Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

filmuletul secuiesc fara traducere, este o ofensa pentru vorbitorii de limba romana probabil 90-95% pe acest forum care s-au mai si mobilizat la o comemorare.

Reveniti-va bah ! Cer administratorului sa stearga ala de pe antetul paginii principale !!! :(

 

ce ai bre cu mine ?! vorba cuiva pe alt topi: '' nu ti-a iesit maioneza astazi?'' :moron:

» Post actualizat in 01 Oct 2014 21:21

pentru cultura ta generala, yuk, mai sunt si romani prin secuime, care vorbesc limba. cum e cazul nevesti-mi, nascuta si crescuta in Sf. Gheorghe(CV)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

filmuletul secuiesc fara traducere, este o ofensa pentru vorbitorii de limba romana probabil 90-95% pe acest forum care s-au mai si mobilizat la o comemorare.

Reveniti-va bah ! Cer administratorului sa stearga ala de pe antetul paginii principale !!! :(

» Post actualizat in 01 Oct 2014 17:27

... inca unu'

» Post actualizat in 01 Oct 2014 17:30

adica daca i-o te injur pe tine, cand ne intalnim tu (ca un pacifist convins) ma pupi pe ambii obraji numai pt faptul ca ma dau si io cu mobra ?

 

nu este deloc o ofensa filmuletul pus in antet. chiar este foarte bine pus acolo. daca tu ai complexe de genul asta, nu inseamna ca 90-95 % din populatie este la fel ca tine. fii mai deschis la minte colegule. i-a fost luat interviul in limba maghiara poate pt a putea relata mai usor cele intamplate. a dat interviu la ceva post tv national si acolo a vorbit in limba romana. asta te deranjeaza pe tine? problema sunt tiganii!! ORICARE dintre noi puteam fi in locul lui Attila si Tamas. multa bafta sa ai !

ps. ai fost la comemorare? eu am fost si nu ma simt deloc ofensat de acel filmulet

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce v-am zis eu cu cateva posturi anterioare . Orice discutie ajunge inevitabil la unguri. Evident ca mihai-Yuk nu a citit postul meu ca sa afle si motivul de ce vorbeste omul pe ungureste.

Era o ofensa daca mergeau cei de la pro tv Antene etc si omul refuza sa vorbeasca romaneste.Dar cum zicea cineva mai sus , pt presa romaneasca e mai interesanta dragusanca si zavaoranca . Ca asa trebuie sa fie. Ordine de la sefu.

Ai crede ca in mileniul trei nu mai sunt oameni care traiesc in trecut, care poarta raca pe vecinul de alaturi ca stra-stra bunicul lui a fost batut de unguri.

De aia sta tara asta in loc ca sunt prea multi cu mentalitate din asta si ne trag inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah ce-ai dreaq sunteti, si-n exemple dati cafteala la romani :crack:

:lol: pai doar de aia ii suparat gheorghe pe pista

Ca si in bancul ala:

Gheo si Pista , prieteni foarte buni , vecini de 30 de ani .

Intr-o zi vine Gheo la Pista cu un par in mana si striga : Ma , eu te omor , fira-i al .....

Pista: De ce ma Gheo, ce facut la mine?

Gheo: Ma , voi l-ati omorat pe Mihai Viteazu

Pista: Da ma , dar asta fost acum 500 de ani

Gheo: Da ma Pista dar eu numai acum am aflat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu n-am citat pe nimeni, expresia "case closed" e arhifolosita. Habar nu am despre ce expresie vorbesti.

Ai "citat"... doar ca fara sa stii.

 

 

E un caz mai vechi, unul din sumedenia in care membri ai politiei sau asa ziselor autoritati nici macar nu se chinuie sa ascunda coruptia si asocierea cu gruparile de tip mafiot.

 

Fara legatura directa insa... in de-alde astia vreti voi sa am incredere?

» Post actualizat in 02 Oct 2014 04:08

 

... totusi , Galen a reusit sa mentina vie aceasta dezbatere ...

Nah... ca ai dezvaluit motivul pentru care inca este moderator... desi el crede ca e din cauza elucubratiilor pe care le debiteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura are asta cu viteza mare a celui care a lovit-o?

In localitati , daca nu stiai, exista limita de viteza de 50km/h tocmai pentru a preveni astfel de incidente, cand oameni sau animale traverseaza prin loc nepermis, cand alti participanti la trafic au nevoie sa se asigure in intersectii pentru a patrunde in trafic, chestii de genul asta...

