Sari la conținut

STATISTICI ACCIDENTE 2014


Tince1290
 Share

Postări Recomandate

Dragi colegi motociclisti.

 

Pe langa nenumaratele topicuri cu accidente care ridica semne de exclamare aproape zilnic, vreau sa mai adaug si eu unul...ca o campanie de constientizare, pentru noi. Nu vreau sa fiu perceput ca un lup moralist si chiar nu sunt. Incep prin a spune ca in prezent stau pe tusa cautant o noua capra pe gustul meu si ca nu sunt nici eu usa de biserica (asta ca sa nu sariti ca vorbesc tocmai eu, care n-am motocicleta).

 

Asadar, am parcurs topicurile cu accidente de pe forum si le-am trecut intr-un tabel. Toata lumea zice ca n-a fost nici un an ca asta si am avut curiozitatea de a afla o cauza (mai mult sau mai putin reala). Parcurg aproape zilnic forumul si sunt la curent cu majoritatea accidentelor insa cum le-am vazut pe parcurs, am uitat o parte din detalii. Asa ca azi le-am parcurs iar, incercand sa trag niste concluzii personale, bazate insa pe fapte. Am luat in considerare doar accidentele despre care s-a scris aici. Posibil in realitate situatia sa fie si mai trista.

 

M-am gandit sa impartasesc cu voi concluzile micului meu exercitiu. Sa trecem la subiect. Statisticile pentru primele 3 luni ale anului:

 

Ianurie: 0 accidente

Februarie: 2 accidente, 0 raniti, 1 mort

Martie....

- 24 de accidente

- 18 raniti

- 8 morti

- 5 accidente in care vinovati au fost soferii auto, 3 cu cauze necunoscute si 19 accidente in care vinovati au fost motociclistii

- Cauzele cele mai frecvente: 8x neatentie (greseli personale, neadaptare la conditile de drum, lipsa de experienta), 7x mediu (gropi, conditii meteo nefavorabile), 6x viteza, 5x neacordare de prioritate de catre auto.

 

Observatie: din cele 26 de accidente doar in 2 stim sigur ca s-au purtat echipament full, iar cei 2 motociclisti au scapat cu viata.

 

 

Concluzii personale:

 

Anul acesta, mai exact luna aceasta...."doar" 4 accidente au fost cauzate de soferii neatenti, care nu au acordat prioritate in diverse situatii. In nici unul din aceste cazuri nu au existat morti. Putem adauga pe lista un accident discutabil, cel din 10 februarie petrecut la intrare in Targu Mures, unde un sofer nu a acordat prioritate la virajul stanga. In acest caz insa, putem spune ca a fost culpa comuna, motociclistul avand o viteza nepotrivita pentru acel sector de drum.

 

Restul accidentelor au fost cauzate cel mai adesea din greseli personale, viteza excesiva si drumurile proaste (ca in fiecare primavara). 14 oameni au fost raniti si 8 oameni au murit...toti din cauza unor motociclisti neatenti sau prea grabiti.

 

E simplu sa spunem "moartea conservarilor", "RIP", "Prea multi", "Prea tanar" etc. Insa din aceste statistici foarte sumbre, se vede clar unde sunt vinovatii. Incercati sa fiti mai atenti si sa conduceti cat mai prudent. E mare pacat sa murim si sa-i lasam in urma pe cei dragi, pentru o nebunie de moment. Beliti ochii si urechile si stapaniti-va piticii. Drumurile sunt pline de gropi si de nisip, ca dupa fiecare iarna.

 

Atasez si tabelul in care mi-am facut notitele. Daca mi-a scapat vreo informatie sau am gresit pe undeva imi cer scuze.

 

http://prntscr.com/35qpoc

 

 

Grija mare de voi, asfalt uscat si sa ne auzim cu bine!

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru ca e prea fain ce ai facut tu aici:

1) iti multumesc si ai o bere de la mine daca ne vedem vreodata.

2) 2013 si 2012 se poate ? - ar fi un lucru prea fain daca le-ai face.

 

Bafta,

Iti urez sa ne faci statistici in fiecare an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista pe forum un topic numit "jurnalul negru" unde se treceau accidentele grave (morti sau raniti grav) ,daca va pasioneaza bagati un ochi pe acolo si completati lista in continuare...

 

Pentru ca e prea fain ce ai facut tu aici:

1) iti multumesc si ai o bere de la mine daca ne vedem vreodata.

2) 2013 si 2012 se poate ? - ar fi un lucru prea fain daca le-ai face.

