Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

"prietene"Galen

 

Esti maestru la comentarii literare( desi unii pe aici spun ca nu cunosti toate "meandrele concretului"). Dar asa e cel mai simplu: limba de lemn. Te rog scuteste-ne de livresc, nu ti se potriveste.

 

Fac eu un rezumat, ca e greu de citit toata imprecatia ta despre speed-isti sau cum le spui tu. Sa le luam pe rand:

 

1. Statul oricum a deschis o ancheta, Nu poate nimeni sa eludeze asa ceva. De ce mai afirmi aceste lucruri cu treaba autoritatilor? Este o informatie notata cu 0 ca valoare. Nu ajuta pe nimeni. Si din multe anchete facute de bravii nostri politisti/ anchetatori, rezultatul se stabileste prin mutarea trecerii de pietoni. Asa ca nu prea e de interes ce vor stabili peste un an niste anchetatori obositi. Te uiti prea mult la filme din US cu dovezi, amprente etc.

2. Nu te-ai luptat tu cu nicio autoritate sa rezolvi ceva( si nici nu ai rezolvat ceva). Si vezi ca a dat si Dan Popescu mailuri. Dar macar el a inteles ce sa scrie in ele. Bravo lui. Tu in schimb suferi de o ingamfare stranie.

3. Userii vor dreptate. Tu ce vrei? Stii tu deja ca omul NU a fost linsat? Poti sa o dovedesti?

 

Restul deja e foarte greu de citit, omeneste iti spun ca daca as fi in locul unui membru al familiei te-as pune sa demonstrezi fiecare afirmatie despre dinamica accidentului.

 

Pana una alta, pentru mine esti un exemplu de anti moderator, faptul ca esti veteran nu a interesat si nu intereseaza pe nimeni, Si nici nu iti da vreun drept sa "intervii". Este clar ca nu esti obiectiv si incerci sa scoti Lesul vinovat. A mia oara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Galen, motociclistul numai ce venise de la circuit, crezi ca a mers cu o chinezarie de casca ca asta? Mi-e greu sa cred ca un motociclist la varsta lui isi cumpara casca de 3 lei pe langa echipamentul complet din piele.


https://www.youtube.com/watch?v=9LfEFhBelTY


Asta e o casca de vreo 18 ani



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest am intervenit ca MOTOCICLIST VETERAN (nu ca moderator)calitate care va convine sau nu, o am.

tot va dati in sus si in jso cu calitatea asta...de ce este asta o calitate? si mai ales cu ce atribut vine ea impachetata?

consider ca am o educatie solida intarita de experienta si actiune permanenta educationala si implicare in comunitate

asta este ceva ce TU consideri, dar nimeni nu e obligat sa o ia de buna. daca erai florin piersic si ne povesteai de actorie, cred ca te credea toata lumea.

Va spun din nou ca nu este in regula sa dati verdicte inainte de lasa sansa autoritatilor sa elucideze circumstantele acestui caz complicat

cred ca toata lumea a observat ca verdictul l-ai dat tu - accident din cauza vitezei excesive. nu ai dat sansa autoritatilor sa calculeze viteza aproximativa dupa formulele alea foarte complicate si calcul care dureaza foarte mult. (apropo, am avut odata ghinionul sa am un mic acident, din fericire fara victime, si pe baza a urmei de franare, grautatii masinii, suprafetei de franare, mi-a facut un politist care se ocupa de asa ceva, calculul in aproximativ 2 minute. si a nimerit-o cred mai bine de cei 10% marja de eroare).

a, si autoritatile au zis tot ca a murit din cauza accidentului - banuiesc ca ai vazut cauza decesului in fotografia de acum ceva pagini (sau link care ducea catre)

Am fost singurul care m-am concentrat pe un dialog constructiv cu autoritatile

asta iar e ceva ce doar tu stii. si de fapt daca e asa, te-ai transformat oarecum in purtatorul lor de cuvant care zice cam ce se asteapta toti de pe aici sa zzica - gata ma, a fost accident, nu s-a intamplat nimic, stati acasa.