Daca trecea o vaca strada prin loc nepermis ce se intampla, dadeam vina pe ea si asta e? Viteza motociclistului nu conta? Putea sa vina cu 200 la ora, tot vaca era de vina, nu?

 

(ADMIN - iubesc carantina, Iiti multumesc din suflet pentru acest dar nepretuit, )

Dadeam vina pe proprietarul sau ingrijitorul vacii.

Sunt de acord ca viteza conteaza, dar asta nu inseamna ca (in situatia de fata) e vina motociclistului ca nu a evitat. Sa vedem oamenii astia care sustin asta cum au procedat sau procedeaza la evenimente rutiere. Daca cineva nu va da prioritate sa va ridicati de pe jos sa va scuturati(ca mergeati destul de incet) si sa va cereti scuze tiganului ca nu l-ati evitat!

» Post actualizat in 02 Oct 2014 04:20

Si ce legatura are asta cu viteza mare a celui care a lovit-o?

In localitati , daca nu stiai, exista limita de viteza de 50km/h tocmai pentru a preveni astfel de incidente, cand oameni sau animale traverseaza prin loc nepermis, cand alti participanti la trafic au nevoie sa se asigure in intersectii pentru a patrunde in trafic, chestii de genul asta...

Daca trecea o vaca strada prin loc nepermis ce se intampla, dadeam vina pe ea si asta e? Viteza motociclistului nu conta? Putea sa vina cu 200 la ora, tot vaca era de vina, nu?

 

(ADMIN - iubesc carantina, Iiti multumesc din suflet pentru acest dar nepretuit, )

Dadeam vina pe proprietarul sau ingrijitorul vacii.

Sunt de acord ca viteza conteaza, dar asta nu inseamna ca (in situatia de fata) e vina motociclistului ca nu a evitat. Sa vedem oamenii astia care sustin asta cum au procedat sau procedeaza la evenimente rutiere. Daca cineva nu va da prioritate sa va ridicati de pe jos sa va scuturati(ca mergeati destul de incet) si sa va cereti scuze tiganului ca nu l-ati evitat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad la profilul tau am asa o vaga impresie ca nu te dai numai pe asfalt si ca in drumurile tale treci des si accidental prin cuiburi cu ciori... deci ai putea fi in locul omului...

mda, ciorile au dat cu pietre dupa mine de mai multe ori ... ultima data in Glod/Moroieni DB :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 01 Oct 2014 17:30

adica daca i-o te injur pe tine, cand ne intalnim tu (ca un pacifist convins) ma pupi pe ambii obraji numai pt faptul ca ma dau si io cu mobra ?

nu este cazul ... nu am fist niciodata tratat aiurea cum au patit altii si de asta... nu am sechele...

ideea totodata in acest caz este sa fim uniti in fata inamicilor adica țiganii si statul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este deloc o ofensa filmuletul pus in antet. chiar este foarte bine pus acolo. daca tu ai complexe de genul asta, nu inseamna ca 90-95 % din populatie este la fel ca tine. fii mai deschis la minte colegule. i-a fost luat interviul in limba maghiara poate pt a putea relata mai usor cele intamplate. a dat interviu la ceva post tv national si acolo a vorbit in limba romana. asta te deranjeaza pe tine? problema sunt tiganii!! ORICARE dintre noi puteam fi in locul lui Attila si Tamas. multa bafta sa ai !

ps. ai fost la comemorare? eu am fost si nu ma simt deloc ofensat de acel filmulet

 

CAM ASTA E ESENTA!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este deloc o ofensa filmuletul pus in antet. chiar este foarte bine pus acolo. daca tu ai complexe de genul asta, nu inseamna ca 90-95 % din populatie este la fel ca tine. fii mai deschis la minte colegule. i-a fost luat interviul in limba maghiara poate pt a putea relata mai usor cele intamplate. a dat interviu la ceva post tv national si acolo a vorbit in limba romana. asta te deranjeaza pe tine? problema sunt tiganii!! ORICARE dintre noi puteam fi in locul lui Attila si Tamas. multa bafta sa ai !

ps. ai fost la comemorare? eu am fost si nu ma simt deloc ofensat de acel filmulet

Bine zis! Observ niste derapaje grave in mentalitate pe aici, s-a ajuns la discutii unguri vs romani. Daca cei implicati nu erau unguri, de ce va mai legati? Daca prin satul acela ar fi trecut niste biciclisti din Patagonia si s-ar fi lasat tot asa cu un eveniment nefericit ? Au avut de suferit niste OAMENI, unul a murit pentru ca niste javre s-au comportat asa cum le sta in fire, javre care nu au ce cauta intr-o societate.

