Sari la conținut

Nelamurire accident + asigurare


nicky_yo
 Share

Postări Recomandate

Salutate colegi. Ieri ma deplasam pe o strada cu prioritate si o duduie intr-o skoda imi taie fata, virand spre dreapte de pe o straduta secundara fara sa se asigure, ca apoi sa mearga cu 10-20 km/h in fata mea. Moment in care eu am semnalizat si am intrat in depasire regulamentara. Duduia fara sa se asigure(again) a vrut sa vireze la stanga. Va dati seama ce s-a intamplat..... Eu imprastiat pe jos. Daunele sunt foarte mici... Rezervorul putin zgariat, aparatoarea tobei putin zgariata, un capacel de plastic zgariat si un capac de la motor zgariat superficial. Femeia s-a scuzat spunand ca este cu tatal ei in masina care facuse un preinfart si din cauza asta se grabea sa il duca acasa. Am vazut-o asa.... Am zis sa nu mai facem cu politie si pierdut timpul la asigurari. Facand un calcul simplu si rapid... I-am cerut duduiei 450 ron si fiecare isi vede de drumu lui. Duduia a platit, am facut schimb de numere de telefon si am plecat mai departe.

Azi m-a sunat ca s-a gandit mai bine si ca s-ar putea sa fie in avantajul ei sa mergem la asigurari.... Moment in care i-am zis k indiferent ce se intampla acolo eu banii nu ii mai dau inapoi. Si ea a zis k e ok.

Din experienta stiu ca la asigurari sta situatia cam asa.... Daca A vireaza la stanga si B depaseste pe A si se ciocnesc pe contrasens... Este culpa comuna.

Ce as putea face? Cum sa procedez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Din cate stiu eu, manevra de a schimba dire tia de mers (in situatia de fata la stanga) se face dupa ce in prealabil te asiguri din fata cat si din spate astfel incat nu esti depasit de alt auto. Daca tu erai in depasire regulamentara, vina este a ei. Daca insa era linie continua, atunci este alta problema. Daca cei de la asigurari spun ca e culpa comuna, eu zic sa te duci la politie si sa nu semnezi nimic la asigurari. La politie poti spune si ca ea si-a recunoscut vina in prima instanta si ti-a dat bani pentru repararea motocicletei.

Fapta ei se incadreaza la neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu se duca la militie ( circulatie) sa faca actele necesare si sa nu te prezinti in 24 de ore sa ramai fara permis , nu cred ca este greu sa verifici daca a trecut pe acolo punand doar o intrebare ambigua daca a venit cineva sa declare un accident in care este implicat si un motor fara a da numar de imatriculare al duduiei deoarece nu ai avut timp sa il vezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutate colegi. Ieri ma deplasam pe o strada cu prioritate si o duduie intr-o skoda imi taie fata, virand spre dreapte de pe o straduta secundara fara sa se asigure, ca apoi sa mearga cu 10-20 km/h in fata mea. Moment in care eu am semnalizat si am intrat in depasire regulamentara. Duduia fara sa se asigure(again) a vrut sa vireze la stanga. Va dati seama ce s-a intamplat..... Eu imprastiat pe jos. Daunele sunt foarte mici... Rezervorul putin zgariat, aparatoarea tobei putin zgariata, un capacel de plastic zgariat si un capac de la motor zgariat superficial. Femeia s-a scuzat spunand ca este cu tatal ei in masina care facuse un preinfart si din cauza asta se grabea sa il duca acasa. Am vazut-o asa.... Am zis sa nu mai facem cu politie si pierdut timpul la asigurari. Facand un calcul simplu si rapid... I-am cerut duduiei 450 ron si fiecare isi vede de drumu lui. Duduia a platit, am facut schimb de numere de telefon si am plecat mai departe.

Azi m-a sunat ca s-a gandit mai bine si ca s-ar putea sa fie in avantajul ei sa mergem la asigurari.... Moment in care i-am zis k indiferent ce se intampla acolo eu banii nu ii mai dau inapoi. Si ea a zis k e ok.

Din experienta stiu ca la asigurari sta situatia cam asa.... Daca A vireaza la stanga si B depaseste pe A si se ciocnesc pe contrasens... Este culpa comuna.

Ce as putea face? Cum sa procedez?

