Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

"Cand au aruncat cu pietre copiii erau singuri acasa, parintii fiind la lucru." - asta e gluma zilei :))))))))))))))))

 

Asta pentru ca nu exista o "parghie" eficienta prin care MI sa trebuiasca sa dea si rezultate (nu doar justificari la misto) ca urmare a incasarii salariilor. Am zis, si-mi asum asta!

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, in ciuda pesimismului unora, dupa nici 3 zile a sosit raspunsul la solicitarea facuta de subsemnatul catre IGPR.

Raspunsul atasat a venit din partea IPJ Covasna.

Se evidentiaza urmatoarele elemente:

1. Evenimentul este disociat in doua anchete, una pe linie de circulatie, Serviciul Rutier Covasna, procuror din Parchetul de pe langa Judecatoria Tg Secuiesc. Obiectul anchetei uciderii din culpa este chiar persoana primului motociclist Sebestyén Attilá, iar obiectul vatamarii din culpa persoanele sotiei/prietenei sale si fetita rroma (apartinand comunitatii tiganesti locale- pentru cei care nu agreeaza primul termen). Potrivit primelor concluzii in aceasta ancheta s-a stabilit cu titlu provizoriu (pana la incheierea tuturor analizelor si in final a raportului medico-legal). Aceasta cu un grad suficient de probabilitate pentru a se inlatura citez aproximativ "suspiciunea ca moartea sa se fi produs in alt mod".

 

2. A doua ancheta conform competentei de ancheta in cazurile de omor sau tentativa de omor, anchetarea cazului revine procurorului criminalist, membru al Parchetului de pe langa Judecatoria Covasna. Asa cum se arata in raspuns, acesta a arestat deja o persoana (un barbat tigan de 27 de ani) iar alti 3 sunt cercetati in stare de libertate, cu totii pentru tentativa de omor.In aceasta ancheta nu avem informatii preliminare, dar suntem directionati sa ne adresam direct Parchetului de pe langa Judecatoria Covasna. Deasemenea ni se ofera pentru informatii privind stadiul anchetei adresa site-ului IPJ Covasna.

 

Conform dreptului la replica, afirm ca nu am apartinut si nu apartin nici unui "organ" a uneia dintre vechile sau noile puteri si asa cum puteti deduce din semnatura mea nu dau socoteala decat in fata legii, a propriei constiinte si legat de politica mea de moderare, doar adminului care mi-a dat acest drept.

 

Pana la consumarea actiunilor de protest pasnic ale motociclistilor (Respect!) am moderat strict acest topic. Ulterior am lasat sa curga aberatiile cu ciori arzande, etc. ca sa vedeti cu totii pana unde pot "naviga" minti infierbantate si mai ales instigatorii de claviatura la actiuni necugetate (nu multi dar insistenti) care ulterior s-ar fi amuzat in fata ecranelor si cu punga de popcorn in fata de suferintele pe care cei cu "fitilul scurt" si le-ar fi autocauzat (ani de puscarie, amenzi, daune materiale, morale, etc.)

 

Tiganii cunosc extrem de bine legea aceasta fiind "specialitatea multora dintre ei" .(incalcarea/ocolirea ei). Au bani si isi permit avocati de elita. Intocmai ca la Hadareni si-ar fi recuperat inzecit valoarea locuintelor (sa nu mai spun daca ar fi fost victime)si ar fi avut grija sa-i trimita pe faptuitorii revansei la puscarie.

Am insistat pe respectarea legii atat din motive morale, cat si din constatarea ca mai ales in cazuri controversate,mai sleampata, lenta, ezitanta sau cum o fi ea, legea este ultima reduta a statului de drept si singura pavaza in fata anarhiei.

 

Va rog politicos sa incetati cu atacuri la persoana si cu diverse apelative apartinand rasismului sau intolerantei etnice "de claviatura". Sa demonstram faptul ca suntem un corp social de elita si in primul rand capabili de confruntari civilizate de idei. Comentariile de genul sau "off topic" vor fi moderate. Cei care sunt interesati de problemele etniei tiganesti la modul general, deasemenea de fenomenul rasismului sau de cel al intolerantei etnice si in primul rand despre cauzele acestor fenomene, sa intre la social politic pe topicul dedicat. Am reactivat acolo discutiile despre etnia rroma (tiganeasca), discriminare si mai ales despre motivele pentru care statul nostru nu a reusit sa rezolve problema integrarii acesteia.Multumesc celor care m-au sustinut.

 

On topic, vom continua analiza cazului in lumina noilor informatii venite direct de la sursa si normal ne vom adresa unde am fost indrumnati si la modul general vom monitoriza in continuare acest caz si daca va fi nevoie vom pune presiune pentru o solutionare justa.

