Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Vizitator r_amonna

mie imi pare rau ca n-a murit cioara aia... dar poate se rezolva! lumea incet-incet se satura de ciori, jidani si alte gunoaie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am mai auzit poezia asta, e vrajeala.

Aici pe forum se gandeste romaneste.

In 5 ani Romania m-a ajutat sa nu ma integrez (as spune re-integrez, dar Romania e diferita de Romania din care am plecat initial)

 

Indemnurile la violenta mentine tara in primitivism.

Nici nu stiu cate posturi sunt off-topic aici, dar sunt acceptate pentru ca sunt xenofobe, e la moda.

 

Ce s-a intamplat de fapt?

 

Un accident

Un copil a trecut neatent strada si un motociclsit si-a pierdut viata incercand sa evite impactul si salvand copilul

 

Despre asta e subiectul

 

Apoi aberatii al greu.

 

Si-mi spui mie sa nu uit ca eu voi gandi romaneste. Tu de unde stii?

Ha ha, pai numai la asta nu-mi sta mintea.

12 ani n-a fost nevoie sa-mi aduc aminte nimic, nici un strain nu mi-a spus "nu uita, gandesti romaneste", :lol:

si? cum gandesc romanii?

m-am bucurat cand am plecat in Canada, cand am plecat din Canada, cand am ajuns in Romania, cand am ajuns in Germania, cand am ajuns in Franta, iar acum, cand o sa ajung in State.

Asa gandeste un roman?

 

Sunt impotriva violentei. Asa gandeste un roman?

Vreau sa deranjez cat mai putin, asa gandeste un roman?

Ajut politia sa-si faca treaba, ma implic si aproape in fiecare saptamana incerc sa imbunatatesc ceva, scriu parlamentarului meu si-i dau solutii, estimez bugete, cand sesizez o limita de viteza nejustificat de mica, scriu la primarie la Drumuri, cand imi dau seama de o curba periculoasa in care voi, astia pustii teribilisti va puteti lasa creierii, scriu la Drumuri; asa gandeste un roman. Nu, in ochii romanului sunt un prostalau.

 

Neah, nu gandesc ca un roman, si nu ma intereseaza daca gandesc ca un african, norvegian sau american. Asa ca nu ma atinge chestia asta. Nu ma urmareste cu nimic.

12 ani a fost super, n-am avut nevoie de romani.

P-acolo romanii cauta mecanici romani, doctori romani, administratori de bloc romani, stomatologi romani, grupuri in care sa fie sefi, romanesti, biserici, NU MA INTERESEAZA! nu-i caut, nici nu fug de ei, pur si simplu nu imi aleg prietenii pe ,baza limbii materne. Asa gandeste un roman?

Ma simt mult mai bine acolo, unde esti singur, unde lipsesc manelele si gratarele la bloc decat aici unde fiecare are treaba cu tine ca nu gatesti sarmale.

Ca ai adus vorba, gratar in aer liber? Se poate, cand vrei tu. Nu trebuie programare, te duci doar in parcuri unde sunt amenajate gratare deja. Tu vii cu carbunele si carnea si STRANGI DUPA TINE.

In backyardul tau la bbq-ul tau, oricand. In asta consta viata? Eu sunt suparat ca nu pot "sa-i mai dau" ca acolo viteza costa bani, nu ca aici.

 

Daca mi-a placut viata in Romania?

As minti sa spun ca nu, are si Romania partile ei bune. Trebuie sa le selectezi si sa le iei. De pe pozitia mea a fost chiar o aventura interesanta. Si a fost. Niciodata insa n-am luat in considerare ca o optiune definitiva.

Definitiv nu pot accepta. Mi s-a propus, ROmania, Franta, Germania ca solutii, dar nu e parfumul care-mi place.

 

sorry de off topic

Atitudinea de a culpabiliza la modul GLOBAL cu orice ocazie si indiferent unde a fost greseala,o minoritate etnica, inclusiv de a incerca sa tarasca intreaga comunitate moto in aceasta rafuiala spune multe si despre clanurile noastre. Este ceea ce numesc eu discriminare irationala ceea ce de fapt inseamna rasism curat. Abia dupa ce ajung sa traiasca in tari cu adevarat civilizate,(unde viteza costa) oamenii marcheaza diferentele.

 

Nu am sa repet greseala voastra de a baga o comunitate intreaga in aceeasi oala. Respect vitezistii care alearga pe piste, la fel pe cei care "o ard" unde inca se mai poate (fara a periclita pe altii).

 

Constat ca nici unul dintre voi nu a facut eforturi pentru a elucida circumstantele accidentului sau cele ale dramei care a urmat. Ati instigat insa constant doar la razbunare, profitand de situatia de loc de invidiat a unei minoritati cu probleme, probleme si acelea reale, pe care doar autoritatile sunt indrituite sa le rezolve.

 

Nu o sa convingeti un om care are o jumatate de milion de km pe doua roti ca daca dupa 10 metri de frana un motociclist complet echipat, inclusiv casca, si-a zdrobit creierii de bord, sau de diverse obstacole ulterioare,iar pasagera sa este in coma, mergea prin localitate cu o viteza macar rezonabila. Un asemenea caz ar fi socat orice comunitate, asa cum s-a intamplat de atatea ori in trecut. Singura diferenta este ca de data asta spre ghinionul general s-a intamplat intr-o comunitate de primitivi si de salbatici, care au reactionat la fel de irational.