 

Problema sta in felul urmator:

iIndiferent daca tu te aflat in depasire regulamentara sau nu, vina este a ei fiindca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

In schimb, daca depasirea s-a efectuat pe linie continua (depasire interzisa) tie iti va lua permisul pentru depasire neregulamentara (30 zile), dar vina pentru producerea accidentului este tot a ei si va fi sanctionata pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers, respectiv la stanga. Cu alte cuvinte iti vei repara motocicleta pe asigurarea ei.

Daca nu v-ati prezentat la politie in termen de 24 de ore de la producerea accidentului pe langa cele mai sus scrise de mine veti ramane amandoi fara permis( + 30 zile ).

*sau o mica chichita, in eventualitatea in care totusi ajungeti la politie, puneti-va de acord sa declarati ca accidentul a avut loc in urma cu mai putin de 24 de ore de la prezentarea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ai evaluat la 450 ron 4 zgarieturi (care din descrierea ta, nu par a fi cine stie ce)? Mie mi se pare exagerat de mult.

Tu cu cine ti mah? esti Toma Necredinciosu`?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cu cine ti mah? esti Toma Necredinciosu`?

 

:D Nu e vorba de tinut cu cineva... evident ca nimeni nu si-ar dori sa faca cineva stanga atunci cand se afla in depasire (aici, tot respectul pentru motociclist, ca a mers in asa fel incat sa scape nu numai intreg, dar si cu avarii minore la motocicleta). Eu asta n-am inteles, de ce 450 de lei pentru 4 zgarieturi usoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca daca chiar vrei sa o repari (adica sa o aduci la starea initiala), la service (cel putin cele mai decente) o sa vopseasca toata piesa, chiar daca e e zgarietura de 2 cm...in plus, capacul de plastic + cel de la motor in general nu se vopsesc ci se schimba.

 

poate unii preferati sa mergeti cu caprele putin zgariate, insa, avand in vedere ca motociclistul nu a avut nici o vina, mi se pare aiurea sa ramana cu paguba. Eu as cere suficienti bani sa o fac exact ca inainte, chiar daca urmele sunt superficiale...pe principiul asta le tot lasi acolo si in 2-3 ani toata motocicleta e sifonata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca insa era linie continua, atunci este alta problema.

Era linie discuntinua, am spus si in topic... Depasire a fost regulamentara

» Post actualizat in 01 Jul 2014 18:32

Dar cum ai evaluat la 450 ron 4 zgarieturi (care din descrierea ta, nu par a fi cine stie ce)? Mie mi se pare exagerat de mult.

150 ron vopsit rezervor

150-200 ron toba

100-150 capacul mic pt motor.

Si capacalu ala de plastic 12 ron

» Post actualizat in 01 Jul 2014 18:37

I-am spus ca nu ii mai dau banii inapoi indiferent de ceea ce se intampla la asigurare. Sunt 100% sigur ca e vine ei. Cel putin din punct de vedere legal. Dar stiu ca cei de la constatari... Au niste scheme stricte de la CSA.

Cand A vireaza la stanga si B depaseste pe A si se accidemteaza... Este culpa comuna... Ideea e ca m-a lovit la jumatatea motorului.. Deci eu eram langa ea cand ea a inceput depasirea...

Si inca ceva... Ea tine mortis sa mergem intr-un anumit loc... La cineva anume sa constate accidentul. Oricum... Eu nu ii dau banii inapoi... Poate sa ma dea si in judecata... Si la asigurari o sa ma lupt pana nu mai pot sa imi sustin nevinovatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca daca chiar vrei sa o repari (adica sa o aduci la starea initiala), la service (cel putin cele mai decente) o sa vopseasca toata piesa, chiar daca e e zgarietura de 2 cm...in plus, capacul de plastic + cel de la motor in general nu se vopsesc ci se schimba.

 

poate unii preferati sa mergeti cu caprele putin zgariate, insa, avand in vedere ca motociclistul nu a avut nici o vina, mi se pare aiurea sa ramana cu paguba. Eu as cere suficienti bani sa o fac exact ca inainte, chiar daca urmele sunt superficiale...pe principiul asta le tot lasi acolo si in 2-3 ani toata motocicleta e sifonata

 

:10:

» Post actualizat in 01 Jul 2014 19:37

Era linie discuntinua, am spus si in topic... Depasire a fost regulamentara

» Post actualizat in 01 Jul 2014 18:32

 

150 ron vopsit rezervor

150-200 ron toba

100-150 capacul mic pt motor.

