Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eeeeii, da! Au platit un cacao! Am plecat si ne-am reparat masina pe casco. Dar important este ca politia cunoaste aceasta practica a lor si cu toate astea, nu monitorizeaza deloc zona respectiva. Si nici nu ii pedepsesc cumva, asa incat sa ii determine sa nu mai faca asta.

"Si nici nu ii pedepsesc cumva, asa incat sa ii determine sa nu mai faca asta."

http://stirileprotv.ro/stiri/social/turistii-straini-care-fac-turul-europei-pe-biciclete-au-fost-atacati-cu-pietre-de-tigani-in-salaj.html

 

Trebuie sa constientizam ca la scara nationala avem o problema. Si anume discriminarea pozitiva practicata la nivel de UE vis a vis de etnia tiganeasca nu a fost probabil inteleasa corect de catre autoritatile din tara noastra. Intelegem cu totii necesitatea integrarii acestei comunitati. Alocarea de resurse speciale pentru scolarizare, creerea subventionata de locuri de munca trebuie compensata de impunerea compensatorie a respectului EGAL fata de lege.

 

Altfel masurile de discriminare pozitiva vor avea efect invers si anume pretentia membrilor minoritatii tiganesti de a fi discriminati pozitiv si in privinta aplicarii legii.De aici pana la un val de infractiuni pe scara larga mai e doar un pas, care se pare ca a si fost facut punctual in mai multe cazuri. Dincolo de interesele electorale, sau de comoditate sau de tendinta de evitare a confruntarii pe un teren dificil, rezolvarea problemei agresivitatii acestei etnii si ignorarea legii de catre o parte semnificativa a reprezentantilor acesteia, trebuie sa preocupe maxim autoritatile.

 

Mania motociclistilor, protestul lor ferm si cu unele mici exceptii civilizat, este un avertisment care trebuie inteles corect, atat de catre mebrii etniei implicate in ploaia de incidente similare din ultimul timp, cat si de catre autoritati.

Este extrem de frustrant dpdv. al cetateanului corect, platitor de impozite si supus la sanctiuni diverse la cea ma mica greseala, sa constate ca infractiunile comise de catre etnia tiganeasca (rroma) sunt tratate in regim "separat". Sau cel putin aceasta este impresia generala. (suspectii au fugit, autoritatile patruleaza regiunea, nimic concret gen identificarea suspectilor la infractiunea de tentativa de omor, etc.)

 

Concret,si cu referire la acest caz,in asentimentul majoritatii motociclistilor facem urmatorul apel la adresa autoritatilor:

1. Sa ia in considerare faptul ca reactia noastra a motociclistilor, mai ales raportata la gravitatea faptelor(agresarea si ranirea grava a unui motociclist absolut nevinovat) a fost cu unele mici exceptii rationala si ponderata.

2. Cunoscand faptul ca noi vom monitoriza cu atentie acest caz,sa respecte dreptul nostru cetatenesc la corecta si prompta informare in conditiile legii, adica fara a prejudicia evolutia anchetei.Dorim astfel ca IPJ Covasna sa stabileasca de urgenta prin serviciul de relatii publice un contact cu unul dintre reprezentantii echilibrati (de preferinta regional apropiat de locatia evenimentului ai comunitatii-userul Pannoniachopper de ex.) pentru a ne tine la curent pe acest forum national cu evolutia anchetei.

 

Deasemenea, personal fac un apel la adresa motociclistilor de a se abtine la orice act de razbunare sau vandalism si sa astepte cu calm derularea si rezultatele anchetei.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Zeci de tigani peste tot, pe marginea drumului, in carute nesemnalizate, cate 6-7 in tot felu de harburi de masini.. in mod normal nu ii bagi in seama, nu ii vezi, dar is a dracului de multi :(

"Par a se-nmulti pe cale artificiala,

Sunt multi al dracu si n-au nicio boala..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate vor astepta sa treaca furia si motociclistii sa uite treaba, pana la anul dureaza cel putin, parerea mea.

 

Orice fel de mars sau protest eu zic ca e bun. Adica iesim sa ne etalam motoretele si pasagerele la marsuri de "constientizare" si acum cand chiar ar fi ceva de strigat nu mai facem nimic?

 

Daca ne strangem destul de multi si anuntam televiziunile o sa vina, ei mereu sunt intersati de senzational. De data asta au ce arata, tigani, cutite, morti, deci ne incadram sa facem audienta.

Si daca ajungem la stirile de la ora 19 vede o tara intreaga ca ne pasa, ca in Romania mai e categorie sociala care chiar nu vrea sa mai inghita tot, chiar si intr-o problema atat de spinoasa ca cea a tiganilor.

