Sari la conținut

ATENTIE LA GROAPA


stulewa
 Share

Postări Recomandate

Sunt cateva gropi pe Iuliu maniu inspre directia preciziei,in apropiere de Cora.De preferat sa nu se mearga pe banda din centru ca e o formatiune de vreo 5 6 gropi adanci de vreo 5 cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am luat-o p-aia de la P-ta "Muci" cu masina...Doamne cat am putut sa injur...5 minute fara sa ma repet!

stiu cum e Cosmine, am luat si eu una pe bvd Iuliu Maniu aproape de cora lujerului si mi-a dat dauna.. cauciuc taiat si janta fata strambata.ca drept multumire pt patanie le-am facut o mica mare poezie primarilor nostri :)))

 

Sunt cateva gropi pe Iuliu maniu inspre directia preciziei,in apropiere de Cora.De preferat sa nu se mearga pe banda din centru ca e o formatiune de vreo 5 6 gropi adanci de vreo 5 cm

De asta ziceam si eu colegul, e o frumusete de groapa numai buna sa te ascunzi in ea de vreun gabor sau cv de genul k nu te vede :))))lasand gluma la o parte, e o groapa destul de periculoasa pt k multi incearcasa o evite fara sa se asigure, iar ca si dimensiuni.. daca nu are 1.5 m lungime/80-90 cm latime si adancime cel putin 5-8 cm n.are deloc. prietena mea stie mai bn ca era sa zboare la propriu dp motor... dar m.am obisnuit deja, traim in romanica

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fiu offtopic, am si eu o intrebare pentru cei mai priceputi/experimentati. Odata, am vazut la un baiat care mi-a dat impresia ca stie ce face, ca, atunci cand urma sa ia o groapa pe care n-o mai putea evita, se ridica in sa. Atunci eram incepator si-mi era frica sa fac asta dar acum am inceput sa ma cam ridic instinctiv aproape din sa la orice fel de denivelare pana si la alea de redus viteza... dar nu pot sa nu ma intreb, o fi bine cum procedez? De simtit se simte ca si cum as face ceva bun... dar... oare chiar asa o fi?

 

procedura e corecta, trebuie sa lansezi in amortisoare (sa tzopai) astfel in cat motoreta sa fie pe detensionare exact cand roata fata intra pe groapa. eventual si un gaz scurt ca sa ridici oleaca nasul. desigur este nevoie si de o suspensie corespunzatoare nu de pognitori d-astea cu care sunt echipate motoretele de strada. rotile trebuiesc sa fie cu spitze pt ca cele turnate nu rezista la impact. De asemenea trebuie sa fi pregatit sa iti iei o sa in popou pt ca se poate intampla sa faci un front-flip de toata frumusetea.

Daca eram pe teren cu siguranta eram in picioare si cu motoreta adegvata, dar asa, PE STRADA, nu consider ca e normal sa intalnesc astfel de opstacole. poate faceti maine-poimaine o petitie sa puna si niste busteni, niste cauciucuri etc ca sa mergem doar ca la superenduro :))))

 

iata celebra sa in popou de care vorbeam:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ochii la semafor, am reusit sa iau ieri o groapa destul de frumoasa pe la 50 km/h, la intersectia Bld Basarabia cu Str Campia Libertatii, imediat dupa semafor. De mentionat ca tot bulevardul e bombardat.

 

Singura paguba a fost ca s-a ars un bec de semnalizare pe spate. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo stau eu. O vad zilnic. Au astupat-o cu nisip, dar normal ca n-a tinut. E plin Bucurestiul, si parca, ca niciodata, nu au de gand sa faca nimic.

 

Iar legat de cea din pasajul Muncii spre Dristor, a cam revenit. Era tot asa, astupata temporar X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe iuliu maniu, de la lujerului pana la apaca pe banda din mijloc sunt vreo cateva capcane insirate frumos pe tot segmentu asta. Ca si pozitionare pe banda sunt pe latelare, cam pe unde merem noi cu motoreta. In apropiere de apaca apar si pe celelate benzi si vreo cateva sunt si chiar pe langa dungile de departajare. Spor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ochii la semafor, am reusit sa iau ieri o groapa destul de frumoasa pe la 50 km/h, la intersectia Bld Basarabia cu Str Campia Libertatii, imediat dupa semafor. De mentionat ca tot bulevardul e bombardat.