Din context a razbatut clar interesul tintit al unor useri de a ataca autoritatile locale distribuind cu generozitate materiale subiective neconfirmate din nici o declaratie publica sau sub prestare de juramint

avand in vedere ce s-a intamplat in ultimii 'jde ani in aceasta tara, nu ti se pare normal? nu sti se pare normal ca increderea in autoritati si justitie sa fie ultima care apare in discutie? sau esti chiar asa de naiv sa crezi by default ca in romania justita e oarba si bratul lung al legii ajunge pe toata lumea?

 

Un motociclist din categoria "supersport" a patruns cu mare viteza (cel putin dublul vitezei legale) intr-o localitate rurala.

A agatat cu lateralul motorului fetita ranind-o grav dupa care a decelerat masiv intr-un damb fiind proiectat alaturi de pasagera in aer pe directia de inaintare

Dupa impactul cu dambul motocicleta a avut in continuare suficienta viteza cinetica pentru a depasi un gard, un pom si a se infige in final in acoperisul unei case.Analiza dinamicii accidentului nu este o disciplina noua, exista formule foarte sofisticate care in urma masuratorilor de pe teren, a analizei epavei, vor stabili cu o aproximatie de sub 10% viteza motociletei. Viteza care din start poate fi evaluata ca cel putin dublul vitezei legale de catre orice motociclist cu experienta care a vazut sau trait accidente

Un motociclist din categoria "supersport" a patruns cu mare viteza (cel putin dublul vitezei legale) intr-o localitate rurala.

A agatat cu lateralul motorului fetita ranind-o grav dupa care a decelerat masiv intr-un damb fiind proiectat alaturi de pasagera in aer pe directia de inaintare

Dupa impactul cu dambul motocicleta a avut in continuare suficienta viteza cinetica pentru a depasi un gard, un pom si a se infige in final in acoperisul unei case.Analiza dinamicii accidentului nu este o disciplina noua, exista formule foarte sofisticate care in urma masuratorilor de pe teren, a analizei epavei, vor stabili cu o aproximatie de sub 10% viteza motociletei. Viteza care din start poate fi evaluata ca cel putin dublul vitezei legale de catre orice motociclist cu experienta care a vazut sau trait accidente

Doar ca aceste expertize au nevoie de timp.

deci pana la urma stii exact ce s-a intamplat sau e nevoie de timp si inca nu e gata expertiza tehnica? ca vad ca stii absolut tot cum s-a intamplat, doar ca nu zicic a a avut fix 124,3 km/h

dar viteza excesiva l-a impiedicat sa scape cu "fata curata"

dupa ce ai vazut fotografia celui decedat, mentiunea ta, mi se pare cel putin morbida si inclin sa cred ca nu esti intreg la cap sau ai fetishuri care altora li se pot parea ciudate

Dar chiar si niste oameni salbatici si total in afara legii nu reactioneaza in acest mod decat daca au fost starniti

dupa fraza de mai sus si alte bla bla-uri nu pot sa te intreb direct - tu cumva esti tigan? ca vad ca faci tot posibilul sa le gasesti scuza.

imi mai aduc aminte de o fraza pe care ai spus-o - si anume ca fetita era exact unde trebuia sa fie - unde? pe mijlocul strazii? si motociclistul unde trebuia sa fie? pe acoperis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@coobra - mai bine iti copiezi argumentele intr-un document text. E o chestiune de timp pana o sa iti dispara comentariile.

pai si atunci unde e treaba cu obiectivitatea?

sau aici toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"prietene"Galen

 

Esti maestru la comentarii literare( desi unii pe aici spun ca nu cunosti toate "meandrele concretului"). Dar asa e cel mai simplu: limba de lemn. Te rog scuteste-ne de livresc, nu ti se potriveste.

 

Fac eu un rezumat, ca e greu de citit toata imprecatia ta despre speed-isti sau cum le spui tu. Sa le luam pe rand:

 

1. Statul oricum a deschis o ancheta, Nu poate nimeni sa eludeze asa ceva. De ce mai afirmi aceste lucruri cu treaba autoritatilor? Este o informatie notata cu 0 ca valoare. Nu ajuta pe nimeni. Si din multe anchete facute de bravii nostri politisti/ anchetatori, rezultatul se stabileste prin mutarea trecerii de pietoni. Asa ca nu prea e de interes ce vor stabili peste un an niste anchetatori obositi. Te uiti prea mult la filme din US cu dovezi, amprente etc.