 

post-4028-0-61413000-1408631471_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Conform dreptului la replica, afirm ca nu am apartinut si nu apartin nici unui "organ" a uneia dintre vechile sau noile puteri si asa cum puteti deduce din semnatura mea nu dau socoteala decat in fata legii, a propriei constiinte si legat de politica mea de moderare, doar adminului care mi-a dat acest drept.

 

...

 

Sa ne traiesti!

De la mine ai tot respectul pentru ceea ce si cum faci p-aci.

Nush cum te-a racolat admin dar a facut o achizitie buna in opinia mea actuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne traiesti!

De la mine ai tot respectul pentru ceea ce si cum faci p-aci.

Nush cum te-a racolat admin dar a facut o achizitie buna in opinia mea actuala.

:crack: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma lamureste si pe mine cineva de ce semneaza medic primar Truta Gabriela certificatul de deces dar nu apare in lista medicilor anatomo patologi ai spitalului jud. Sf. Gheorghe? Cine a fost medicul legist care a a avut "discutii verbale" cu seful IPJ Covasna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

http://www.spitfog.ro/medici-anatomo-patologi/

 

 

Nu figureaza pe site-ul spitalului. Le e rusine cu ea?

 

In linkul tau spune ca e medic legist acolo (in Sf. Gheorghe, Tulcea, hal de site) din 2010, pe linkul asta apare ca fiind in 2011 inca sefa serviciu medicina legala la Slobozia in Ialomita. http://www.saptamanamedicala.ro/unitati-medicale/SPITALUL-JUDETEAN-DE-URGENTA-SLOBOZIA/Serviciul-de-medicina-legala.html. Pe doctorbun.ro zice ca e medic legist in Slobozia, Alba (se duce dracu si internetu in curand)

 

si am mai gasit un link in care apare citata http://www.curierulialomitean.ro/?p=2197 se prea poate ca frica de "probleme" sa o fi facut sa indice cea mai simpla/convenabila pentru ea si nu reala cauza de deces ca sa nu-si puna tiganii in cap sau poate i-a lipsit efectiv expertiza. La urma urmei cat cazuri de accident urmate de omor in bataie are ocazia cineva sa vada chiar ca si medic legist?

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 de famili?!? Asta ca aperitiv, daca vreti sa incepeti cu cei din secuime.

 

Pentru omor de gitani, nu trebuie consumata atata benzina doar pe deplasarea pana la Covasna. Pastrati benzina aia pentru zona Ilfov, asa, sporadic. Daca incepeti sa-i carbonizati pe aia cu palate+X5 , o sa se cuminteasca si astia cu cocioabe+carute :cheers:

Learn how to make or buy a flamethrower or flamethrower kit. http://www.flamethrowerplans.com/

dupa cum spuneam .a fi motociclist inseamna sa ai atitudine , indiferent de natia ta, sau vesta. :) greu cu unii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.spitfog.ro/medici-anatomo-patologi/

 

 

Nu figureaza pe site-ul spitalului. Le e rusine cu ea?

 

In linkul tau spune ca e medic legist acolo (in Sf. Gheorghe, Tulcea, hal de site) din 2010, pe linkul asta apare ca fiind in 2011 inca sefa serviciu medicina legala la Slobozia in Ialomita. http://www.saptamanamedicala.ro/unitati-medicale/SPITALUL-JUDETEAN-DE-URGENTA-SLOBOZIA/Serviciul-de-medicina-legala.html. Pe doctorbun.ro zice ca e medic legist in Slobozia, Alba (se duce dracu si internetu in curand)

 

si am mai gasit un link in care apare citata http://www.curierulialomitean.ro/?p=2197 se prea poate ca frica de "probleme" sa o fi facut sa indice cea mai simpla/convenabila pentru ea si nu reala cauza de deces ca sa nu-si puna tiganii in cap sau poate i-a lipsit efectiv expertiza. La urma urmei cat cazuri de accident urmate de omor in bataie are ocazia cineva sa vada chiar ca si medic legist?

 

Fooaarte tare observatia cand o sa ajung in Sf.Ghe o sa incerc sa ma interesez daca chiar exista aceasta persoana sau e una...fictiva...in caz dee...

Oricum suna a musamalizare !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de aprins ar fi un subiect la un moment dat, in timp se uita... Din acest considerent, autoritatile indrituite sa stabileasca adevarul, chiar daca motociclistul ucis ar fi avut capul taiat de catre tigani, vor constata ca a murit din cauza accidentului... asta pentru a fi calmate spiritele si asa aprinse momentan.... peste cateva luni, un an-doi, toate se vor atenua, este important sa treci de momentul de soc cu masele infuriate.