 

Sa se ceara pedepsirea vinovatilor, infractorii tigani la puscarie conform legii pentru tentativa de omor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi Galen? intr-o societate civilizata unde institustiile si legile functioneaza corect, punctul tau de vedere este pertinent. dar, simtindu-ne cu musca pe caciula in privinta asta, Mentalist are o abordare mai eficienta. adica, daca dupa ce asteptam calm rezolvarea cazului up to our satisfaction, constatam ca nu s-a intamplat mai nimic si ca am fost trasi pe binga si cazul nu este considerat la adevarata lui gravitate iar solutionarea este una de mantuiala cu pedepse minime si in numar mic, ce propui sa facem apoi? marsuri de protest? campanii de constientizare de pe pozitii de pampalai luati de prosti? nu e mai bine sa punem presiune acum, cat e fierul cald, sa anticipam o eventuala musamalizare sau marginalizare a cazului (ca importanta) si sa atargem atentia prin toate mijloacele (evident legale) asupra acestor chestiuni, cerand in acelasi timp socoteala si declaratii publice in privinta desfasurarii anchetei (atat cat e posibil fara a o influenta)? daca in loc sa se traga niste betii pe la nush ce intrunire se aduna cateva mii in Bucuresti si cateva mii in Covasna? apropos, e curios ca niciun reprezentant al numeroaselor "cluburi de motociclisti" (poate ma insel), lupi, vulturi, zimbri, sau mai stiu eu ce jivine totemice, daci, draculas, outlaws, etc nu au luat pozitie. asta spune multe, si-mi confirma multe din parerile pe care le am despre genul asta de motociclisti (de la noi din tara cel putin).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi Galen? intr-o societate civilizata unde institustiile si legile functioneaza corect, punctul tau de vedere este pertinent. dar, simtindu-ne cu musca pe caciula in privinta asta, Mentalist are o abordare mai eficienta. adica, daca dupa ce asteptam calm rezolvarea cazului up to our satisfaction, constatam ca nu s-a intamplat mai nimic si ca am fost trasi pe binga si cazul nu este considerat la adevarata lui gravitate iar solutionarea este una de mantuiala cu pedepse minime si in numar mic, ce propui sa facem apoi? marsuri de protest? campanii de constientizare de pe pozitii de pampalai luati de prosti? nu e mai bine sa punem presiune acum, cat e fierul cald, sa anticipam o eventuala musamalizare sau marginalizare a cazului (ca importanta) si sa atargem atentia prin toate mijloacele (evident legale) asupra acestor chestiuni, cerand in acelasi timp socoteala si declaratii publice in privinta desfasurarii anchetei (atat cat e posibil fara a o influenta)? daca in loc sa se traga niste betii pe la nush ce intrunire se aduna cateva mii in Bucuresti si cateva mii in Covasna? apropos, e curios ca niciun reprezentant al numeroaselor "cluburi de motociclisti" (poate ma insel), lupi, vulturi, zimbri, sau mai stiu eu ce jivine totemice, daci, draculas, outlaws, etc nu au luat pozitie. asta spune multe, si-mi confirma multe din parerile pe care le am despre genul asta de motociclisti (de la noi din tara cel putin).

Nu ne putem cobora la nivelul faptuitorilor fara a ne confunda in final cu acestia! Dar putem sa avem o atitudine de "buldog" in aceste cazuri si sa exercitam presiune in limitele legale pentru elucidarea corespunzatoare .Ceea ce din pmdv. vom si face!

 

Nu trebuie sa faci parte dintr-un club pentru a gandi sau a-ti exercita drepturile. Pe de alta parte, faptul ca organizatiile moto autentice (cluburi)n-au luat inca pozitie, nu inseamna ca nu au pozitii, este timp pentru exprimarea lor la fel cum mai este inca timp si pentru o abordare pertinenta si transparenta din partea autoritatilor. Momentan asteptam cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Din pacate vor astepta sa treaca furia si motociclistii sa uite treaba, pana la anul dureaza cel putin, parerea mea.

Garantat. Poate chiar 2-3 ani.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e curios ca niciun reprezentant al numeroaselor "cluburi de motociclisti" (poate ma insel), lupi, vulturi, zimbri, sau mai stiu eu ce jivine totemice, daci, draculas, outlaws, etc nu au luat pozitie. asta spune multe, si-mi confirma multe din parerile pe care le am despre genul asta de motociclisti (de la noi din tara cel putin).