 

Eu am sa continui sa adun date si sa monitorizez acest caz, inclusiv privind reactia autoritatilor.Intre timp va sfatuiesc sa reactionati civilizat pe forum, pentru ca si spatiul virtual are legile sale.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, daca traiam intr-o tara normala cu oameni normali, ce zici tu are ratiune , dar nu poti tolera la maxim si nici gasi scuze pe baza de cultura sau incultura, ori educatie, imi pare rau ,nu pot sustione logica ta aici, am avut a face cu ei si in trecut si in prezent, nimic nu-i sperie decit "pumnul mai tare ca al lor, indiferent ca vrei s-ai i educi opun rezistenta, crede-ma, concluzia mea este ca da un motociclist a provocat accidentul , ok e mort, dar al doilea ce vina o avut ?, cum tiganul e tigan si-n ziua de paste, si motociclistul intepat a ramas tot motociclist, a fost agresat pt ca era motociclist, asa tre sa procedam si noi esti tigan esti vinovat , si din pacate nu fara vina,

Si doresc ca occidentul civilizat sa ne mai slabeasca cu "lectiile", la ei cand vad picior de tigan suna politia ,le daram taberele le fac zile fripte "bietilor tigani .""iar ei ne fac noua pt ca asa suntem educati ,sa fim toleranti ..rahat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, daca traiam intr-o tara normala cu oameni normali, ce zici tu are ratiune , dar nu poti tolera la maxim si nici gasi scuze pe baza de cultura sau incultura, ori educatie, imi pare rau ,nu pot sustione logica ta aici, am avut a face cu ei si in trecut si in prezent, nimic nu-i sperie decit "pumnul mai tare ca al lor, indiferent ca vrei s-ai i educi opun rezistenta, crede-ma, concluzia mea este ca da un motociclist a provocat accidentul , ok e mort, dar al doilea ce vina o avut ?, cum tiganul e tigan si-n ziua de paste, si motociclistul intepat a ramas tot motociclist, a fost agresat pt ca era motociclist, asa tre sa procedam si noi esti tigan esti vinovat , si din pacate nu fara vina,

Si doresc ca occidentul civilizat sa ne mai slabeasca cu "lectiile", la ei cand vad picior de tigan suna politia ,le daram taberele le fac zile fripte "bietilor tigani .""iar ei ne fac noua pt ca asa suntem educati ,sa fim toleranti ..rahat

Nu te contrazic privind partea a doua a dramei(puteam fi amandoi in locul lui) si ai dreptate si cand spui ca occidentul nu s-a confruntat cu o asemenea cantitate si densitate, dar ce putem face? Sa devenim mai salbatici decat ei? Ce putem face altceva decat sa presam rational, fara urlete rasiste, pentru ca guvernul sa-si faca datoria in privinta protectiei cetatenilor.Si pe cat posibil sa incercam sa fim obiectivi, altfel vom fi plasati de catre opinia publica in aceeasi oala.

 

Metode de a pune civilizat etnia asta la punct exista, doar sa existe vointa politica. Suntem din pacate intr-un cerc vicios, pentru ca democratia de tip UE sa functioneze, ar trebui sa fim cu totii mai civilizati, sa ne promovam valorile reale in fruntea noastra, si sa consolidam instrumentele statului de drept.Asta e rezolvarea globala, altfel ok, punem la punct o comunitate de cateva sate, dar mai sunt sute si mii similare. Cu acelea ce facem? Este oare violenta de orice fel o solutie?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu o sa convingeti un om care are o jumatate de milion de km pe doua roti ca daca dupa 10 metri de frana un motociclist complet echipat, inclusiv casca, si-a zdrobit creierii de bord, sau de diverse obstacole ulterioare,iar pasagera sa este in coma, mergea prin localitate cu o viteza macar rezonabila. Un asemenea caz ar fi socat orice comunitate, asa cum s-a intamplat de atatea ori in trecut. Singura diferenta este ca de data asta spre ghinionul general s-a intamplat intr-o comunitate de primitivi si de salbatici, care au reactionat la fel de irational.

 

Eu am sa continui sa adun date si sa monitorizez acest caz, inclusiv privind reactia autoritatilor.Intre timp va sfatuiesc sa reactionati civilizat pe forum, pentru ca si spatiul virtual are legile sale.

 

Din moment ce un MODERATOR aduna si pastreaza numai date care sa sustina punctul lui de vedere, nu mai are rost sa ne chinuim......

 

Am vrut sa "ajut" si eu cum pot, in felul meu cu informatii obiective,Am incercat sa adun info si sa traduc(in timpul meu liber) din surse ce nu apar in presa romana, sau nu se afla de la autoritati, dar degeaba.....asta este Romania.

 

O parere personala : Pana ce populatia o sa aiba bani macar de ceva mici si bere, in Romania nu se va schimba nimic, poate nici dupa.........."nu e problema mea, nu ma intereseaza,LASCAIBINESASA"

Hasta la vista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Constat ca nici unul dintre voi nu a facut eforturi pentru a elucida circumstantele accidentului sau cele ale dramei care a urmat. Ati instigat insa constant doar la razbunare, profitand de situatia de loc de invidiat a unei minoritati cu probleme, probleme si acelea reale, pe care doar autoritatile sunt indrituite sa le rezolve.

 

Nu o sa convingeti un om care are o jumatate de milion de km pe doua roti ca daca dupa 10 metri de frana un motociclist complet echipat, inclusiv casca, si-a zdrobit creierii de bord, sau de diverse obstacole ulterioare,iar pasagera sa este in coma, mergea prin localitate cu o viteza macar rezonabila. Un asemenea caz ar fi socat orice comunitate, asa cum s-a intamplat de atatea ori in trecut. Singura diferenta este ca de data asta spre ghinionul general s-a intamplat intr-o comunitate de primitivi si de salbatici, care au reactionat la fel de irational.

 

Eu am sa continui sa adun date si sa monitorizez acest caz, inclusiv privind reactia autoritatilor.Intre timp va sfatuiesc sa reactionati civilizat pe forum, pentru ca si spatiul virtual are legile sale.

Eu constat ca depui eforturi supranaturale sa imprastii fum, sa nu mai vada oamenii cu ochii lor ceea ce este de vazut....ceva gen "eu spun adevarul, nu va mai luati dupa oricine". Lumea are cap si creier, judeca cum il duce pe fiecare capul....de ce incerci tu sa impui judecata ta, care numai obiectiva nu este?Si te tsraduiesti din rasputeri sa faci asta.

De unde stii tu ca si-a zdrobit creierii de bord din cauza vitezei cu care circula? Daca circula cu viteza astronomica nu cred ca mai respira fetita. Nu o fi avand 50 cat spune regulamentul, dar poate a avut 70-80...si aia 10 m de frana oare nu sunt normali la viteza de 80 oare, daca e cald cauciucul si dara se lasa mai usor? Esti tu expert tehnic de iti dai cu parerea? Si oare de ce o fi mers cu 80 prin localitatea populata de tigani? Poate pentru ca a mai avut experiente neplacute si vroia sa iasa cat mai repede de acolo?