Ce puii mei cautati cu comentarii legate de "unguri", de limba vorbita si asa mai departe? Suntem in 2014, si vad ca suntem degeaba, spiritul de pestera si dat cu piatra ramane.

Apropo, si ungurii platesc impozite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: pai doar de aia ii suparat gheorghe pe pista

Ca si in bancul ala:

Gheo si Pista , prieteni foarte buni , vecini de 30 de ani .

Intr-o zi vine Gheo la Pista cu un par in mana si striga : Ma , eu te omor , fira-i al .....

Pista: De ce ma Gheo, ce facut la mine?

Gheo: Ma , voi l-ati omorat pe Mihai Viteazu

Pista: Da ma , dar asta fost acum 500 de ani

Gheo: Da ma Pista dar eu numai acum am aflat

 

nu-i chiar asa simplu, de la MIhai Viteazu au mai fost Pintea, Horea, Avram Iancu si 1948, primul razboi mondial, 1940-ul, si viata de zi cu zi, nu usoara pt. romanasi, da' sunt 100% de acord tre' toti sa ne intelegem si noi care avem prieteni buni, rude, colegi si vecini unguri stim, si foarte bine inca, dar si cand il auzi pe un kelemen mf hunor spunand ceva de genul ca tre' sa gandim ca parintii si bunicii nostri (!?), parca-l auzi pe Vadim subtil no ... si mai ales ca asta-i din Cluj se pare, nu mi-as dori sa vad Clujul ca in anii '40, care-s revizionisti acum ?

in rest asta s-a petrecut de sute de ani, cand ne-o trag ei (si au tot castigat pana la un moment dat ), cand noi lor si n-o sa se termine in veci, la ambele natii le e in sange deja, au spus-o austriecii lpana s-au saturat, pe astia nu-i impaci de tot cat tine lumea, o sa vedeti si la fotbal curand :)

ca nu prea saluta motoristii ce vin din Ungaria toata vara trecand inspre Secuime, asta-i alta poveste, mai bine nu punem paie pe foc aiurea, nu castigam nimic

 

PEACE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, si ungurii platesc impozite.

da, iar reprezentantii lor de "sus" din parlament si guvern ar trebui sa faca presiuni sa se cerceteze cazul asa cum trebuie...

pe cand tiganii platesc... fix pix. pe langa asta mai fac si stricaciuni garla... iar reprezentanii lor fac presiuni enorme ca cica ar fi discriminati...

 

m-am mai gandit un pic....

deci 100 si ceva de tigani au linasta un om si UNU e acuzat...

pai nu am putea sa ne strangem cateva mii ca la sanzieni sa linsam ceva politicieni?

ca daca din 100 este unu pus sub acuzare ma gandesc ca din 2000 nu va fi "luat" nimeni?

avem precedent... se poate! asta ne transmite statu'....

» Post actualizat in 02 Oct 2014 07:13

si lasati chestia cu ungurii vs romanii sa moara. e ultima chestie de care avem nevoie acum...

momentan unu' dintre noi a fost agresat extrem de grav. si poate sa existe o data viitoare cand sa fie altu'...

asta trebuie sa impiedicam.

 

daca nu se face nimic ca pana acum... se poate repeta. daca insa se rezolva cazul asta asa cum trebuie, avem un precedent in favoarea noastra.

dupa "textul" legii, sistemul / legea sunt acolo ca sa previna. sa descurajeze asemenea comportamente.

ok, realitatea este ca toate politiile lumii sunt de fapt niste forte care constata fapta, extrem de rar o previn.

dar asta este sistemul pe care-l avem. care nici macar nu constata in cazul asta evenimentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am fost in Mures.Tipul care ne-a gazduit,o cunostinta care este si motociclist,ne spunea ca ei rezolva problemele cu tiganii f simplu..In tacere si fara stiinta cuiva.In zona aia tiganii ii stiu de frica si sunt mielusei..Cand e pe nasoale se strang in gasca si fac ordine..Ce politisti? Aia nu fac nimic ca se rahatesc in pantaloni de frica..Ca vorbeam de cazul asta..Tipul fiind ungur..Deci sunt si barbati care nu asteapta,cu zecile de ani,ca legea sa-si spuna cuvantul..Sunt satui de furturi,agresiuni,etc asa ca trebuiau sa faca ceva.