 

Bafta,

Iti urez sa ne faci statistici in fiecare an.

 

Mersi...n-am facut pentru aprecieri sau beri ci ca sa fie citit si bagat la cap. Nu ma intereseaza neaparat sa completez in jurnal (sau niste statistici), ci sa vedem ce se intampla acum si sa actionam pentru a corecta situatia. Chiar ma intristez vazand atatia colegi motociclisti cum ne parasesc si cred ca anul acesta noi suntem cei ce avem mai mare nevoie de campanie de constientizare, nu soferii. Ei deja s-au prins ca am revenit in trafic...daca nu s-au prins, au vazut la stiri sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Bravo! Bravo! Bravo! Buna treaba !

Omul nostru a tras un semnal de alarma.

Acum, cine e "capabil", poate si vrea sa inteleaga, o va face. Cine nu, nu .

Situatia sta mult mai rau de atat, doar ca nu s a scris in presa.

Sanatate baieti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform forumului ai facut statistica asta sau ai niste date oficiale?

Intreb asta ca am impresia ca oficial au fost mai multe accidente pe doua roti fata de ce s-a scris pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Poti trece in luna martie si accidentul meu.

Am fost neatent si am pus frana brutal in urma opririi unui autoturism din fata mea la o trecere de pietoni.

Am avut echipamnent full.Ma doare doar putin umarul.Motocicleta nu a avut decat oglinda sparta si julitura pe capacul de la cutie.

Nu am apucat sa lovesc autoturismul, dar neatentia, frana brusca,rotile neincalzite si asfaltul rece au dus la o caztura sigura.

Accidentul poate fi clasificat in categoria "langa casa" deoarece nu facusem mai mult de 500 de metrii.

Va urez asfalt uscat si un sezon fara evenimente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam inca inainte sa iau categoria A ca 80% din accidentele moto se petrec din vina conducatorilor moto. E o statistica atestata si reconfirmata an de an. Am cazut si eu de 2 ori si ambele au fost din vina mea. Desigur, nu strica niciodata sa se aminteasca acest lucru. Deci felicitari pentru initiativa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat!!

Chiar ingrijorator!



Am avut si eu 2 evenimente acu 2 ani, unu din vina mea,celalt vina mea ca aveam viteza si o neacordare de prioritate din partea unei doamne a fost suficient.

Deci mare grija si atentie mare si la participanti la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti precum comentatorii de fotbal ce aniverseaza an de an castigarea cupei UEFA de catre Steaua in 86 si care acum nu se mai poate califica in grupe..

Acum ca s-a deschis si topic dedicat in privinta noilor veniti, nu vreti sa rupeti bilete in iad sau in rai?? In loc sa scrieti istoricul km pe 2 roti cu toate servisurile facute si imaginile frumoase de imortalizat prin tara si pe afara pe 2 roti, voi va apucati sa faceti lista parastaselor pe 2 roti. Pe cine ajuta aceasta lista?! Pe cine mai ajuta mai mult de 3 pagini pentru fiecare accident?!?

 

Popa si groparul ce lipsesc de pe acest forum.. ca suflatori in coliva avem destui.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Si cand ai citit si tu pe aici ce ai zis ? Ia sa ma bag si eu putin in seama, ca e plictiseala la servici, sau pe unde esti. Vad ca pe unii ii faci suflatori in coliva, pe altii popa sau groparu stie cum

P.s. Daca si la "mobre" te pricepi precum la fotbal, pe mine m ai lamurit !

Cupa uefa ziceai ? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Popa si groparul ce lipsesc de pe acest forum.. ca suflatori in coliva avem destui.

Aia lipsesc doar pentru ca nu fac munca voluntara... :))) oricum e buna initiativa, mai deschide ochii...m-ar interesa si pe mine categoria mobrelor implicate in accidente...curiozitate proprie...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Sunteti precum comentatorii de fotbal ce aniverseaza an de an castigarea cupei UEFA de catre Steaua in 86 si care acum nu se mai poate califica in grupe..

Acum ca s-a deschis si topic dedicat in privinta noilor veniti, nu vreti sa rupeti bilete in iad sau in rai?? In loc sa scrieti istoricul km pe 2 roti cu toate servisurile facute si imaginile frumoase de imortalizat prin tara si pe afara pe 2 roti, voi va apucati sa faceti lista parastaselor pe 2 roti. Pe cine ajuta aceasta lista?! Pe cine mai ajuta mai mult de 3 pagini pentru fiecare accident?!?