2. Nu te-ai luptat tu cu nicio autoritate sa rezolvi ceva( si nici nu ai rezolvat ceva). Si vezi ca a dat si Dan Popescu mailuri. Dar macar el a inteles ce sa scrie in ele. Bravo lui. Tu in schimb suferi de o ingamfare stranie.

3. Userii vor dreptate. Tu ce vrei? Stii tu deja ca omul NU a fost linsat? Poti sa o dovedesti?

 

Restul deja e foarte greu de citit, omeneste iti spun ca daca as fi in locul unui membru al familiei te-as pune sa demonstrezi fiecare afirmatie despre dinamica accidentului.

 

Pana una alta, pentru mine esti un exemplu de anti moderator, faptul ca esti veteran nu a interesat si nu intereseaza pe nimeni, Si nici nu iti da vreun drept sa "intervii". Este clar ca nu esti obiectiv si incerci sa scoti Lesul vinovat. A mia oara!

Eu retin doar faptul ca insinuezi ca autoritatile vor falsifica rezultatele cercetarii si ca incerci sa ridici o perdea de fum in jurul vitezei motociclistului. Eu nu insinuez, afirm doar din experienta (mi-au sarit si mie in fata cred ca sute de "chestii diverse" in 30 de ani de motociclism). Am scapat de fiecare data cu bine pentru ca aveam intotdeuna o viteza de "bun simt" adaptata locului. Altfel te asigur ca ma deplasez si eu suficient de repede, uneori chiar excesiv si ca nu am absolut nici o frustrare in acest domeniu. Asa cum am spus inca din prima interventie cred, viteza motociclistului va avea insa o mare relevanta in intelegerea acestui caz, atat prin efectele imediate (imposibilitatea evitarii) cat si ca impact psihologic urmat de reactii din partea comunitatii de tigani.

 

Si inca ceva, consider ca acest caz a fost gonflat pe nedrept si interesat dincolo de orice limite de bun simt, in timp ce cazul Ghermanesti de exemplu, perfect definitoriu pentru mentalitatea egoista abuziva si primitiva a faptuitorului si a comunitatii de "ilegale" a fost minimalizat atat mediatic, cat si ca reflectare pe acest forum. In mod absolut INTERESAT. In rest este foarte probabil ca facem parte din comunitati TOTAL diferite ca si conceptii si ca este rezonabil si de dorit sa nu ne mai intersectam de acum incolo. Eu eram dispus ca pana la aparitia de rezultate oficiale sa nu mai intervin aici. Cred ca era ok ca nici voi sa nu ma mai interpelati.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Galen, motociclistul numai ce venise de la circuit, crezi ca a mers cu o chinezarie de casca ca asta? Mi-e greu sa cred ca un motociclist la varsta lui isi cumpara casca de 3 lei pe langa echipamentul complet din piele.

Hai mai Sebi, ca pe net sunt teste si teste. Sunt N-shpe situatii diferite intalnite in cazul unul accident. Imi aduc aminte de un coleg de aici care a avut un accident (casca parca noua, nu mai stiu exact ce, dar zic ca era marca buna daca nu ma inseala memoria) si la un accident, destul de violent ce e drept, i-a sarit din cap si se facuse praf, din pacate si el a murit... se intampla asta pe la inceputurile mele motociclistice. Nu mai vorbiti/dati exemple la modul general, mai fac si eu greseala asta des, acum ce se cauta e dreptatea in cazul ASTA, Sanzieni. Nu e nimeni sa dea o declaratie (pasagera, colegul din spate) directa? Imi e greu sa cred ca le e interzis din cauza 'anchetei in desfasurare' cum s-a mai zis pe aici. Sper, ca in cazul aparitiei unui raspuns oficial, acesta sa fie dat dupa studierea si analiza corecta si profesionista a probelor, nu dupa clasicul 'treaca-mearga, scriu asa ca e mai usor' caracteristic multor angajati ai statului...

 

Si inca ceva, consider ca acest caz a fost gonflat pe nedrept si interesat dincolo de orice limite de bun simt...