Cum a mai spus cineva de aici, daca pe cel care a oprit l-au injunghiat, ti se pare de bun simt ca pe motociclistul mort sa il fi mangaiat? Tot o dai inainte cu ce spun autoritatile....dar ce vrei sa spuna? Ca motociclistul a fost omorat in bataie? Nimeni niciodata nu o sa spuna asta pentru ca se teme de consecinte. Citeste si tu printre randuri..pune cap la cap ce spun si cei care au fost pe acolo..pune cap la cap ce au mai facut tiganii in cazuri similare (si sunt o gramada).

Asa-i ca autoritatile nu au mintit deloc pana acum?Si nu ma refer numai la cazul asta..

Te chinui din rasputeri sa pui un rahat intr-un ambalaj care sa iti ia ochii....dar pana la urma ambalajul tot o sa fie rupt se se va vedea continutul.

Toata lumea intreaga la cap stie cum sunt si ce fac tiganii, in marea marea lor majoritate....doar tu o tii una si buna, ca nu toti sunt la fel. Toti care traiesc intr-o comunitate de tigani, toti sunt la fel (ma refer la cei pana in 40-50 ani..cei peste 40-50 parca au alt comportament..ei au fost fortati la un pic de scoala, la un pic de civilizatie)..cei care sunt altfel, tiganii buni daca vrei, aia nu mai sunt in comunitatea respectiva. Dar astia mai tinerei, care fug de munca ca dracu de tamaie, care au inteles ca democratia inseamna sa faci ce vrei ca nu esti pedepsit, care au inteles cum e cu discriminarea si profita de asta, toti sunt la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu constat ca depui eforturi supranaturale sa imprastii fum, sa nu mai vada oamenii cu ochii lor ceea ce este de vazut....ceva gen "eu spun adevarul, nu va mai luati dupa oricine". Lumea are cap si creier, judeca cum il duce pe fiecare capul....de ce incerci tu sa impui judecata ta, care numai obiectiva nu este?Si te tsraduiesti din rasputeri sa faci asta.

De unde stii tu ca si-a zdrobit creierii de bord din cauza vitezei cu care circula? Daca circula cu viteza astronomica nu cred ca mai respira fetita. Nu o fi avand 50 cat spune regulamentul, dar poate a avut 70-80...si aia 10 m de frana oare nu sunt normali la viteza de 80 oare, daca e cald cauciucul si dara se lasa mai usor? Esti tu expert tehnic de iti dai cu parerea? Si oare de ce o fi mers cu 80 prin localitatea populata de tigani? Poate pentru ca a mai avut experiente neplacute si vroia sa iasa cat mai repede de acolo?

Daca citeai mai atent topicul aflai ca motociclistul s-a straduit, a reusit sa evite partial copilul, a agatat fetita doar in trecere, n-a lovit-o in plin. Mai discutam dupa ce vom avea acces la solutia politiei rutiere, acestia vor calcula destul de exact viteza si vor stabili si celelate circumstante. Nu are rost ca pana atunci sa aprofundam analiza mai departe de elemente care sar in ochi in reportajele facute la scurt timp dupa eveniment. Gaura din acoperis de exemplu. Sper sa avem acces la aceste date. In rest incercam sa discutam pe "protected forum" cat mai pe fata problemele conexe. Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-cu-final-dramatic-intr-un-cartier-de-romi-din-covasna-un-motociclist-si-a-pierdut-viata-dupa-ce-a-acrosat-o-fetita.html

 

Doriti sa analizam aici dinamica accidentului? Sa povestim despre unghiul vizual nesemnificativ care face vizibil supersportul in localitati in medie de la 100m? Ceea ce la viteza legala inseamna cam 6 secunde pentru asigurare? Iar la 150km/h mai putin de 2,5 secunde??a.

 

Eu doresc sa discut dinamica accidentului si sa-mi explici cum la o viteza de peste 50 km'h la impact motocicleta arata asa de bine.

 

Mi se pare oricum ciudat cum poti sa consideri oricum acel "reportaj" in care la prima vizionare, acum am observat urmatoarele:

 

- accidentul s-a petrecut intr-un "cartier de tigani"

- "martorii spun ca mergea cu mare viteza in dreptul localitatii Sanzieni"

- "a fost adus in stare critica, avea doua leziuni prin intepare" (cf. dnei director medical Spitalul Judetean Brasov care este sotia fostului director medical al aceluiasi spital care este actual parlamentar USL)

- "a doua intepatura a afectat plamanul"

 

In reportaj au fost folosite imagini si sunete ale unor motociclete care induc ideea de viteza, privitorului i se planteaza deja concluzia ca a fost vina motociclistului.

 

Nu a fost prezentat nici-o imagine de ansamblu sau vreo schita care sa explice dinamica accidentului dar avem "martori" rudele fetitei care spun ca motocicleta "aproape zbura" si "Avea 200 km'h"

 

Se afirma ca :"amicii sai au raspandit, pe Facebook, zvonul potrivit caruia motociclistul care a provocat accidentul ar fi fost ucis de multimea furioasa, iar pasagera ar fi fost si ea victima razbunarii. Rudele fetitei neaga aceasta varianta.

Bunica fetitei: "El cum a venit cu viteza mare a si zburat-o pe copila! Cum exista treaba asta sa mearga cu viteza asa mare pe drumul principal?"

Unchiul fetitei: "Motocicleta peste doua fire din alea de salcie a zburat in sus si s-a agatat diect pe acoperis, avea viteza de 200 si ceva pe ora."

 

Inafara faptului ca se vede de partea cui sunt reporterii "unii raspandesc zvonul" dar "motociclistul care a provocat accidentul" se zice acolo ca rudele neaga aceasta "varianta" Eu nu vad sa nege, eu va ca se scuza cu viteza de 200 km/h.