Din pacate cluburile de motociclisti de la noi sunt formate din niste pacalici frustrati care nu fac decat sa umble care mai de care mai impopotonati, sa se dea mai importanti si sa fie sefii altor pacalici mai mici.

Nu spun eu asta, o spun chiar ei prin faptul ca reactioneaza (de fapt nu reactioneaza) asa cum o fac in situatii de genul celei care se discuta aici.

Nu cred ca are rost sa comparam cluburile de la noi cu niste cluburi adevarate de 'afara', nu trebuie sa se astepte cineva ca ai nostrii sa faca ceva concret indiferent ce ar fi acel ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt adeptul cotonogirii tiganilor fara osebire. dar "hartuirea" autoritatilor mi se pare o actiune corecta.

nu trebuie sa faci parte dintr-un club, true...whatever, sper ca stii tu ceva in privinta optiunilor de protest si a oportunitatii actiunilor de genul, cat si despre timing-ul optim pentru a le pune in aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati dintre motociclisti (iar motociclist = o persoana care foloseste motocicleta pentru a se deplasa) au in sange instincte criminale. E usor de spus: sa le dam foc, sa-i schilodim, sa-i omoram...dar cati dintre noi pot sa o faca, efectiv? Mai ales stiind ca o astfel de initiativa va genera, in mod sigur, urmari penale?

Cati dintre noi au ranit in mod constient si premeditat un om? Atat din ipostaza in care trebuia sa-si protejeze viata sa, sau a celor din jur?

 

Tiganii au in sange un instinct de supravietuire mult mai puternic decat al nostru (pana la urma evolutia ne-a luat din instincte, urmare a educatiei, comfortului, sigurantei), instinct care este dublat de capacitatea de a accepta cu usurinta dosare penale, puscarie, etc. Pentru ei e ceva normal, si nu au nimic de pierdut.

In plus, se apara unii pe altii, cu copii, neveste si, in caz de pericol se fac nevazuti, ei si familiile lor. Si sunt si greu de urmarit, pentru ca isi pot pierde urma.

 

In cazul nostru, cu cat avem mai multe de pierdut (familie, job, loc in societate) cu atat suntem mai vunerabili in fata lor.

Sunt constient de faptul ca in societatea de peste 10-20 ani, in care vor trai copiii nostri, va fi mult mai dura, inclusiv din cauza infractionalitatii in crestere, pe care organele nu sunt capabile sa o gestioneze. Pentru asta noi ar trebui sa ii pregatim, dar nu o facem, din pacate...

 

Asa ca, din punctul meu de vedere, trebuie sa mobilizam resurse legale pentru a putea face ceva. Orice actiune care incalca legea va determina o reactiune, care se va intoarce impotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept raspuns in termenul legal

 

Me

To webmaster@politiaromana.ro

Today at 12:31 PM

Catre Ministerul Administraţiei Şi Internelor

Inspectoratul General Al Poliţiei Române

 

 

Cu referire la accidentul de circulatie produs la 10.08.2014 in localitatea Sanzieni jud. Covasna avand ca victime doi motociclisti (sot-sotie) aflati in trafic si o fetita apartinand etniei rrome din localitatea respectiva. Ulterior evoluand in caz de agresiune si tentativa de omor a unor reprezentanti ai comunitatii locale rrome asupra altui motociclist care oprise ca sa acorde asistenta.

 

Subsemnatul Suciu Calin Ion, domiciliat in ..........Cluj Napoca jud. Cluj, care ma legitimez cu CI ............va solicit:

 

Avand in vedere impactul emotional al acestui caz asupra comunitatii moto din Romania, in conditiile inmultirii la scara nationala a situatiilor similare, impact concretizat in actiuni masive de protest/comemorare a victimelor si dezbateri aprinse pe forumul national www.motociclism.ro , deasemenea conform prevederilor Legii nr. 544 din 12 octombrie 2001(actualizata) in calitate personala de moderator si in numele comunitatii moto nationale, va solicit sa ne comunicati cat mai repede posibil si ulterior cu o periodicitate rezonabila, informatii posibil de oferit publicului dpdv. legal, privind stadiul actual al anchetei si evolutia sa (resurse alocate, actiuni intreprinse, rezultate partiale ).Aceste informatii vor servi corectei informari a comunitatii in privinta evolutiei spre solutionarea cazului, deasemenea in vederea combaterii speculatiilor si a atitudinilor extremiste sau revansarde.

Va rog sa transmiteti aceste informatii pe adresa mea de e-mail galen6122@yahoo.com urmand ca acestea sa fie facute publice in cadrul topicului deschis pe forumul motociclistilor : /index.php?/topic/716730-accident-in-covasna/

 

Cu stima,

Calin Suciu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept raspuns in termenul legal

 

...

vor raspunde sigur.