Si capacalu ala de plastic 12 ron

» Post actualizat in 01 Jul 2014 18:37

I-am spus ca nu ii mai dau banii inapoi indiferent de ceea ce se intampla la asigurare. Sunt 100% sigur ca e vine ei. Cel putin din punct de vedere legal. Dar stiu ca cei de la constatari... Au niste scheme stricte de la CSA.

Cand A vireaza la stanga si B depaseste pe A si se accidemteaza... Este culpa comuna... Ideea e ca m-a lovit la jumatatea motorului.. Deci eu eram langa ea cand ea a inceput depasirea...

Si inca ceva... Ea tine mortis sa mergem intr-un anumit loc... La cineva anume sa constate accidentul. Oricum... Eu nu ii dau banii inapoi... Poate sa ma dea si in judecata... Si la asigurari o sa ma lupt pana nu mai pot sa imi sustin nevinovatia.

 

Ti-am spus mai sus exact cum sta treaba. E vina ei, CHIAR daca era linie continua, deci nu mai are rost discutia.

Problema e daca merge la politie fara sa stie ca ii va lua permisul fiindca nu s-a prezentat in termen, dar sigur ii vor spune politistii acest lucru si va face cale intoarsa.

Normal ca cei de la asigurari dau culpa comuna, doar e interesul lor sa nu despagubeasca si fiecare sa isi repare auto/moto din bani personali.

Parerea mea: RELAXEAZA-TE SI BEA O BERE !

Tine-ne la curent cu alte schimbari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iIndiferent daca tu te aflat in depasire regulamentara sau nu, vina este a ei fiindca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

 

In schimb, daca depasirea s-a efectuat pe linie continua (depasire interzisa) tie iti va lua permisul pentru depasire neregulamentara (30 zile), dar vina pentru producerea accidentului este tot a ei si va fi sanctionata pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers, respectiv la stanga. Cu alte cuvinte iti vei repara motocicleta pe asigurarea ei.

 

rly? poti sa elaborezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva... Ea tine mortis sa mergem intr-un anumit loc... La cineva anume sa constate accidentul.

poate sa insiste ea ce o vrea, accidentele se declara pe raza localitatii (sector, etc) unde s-au produs. accident la calarasi nu poti sa il declari la bucuresti doar ca asa vrea ea.

cred ca singurul motiv pentru care ar vrea sa mergeti la politie este fix asta, sa nu te duci tu fara ea si ea sa ramana fara permis. dar asta o puteti rezolva cu amiabila. in felul asta se scoate si ea. nu a fost cu vatamare corporala sau maimult de 2 vehicule implicate, deci nu e obligatoriu sa mergeti la politie.

e posibil si ala de la politie sa va puna sa faceti amiabila daca ii ziceti ca v-ati inteles la bani si nu ai pretentii la rca-ul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ne-am inteles la bani, ea este de acord ca este vina ei.... la politie a trecut mai mult de 24 de ore si ma gandesc ca e cam slaba de inger sa declare ca accidentul a avut loc ieri... dar tot vrea sa mergem la rca, pe motivul ca "s-ar putea sa ma avantajeze pe mine" (acestea au fost cuvintele ei).... m-am gandit ca poate a vorbit cu nu stiu care de pe acolo... si cand mergem... ala sa arunce vina asupra mea si sa isi repare conserva pe rca-ul meu.... eu am pus aici pentru ca nu stiu daca este o problema ca am luat ce-i 450 ron si am ales sa nu mai declaram accidentul.... si acum ea vrea sa il declaram. influenteaza cumva situatia daca pronunta ceva de acesti bani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus aici pentru ca nu stiu daca este o problema ca am luat ce-i 450 ron si am ales sa nu mai declaram accidentul.... si acum ea vrea sa il declaram. influenteaza cumva situatia daca pronunta ceva de acesti bani?

este legal sa te intelegi.

un fel de contract civil intre doua parti voluntar.

ea ce daune are? oricum nu conteaza, dar asa de ... info...

cata vreme nu e cu victime va puteti intelege in particular sau amiabil pe asigurare. nu e musai sa chemi politia.

eu a luat bani in mana de la doi pana acum. si am plecat fiecare pe drumul lui. este ok, nu e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la politie daca o scalda cum ca tu ai fi de vina, dar recunoaste ca ti-a dat bani....bani de ce ti-a dat? ca stie ca e de vina.