 

Acum referitor la dinamica, strada acolo pare foarte dreapta pe o portiune destul de mare, imi pare ca cea care a provocat accidentul a tasnit in fuga omul a tras sa o evite instinctiv (note to self, baga mana in gaz ca sa incarci spatele sa descarci fata daca nu ai timp sa opresti sau sa eviti safe) si a lovit-o, foarte probabil ca ea a intrat practic in el pentru ca daca el dadea in ea si la 50 la ora o omora cu 400 de kg cu 50 de km/h lovind un om de probabil 35 de kg. Acum tot ce a intalnit in cale a fost fie mal de pamant, fie gard de sipca si eventual un acoperis de tip lego rural. Nimic care sa-l omoare. Adaugi la asta marturii de la diverse persoane cum ca traia dupa accident si multimea furioasa care s-a adunat nu ca sa ofere primul ajutor sau macar sa sune la 112 ci ca sa-l "intepe" pe la spate pe cel ce dadea ajutor si ai o imagine pe care nu o vad deloc reflectata nici in media, nici de politie, nici de spital, toti astia si chiar si tu incercati sa o scaldati asa fel incat sa fie mortul de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, violenta nu este o solutie, este ultima,so vazut si in civilizatul occident ca, pina in momentul in care "cetateni" au preluat initiativa de io scuturat zdravan pe cativa "cetrateni romani de etnie Tiganeasca, abea atunci autoritatiile au trecut la preventie si nu la viondecare, in momentul in care autoritatiile noastre nu vor mai fi ase protectoare cu minoritatiile, si vor lua masuri dure de "represali " la cea mai mica abatere de ordin civic si legal, nu cred ca vre-un roman va protesta ca vai saracu io dungat spatele ca o bagat cutitu-n altul,

 

primul pas il pot face nu comasand-ui in cartiere blocuri ,ci imprastiati, verificati dimineata la prinz si seara,ai provocat scandal si pagube , mutata toata familia in 4 zari . atunci sa vezi cum invata sa devina precaut, civilizat poate la a 5-ca generatie , asa nu mai formeaza clanuri, si nu-s mai influienteaza copii ori nepoti ""traditional "" in cazul de fata daca erau mai multi motociclisti si nu unu mort cu siguranta injurau isi rupeau parul; in cap dar nu dadeau cu cutitul, asta ti-o spun din propria experienta, cand un Dac a fost lovit de un satelit cu pene, au crezut ca-i singur, si erau tari in gura si curajosi, cand au vazut ca i-am incercuit fugeau ca potarnichile ,le cazuse si tupeul si curajul...deci care varianta este oportuna si viabila, reactia sau bagatul capului in fund si lasati alti sa spele rusinea""restul stam si aplaudam ori injuram aici, mie nu-mi pasa ce zice politia mie-mi pasa ca unul a fost injunghiat aiurea pt ca era tot motopciclist,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum referitor la dinamica, strada acolo pare foarte dreapta pe o portiune destul de mare, imi pare ca cea care a provocat accidentul a tasnit in fuga omul a tras sa o evite instinctiv (note to self, baga mana in gaz ca sa incarci spatele sa descarci fata daca nu ai timp sa opresti sau sa eviti safe) si a lovit-o, foarte probabil ca ea a intrat practic in el pentru ca daca el dadea in ea si la 50 la ora o omora cu 400 de kg cu 50 de km/h lovind un om de probabil 35 de kg. Acum tot ce a intalnit in cale a fost fie mal de pamant, fie gard de sipca si eventual un acoperis de tip lego rural. Nimic care sa-l omoare. Adaugi la asta marturii de la diverse persoane cum ca traia dupa accident si multimea furioasa care s-a adunat nu ca sa ofere primul ajutor sau macar sa sune la 112 ci ca sa-l "intepe" pe la spate pe cel ce dadea ajutor si ai o imagine pe care nu o vad deloc reflectata nici in media, nici de politie, nici de spital, toti astia si chiar si tu incercati sa o scaldati asa fel incat sa fie mortul de vina.

 

Dinamica e foarte simpla si in principiu sunt doua variante. prima ar fi ca dracii aia de copii se jucau pe strada (cum fac de regula puradeii desi au curte) si au provocat accidentul iar a doua varianta ar fi ca a traversat intentionat prin fata motociclistului, ori pentru a-l speria ori pentru a provoca accident pt care sa sa ceara bani, o practica obisnuita la tigani.

 

Ce s-a intamplat acolo nu are legatura cu viteza.

» Post actualizat in 24 Aug 2014 13:48

Mai discutam dupa ce vom avea acces la solutia politiei rutiere, acestia vor calcula destul de exact viteza si vor stabili si celelate circumstante.

 

Ai cam multa incredere in politie.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Vlad Dracul ii iubea pe tigani la vremea lui... ca urmare avea grija sa-i scoata si din gaura de sarpe sa-i puna in drepturi egale cu "phoolimea fraiera" in linia intai in fata turcilor. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai urmariti reportajul de la Protv, cu locatia, pana o sa intelegeti imaginile. cand o sa fiti capabili sa interpretati imaginile, atunci, POATE o sa puteti avea pretentia sa vorbiti/contraziceti de dinamica accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nazisti români (cică atunci când au venit naziștii aia adevarati in Romania mai întâi au construit wc-uri, pentru ca voi naziștii autohtoni erati cam imputiti - ha, ha, ha, de ce nu va uitati mai bine seara cum se preumbla caru' mare pe cer. Ar zice unu', Base de fel, sa mă kaka in el). Acu io pa bune as face niste oareșceuri cu o tigancusa, o evreuta, o unguroaică. Sa moara cinspe mii. Deci când omoram niste canino-tigano-evreio-ungaro-conservari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai urmariti reportajul de la Protv, cu locatia, pana o sa intelegeti imaginile. cand o sa fiti capabili sa interpretati imaginile, atunci, POATE o sa puteti avea pretentia sa vorbiti/contraziceti de dinamica accidentului.

 

Din reportajul de la Protv inteleg ca tiganii au dreptate (mereu), saraca fetita o sa stea mult la pat din cauza acelui motociclist care a provocat accidentul si ca e normal ce s-a intamplat acolo dupa, anormal e sa treci prin "cartierul" lor pentru ca acolo sunt alte reguli, ale lor, , saracii oameni muncitori au fost socati de o motocicleta care aproape zbura si le-a luat fetita din fata cartilor pe care le studia ca sa ajunga ministru de finante asa ca nu s-au putut stapani si i-au intepat pe toti dar nu cu dorinta sa-i omoare ci doar sa le faca un vaccin antiviteza intr-un schimb intercultural.