Haide sa fim un picut mai obiectivi te rog... mie imi pari un om cu coloana vertebrala, insa de la un punct ai devenit un pic prea subiectiv (ca si alti colegi de aici care sustin teoria cealalta). Din certuri, contre si pareri personale pe net nu se afla adevarul, cand anumiti factori nu sunt cunoscuti.
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, motociclistul numai ce venise de la circuit, crezi ca a mers cu o chinezarie de casca ca asta? Mi-e greu sa cred ca un motociclist la varsta lui isi cumpara casca de 3 lei pe langa echipamentul complet din piele.

https://www.youtube.com/watch?v=9LfEFhBelTY

Asta e o casca de vreo 18 ani

Din pacate nu am timp sa caut prin tot topicul, se postase la un moment dat o fotografie sau un film cu casca fara parbiz si rupta lateral dreapta parca.Casca care era creditata ca apartinand motociclistului. Link-ul tau nu are legatura cu accidentul.

 

Circel, vad ca continui in acelasi registru (nu-l calific dar mi se pare cunoscut din timpurile vechi)cu insinuarile. In afara posturilor rasiste si a insultelor venite din partea trolilor nu am sters sau editat nimic pe topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt imagini cu casca aia in stirea de la protv si e crapata pe partea dreapta dar lui ii lipseste urechea stanga. Oricum nu avea cu sa se rupa asa urechea doar daca avea si ceva lama in interiorul castii. Asteptam cu nerabdare sfarsitul anchetei. Si vreau sa stiu si eu unde e urechea, au gasit-o anchetatorii sau o poarta ceva zburatoare la gat ca si trofeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Galen

A pune presiune pe autoritati e una, a insinua ca nu isi fac treaba e alta. Nu stiu cum de nu vezi tu nuanta aici.

Unde am ridicat eu o perdea de fum? Motociclistul a avut viteza, sunt de acord. Altfel statea pe loc si nu se intampla nimic. Dar dintre noi doi, tu ai radarul mai performant. Eu nu am spus nimic de viteza, te rog reciteste sau nu mai inventa scuze/ altecai ocolitoare pentru a te justifica, Nu trebuie macar sa te justifici, te descrii singur foarte bine prin ceea ce scrii.

 

Daca tu ai scapat viu dupa experienta moto, asta mie nu imi spune ca trebuie sa te ascult. Si sper ca si altora. Fiecare merge cum doreste, chiar si tu ai recunoscut-o. Dar aici nu e vorba de viteza, e vorba de linsaj vs comotie cerebrala, Iar eu, doctor fiind, am vazut in acea rana la cap mai mult decat o sa vezi tu vreodata ;)

Gheorghieni se discuta pe alt topic, de ce nu scrii acolo parerea? Nu inteleg amestecarea celor doua evenimente in aceeasi oala. Lumineaza-ma cu experienta ta de moderator si veteran si ce te mai proclami tu.

PS

Eu in niciun caz nu doresc sa te cunosc personal, ma bucur chiar ca nu avem acelasi cerc de prieteni. Dar de interpelat o sa te mai interpelez, poate pricepi si tu unde iti e locul in comunitatea moto. Si pe forum, si pe strada ca cetatean motoretizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar aici nu e vorba de viteza, e vorba de linsaj vs comotie cerebrala, Iar eu, doctor fiind, am vazut in acea rana la cap mai mult decat o sa vezi tu vreodata ;)

Zi-ne si noua te rog o parere, dupa cum vezi aici au cam lipsit parerile avizate din diverse motive subiective/obiective. Ranile par ciudate si facute cu 'precizie' fata de cum ar fi aratat daca ar fi lovit asfaltul si pe arii destul de mici (ureche, gat, ochi). Totusi fiecare accident e unic in felul lui si la fel cum am vazut decedati fara rani vizibile, asa am vazut supravietuitori care aratau rau de tot, chiar imi aduc aminte de unul 'imbracat' in gips cu fata praf (dar viu).

 

Pe bune da, daca tot se face ancheta "pe bune" desi mi-e greu sa cred ca se va face vreodata dreptate in acest caz.

Ma refeream la faptul ca e o cerere deplasata... o ancheta pe bune imi doresc si eu si SPER ca se va rezolva rapid si profesionalist cazul... In rest, ca sa fiu subiectiv, inclin sa cred si eu ca saracul om a murit in conditii greu de imaginat intr-o tara zica-se civilizata.
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai sa reluam la nesfarsit daca asta vrei si insisti.

