Sari la conținut

Motocicleta noua vs second hand.


Limelight
 Share

Postări Recomandate

Buna seara, sunt un user pasionat de motociclism, iar acum am in sfarsit posibilitatea de a achizitiona o motocicleta + face scoala moto. Citind topicurile de pe forum am inceput sa ma cam sperii de motocicletele second hand si am o intrebare: Motocicleta pe care mi'o doresc mult este Honda cbr 125R. Am sanse sa gasesc vreuna buna second hand sau mai bine strang mai mult si imi iau una noua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sh zic eu pentru inceput dar cautata bine, eventual mers inainte de dat banii cu ea la un service pt diagnostic, verificare cadru sa nu fie indoit-sudat etc.

 

personal prefer una sh cu un km decent. iar de diferenta sa bag banii in consumabile stiind ca ruleaza ''cum trebuie'' . la noi insa chiar si intre motociclisti e foame mare, mafie, nesimtire, pulime. deci ondiferent nou vs sh, ochii bine beliti pana scoti valuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegu daca ai 16 ani si dai de A1 da ia-ti un 125 de preferat honda dar daca dai A atunci iati una de 500 sau 600 dar nu speed, ia-ti un kawasaki gpz 500 s sau un suzuki gsx 600 f modelul ala de prin 94 , amandoua is ieftine , ieftine la piese usor de intretinut si is motociclete foarte bune pt incepatori si nu numai , ia in considerare sfatul meu ca nu ai sa regreti , acum nah depinde si de gustul tau , dar daca dai A si iti iei una de 125 o sa iti ramana mica si dupa alte chinuri sa o vinzi sa iei alta, pe cand astea nici nu sunt asa agresive ca un speed dar is destul de puternice sa iti satisfaca nevoile



acum am vazut ca ai postat varsta, eu zic iati ceva mai mare un 500 sau 600 , da nu speed, de astea touring , dar cel mai important orice tiai lua limiteazate , nu te aventura prea tare, incearca sa inveti motocicleta si cum reactioneaza, incearca diferite lucruri franari debraieri , dar toate la viteza mica sa te obisnuiesti cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija daca vrei sa o iei noua la ce dealer te duci. S-a dovedit recent ca exista posibilitatea sa-ti iei teapa chiar de la un dealer HONDA. Din pacate, topicul de pe care ai fi putut invata ce pasi sa ai in vedere, la achizitionarea unei mobre [ca sa eviti teapa] a fost sters.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand BRAVO ca incepi pe o moto mica

secundo daca ai bani ia una noua

modelul asa nu stiu cate unitati sh o sa gasesti prin tara sa ai de unde alege

sa o aduci de afara nu cred ca merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt taxe suplimentare daca aduc una din strainatate nu? De luat noua mi'as permite abia peste un an daca strang in continuare cat strang acum luna de luna... dar nu mai am atata rabdare :(!!!

 

Inca o chestie, stau la bloc. Mai are cineva de la bloc motocicleta, sa imi zica si mie unde o parcheaza? Ca banuiesc ca in fata blocului iti dispare repejor :))... Eu ma gandesc sa platesc pe cineva cu garaj din spatele blocurilor sa ma lase sa o tin in garaj la el sau in curte... mai are cineva alte idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o aduci de dincolo, vorbesc de una noua nu ai nici o taxa suplimentara, din contra se scade taxa de inmatriculare si primesti tva dupa ce faci dovada ca ai inmatriculat-o aici in ro. Bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem multi care le tinem la bloc, ce-i drept eu personal dorm cu inima stransa. Dar un lant sanatos si un lacat pe masura sunt foarte bune (chiar daca e mai scump sa spunem 300-500 lei, lant si lacat, merita) la mine a facut diferenta intre a avea moto si a ma trezi a doua zi fara ea. Si in plus, intotdeauna ii pun husa, nu atrage chiar asa mult privirile curiosilor, zic eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa scoala, in timpul ala o sa te lamuresti si ce vrei… daca nu te lamuresti sh are pierderi mai mici daca nu nimeresti "aleasa"… nu exista regula generala, exceptand: daca e ieftin, trebuie sa te intrebi de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la cele spuse mai sus : prima motocicleta , mai ales ca este una de 125 cm , nu merita investitia . Ia un second hand . Face acelasi lucru ca si una noua , la jumatate de pret . Dupa ce te obisnuiesti poti sa te decizi asupra viitoarei achizitii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti permite categoria de permis, si probabil iti permite, mergi pe 250 (dar nu mai mult) pentru ca poti invata mai multe lucruri fata de un 125. Te ajută foarte mult în depășiri unde un 125 își cam dă sufletul la o rafală mai puternică. Eu aș alege ceva second prima data. Motocicletele de 250, daca vei lua una cu un an recent, sunt in stare destul de buna.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SH primele motociclete, pana iti faci o idee ce iti place si cum sta treaba cu motoarele ai trecut deja prin 2 modele. A 3-a asa ar merita luata noua daca iti permiti, doar cand stii deja ce vrei. Pana atunci e pierdere inutila de bani.

 

In cateva luni o sa-ti fie mic 125,apoi mic 500, si uite-asa abia la 600 te opresti cativa ani,zic si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, oricum pe 125 o sa incep nu pe mai mare. Ideea e ca uitandu'ma la toate tepele pe care si le'au luat unii oameni imi e frica sa cumpar second hand pentru ca nu am nicio idee la ce sa ma uit si poate sa ma fraiereasca. Cam pe la ce pret s'ar invarti o honda cbr 125 de mai sus de 2008? ( am gasit un singur anunt pe net cu o honda exact din 2008 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meri cu ce apuci o vreme, sh sau chiar de inchiriat/ imprumut.

Cand vei fi avut destula experienta, vei alege ce trebuie ca sa merite efortul (ca si gaura-n buget) de noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Sfatul meu e sa nu iti iei prima motocicleta noua fiindca aproape 100 % ai sa cazi cu ea. in primul rand zimi cati ani ai ca sa

 

Sfatul meu e sa nu iti iei prima motocicleta noua fiindca aproape 100 % ai sa cazi cu ea. in primul rand zimi cati ani ai ca sa stiu ce sa te sfatuiesc

Cred ca nimeni nu "isi propune" sa cada cu ea indiferent de varsta. Din pacate motociclistii nu sunt singurii participanti la trafic si de multe ori soarta lor este decisa de altii.

stiu ce sa te sfatuiesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ideea e ca uitandu'ma la toate tepele pe care si le'au luat unii oameni imi e frica sa cumpar second hand pentru ca nu am nicio idee la ce sa ma uit si poate sa ma fraiereasca.

 

Asa nu o sa iti mai iei motocicleta SH niciodata, iar noua nu ti-as recomanda. Dupa 2-3 ani te vei plictisi de ea, vei vrea alta de capacitate mai mare si vei pierde foarte mult. Motocicletele se devalorizeaza destul de puternic, mai ales cele sport cum e CBR-ul pe care il vrei tu.

 

Cumpara una SH si mergi cu motocicleta la un service autorizat sa ii faci o verificare amanuntita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer zic ca 125 e chiar prea mic, adica dupa parerea mea un 125 este strict o motocicleta de oras.

deci in cazul in care nu o iei doar pt oras eu iti sugerez sa cauti ceva putin mai mare, tinand cont ca ai 21 de ani , poti da sau chiar ai deja A2-ul, iar pana in 35kw se gasesc chiar si motociclete de 500 de cmc, eu asa ceva ti-as recomanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...