Nu stiu cum ancheta se poate finaliza cu moarte prin accidentare acum dupa ce-am vazut poza cu Attila..Este strigator la cer ce s-a intamplat acolo..Cumva trebuie facuta dreptate acestui suflet!! Inclusiv supravietuitorilor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, vad ca s-a tradus declaratia din filmulet. Cineva trebuia totusi sa va atraga atentia. Din aia 2500 de oameni care au fost acolo si sunt intersati de caz sunt multi romani.

Asa ca ma asteptam ca oricare dintre voi care stie ambele limbi sa-si rupa 10 minute si sa puna traducerea. Ceea ce vad ca pana la urma s-a intamplat.

 

Asa e normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, iar reprezentantii lor de "sus" din parlament si guvern ar trebui sa faca presiuni sa se cerceteze cazul asa cum trebuie...

pe cand tiganii platesc... fix pix. pe langa asta mai fac si stricaciuni garla... iar reprezentanii lor fac presiuni enorme ca cica ar fi discriminati...

 

Reprezentantii tiganilor s-au imbogatit foarte tare pe spinarea noastra. Ne tot cer fonduri de ajutorare / integrare a tiganilor, basca o gramada de bani europeni si i-au tocat pe toti fara sa integreze niciun tigan.

Numai cand il vad pe gretosul ala de Madalin Voicu mi se zbarleste parul pe spate.

 

Ca sa zic asa, animalu-i animal. Nu e vina lui ca e lasat liber si nesupravegheat.

 

Fondurile pentru integrarea tiganilor n-ar mai trebui lasate pe mana tiganilor. Cred ca cel mai bine ar fi sa se ocupe unii din Danemarca sau Norvegia (tari unde coruptia este aproape inexistenta).

E singura sansa rezonabila sa scapam odata de tiganie si sa ii civilizam.

 

-am mai gandit un pic....

deci 100 si ceva de tigani au linasta un om si UNU e acuzat...

pai nu am putea sa ne strangem cateva mii ca la sanzieni sa linsam ceva politicieni?

ca daca din 100 este unu pus sub acuzare ma gandesc ca din 2000 nu va fi "luat" nimeni?

avem precedent... se poate! asta ne transmite statu'....

 

Cu linsatul n-as fi de acord, nu de alta, dar n-ar mai fi nicio diferenta fata de animalele din Sanzieni. Dar am vazut ca unii isi arunca politicienii corupti la tomberonul de gunoi. Asta mi se pare oidee foarte buna si ar merita implementata.

 

 

Chestia e ca Sanzieni nu este un caz singular. Poate a fost cel mai grav, dar de nenumarate ori s-a intamplat ca soferi care au avut nenorocul sa faca accident prin vre-un sat sa fie agresati de catre localnici, chiar daca singurul lucru pe care l-au accidentat a fost o gaina.

 

Autoritatile sunt de 2 ori vinovate.

O data pentru ca de multe ori au musamalizat accidentele de circulatie in care au fost implicati smecheri si politicieni. Oamenii au ajuns la concluzia ca daca vor dreptate nu si-o pot face decat singuri.

A doua oara pentru ca tolereaza comportamentul agresiv al gloatelor - de la ultrasii din fotbal care rup tribune meci de meci pana la animale genul celor de la Sanzieni.

 

Apropo, acolo exista un sef de post? El unde a fost cand s-au intamplat toate astea? Ce masuri a luat? Raspunde in vre-un fel pentru ce s-a intamplat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, acolo exista un sef de post? El unde a fost cand s-au intamplat toate astea? Ce masuri a luat? Raspunde in vre-un fel pentru ce s-a intamplat?

 

Din cate am inteles n-a luat nici-o masura in schimb niste suturi in fund si capace fara numar. Eu am tot zis de la inceput ca presiunea trebuia facuta pe seful IJP (si escalat la ministrul de interne) la procurorul sef din Covasna (escalata la Procurorul Sef) si la prefect (escalat la primul ministru) cu cererea demiterii celor care nu au raspuns/solutionat cu ocazia escalarii.

 

Nu este insa nici acum clar cine e avocatul familiei decedatului si nici macar daca au facut o plangere penala pentru omor calificat (timpul curge si termenul de depunere este de 3 luni) Desi dosarul trebuia deschis automat de catre procuratura, in baza certificatului de deces care si el e eliberat in baza autopsiei s-a mers pe varianta "mortul e de vina". Ramane de stabilit daca din incompetenta, comoditate sau dintr-un calcul/ordin sau printr-un aranjament financiar, popular denumit spaga.