Cu moderarea sper sa fie ultima data. Am ascuns niste posturi rasiste si asi fi ascuns si mai multe daca impactul emotional al cazului nu ar fi atins chiar si pe unii din colegii mei moderatori.

In rest am intervenit ca MOTOCICLIST VETERAN (nu ca moderator)calitate care va convine sau nu, o am. Am vazut si am trait multe, consider ca am o educatie solida intarita de experienta si actiune permanenta educationala si implicare in comunitate.

Va spun din nou ca nu este in regula sa dati verdicte inainte de lasa sansa autoritatilor sa elucideze circumstantele acestui caz complicat.

1. Indiferent de cat am fi de grabiti, o cercetare obiectiva si minutioasa cere timp, audierea tuturor martorilor exclusiv de catre cei ABILITATI DE LEGE. Asta deoarece presa se nutreste si finanteaza din scandal si nu va fi din acest motiv niciodata de partea ADEVARULUI.

 

2. Am fost singurul care m-am concentrat pe un dialog constructiv cu autoritatile, in rest care mai de care v-ati straduit la maximum sa puneti gaz pe foc pana la a indemna la pogrom. De ce? Sa fim oare chiar lumea a 3-a? O banda de salbatici mai salbatici decat tiganii?

 

4. Din context a razbatut clar interesul tintit al unor useri de a ataca autoritatile locale distribuind cu generozitate materiale subiective neconfirmate din nici o declaratie publica sau sub prestare de juramint. Exemplu concret chiar acum, cand posteaza fotografii cu fata victimei fara sa posteze si fotografia cu casca rupta in mod evident chiar in acea zona, sau cu plexicul care probabil nu mai exista decat ca aschii si bucati infipte in rani.In plus asa cum am mai subliniat este foarte posibil ca tiganii sa-i fi profanat dupa deces cadavrul, ceea ce insa intra la alta incadrare legala.

 

5. Deasemenea intersul ridicol al altora de a profita de eveniment pentru a-si trage galoane, de a reactiva organizatii ridicole sau pur si simplu de a-si face publicitate. Aici va pun o intrebare fireasca: De ce nu ati organizat un pelerinaj la Ghermanesti unde din cauza inconstientei criminale a unui vitezist (el fiind doar varful icebergului)au murit minimum 4 persoane? Erau oare prea clare circumstantele ca sa va deranjati? Era oare prea departe de Bucuresti? :)

 

6. Vad ca insistati in continuare pe ideea ca n-ati gresit si ca de vina e doar Galen. Puteti s-o faceti pana in panzele albe dar este imoral. Poate ca sunt incapatanat dar in primul rand incerc sa fiu obiectiv. Din acest motiv voi continua dialogul cu IPJ Covasna si in general cu toate autoritatile publice implicate in acest caz. Daca am ales democratia, atunci aceasta este singura cale de a afla pana la sfarsit si public tot adevarul. Si pe calea asta trebuia sa mergem de la inceput asa cum am sugerat. Protestam doar daca ceva nu este OBIECTIV in regula, nu doar de dragul protestului sau pentru a ne camufla propriile probleme si vinovatii, ceea ce este pur si simplu lasitate.

 

In concluzie pana in prezent personal vad lucrurile in felul urmator:

 

Un motociclist din categoria "supersport" a patruns cu mare viteza (cel putin dublul vitezei legale) intr-o localitate rurala. Spre ghinionul lui i-a venit timpul la ruleta ruseasca, o fetita de etnie tiganeasca fiind la momentul si la locul nepotrivit in fata bolidului. Motociclistul a incercat s-o evite,franand violent si manevrand, dar viteza excesiva l-a impiedicat sa scape cu "fata curata" atat el si pasagera lui cat si fetita.

 

A agatat cu lateralul motorului fetita ranind-o grav dupa care a decelerat masiv intr-un damb fiind proiectat alaturi de pasagera in aer pe directia de inaintare. Este foarte probabil ca in urma socului sa se fi lovit puternic cu capul de bordul motorului inainte de a fi proiectat spre inainte. Cu maxima probabilitate a decedat in urma acestui soc (casca rupta) iar pasagera sa a fost deasemenea grav ranita.