daca faci referire la constatatorul de la asigurari, vezi ca ala constata doar daunele, nu cine e vinovat. ala nu poate sa decida sa isi faca ea masina pe rca-ul tau. iar din punct de vedere al rca-ului ei.....nu are ce s-o avantajeze. ba din contra, daca mergeti la politie si ii da tot ca ea e vinovata, plateste si amenda pentru producerea accidentului, eventual tu iti faci mobra pe rca-ul ei si ea ia puncte penalizare la urmatorul rca (malus). cum o da tot pierde. ar trebui sa inteleaga ca a facut o prostie si asta se plateste. deocamdata a platit 450 ron. daca mergeti dupa 24 ore si cumva iese adevarul la iveala, ramanesi si fara permis amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insista sa mergi la Politie, dar expune-i riscurile. Vezi daca mai vrea.

Parerea mea.

 

Ea NU vrea la politie. Omul a spus clar ca a fost sunat de femeie, si i s-a propus sa se duca la asigurator. De ce, nu stiu... ca nu o avantajeaza cu nimic, din moment ce a recunoscut ca e vina ei. Sau poate vrea sa il mai despagubeasca inca o data pe motociclist, si prin RCA :D

 

Trebuie vorbit cu ea, si explicat ca daca merge la asigurator, pe langa banii pe care i-a dat motociclistului, o sa plateasca in plus si data viitoare cand face asigurarea, fiindca apare cu accident in baza de date. Iar reparatia masinii (daca a avut ceva daune) o suporta tot din buzunar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta mi se pare dubios, ca nu vrea sa mearga la Politie. De ce vrea la asigurator?

Pana la urma, amiabila presupune acordul de vointa al partilor implicate.

Adica, daca el decide sa mearga la Politie, nu il poate impiedica nimeni.

 

Iar recunoasterea vinei ei, fara un inscris sau martori, este egala cu zero.

Azi poate sustine ca nu si-a recunoscut vina si ca de fapt motociclistul e vinovat.

 

Atata timp cat au mutat autovehiculele de acolo, poate sustine ca ea semnalizase intentia de depasire, ba chiar incepuse manevra, cand o `racheta` a aparut de nicaieri cu 300 la ora. Stiti bine ca la rece, si cu doua trei telefoane pe la avocati, mielul de ieri devine lup azi.

Banii dati, iar nu reprezinta o recunoastere a vinei, daca vrea sa schimbe macazul, poate sustine ca a fost amenintata de `bestie` si s-a panicat.

 

Uite cum am reusit sa creionez un scenariu de cosmar pentru colegul noastru...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tot e aiurea.

dupa cum am zis asiguratorul nu e agent constatator.

ala maxim poate sa refuze sa iti repari tu mobra pe rca-ul ei (asta daca exista suspiciuni si o suceste ea), dar iar nu are sens ca tu nu ai rca-ul ei si v-ati inteles cu banii aia.

cred ca ar fi mai bine sa o intrebi direct ce vrea ea de fapt. ca e total aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar recunoasterea vinei ei, fara un inscris sau martori, este egala cu zero.

Azi poate sustine ca nu si-a recunoscut vina si ca de fapt motociclistul e vinovat.

 

Pai in cazul asta (in care ar vrea sa arunce vina pe motociclist), e exact cum zice COObra. Nu mai are nicio treaba asiguratorul. Atunci l-ar fi sunat pe motociclist, si i-ar fi spus: "m-am gandit mai bine si mergem la politie". Atunci cand fiecare isi sustine nevinovatia, nu mai ai ce sa cauti la asigurator. Te duci la politie si acolo fiecare descrie accidentul, si se stabileste vinovatul. Dar ea nu vrea la politie, deci e clar ca isi recunoaste vina.

 

Cum zice si COObra, trebuie vorbit exact cu ea, si intrebat ce doreste de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei, la constatarea pagubelor in urma unui accident la care participantii au incheiat constat amiabil constatatorul cheama toate partile pentru a decela exact pagubele produse DIN ACEL ACCIDENT, nu din alte intimplari. Probabil cocoana are CASCO si vrea sa-si deschida dosar de dauna, altfel n-are nici o logica sa-l mai cheme pe colegul. Si e normal sa insiste pentru un anumit constatator, ca poate pe ala i l-a recomandat agentul de asigurari care i-a intocmit polita CASCO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...