 

Btw, conform recensamantului in acea localitate nici nu traiesc tigani, toti sunt unguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fondurile pentru integrarea tiganilor n-ar mai trebui lasate pe mana tiganilor. Cred ca cel mai bine ar fi sa se ocupe unii din Danemarca sau Norvegia (tari unde coruptia este aproape inexistenta).

E singura sansa rezonabila sa scapam odata de tiganie si sa ii civilizam.

chiar crezi ca fondurile pentru integrare pot schimba ceva?

da, ok sunt primul care zice ca foamea, saracia, frigul, lipsa de perspectiva, lipsa de educatie... etc duc la ce s-a intamplat la Snzieni...

DAR cred ca este prea tarziu sa mai civilizam cumva pasnic prin alocari de fonduri si alte minuni dinastea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca-mi da e fraier , daca nu-mi da e bulangiu" . Daca e unul singur, te saluta cu : " sa traiti sefu ' !" Daca-s 2 ,se uita chioras : " Ce vrei fraiere ?" Daca-s 3 ,deja sunt gasca...

Evenimentul produs la Sanzieni , dincolo de accident in sine , reprezinta o stare de fapt , o realitate a Romaniei de astazi. Fonduri au fost alocate , masuri s-a incercat sa se ia , s-au editat chiar si manuale in romanes ; toate astea fara succes. Nu stiu exact cu cate scuze mai trebuie acoperit actul minabil comis acolo . Prin acoperirea faptelor si faptuitorilor , toata comunitatea este vinovata de complicitate ,tainuire.

Un sef de post fara autoritate , lipsa interesului " de sus" ptr a rezolva o stare infractionala inca dintr-un stadiu incipient , face ca , in multe locuri din tara sa existe asemenea comunitati , celule infractionale.

Cei care " bagati batul prin gard" pe aici impotriva maghiarilor abtineti-va . Ati mai avut si tupeul sa mergeti pana la Sanzieni....de ce?

Nu m-a deranjat absolu deloc declaratia lui Tamas in maghiara ; m-a deranjat in schimb ca nici- o autoritate romana nu a solicitat o declaratie de genul,PTR a o face publica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poveste multa fapte ioc, exact asa cum este aceasta discutie despre Sanzieni, asa merge si tara asta, vorba multa si cam atat, facem si dregem din gura dar in rest nimic. DACA ROMANII AR FI VRUT SA SCAPE DE VINITURI AR FI FACUT-O, DAR NU, SAU UNIT CU EI, IAR ACUM cand le este greu si cutitul este in os, au prins ideea din zbor, nu stiu ce sa mai faca sa scap de c..t. Treziti-va si hai sa trecem la fapte. Asa cum un politist in orice alta tara te impusca daca nu te supui si nu il trage nimeni la raspundere, la noi de ce nu se poate? A da , cel care trebuie impuscat e ruda sau neam cu marinaru sau poanta automobilistu, de aia......

nici afara nu sunt cainii cu colacii in coada, dar dreptatea e dreptate ai gresit platesti pe viata.

Ultima pedeapsa pentru omor in America a fost de 400 ani de puscarie si 70 de incercare. La noi maxim 20 de ani daca nu ai pile, daca te ia literatura pe dinainte, ceva bani si te faci mare scriitor scapi mai repede, ca multi alti politicieni si ciobani.

Aceste legaturi si pile au adus tara si oameni in halul acesta in care se afla, presti de preturi, politiceieni, existenta, rate, nesiguranta si lipsa locuri de munca.

Singura tara din lume care si-a vandut conducatorul (la rusi si americani) si la impuscat cu propriile maini.

Pe vremea lui cesca acei tigani aveau de lucru si nu de stateau in fata casei, ca lupul cand urmareste prada. Va mirati ca a murit un om, nici o mirare, multi altii o sa mai fie morti de topoare, pari, cutite, lovituri si nimeni nu va face nimic, va garantez, fara bani si PILE esti ca fara haine iarna.

Tampirea populatiei si delasarea este inceputa insusi de la tv-ul si stirile pe care eu le consider raport ca la politie, crime, violuri, accidente. Dar asta ne intereseaza sau bunul mers al vietii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată povestea asta nu are de-a face cu țiganii, neapărat. Dincolo de viteză și de traversarea prin loc nepermis (ordinea e dată de factorul temporal în ecuație - viteza a fost prima, traversarea a doua) ceea ce s-a întâmplat are legătură cu nivelul de (in)cultură din țară. Sunt sate, nenorocite, prin regiuni sărace din țară în care consecințele accidentului ar fi fost similare sau aproape.