 

Dupa impactul cu dambul motocicleta a avut in continuare suficienta viteza cinetica pentru a depasi un gard, un pom si a se infige in final in acoperisul unei case.Analiza dinamicii accidentului nu este o disciplina noua, exista formule foarte sofisticate care in urma masuratorilor de pe teren, a analizei epavei, vor stabili cu o aproximatie de sub 10% viteza motociletei. Viteza care din start poate fi evaluata ca cel putin dublul vitezei legale de catre orice motociclist cu experienta care a vazut sau trait accidente. Doar ca aceste expertize au nevoie de timp. Si in od evident timpul curge impotriva unor interese.

 

Impactul emotional al acestui caz a fost provocat de unele coincidente si interese nefaste:

In primul rand evenimentul s-a produs intr-o comunitate tiganeasca (maghiartigani)care aidoma tuturor comunitatilor similare nu se supune decat tardiv legilor tarii, actionand impulsiv si salbatic. Dar aceasta este o ALTA problema si oamenii lucizi nu amesteca problemele, tin doar cont de inpu-turi.

Dar chiar si niste oameni salbatici si total in afara legii nu reactioneaza in acest mod decat daca au fost starniti. Si din pacate la Sanzieni acest lucru tocmai se intamplase. In urma cu cativa ani acolo avusese loc un carnagiu in contextul cand alt vitezoman pe 4 roti de data asta a spulberat un intreg grup de romi aflati in afara spatiului carosabil ucigand 5 dintre ei inclusiv un copil. Drept urmare in constiintele localnicilor ideea de vitezoman s-a insamantat solid.

 

Astfel se poate explica si "tratamentul" la care a fost supus al doilea motociclist care nu avea alta vina decat faptrul ca "purta uniforma". In situatii de stres (fetita ranita zabatandu-se) nu te poti astepta ca o populatie de primitivi sa reactioneze rezonabil, mai ales daca au fost intaratati anterior.

Asa dar faptele de la Sanzieni pot fi explicate din punct de vedere rational. Ca nu este profund in regula ce s-a intamplat este clar. Dar clar este ca extinderea vinovatiei de la faptuitori catre intreaga etnie este un abuz, chiar daca existenta acestei etnii in contextul actual este si ea un abuz. Doar ca un abuz nu poate fi corectat prin alt abuz. Numitorul comun este legea, care mai slaba sdau mai sleampata este totusi singurul instrument rational de actiune.

 

In rest tot ce mai avem de facut RATIONAL este sa nu alegem in fruntea noastra partide sau persoane care tin in brate tiganii sau profita electoral de pe urma lor.E singura sansa de rezolvare legala si civilizata a unei probleme REALE. Iar in acest caz concret sa sprijinim legea ca sa elucideze toate circumstantele si sa pedepseasca tot conform legii vinovatii. Graba unora de a stabili prematur culpe pe baza unor "dovezi" circumstantiale in opinia mea tradeaza doar dorinta acestora de a musalmaliza propriile probleme la fel de grave ca si acelea ale tiganilor. Dispretul fata de aproape, lasitatea, incapacitatea de a-si rezolva civilizat propriile probleme (organizare interna a comunitatii de vitezisti-piste, circuite de viteza).Motociclismul de viteza practicat in spatiul public este SINUCIDERE SAU CRIMA cu premeditare.

 

In contextul in care sunteti principalul motiv de discreditare publica a motociclistilor, daca doriti sa ramaneti in continuare in interiorul comunitatii moto, trebuie sa va schimbati optica, in caz contrar folclorul moto lucreaza deja, noi le spune deja de multa vreme exchibitionistilor fara leac tributari impaunarii si adrenalinei slapari, spidari,vitezisti, in nici un caz motociclisti. Oricum daca nu va rezolvati singuri problemele, le va rezolva pentru voi in final tot LEGEA dar vor avea de suferit in mod sigur si cei care abordeaza mnotociclismul cu bun simt si dintr-o perspectiva mult mai larga si complexa, adica in esenta bucuria pe doua roti ori care ar fi acelea.

1. nici tu. toate posturile tale au fost doar cu scopul de a indeparta lumea de realitate.