 

Popa si groparul ce lipsesc de pe acest forum.. ca suflatori in coliva avem destui.

 

 

Daca nu te intereseaza ceva, e mai simplu si matur sa ignori si sa mergi mai departe,

 

dar romanul nu e ''prost'' destul pana nu e si fudul....

 

Adica nu puteau sa scape saracii,fara sa le spui TU ce parere ai despre chestia asta :) Ca si cum cu totii asteptau, timorati,parerea lui ZAIR, sa vada, oare da unda verde? sau da cu degetul de ''unlike'' :))

 

Invata frate ca e forum si fiecare are dreptul la o opinie. Doar ca unii (gen tu) si-o exprima de parca ei sunt o autoritate in orice domeniu in care se apuca sa comenteze...

 

Daca esti asa bine dispus si pozitiv,de ce nu iei tu initiativa sa faci topicul ala cu istoric pe 2 roti, cu servisari (nu servisuri) facute, etc...

 

In rest, e usor si tipic romanesc sa ne ca.cam in initiativa oricarui om pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10:


Daca nu te intereseaza ceva, e mai simplu si matur sa ignori si sa mergi mai departe,

 

dar romanul nu e ''prost'' destul pana nu e si fudul....


Adica nu puteau sa scape saracii,fara sa le spui TU ce parere ai despre chestia asta :) Ca si cum cu totii asteptau, timorati,parerea lui ZAIR, sa vada, oare da unda verde? sau da cu degetul de ''unlike'' :))


Invata frate ca e forum si fiecare are dreptul la o opinie. Doar ca unii (gen tu) si-o exprima de parca ei sunt o autoritate in orice domeniu in care se apuca sa comenteze...

Daca esti asa bine dispus si pozitiv,de ce nu iei tu initiativa sa faci topicul ala cu istoric pe 2 roti, cu servisari (nu servisuri) facute, etc...

 

In rest, e usor si tipic romanesc sa ne ca.cam in initiativa oricarui om pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cupa uefa ziceai ? :)))

 

Ca-i deschis la plictiseala f.bine, ca altul cu curse castigate in competitii de catre romani n-avem cum sa scriem.. in rest mortii sunt bine pusi acolo. Tari, tapeni, la pungi.. toti sunt de ridicat in slavi, mai ales cei care aveau de la 12.000rpm in sus.

N-am nicio treaba cu fotbalul romanesc si asta a fost singura comparatie in fata acestui topic ce nu si are rostul pe acest forum. Daca te tot plictisesti la serviciu si n-ai ce face, mai bine mi ai raspunde la restul intrebarilor ;)

 

Daca esti asa bine dispus si pozitiv,de ce nu iei tu initiativa sa faci topicul ala cu istoric pe 2 roti, cu servisari (nu servisuri) facute, etc...

Pardon.. daca nu esti public asta inseamna ca nu existi?!?! eu il am pe acela si peste el se poate uita doar cel ce doreste achizitia mobrei, dar daca esti fraier si n-ai prins ideea.. sufla mai cu putere in apa de sub moara ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelent sumar. daca am adauga si categoria mobrei probabil am avea si un ghid bun pt incepatori (aia care accepta sfaturi).

 

din pacate azi nu mai am timp pentru asa ceva, insa maine o sa mai arunc un ochi pe unde se poate si o sa adaug si informatia asta...m-am gandit tarziu ca mai lipsea o rubrica importanta din tabel...forumist sau nu...am citit de cateva ori azi replici din care se deducea ca morala nu are sens, ca cei vinovati nu stau oricum pe forum..la fel si pe topicurile cu campanii de constientizare....ei bine, cel putin pentru anul acesta, nu e tocmai adevarat...Am citit de cateva accidente ale unor colegi de forum si alte cateva unde nu erau forumisti insa cineva de pe forum ii cunostea...

 

din pacate am citit si cateva comentarii in care o cunostinta zicea ceva de genul: "am fost prieteni, am baut impreuna, acum beau o bere pentru el" sau "il stiam, ii placea viteza..."...pentru asta e facut topicul...daca voi sunteti asa, sa va uitati in urma, sa vedeti unde au gresit altii, sa constientizati si sa nu faceti ca ei...iar daca aveti un astfel de prieten, sa-l trageti de maneca inainte sa fie prea tarziu

 

 

Sunteti precum comentatorii de fotbal ce aniverseaza an de an castigarea cupei UEFA de catre Steaua in 86 si care acum nu se mai poate califica in grupe..