 

Singura paguba a fost ca s-a ars un bec de semnalizare pe spate. :)

 

Doamne... nici nu vreau sa ma gandesc cum facea un "R" in gaura aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa ma infig si eu intr-o groapa intr-una din serile trecute, venind de la Unirii, pe sensul spre Pta Alba Iulia, cred ca undeva prin dreptul Zepter, pe banda 3. Am reusit s-o ocolesc milimetric, pe muchie; parea destul de adanca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ati orbit groapa de la intrarea in pasaj este tot acolo trec aproape zilnic pe acolo

Nu stiu daca or fi sapat-o din nou, posibil sa fi fost doar o chestie aruncata in ea. Insa crede-ma ca in groapa iti parcai motocicleta si te duceai acasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Groapa frumoasa si la podet la intrare in Bucuresti de dinspre Rosu / Chiajna.

 

Pastele ma-sii, am luat-o si eu, cu conserva. Am crezut ca s-a rupt in 2 ... Nici n-o vezi ca e exact dupa varful rampei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa ma infig si eu intr-o groapa intr-una din serile trecute, venind de la Unirii, pe sensul spre Pta Alba Iulia, cred ca undeva prin dreptul Zepter, pe banda 3. Am reusit s-o ocolesc milimetric, pe muchie; parea destul de adanca.

hehe, eu am srit-o ca aveam viteza :))

 

apropos, vedeti ca e o "sabie" desprinsa din sina de tramvai pe dudesti, sensul spre unirii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca ar fi sa semnalam toate gropile din Bucale ne-ar trb un forum separat! ....din pacate! Imi este rusine sa arat multor parteneri de ai mei ( majoritatea din afara tarii) Bucurestiul ptr ca ii " zgaltaie" cate o groapa la fiecare 10 m. Cat despre accidentele petrecute din cauza gropilor a depus cineva, pana acum, o plangere penala ptr vatamare? Se poate! Trebuie doar sa vrem! Poate asta ar trb sa facem toti cei care vizitam acest site si , poate, vom vedea o parte din oligofrenii din adm centrala sau/si locala la racoare.....asta in cazul in care nu " se bucura de imunitate" pentru orice ar face precum " preaiubitul" nostru marinel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fiu offtopic, am si eu o intrebare pentru cei mai priceputi/experimentati. Odata, am vazut la un baiat care mi-a dat impresia ca stie ce face, ca, atunci cand urma sa ia o groapa pe care n-o mai putea evita, se ridica in sa. Atunci eram incepator si-mi era frica sa fac asta dar acum am inceput sa ma cam ridic instinctiv aproape din sa la orice fel de denivelare pana si la alea de redus viteza... dar nu pot sa nu ma intreb, o fi bine cum procedez? De simtit se simte ca si cum as face ceva bun... dar... oare chiar asa o fi?

 

este bine dar:)) fi atent la drum si evita groapa, in caz ca o iei nu frana,, ai grije la brate sa nu ti ghidonul prea strans fi flexibil ,,dar cum spuneam , cauta sa mergi pe drum nu prin gropi

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai poate executa o manevra de detensionare a amortizoarelor, biciclistii ii spun bunny-hup sau ceva de genu. trebuie sa te apesi(tzopai) pe scarite astfel in cat amortizoarele sa se destinca cat mai mult exact inainte de groapa. astfel isi vor face treaba mai usor si soacul resimtit va fi mai mic. cu ceva exercitiu poti desprinde chiar si ambele roti de pe sol... bine, acum depinde de motoreta :)



ATENTIE: daca se desprinde doar roata fata, cea de spate va lovi buza opstacolului rezultand efectul de "sa in coor" care poate duce la pierderea controlului motoretei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai poate executa o manevra de detensionare a amortizoarelor, biciclistii ii spun bunny-hup sau ceva de genu. trebuie sa te apesi(tzopai) pe scarite astfel in cat amortizoarele sa se destinca cat mai mult exact inainte de groapa. astfel isi vor face treaba mai usor si soacul resimtit va fi mai mic. cu ceva exercitiu poti desprinde chiar si ambele roti de pe sol... bine, acum depinde de motoreta :)

 

ATENTIE: daca se desprinde doar roata fata, cea de spate va lovi buza opstacolului rezultand efectul de "sa in coor" care poate duce la pierderea controlului motoretei ;)

 

il complici nu mere sigur cu un Gas Gas suficient ca se ridica si mentine viteza bine depinde de groapa :))))

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...