2. pana una, alta... tiganii au facut ce au facut. motociclistii nu au facut nimic... momentan. Ce discutii constructive cu autoritatile? Sa-ti aduc aminte ca ai trimis un mail la WEBMASTER??? A ras ala de n-a mai putut cand s-a trezit cu mailul tau...

3. poze ale politiei sunt materiale "neconfirmate", asa e?!

 

De unde stii tu ca a avut viteza? Ai fost in comuna aia, ai vazut cum arata drumul si casele? Sunt sigur ca nu ai fost, altfel nu mai vorbeai aiurea de viteza si decolat... macar uita-te la poze! toate casele acolo sunt sub nivelul soselei, unele chiar cu acoperisul la nivelul asfaltului.

Nu, un motociclist a incercat sa evite un pieton care a traversat prin loc nepermis!!! Vrei sa scriu cu font de 48 bolduit, ca sa intelegi mai bine?

Atunci cand legea nu isi face treaba, ce e de facut? Sa-i iertam, saracii, ca au ramas cu sechele de acum 5 ani... nu sunt ei de vina ca au sarit cu batele si cutitele, sunt doar neintelesi, le trebuie iubire...

Eu nu vreau sa fac parte dintr-o "comunitate moto" care gandeste asa. Si pana la urma, cine e aceasta "comunitate moto" si care sunt criteriile? Retoric...

Ce discreditare publica? Pe 20 septembrie toata lumea ne aplauda pt "violenta" de care am dat dovada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"dublul vitezei" de unde reiese mult stimate si iubite tovarase moderator Galen. Ati cam dat cu obiectiviteatea-n gard.

Autoritatile pot sa afirme ca a murit de pneumonie, nu avea Shoei este? Daca a fi injunghiat cu atingerea plamanului reprezinta pentru autoritati "o intepatura", ar face bine sa se intepe dinguri cu cei 9mm din dotare. E mai simplu asa. Conducatorii sunt din acelasi stol (era sa scriu familie). Asta e problema...

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, si poze neclare si "neoficiale", dovezi circumstantiale si motociclisti violenti... plus viteza. La net, evident...

Nu poti sa indemni sa asteptam concluziile expertilor, cand tu insuti scoti adevaruri absolute pe aici. Asta se numeste intr-un fel, dar ma abtin, ca sa nu jignesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa asteptam concluziile expertilor? In rest vorbarie lunga! Si inutila !

... NU mai avem incredere in "concluziile" lor!

Am fost si suntem mintiti de atata vreme incat din start stim ca ce vor spune reprezentantii statului va fi exact opusul adevarului.

In cazul asta, mai ales, am vazut locul... daca avea 100km/h trecea prin cocioaba aia ca prin branza. iesea pe dincolo. la 200 ... iesea in camp afara din sat pe traiectoria aia...

Am vazut poze. Si alea arata cum arata. SE VEDE cu ochiul liber de profan ca ranilea alea nu-s cum ar trebui sa fie...

l doilea rider a fost INJUNGHIAT si el... WTF???

EXISTA precedente! multe, multe.

 

Ce sa astept? Sa ma minta iar statu? STIU ca asta o sa faca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa astept? Sa ma minta iar statu? STIU ca asta o sa faca!

Pai si atunci ce e de facut? Grecii si bulgarii (ca eram chiar la ei cand a fost un scandal asemanator) au stiu unde sa iasa si ce sa ceara, chiar daca nu stiu ce au rezolvat, macar au transmis un mesaj. Cand a fost povestea cu baselu si arafat si s-a iesit in strada (desi multi nu au stiut de ce au iesit si nu au observat ca a fost o miscare manipulata de alti caini), s-a transmis ceva interesant?

 

http://stirileprotv.ro/stiri/international/peste-doua-mii-de-persoane-au-protestat-la-plovdiv-bulgaria-nu-vrem-sa-platim-pentru-tigani.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă se va organiza și la Câmpina un protest, așa cum a fost anunțat - generat de moartea celor cinci nevinovați - putem vorbi, deja, de o reacție în lanț; două manifestări generate de aceeași lipsă de reacție a autorităților.