 

ia uite ce zic muistii de la protv - comemorarea a degenerat in acte de violenta

 

 

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/noi-acuzatii-dupa-moartea-motociclistului-din-covasna-o-femeie-spune-ca-a-fost-amenintat-de-localnici.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am dat dreptate Protv-ului, am zis urmariti imaginile cu locatia nu sa le asculte aberatiile. stim foarte bine(banuiesc ca majoritatea noastra) cat de "echidistante" sunt reportajele lor cand vine vorba de motociclismul mioritic.

 

comentariul era indreptat catre cei care o tot dau cu motocicleta din sant/canalul de scurgere si starea in care se prezinta motocicleta.

 

Despre ce s-a intamplat acolo... e ceva abominabil. Sunt 2 parti vatamate ce au 2 puncte de vedere diferite, una justa si cealalta justicativa. Adevarul celor intamplate acolo, nu cred ca se va afla vreodata, sunt foarte multe 'zvonuri' si detalii in contradictoriu.

Nu stiu daca mai e posibila o 'musamalizarea autoritatilor', dar in general nimeni nu o sa spuna adevarul pur. Vor prezenta versiunea cu care rezonezi tu, ca audienta.

 

Cum am mai spus, accidentului rutier o sa fie inchis cu "culpa comuna" - neadaptarea vitezei in localitate + traversarea prin loc nepermis ... restul tine de alte dosare si alte competente.

 

DA! de acord ca trebuie facut ceva cu astia(tiganii), ca asa nu se mai poate(vezi cazurile recente MM,AG,BZ) ochi pentru ochi ,dinte pentru dinte, asta e primul lucru care-l simti si peste care-ti vine greu sa treci. E destul de greu sa scapi nepedepsit, daca vrei sa faci pe haiducul, iar aici apare intrebarea pusa si de altii "Merita?". Poate daca se face ceva la nivel national(protest) sau gen revolte ca la americani, dar fara xbox,3Dtv,ps3 sau mai stiu eu ce golesc aia din magazine.

 

Pana una alta, lasati lucrurile sa-si urmeze cursul, bun-rau, cum o sa fie asa o sa fie. Lasati-l pe Attila sa se odihneasca in pace, si incetati cu ura asta, ca nu face bine la nimeni, in niciun caz voua.

 

 

PS:

De 10 ani frecventez forumul asta, iar topicurile din sectiunea asta au fost in permanenta ca un ''sat fara caini''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am dat dreptate Protv-ului,

 

Cum am mai spus, accidentului rutier o sa fie inchis cu "culpa comuna" - neadaptarea vitezei in localitate + traversarea prin loc nepermis ... restul tine de alte dosare si alte competente.

 

DA! de acord ca trebuie facut ceva cu astia(tiganii), ca asa nu se mai poate(vezi cazurile recente MM,AG,BZ) ochi pentru ochi ,dinte pentru dinte, asta e primul lucru care-l simti si peste care-ti vine greu sa treci. E destul de greu sa scapi nepedepsit, daca vrei sa faci pe haiducul, iar aici apare intrebarea pusa si de altii "Merita?". Poate daca se face ceva la nivel national(protest) sau gen revolte ca la americani, dar fara xbox,3Dtv,ps3 sau mai stiu eu ce golesc aia din magazine.

 

Pana una alta, lasati lucrurile sa-si urmeze cursul, bun-rau, cum o sa fie asa o sa fie. Lasati-l pe Attila sa se odihneasca in pace, si incetati cu ura asta, ca nu face bine la nimeni, in niciun caz voua.

O atitudine absolut rezonabila si moderata, care face distinctie intre cele doua probleme! 300 kg de metal nu decoleaza, nu trec printr-un pom pentru a se infige in final intr-un acoperis decat daca sunt accelerate la o viteza... pe care nu vreu s-o estimez chiar "din avion" pentru ca asi porni alte polemici! Voi spune doar ca era substantiala si ca acesta a fost elementul care a declansat drama.

 

Va propun urmatorul scenariu ca sa intelegeti ce s-a intamplat acolo dpdv. emotional:

In Sanzieni mai avusese loc cu un an inainte un accident de circulatie (auto) in care au fost "rasi" si trimisi in "raiul lor beteag" 3 tigani. La fel, copilul nu a prea avut multe sanse, e aiurea sa blamati fetita, ea s-a aflat doar in locul si la timpul nepotrivit in calea bolidului, la tara oamenii trec drumul pe unde-i duce capul, doar n-au sa ocoleasca pe la trecerea de pietoni din centru ca sa treaca dincolo, la "bunica". Asa ca trebuie feriti printr-o atitudine preventiva.

 

Pe de alta parte am facut destul pe acest forum teoria ruletei rusesti, n-am sa mai insist, va reamintesc doar ca indiferent de abilitatile pilotului, daca mergeti tare, pana la urma intr-o zi se aseaza in asa fel astrele incat "ghinionul" se intampla. Iar etnia a reactionat la nivelul ei de evolutie, nimic mai mult!Holeleu, astia ne omoara, hai sa-i omoram si noi pe ei!

 

Acuma putem sa-i dam inainte cu tiganii, sa declansam cruciade impotriva lor ca in evul mediu, sau chiar jihadul. De ce sunt ei in stare cunoastem cu totii. Forta unei natiuni se masoara in echilibrul si bunul simt cu care impune in orice situatie si cu DREPTATE legea, inaintea reactiilor emotionale. Asa s-au ridicat toate natiunile civilizate. Solutia rezolvarii problemei tiganesti este politica. Asa ca duceti-va la vot, altfel va vor hotara mereu alte comunitati mai motivate si disciplinate viitorul si aveti grija pe cine votati, pentru ca acesta etnie primitiva sa fie in cele din urma reciclata. Altfel va vor recicla ei pe voi, cum observ ca s-a intamplat deja in cateva cazuri punctuale.