 

probabil ceva de genul: cazul este in ancheta, nu putem divulga inca mre lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ai trimis mail la cei care se ocupa de site ....

Dati fw (eventual personalizat)pe orice alta adresa valida, nu este doar treaba mea. Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18.08 in presa maghiara pe scurt, dar de ajuns:

 

Procuratura: A fost accident, nu crima ...

 

Procurorul a spus că, deși raportul medico-legal detaliat nu a fost finalizat, nu există nici o dovadă că omul(motociclistul) a fost abuza de familia fetei.

 

Cu toate acestea, ca urmare a decesului lui Attila Sebestyen se poate începe o urmărirea penală împotriva fetei de 11 ani care a provocat accidentul - Procurorului General Gheorghe Achim a declarat că se investighează dacă copilul poate fi suspectat de omor comis prin omisiune.

 

...trageti concluziile

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate acestea, ca urmare a decesului lui Attila Sebestyen se poate începe o urmărirea penală împotriva fetei de 11 ani care a provocat accidentul - Procurorului General Gheorghe Achim a declarat că se investighează dacă copilul poate fi suspectat de omor comis prin omisiune.

na.

ma asteptam la asa ceva...

 

incredibil la prima vedere. insa dupa ne amintim ca traim in Romania...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când procurorul general a fost întrebat dacă poate fi acuzat de crimă un minor, care el însuși aproape a murit din cauza rănilor sale, procurorul a declarat, este doar o suspiciunesi se va investiga posibila răspundere penală a fetiței, acesta va fi stabilit mai târziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18.08 in presa maghiara pe scurt, dar de ajuns:

 

Procuratura: A fost accident, nu crima ...

 

 

Procurorul a spus că, deși raportul medico-legal detaliat nu a fost finalizat, nu există nici o dovadă că omul(motociclistul) a fost abuza de familia fetei.

 

Cu toate acestea, ca urmare a decesului lui Attila Sebestyen se poate începe o urmărirea penală împotriva fetei de 11 ani care a provocat accidentul - Procurorului General Gheorghe Achim a declarat că se investighează dacă copilul poate fi suspectat de omor comis prin omisiune.

 

...trageti concluziile

A fost înmormântat colegul? Cineva spunea ca a avut o ureche tăiată, dacă e așa mie m-i se pare imposibil să se fi întâmplat din cauza accidentului.

 

Politia și procuratura stau și sug la cucu politicienilor din zona. Aia au nevoie de ciori pentru voturi și de aici se înțelege și rezultatul anchetei.

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai colegii pacifisti... mai spuneti ceva despre cum trebuie sa stam cuminti si sa lasam justitia sa-si faca treaba, se va face dreptate bla, bla. Mai aveti incredere in justitie cand un procuror declara ca incepe urmarirea penala a unui minor?

 

@xsebi: nu cred, nici nu cred ca au dat corpul familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legi facute de idioti, pentru idioti.

 

Ps: sunteti idioti? :crack: Intreb mai in gluma,mai in serios. Mai nou,fetita se face vinovata de crima. Pe cat de trist si tragic este acest topic,pe atat de mult imi vine sa rad,la greu.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul personal am gasit solutia pentru a evita astfel de incidente cu rromi se numeste ,, permis de port arma+arma"

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te pipi pe ea de arma!

Daca da dreaq si-o folosesti, ai dat de dreaqu! Cunosc indirect pe cineva care si-a luat amenda penala ca a tras dupa niste caini care sarise sa-l muste noaptea...

Evident s-a gasit o baba sa sune la 112 - sariti focuri de arma, sariti `pistolar liber` - stii prea bine textele promteristelor netede...

Si ete asa, si-a luat-o colegu' pistolar...

 

Stai relax ca nici nu stii in ce te bagi!

Plus ca intr-o gloata de 20 -30 de tigani, ajungi cu pistolul infipt in anus dupa ce gadili vreo doi trei cu minciunile alea de gloante de cauciuc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre baiatul injunghiat si pasagera batuta mar nu au comentat nimic? familia baiatului decedat nu a angajat nicio casa de avocatura pentru eventuale procese nascute exact din astfel de rezolvari? banuiesc ca nu li s-o fi dat cadavrul, dar cred ca l-au vazut pe baiat in ce stare a ajuns si au vorbit cu cel injunghiat. cred ca exista fotografii, probe...

de starea celorlalte victime nu se stie nimic? fata mai ales, si-a revenit, sau sunt sanse sa-si revina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...