Oamenii destepti nu vorbesc mult... tigani vor fi tot timpul si vor reactiona mereu asa... noi trebuie doar sa invatam, sa fim pregatiti si sa ii rezolvam la momentul oportun cand se vor intampla alte si alte evenimente de-astea... Mai devreme sau mai tarziu ii vom educa sau ii vom admira la Muzeul Antipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de aprins ar fi un subiect la un moment dat, in timp se uita... Din acest considerent, autoritatile indrituite sa stabileasca adevarul, chiar daca motociclistul ucis ar fi avut capul taiat de catre tigani, vor constata ca a murit din cauza accidentului... asta pentru a fi calmate spiritele si asa aprinse momentan.... peste cateva luni, un an-doi, toate se vor atenua, este important sa treci de momentul de soc cu masele infuriate.

 

Vreau sa atrag atentia ca ascunderea adevarului de catre autoritati (indiferent de motiv) si scaparea/favorizarea infractorului este in fapt complicitate la infractiune si abuz in servicu

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in 1000 de ani.

 

Oricat de aprins ar fi un subiect la un moment dat, in timp se uita... Din acest considerent, autoritatile indrituite sa stabileasca adevarul, chiar daca motociclistul ucis ar fi avut capul taiat de catre tigani, vor constata ca a murit din cauza accidentului... asta pentru a fi calmate spiritele si asa aprinse momentan.... peste cateva luni, un an-doi, toate se vor atenua, este important sa treci de momentul de soc cu masele infuriate.

Oamenii destepti nu vorbesc mult... tigani vor fi tot timpul si vor reactiona mereu asa... noi trebuie doar sa invatam, sa fim pregatiti si sa ii rezolvam la momentul oportun cand se vor intampla alte si alte evenimente de-astea... Mai devreme sau mai tarziu ii vom educa sau ii vom admira la Muzeul Antipa.

cred ca ne vor admira ei :))huite mama un ruman fericit :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :) greu cu unii

 

:huh: :blink:

 

in privinta doctoritei, credeti ca risca vreunul puscaria?! ori n-ati lucrat cu documente oficiale in viata voastra ori sunteti paranoici spre ridicol. cum sa inventezi un medic legist doar ca sa-i bagi in ceata pe forumistii de pe motociclism.ro. voi mai si cititi ce scrieti?!

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa atrag atentia ca ascunderea adevarului de catre autoritati (indiferent de motiv) si scaparea/favorizarea infractorului este in fapt complicitate la infractiune si abuz in servicu

 

Pai de ce sa ne mai atragi atentie, e destul ca stii tu. Fa ceva!

ON: tu pe ce lume traiesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca nu se va misca nici un fund motociclistic.asta sigur trebuie apreciata reactia comunitati locale si cam atit ramane, alte reacti nu vor mai exista la nivel national" , vb din partea motociclistilor si ..punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen,

 

In primul rand, felicitari pentru atitudinea adoptata, este singura permisa din pozitia de moderator. Putini inteleg ca aceasta nu presupune privilegiul de a spune ce te taie capul fara teama repercursiunilor ci obliga la echidistanta si temperarea spiritelor, chiar si cand opinia personala este diferita. Ceva insa imi spune ca in cazul tau cele doua coincid...

 

Pe de alta parta eu unul, ca simplu membru, imi permit luxul opiniilor personale. Desi in principiu impartasim aceeasi viziune generala, in cazul de fata suntem in conflict, cel putin ideologic. Si ca sa nu ma intelegi gresit si sa imi muti postul la "social si politica", mentionez ca putin ma intereseaza problema tiganilor la modul general. Dealtfel, si asta se adauga la lunga lista de motive pentru care am plecat. Nu m-am rupt insa definitiv de tara si tocmai pentru asta nici nu am vandut batranul meu FZR cu care fac cate un tur national ori de cate ori reusesc sa ajung "acasa". In trecut am avut multe neplaceri cu tiganii, atat in mers cand am fost folosit pe post de tinta cat si parcat, cand am fost "atacat" de puradeii cersetori care erau foarte bine instruiti sa devina extrem de agasanti astfel ca "supraveghetorii" sa poata interveni din umbra imediat cand ti-ai permis sa ii bruschezi, oricat de usor. Tiganii sunt organizati, oriunde si oricand, nimic nu se petrece la intamplare. Toata lumea o stie insa toti se prefac ca nu vad, sperand ca nu ei vor fi cei luati in colimator.

 

Nu am instigat niciodata la violenta gratuita, de altfel in cazul de fata ar fi imposibil sa il gasesti pe cel sau pe cei vinovati sau macar implicati in eveniment ca sa-i "pedepsesti". Pe de alta parte insa nici nu pot sa accept lipsa oricarei pozitii si asteptarea in liniste a rezolvarii cazului de catre autoritati Care autoritati? Politaii de sat, si nu numai, sunt o gluma proasta iar asa-zisele autoritati sunt politizate pana la cel mai inalt nivel. In cazul tiganilor politicienii nu au nici un interes sa-i deranjeze deoarece sunt multi, usor de manipulat si vin la vot in masa.

