Sari la conținut

caut sa-mi manufacturez comanda automata pentru ungator de lant


Postări Recomandate

Salut.

 

MA intereseaza " un ceva" care sa imi dea 12 V ( sa comande o electrovalva) la intervale reglabile de mine si pentru perioada reglabila (

ex- la fiecare 3 minunte sa dea timp de 3 sec ).

 

Idei ? ( mi l manufacturez eu daca e )

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 V poti avea de la o baterie, in poti comanda printrun microcontroler + tranzistor.

microcontrolerul alimentezi tot de la baterie, printr-un regulator de tensiune de 5V sau 3.3 V.



ca si microcontroller, poti alge un ATmega... daca vrei te pot ajuta sa o programezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

MA intereseaza " un ceva" care sa imi dea 12 V ( sa comande o electrovalva) la intervale reglabile de mine si pentru perioada reglabila (

ex- la fiecare 3 minunte sa dea timp de 3 sec ).

 

Idei ? ( mi l manufacturez eu daca e )

 

Multumesc,

la 3 min/3sec e pre mult ulei! eu l-am reglat 10min/1sec....depinde de capul de ungere si vascozitatea uleiului; temporizatorul (timer ciclic poate costa intre 120-250 ron)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E relativ usor de realizat pt cineva care stie electronica si programare. Singura chestie mai dificila e gasirea unui afisaj potrivit pt asa ceva si realizarea unei carcase etanse.

Cei care fac gadgeturi deastea deobicei isi comanda afisaje customizate pt aplicatia lor.

Probabil un afisaj alfanumeric de 8 caractere si 1 sau 2 randuri ar fi ideal.

Se poate si fara afisaj, doar cu niste leduri dar ar fi dificil de butonat.



PS

Daca vrei sa-l faci cu afisaj ar fi fain sa aiba si voltmetru+ termometru pe care sa le afiseze atunci cand nu-l butonezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti chiar face ceva mai complicat, complet automat.

Nu sa reglezi tu intervalul de picurare manual, ci sa se regleze automat in functie de temperatura mediului ambiant si viteza la care circuli.

Temperatura se poate afla usor, si daca motoreta e ceva mai recent poti afla info si despre viteza. (in mod electronic, evident)



p.s. - tu eventual sa poti regla o limita min si una maxima... sau sa comuti modurile manual/automat



p.s. - eventual in functie de temperatura uleiului - vascozitatea se modifica drastic cu temperatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concret ...ceva?

Pai n-am inteles daca vrei sa ti-l faca cineva sau vrei sa il construiesti singur?

Pt prima varianta pot sa-ti fac o oferta daca ai toate cerintele clare.

Pt a doua varianta te ajut cu placere cand vii cu intrebari concrete. "Schema bloc" ti-a schitat-o deja @pepsi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca cu un dettol

Editat de BigAir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect.

 

la fel vad si eu treaba: sa imi ung lantul la fiecare 10minute de mers.

pentru 50lei cat scutesc si zile de mestesugit, sa ma apuc sa reinventez ungator lant.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut eu asa ceva montat pe un Vstorm, o sa iau legatura cu tipul si iti spun.

 

Mi-am adus aminte :)

 

 

http://www.twistedthrottle.com/scottoiler-esystem-electronic-chain-oiler

 

sa tra.

 

 

 

@all - multumesc frumos pentru toate sfaturile. si ma bucur ca n am postat tot ce cine stie ce mai auzeam.

 

se paote inchide, multumesc de gazduire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci asa ceva in 2014 cu 555, trebuie sa fii masochist :)

In 2014 si intotdeauna lucrurile astea se pot face si cu multa rugaciune (prietenii stiu de ce). :crack:

 

Sau trebuie sa fii yo4hgx :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul tine 20k mile daca-l ungi si speli zilnic, eventual cu scotoilere si doar 32k km daca-l speli o data la mie si-l ungi tot atunci cu un spray de la lidl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul tine 20k mile daca-l ungi si speli zilnic, eventual cu scotoilere si doar 32k km daca-l speli o data la mie si-l ungi tot atunci cu un spray de la lidl.

:mexicanwave: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...