 

la final, chubby are din nou dreptate. Sa lasam motociclistul sa se odihneasca in pace si sa uram insanatosire grabnica tuturor celorlalte victime. In rest sa urmarim ca legea sa se aplice corect in cazul faptuitorilor.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Galen, fara suparare, tu cu cine tii? De ce iei partea satului de romulani cu tot felul de baliverne emotionale, cu ce s-a intamplat acum un an etc??

 

Fetita roma trebuia sa treaca strada pe unde trebuie. Nu mai freaca cioaca aiurea ca trebuie sa o fereasca automobilistul. Deja e nesimtire ce incerci sa atenuezi aici. Nu e vina niumanui ca tiganii nu merg la scoala. Legea e aceeasi pentru toti. Pacat ca nu se aplica insa.

 

Fara suparare acum, esti mai mult troll decat moderator. Instigi pe altii mai rau decat userii cu razbunarea.

 

Ai idee cate accidente mortale au fost in Otopeni? Si totusi nimeni nu iese cu toporul in mana la vanatoarea de vinovati din accidente auto. Nu mai tine partea unei gloate de netrebnici ce ar trebui pedepsiti exemplar ( chiar si la modul biblic, daca alte metode moderne dau gres din cauza incompetentilor din MI de la care astepti tu dreptate.

 

Ai nota 2 de la mine si daca ne-om vedea vreodata ti le spun in fata.

 

RUSINE! Sa-ti fie rusine de familia unui om care isi plange acum soarta pecetluita de un analfabet zburator. Cu toporul.

Editat de circel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 kg? ce iti place sa mananci...cate chile are un ss, asa, dupa sute de mii de km si zeci de ani de experienta? da' ai observat ca acoperisul casei e la nivelul drumului? probabil ca da, da' hai sa ne mentinem punctul de vedere obiectiv :)

ei, din punctul meu de vedere, nici nu are importanta ce s-a intamplat inainte, conteaza ce s-a intamplat dupa. dar ai reusit sa deviezi discutia la viteza, cine e de vina etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles acum urmatoarele: prietena celui de-al doilea motociclist a depus plangere pentru amenintare. Deci nu a fost batuta. Deci a vazut tot ce s-a intamplat de cand au ajuns ei la locul faptei.

Asa ca ea fiind martora la injunghierea motociclistului poate sa depuna marturie, el zice ca isi aduce aminte fetele celor care l-au injunghiat (se pare ca doar unul a dat cu cutitul), asa ca probe ar trebui sa fie destul ca tiganul sa fie bagat la tentativa de omor, eu asta astept de la procurori...

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autorităţi și localnici au dezbătut problema romilor de la Sânzieni

Postat la: 10:53 pm, 24 August 2014 de Székely Emőke

 

 

Doar 7 romi şi-au declarat etnia la Recensământ în comună

Mai mulți oficiali și localnici au luat parte vineri la un forum organizat la Sânzieni, unde au dezbătut problema populației de etnie romă, după ce pe data de 10 august un localnic rom a înjunghiat un motociclist.

La eveniment au luat cuvântul subprefectul Sebastian Cucu, primarul Balogh Tibor, dar și mai mulți localnici, atât maghiari, cât și romi. Subprefectul a spus că nu a știut că la Sânzieni sunt atât de mulți romi pentru că în urma ultimului recensământ doar 7 persoane s-au declarat de această etnie. Acesta a mai spus că autoritățile trebuie lăsate să își facă datoria și să continue cercetările, iar în ceea ce privește buna conviețuire a localnicilor a menționat că pentru faptele unui individ nu trebuie învinovățită o întreagă comunitate.

Primarul Balogh Tibor a spus că scopul întâlnirii a fost acela de a găsi soluții pentru buna conviețuire a maghiarilor și romilor din localitate și pentru a nu se mai produce tragedii precum accidentul care a avut loc pe data de 10 august. Mai mulți localnici prezenți la forum sunt de părere că romii trebuie să își schimbe mentalitatea, și ar fi nevoie de o persoană din comunitatea lor pe care să o asculte.

„Majoritatea localnicilor din Sânzieni sunt de părere că romii nu au ce căuta în apropierea drumului național, trebuie mutați de acolo pentru că reprezintă pericol pentru toată lumea” – a spus localnicul Tamás Tibor, unul dintre inițiatorii forumului.

Medicul de familie refuză să mai trateze romii

Prezent la eveniment, medicul de familie Finta Csaba a spus că va refuza să trateze pacienții de etnie romă pentru că la rândul lui și el a fost bătut de aceştia. Medicul a mai spus că nu crede că adevăratul agresor a fost prins, și până când poliția nu va identifica și aresta persoana care într-adevăr a înjunghiat motociclistul, nu se va ocupa de pacienții romi decât în situații de urgență. „Să mă acuze de discriminare, să depună reclamații la Colegiul Medicilor, dar voi refuza să primesc romii în cabinet dacă nu este vorba de urgență” – a spus medicul de familie care profesează la Sânzieni de 25 de ani.

Reprezentantul comunității rome, Gergely Sándor, este de părere că pentru acțiunile unora nu trebuie să sufere o întreagă comunitate. Acesta a dezmințit spusele medicului de familie spunând că toată lumea știe că bărbatul arestat este cel care a înjunghiat motociclistul. „Din cauza unei familii nu e corect ca o întreagă comunitate să fie acuzată. Și printre noi sunt oameni de treabă, care doresc să conviețuiască pașnic alături de maghiari, ca și până acum” – a spus Gergely Sándor.

Una peste alta, prima soluție vizibilă în stoparea altor eventuale gesturi de acest fel este amplasarea unor camere de supraveghere în zona în care trăiesc romii. Primarul Balogh Tibor a declarat că în perioada următoare vor fi amplasate trei astfel de camere și i-a rugat pe reprezentanții romilor să nu le distrugă.

Atmosfera de la Sânzieni este încordată după ce pe 10 august aici a avut loc un accident în care un motociclist şi-a pierdut viaţa şi un altul a fost înjunghiat.


