau.

Un prieten are Vulcan, si a luat saptamana trecuta a doua mobra, pentru maidan si nu numai, un Pegaso din Pitesti cu 800 de euro, iar pe net cerea fostul propietar 1.000.

Variante sunt destule la 800-1.000 de euro.



P.S.:Vezi ca cei de la Provident, chiar daca au dobanzi mari, iti dau pana la 2.000 ron, cu rate platite saptamanal de acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista in "tarile cu apa" calda si un alt fel de sistem de rate pentru cei ce nu mai pot lua credite. Se achita un avans iar clientul se obliga sa achite suma X lunar pana la achitarea integrala a mobrei/masinii. Suna bine nu? h, partea a doua e ca mobra/masina ramane in parcul/garajul dealerului pana la achitarea integrala.

Pentru mine n-ar fi o solutie fiabila din 2 motive : 1 nu beneficiez de mobra pe timpul cit platesc ratele 2- daca as pune banii singur deoparte (aceeasi suma), in momentul cind am suma pot gasi o mobra mai buna, eventual mai string +1,2 luni si deja ma uit la altceva (calitativ ma refer).

PS. Consider creditul ca principal scop - sa beneficiez de un obiect inainte de a-l putea cumpara cu banii jos.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau eu Hornetul meu in rate. Dar nu-l primesti pana nu-l platesti integral. In functie de cum te misti si cati bani ai, pana la sfarsitul sezonului e al tau. Daca-l troznesc, iti dau toti banii inapoi. Ce parere ai?

Il cumpar eu. In fiecare luna imi dai o parte din motocicleta. Prima luna rotile, a doua luna rezervorul tot asa. Si nu il mai troznesti sigur. Ce parere ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si creditul de nevoi personale este tot o achizitie in rate . Avantajul este ca daca o mierlesti creditul are asigurare si oamenii isi vad banutii inapoi .

Da, dar daca n-o mierlesti, ramii dator si la banca, si fara mobra, - buba este si la asigurari, si la banci (dar este de inteles - riscul foarte mare).

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un scenariu foarte sumbru : accident , nevinovat , daune la motocicleta , asigurari , rate . . . . . Din pacate bancile si ratele sunt singurele solutii ptr o mare majoritate . Din pacate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motomus nu vinde in rate si bine face,altfel avea soarta celor din Medias,Bistrita,Ploiesti care s-au curatat cu ratisti!

Dar pentru ca te vad plin de initiativa cumpara tu doua motoare cu banul jos(sper ca stii ca din Italia,Germania se ia cu banul jos) si vinde-le

baietilor astia doi(damaschin si pepper) cu comision sau fara! Ce zici te bagi?Clienti ai deja si fac pariu ca mai apar cativa(tu sa ai bani)!

 

De ce nu? Pentru ca vine un KOKIX , Costy_toma sau ceva de genul astora, decarteaza 500 de euro avans, se obliga la rate de 150 de euro pe luna timp de 6 ani si isi ia un R1 2009, cu care a treia zi (dupa ce a invatat unde e schimbatorul de viteze) se propteste intr un stalp, copac, tir, Passat etc. Cine plateste ratele mai departe, ca moto e dauna totala?

:crack: uitasem de costy -toma.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa l uiti ??? Dar pe ala care a mers cu o partaitoare de Mito vreo 100 de km in linie dreapta si s a filmat si se imburica pe aici cum il chema?

:crack: nu-l stiu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...