Acum ca s-a deschis si topic dedicat in privinta noilor veniti, nu vreti sa rupeti bilete in iad sau in rai?? In loc sa scrieti istoricul km pe 2 roti cu toate servisurile facute si imaginile frumoase de imortalizat prin tara si pe afara pe 2 roti, voi va apucati sa faceti lista parastaselor pe 2 roti. Pe cine ajuta aceasta lista?! Pe cine mai ajuta mai mult de 3 pagini pentru fiecare accident?!?

 

Popa si groparul ce lipsesc de pe acest forum.. ca suflatori in coliva avem destui.

 

tu n-ai inteles...n-am dat nicaieri nici un nume sau detalii despre accidente...ideea era sa vedem cauzele si sa nu mai aratam cu degetu mereu...in toamna majoritatea accidentelor erau cauzate de viraj la stanga...primavara asta tot vad ca se vor campanii..majoritatea mortilor au murit din cauza lor...si au fost forumisti sau cunoscuti de-ai nostri...aici la noi e problema, la cei ca tine, care in loc sa citesca si sa treaca peste stau sa se contrazica.

 

 

Asta cu echipamentul este absolut irelevanta.

da, asa este...initial era o rubrica si cu echipament insa n-am avut suficiente informatii pentru a o completa...stiu doar ca 2 oameni au purtat echipament dintre care unul avea sanse mari sa moara daca nu purta...zicea un prieten de-al lui ca investea mult in echipament si ca s-a meritat...presupun insa (e doar o speculatie) ca daca erau multi echipati, reporterii astia de 2 lei mentionau si asta, pentru a accentua gravitatea situatiei ("ranit deosebit de grav si in stare foarte grava, desi purta echipament")...insa cum nimeni n-a zis nimic, putem presupune ca majoritatea nu purtau...cu siguranta au purtat mai mult de 2, dar mai putin de jumate...

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru initiativa. cine stie sa interpreteze statisticile astea o sa se gandeasca de doua ori pe unde si cand sa traga de gaz. Stiu ca tentatia e mare si o data cu soarele si caldura mai pierdem din vedere unele detalii. E pacat ca unele detalii pot fi fatale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu n-ai inteles......ideea era sa vedem cauzele si sa nu mai aratam cu degetu mereu...in toamna majoritatea accidentelor erau cauzate de viraj la stanga...primavara asta tot vad ca se vor campanii..majoritatea mortilor au murit din cauza lor......aici la noi e problema, la cei ca tine, care in loc sa citesca si sa treaca peste stau sa se contrazica.

Tu n-ai inteles nimic din toata lista aia postata si numarata mai atent decat un contabil veritabil. Cauzele sunt binecunoscute de toti, problema e ca acest forum a devenit precum ziarul libertatea in ultimii 4 ani, aceleasi articole, aceleasi intrebari (in conditiile in care exista functia search) doar userii mari postaci ai rubricii cu si despre accidente mai schimba fata de la pagina 5.

 

Ma bucur ca ai realizat ca majoritatea mortilor n-au avut viteza legala, dar crezi ca vei reusi sa schimbi tu cu ceva viitorul cu aceasta lista?! Sau deja consideri ca ai inceput o campanie.. de prevenire si alte stuff de acest gen..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zaire - Problema e ca forumul a devenit ziarul liberatatea ? Deci asta e problema, nu ca mor aia! Si daca a devenit ziarul libertatea tu stai la calculator si continui sa il faci ziarul libertatea, ca nu aduci plus valoare prin astea 2 posturi, tu stai si te iei de om.

Cauzele ar fi binecunoscute de toti , dar atat de binecunoscute sunt incat in fiecare an murim din aceleasi cauze binecunoscute.

Te iei de om ca a facut ceva de parca ar fi facut ceva ... ceva prin care ar fi vrut el sa faca ceva, ceva ceva , campanie, stuff , inca nu stii cum sa pui titlul topicului ca sa dea bine in libertatea! Zi tu ce ai inteles, adu ceva nou in discutie in loc sa te iei de om, cum am facut eu acum! Fi tu mai presus putin si spune-ne ceva de valoare din statistica aia in loc sa te iei de altii ca poate au facut/n-au facut ce trebuia.

 

Eu fac pariu ca inca sunt oameni care consider ca nu viteza ucide ci .. reflexe, dumnezeu, lipsa de antrenament.

Topicul asta poate ar trebui sa fie sticky, completat pentru fiecare an in parte si pus in banner in zilele lui februarie/martie anual ca sa aducem aminte lucrurile binecunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...