Să sperăm că unii vor deveni mai atenți la semnalele noastre. Mai ales că e o perioadă electorală, iar acestea sunt perioade mai ”speciale”.

 

Sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1+1 fac inca 2. Imi cer scuze pentru posturile lungi, dar si eu raportat la disponibil am consumat deja prea mult timp deoarece cred in puterea cuvantului si a exemplului educativ. Exista insa si un abuz si un sfarsit, presupun ca ne-am saturat cu totii sa taiem firul in 4. Acest caz a avut de la inceput un mare potential de a face senzatie. Din pacate unii l-au exploatat directionat si cu sange rece,in primul rand rafuiala istorica cu autoritatile locale, stiti la ce ma refer, nu mai dezvolt. Apoi prin exacerbarea temei tiganesti distragerea atentiei de la chestiuni mult mai arzatoare, cum ar fi viitorul nostru. Atitudinea mea alaturi de cea a putinilor useri dispusi sa judece la rece, a fost o contrapondere la aceste exagerari.

 

Daca judecam cu cap limpede si separam cele doua probleme, accidentul si chestiunea tiganeasca, cazul se degonfleaza instant. Am primit rapid un raspuns destul de ferm din partea autoritatilor. Se pare ca deja dupa primele constatari primul motociclist a murit datorita accidentului in sine si citez "se exclud alte cauze". Nu vad nici un motiv pentru ca niste specialisti sa-si bata joc de diplomele lor, la urma urmei PENTRU CE ? Cazul era ori cum complicat, iar tiganii sunt urmariti oricum penal pentru tentativa de omor, agresiune si ultraj.

 

Ulterior am constatat ca se aduc din nou "probe" atent directionate pentru a coafa din nou interesat adevarul. Personal stiu ce inseamna o decelerare brusca urmata consecutiv de o izbire a capului de bordul motorului. Asa a fost si in cazurile cercetate de mine anterior (cazurile lui Zoli sau cel al lui Darius). Sarmanul Darius a murit in urma fracturii de baza de craniu iar casca lui abia avea o zgarietura. Casca lui Zoli era la fel rupta similar cu acest caz ceea ce demonstra socul masiv incasat in ambele cazuri de cutiile craniene.

 

Repet, nu vad nici un motiv pentru ca autoritatile sa fi contrafacut adevarul. In mod obiectiv acest caz se inscrie in lungul pomelnic al dramelor pricinuite de viteza excesiva de care se face din pacate uz in locuri nepotrivite. Acesta este in opinia mea si cheia acestui caz, comportamente nepotrivite in locuri nepotrivite.

 

Din pacate acest caz a fost intens potentat de o MEGAPROBLEMA nationala reala si anume chestiunea tiganeasca. Trebuie insa sa intelegem ca aceasta problema nu se poate rezolva prin violente fizice sau verbale , fiind o problema politica care nu ne priveste doar pe noi ci pe fiecare cetatean. Vreti sa contribuiti la rezolvarea problemei? Prezentati-va atunci 100%la vot si votati cat mai la dreapta, adica cat mai departe de cei care ii tin in brate pe tigani. Efectul va fi mult mai important decat cel al pelerinajelor la Sanzieni care va consuma doar resursele. Nu va lasati manipulati niciodata catre VIOLENTA!

 

Sunteti oare orbi si nu vedeti manipularea din acest caz?

 

Deasemenea trebuie sa intelegem ca nu este moral sa folosim chestiunea tiganeasca pentru a ne camufla propriile probleme, pentru ca uite rabufnesc cazuri mult mai explicite cum a fost cel de la Ghermanesti, sau chiar al sinucigasului nesimtit, cazuri care aduc in prim plan propria noastra problema, acuta in zona supersport, si anume viteza excesiva dezlantuita EGOIST in traficul public, in special in localitati.

 

Pentru mine lucrurile sunt suficient de clare, iar evolutiile ulterioare nu pot sa modifice in substanta mesajul acestui caz.Care este:

Cititi cat mai mult, chiar posturi mai lungi. Acestea se numesc carti care din pacate nu au butoane "on-off". Aveti aproape cu totii capete bune de la natura, folositi-le si judecati singuri, nu va lasati manipulati. Invatati sa ierarhizati si sa evaluati corect ponderea lucrurilor. Fiti liberi!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...