 

Ce vreau eu sa spun este ca atunci cand sunt pe motor in rromania, vreau sa stiu ca tie, sau oricarui alt motociclist, nu-i va fi frica sa opreasca sa ma ajute in caz de necaz. Si nici ca o plimbare cu sotia pe motocicleta se poate transforma orincand intr-un "thriller" ori de cate ori ajung in zone necunoscute. Vreau sa stiu ca MACAR motociclistii inspira teama tiganilor, pentru ca tiganii nu asculta de altceva. Iar teama nu se insufla prin lamentari de domnisoara de pension ci printr-o atitudine clara, ferma.

 

Nu in ultimul rand, o sa iti atrag atentia ca ceva este putred rau de tot in toata povestea asta. Adica tiganii au intepat (chiar si termenul in sine folosit evidentiaza intentia de musamalizare, te intepi cu acul de cusut, cu cutitul se cheama injunghiere) un motociclist perforandu-i un plaman, a carui singura "vina" era ca a trecut prin zona si a oprit... si nu s-au atins de cel direct implicat in accident? Dar ce au facut, i-au acordat primul ajutor?! Pe bune, nici macar tu nu poti crede asa ceva...


» Post actualizat in 23 Aug 2014 06:30

Later edit: http://themetapicture.com/why-you-should-never-judge-someone-based-on-appearance/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa va agitati ca va agitati degeaba.....e ceva putred acolo si pute foarte tare.

 

Tot "zvonuri" dar de data asta pot fii controlate dupa nr de acte intocmite. CP 5928423

 

In ziua de 14 Aug la ora 14:15 Tamás Robert a fost amendat cu 500 de roni, CP 5928423 pt perturbarea linistii publice, pt ca in ziua de 13 Aug cu masiana personala si cu portavoce a chemat locuitorii la un mars pasnic si de a pune luminari la locul accidentului.

 

Amenda care e pe jumatate de neinteles, intocmita dupa o zi(14 Aug ora 14:15) ,se refera la Legea 991-1961 3/1 / B .

 

Avocatul Kiss Istvan spune ca in conformitatea cu legea in vigoare nu exista puctul 3b in legea 61 la care se refera raportul intocmit,

 

"Martorul" Bokor László sustine ca e o minciuna, el nu a fost martor in acest caz.si nu a fost prezent in data de 13 Aug.

 

El mai afirma, ca chiar a fost oprit de catre politia rutiera in data de 19 Aug si nu in data de 14 Aug. A fost oprit pentru ca nu purta centura de siguranta. I-au luat actele si i-au scris numele ca martor in acest caz.

 

Sursa: http://erdely.ma/mozaik.php?id=170945&cim=penzbirsag_a_csendhaboritonak

 

Deci ce avem aici?

 

O amenda intocmita in alta zi,(14 Aug pt amenda din 14 Aug pt o "infractiune" din 13 Aug) care se refera la o lege care poate ca nici nu exista, cu un martor din 19 Aug care sustine ca e minciuna, el nu a fost martor.

 

Vad ca cazul asta cu perturbarea linistii publice, e rezolvat una doua cu martori cu tot.

 

Sa aveti un weekend placut !


» Post actualizat in 23 Aug 2014 07:57

.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pestele de la cap se impute... este toamna electorala fratilor, se pastreaza aparent linistea musamalizand orice conflict cu iz de rasism pentru ca nu da bine la imagine si pentru ca nu sunt in stare sa rezolve o astfel de problema nationala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ce avem aici?

 

Avem frica relativ legitima a autoritatilor din Romania de a pierde controlul acestui conflict mocnit dintre romani si tigani. Astfel, imediat ce cineva incearca sa ia atitudine impotriva tiganilor statul se sesizeaza imediat si opreste orice astfel de incercare. Mai grav este ca pana si presa evita sa prezinte astfel de actiuni, multi nu stiu dar in Romania se intampla in mod constant ca locuitorii dintr-o localitate sa ia tiganii la omor. Din pacate statul este foarte vigilent cand se intampla astfel de lucruri si triit repede politia si jandarmii pt a linisti lucrurile.

 

Problema e ca nu sunt la fel de vigilenti in ceea ce priveste chestiunea tiganeasca, caci da, avem o problema la nivel national pe care o putem numi chestiunea tiganeasca. Aceasta etnie care nu aduce nici un aport in societate se inmulteste in mod exponential si ne paraziteaza in mod constant. Daca tiganii omoara un roman nu-i problema dar daca romanii omoara un tigan atunci crima este catalogata rapid ca fiind hate crime si toate ONG-urile care sifoneaza bani de la bugetul de stat si de la UE sar in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...