 

http://stiri.covasnamedia.ro/2014/08/24/autoritati-si-localnici-au-dezbatut-problema-romilor-de-la-sanzieni/

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autorităţi și localnici au dezbătut problema romilor de la Sânzieni

Postat la: 10:53 pm, 24 August 2014 de Székely Emőke

 

 

Doar 7 romi şi-au declarat etnia la Recensământ în comună

Mai mulți oficiali și localnici au luat parte vineri la un forum organizat la Sânzieni, unde au dezbătut problema populației de etnie romă, după ce pe data de 10 august un localnic rom a înjunghiat un motociclist.

La eveniment au luat cuvântul subprefectul Sebastian Cucu, primarul Balogh Tibor, dar și mai mulți localnici, atât maghiari, cât și romi. Subprefectul a spus că nu a știut că la Sânzieni sunt atât de mulți romi pentru că în urma ultimului recensământ doar 7 persoane s-au declarat de această etnie. Acesta a mai spus că autoritățile trebuie lăsate să își facă datoria și să continue cercetările, iar în ceea ce privește buna conviețuire a localnicilor a menționat că pentru faptele unui individ nu trebuie învinovățită o întreagă comunitate.

Primarul Balogh Tibor a spus că scopul întâlnirii a fost acela de a găsi soluții pentru buna conviețuire a maghiarilor și romilor din localitate și pentru a nu se mai produce tragedii precum accidentul care a avut loc pe data de 10 august. Mai mulți localnici prezenți la forum sunt de părere că romii trebuie să își schimbe mentalitatea, și ar fi nevoie de o persoană din comunitatea lor pe care să o asculte.

„Majoritatea localnicilor din Sânzieni sunt de părere că romii nu au ce căuta în apropierea drumului național, trebuie mutați de acolo pentru că reprezintă pericol pentru toată lumea” – a spus localnicul Tamás Tibor, unul dintre inițiatorii forumului.

Medicul de familie refuză să mai trateze romii

Prezent la eveniment, medicul de familie Finta Csaba a spus că va refuza să trateze pacienții de etnie romă pentru că la rândul lui și el a fost bătut de aceştia. Medicul a mai spus că nu crede că adevăratul agresor a fost prins, și până când poliția nu va identifica și aresta persoana care într-adevăr a înjunghiat motociclistul, nu se va ocupa de pacienții romi decât în situații de urgență. „Să mă acuze de discriminare, să depună reclamații la Colegiul Medicilor, dar voi refuza să primesc romii în cabinet dacă nu este vorba de urgență” – a spus medicul de familie care profesează la Sânzieni de 25 de ani.

Reprezentantul comunității rome, Gergely Sándor, este de părere că pentru acțiunile unora nu trebuie să sufere o întreagă comunitate. Acesta a dezmințit spusele medicului de familie spunând că toată lumea știe că bărbatul arestat este cel care a înjunghiat motociclistul. „Din cauza unei familii nu e corect ca o întreagă comunitate să fie acuzată. Și printre noi sunt oameni de treabă, care doresc să conviețuiască pașnic alături de maghiari, ca și până acum” – a spus Gergely Sándor.

Una peste alta, prima soluție vizibilă în stoparea altor eventuale gesturi de acest fel este amplasarea unor camere de supraveghere în zona în care trăiesc romii. Primarul Balogh Tibor a declarat că în perioada următoare vor fi amplasate trei astfel de camere și i-a rugat pe reprezentanții romilor să nu le distrugă.

Atmosfera de la Sânzieni este încordată după ce pe 10 august aici a avut loc un accident în care un motociclist şi-a pierdut viaţa şi un altul a fost înjunghiat.

 

http://stiri.covasnamedia.ro/2014/08/24/autoritati-si-localnici-au-dezbatut-problema-romilor-de-la-sanzieni/

 

Un articol care nu spune nimic despre speta dar aflam ca in Sanzieni nu exista romani. Doar maghiari si tigani. Tiganii s-au declarat la recensamant maghiari ceea ce face numarul de tigani mai mic si numarul de maghiari mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganii s-au declarat la recensamant maghiari ceea ce face numarul de tigani mai mic si numarul de maghiari mai mare.

 

O constatare interesanta dar nu este nici locul si nici momentul sa dezbatem aceasta tema. Tiganii sunt un pericol muuuult mai mare in raport cu pretentiile maghiarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai mai atent topicul aflai ca motociclistul s-a straduit, a reusit sa evite partial copilul, a agatat fetita doar in trecere, n-a lovit-o in plin. Mai discutam dupa ce vom avea acces la solutia politiei rutiere, acestia vor calcula destul de exact viteza si vor stabili si celelate circumstante. Nu are rost ca pana atunci sa aprofundam analiza mai departe de elemente care sar in ochi in reportajele facute la scurt timp dupa eveniment. Gaura din acoperis de exemplu. Sper sa avem acces la aceste date. In rest incercam sa discutam pe "protected forum" cat mai pe fata problemele conexe.

Pana una alta tu tot iti dai cu presupusul cum ca circula cu viteza mare...ce inseamna la tine viteza mare?.

 

O atitudine absolut rezonabila si moderata, care face distinctie intre cele doua probleme! 300 kg de metal nu decoleaza, nu trec printr-un pom pentru a se infige in final intr-un acoperis decat daca sunt accelerate la o viteza... pe care nu vreu s-o estimez chiar "din avion" pentru ca asi porni alte polemici! Voi spune doar ca era substantiala si ca acesta a fost elementul care a declansat drama.

 

Parca ti-au spus mai multe persoane si se vede si din reportaj/poze cam unde este nivelul strazii ..ia arunca un ochi si vezi ca acoperisul casei incepe de la nivelul strazii...si ia mai arunca un ochi si vei vedea si un fel de rampa de pamant care..ce face o rampa? AI ghicit, face ca orice o traverseaza sa ia o traiectorie ascendenta....pun pariu ca si cu o bicicleta daca pedalezi mai tare si iei rampa aia, tot ajungi macar in gard (se vede bine la secunda 52 din reportajul protv). Sunt niste amanunte pe care am impresia ca deliberat le treci cu vederea, ca sa iti susti cu orice pret opinia.Si nuuuuu, drama nu a declansat-o viteza....drama a declansat-o fetita, cand a trecut strada cum a fost invatata sau pusa. Mai sus spuneai sa asteptam sa ne spuna politia viteza...acum iar iti dai cu presupusul?

 

Va propun urmatorul scenariu ca sa intelegeti ce s-a intamplat acolo dpdv. emotional:

In Sanzieni mai avusese loc cu un an inainte un accident de circulatie (auto) in care au fost "rasi" si trimisi in "raiul lor beteag" 3 tigani. La fel, copilul nu a prea avut multe sanse, e aiurea sa blamati fetita, ea s-a aflat doar in locul si la timpul nepotrivit in calea bolidului, la tara oamenii trec drumul pe unde-i duce capul, doar n-au sa ocoleasca pe la trecerea de pietoni din centru ca sa treaca dincolo, la "bunica". Asa ca trebuie feriti printr-o atitudine preventiva.

 

Ai fost tu acolo si stii ca fetita nu a fost pusa sa "traverseze" de rudele ei? Poate pentru tigani faptul ca trecea motorul era chiar locul si timpul potrivit...potrivit pentru a face un ban pe seama cuiva. Asa-i ca este fabulatie faptul ca tiganii procedeaza asa? Asa-i ca toti care s-au plans ca li s-a intamplat asta sunt mincinosi? Dar tu le stii pe toate, si stii tu ca a fost doar o coincidenta trecerea fetitei exact cand trecea si motorul...stii atat de sigur incat excluzi cealalta varianta. Sunt curios cum conduci tu preventiv cand nu vezi pe nimeni pe margine, si din paman (la propriu, pt ca se vede nivelul inalt al strazii) iti sare cineva in fata....sau dupa o masina,sau caruta,sau stalp. Da, conduci preventiv cand vezi ca sunt oameni pe margine, cand vezi caini, dar cand nu vezi nimic cum conduci preventiv? Si lasa tampenia cu "la tara trec oamenii pe unde ii trec capul"....da, asa e, dar cate unii se mai si uita in dreapta\stanga..au invatat ca daca nu se uita nu e bine la sanatate.

 

Pe de alta parte am facut destul pe acest forum teoria ruletei rusesti, n-am sa mai insist, va reamintesc doar ca indiferent de abilitatile pilotului, daca mergeti tare, pana la urma intr-o zi se aseaza in asa fel astrele incat "ghinionul" se intampla. Iar etnia a reactionat la nivelul ei de evolutie, nimic mai mult!Holeleu, astia ne omoara, hai sa-i omoram si noi pe ei!

 

Acuma putem sa-i dam inainte cu tiganii, sa declansam cruciade impotriva lor ca in evul mediu, sau chiar jihadul. De ce sunt ei in stare cunoastem cu totii. Forta unei natiuni se masoara in echilibrul si bunul simt cu care impune in orice situatie si cu DREPTATE legea, inaintea reactiilor emotionale. Asa s-au ridicat toate natiunile civilizate. Solutia rezolvarii problemei tiganesti este politica. Asa ca duceti-va la vot, altfel va vor hotara mereu alte comunitati mai motivate si disciplinate viitorul si aveti grija pe cine votati, pentru ca acesta etnie primitiva sa fie in cele din urma reciclata. Altfel va vor recicla ei pe voi, cum observ ca s-a intamplat deja in cateva cazuri punctuale.

 

Lasa generalizarile, ca nu e cazul...tu vorbesti de dreptate,lege...poate in alte tari asta inseamna ceva, la noi nu inca. In alte tari dreptatea si legea au fost impuse de timpuriu tot cu forta...cu forta si educatia. Asa-i ca daca tu vezi un tigan ca iti taie seaua de la moto, tu ii spui ca nu e frumos ce face, ca trebuie sa se comporte civilizat, apoi pui mana pe telefon si suni la 112...si in tot acest timp tiganul sta si asteapta sa vina politia, si uite ca ai rezolvat o problema pe cale legala,civilizata.

In tarile civilizate de care tot spui tu, daca cineva intra peste tine in casa si ii dai in cap\impusti nu esti cercetat penal,nu esti purtat pe drumuri pentru ca ti-ai protejat bunurile personale. In tarile civilizate......poti completa cu orice...ce se intampla in tarile civilizate nu se intampla la noi. Asa ca nu mai vorbi despre tari civilizate, nu e cazul si nici nu va fi cazul in viitorul prea apropiat. Si pana va fi si romania o tara civilizata ce sa facem? Sa stam si sa inghitim toate tampeniile? Fiecare se manifeste in felul lui....tu acum ne inveti pe noi cum ar trebui sa ne manifestam, pentru ca tu stii adevarul? Ghici ce, fiecare privim lucrurile cu ochii proprii si personali, nu avem nevoie sa ne spui tu adevarul tau.

 

la final, chubby are din nou dreptate. Sa lasam motociclistul sa se odihneasca in pace si sa uram insanatosire grabnica tuturor celorlalte victime. In rest sa urmarim ca legea sa se aplice corect in cazul faptuitorilor.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O constatare interesanta dar nu este nici locul si nici momentul sa dezbatem aceasta tema. Tiganii sunt un pericol muuuult mai mare in raport cu pretentiile maghiarilor.

 

Nu face decat sa semnaleze niste (alte) nereguli in autoritatile locale. N-are cum sa mai mire pe nimeni faptul ca se pune batista pe tambal.

 

Asa mare e judetul ala ca nu stia subprefectul cati tigani sunt acolo? Sunt doua municipii, trei orase si patruzeci de comune, una dintre ele fiind Sanzieni. Cat timp ii ia prefectului/subprefectului sa treaca prin fiecare localitate in cel mai mic (mix suprafata/nr. locuitori) judet din tara?

 

Conform datelor de la recensamant nu prea exista tigani in Sanzieni, exista dar sunt doar sase si nu se spune in care din cele patru sate ale comunei Sanzieni sunt. Nu stiu ce ma face sa cred ca in Sanzieni nu s-a declarat niciunul tigan.

 

http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2013/07/sR_Tab_8.xls

 

Nu de altceva dar n-as vrea sa mearga careva pe-acolo ca sa auzim dupa aia din presa internationala de conflicte interetnice intre romani si maghiari.

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...