Până la urmă, e doar o reacție animalică la o stare de stres, indusă de pericolul la care a fost supus un membru al comunității. Cu cât animalul e mai aproape de suprafață, cu atât reacția e mai viscerală.

 

Fără o analiză prea sofisticată, reacția unora din membrii comunității moto a fost similară: să mergem peste ei, cu bâte și topoare, napalm și/sau altele asemenea. Cu ce ne deosebim de ei, în cazul ăsta?

 

Iar dacă încerc să mă pun în pielea unui părinte al cărui copil ar păți așa ceva (am copii acasă, așa că pot intui destul de bune ceea ce aș simți!) înaintea vinovăției mele (...că nu am vegheat mai aproape asupra copilului) și a copilului (...care a traversat prin loc nepermis, deși i-am spus de nenumărate ori asta!) ar fi vinovăția celui care a circulat cu o viteză pe care nu a putut-o controla încât să evite accidentul sau cel puțin să nu îl facă prea grav. Mai ales că avea obligația să o facă!

Iar dacă aș vedea că starea copilului e gravă - agravată de viteză, nu aș putea garanta ”gradul de civilizație” cu care l-aș gratula pe vinovat. Mai ales în contextul justiției de la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar dacă aș vedea că starea copilului e gravă - agravată de viteză, nu aș putea garanta ”gradul de civilizație” cu care l-aș gratula pe vinovat. Mai ales în contextul justiției de la noi...

Din punct de vedere sentimental , biologic si (ne) legislativ , ai perfecta dreptate ! Nu mai ca , vezi tu , TU n-ai putea sa lovesti cu toporul sau cu parul unul care este deja la pamant . In plus ,Vecinii tai n-ar sari insetati de o "razbunare" care nu este a lor ! Ar fi problema ta si a celui care a comis-o . E o diferenta , nu? Admitem ca cel ce ti-a accidentat puiul este in picioare bine-mersi ... cu toata durerea provocata: l-ai ucide ? nu! In cel mai bun caz (justificat) i-ai da cativa pumni !

Asa ca , hai sa nu mai vb discutii !!

Este vb de o etnie care intelege legea talionului monodirectionata ; si , cu cat sunt mai multi , cu atat au mai multa dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată povestea asta nu are de-a face cu țiganii, neapărat.

nu... cu elvetienii...

Dincolo de viteză și de traversarea prin loc nepermis (ordinea e dată de factorul temporal în ecuație - viteza a fost prima, traversarea a doua) ceea ce s-a întâmplat are legătură cu nivelul de (in)cultură din țară. Sunt sate, nenorocite, prin regiuni sărace din țară în care consecințele accidentului ar fi fost similare sau aproape.

Până la urmă, e doar o reacție animalică la o stare de stres, indusă de pericolul la care a fost supus un membru al comunității. Cu cât animalul e mai aproape de suprafață, cu atât reacția e mai viscerală.

bun... si lasam animale libere pe strada?

si daca da... ne putem apara si noi de ele... sau sunt protejate prin lege?

Fără o analiză prea sofisticată, reacția unora din membrii comunității moto a fost similară: să mergem peste ei, cu bâte și topoare, napalm și/sau altele asemenea. Cu ce ne deosebim de ei, în cazul ăsta?

pai... ne deosebim prin ordinea evenimentelor.

1. noi nu am cacalt pe nimeni in picioare...

2. noi am fost agrestai primii...

Iar dacă încerc să mă pun în pielea unui părinte al cărui copil ar păți așa ceva (am copii acasă, așa că pot intui destul de bune ceea ce aș simți!) înaintea vinovăției mele (...că nu am vegheat mai aproape asupra copilului) și a copilului (...care a traversat prin loc nepermis, deși i-am spus de nenumărate ori asta!) ar fi vinovăția celui care a circulat cu o viteză pe care nu a putut-o controla încât să evite accidentul sau cel puțin să nu îl facă prea grav. Mai ales că avea obligația să o facă!

Iar dacă aș vedea că starea copilului e gravă - agravată de viteză, nu aș putea garanta ”gradul de civilizație” cu care l-aș gratula pe vinovat. Mai ales în contextul justiției de la noi...

legea trebuie sa ma arda pe mine ca merg prea tare...

daca vai-draga-mama tata victimei ia legea in mainile lui... eu ce sa fac? sa fiu mai ... fraer ca ala? sa fiu eu ala civilizat si evoluat cu toporu' in cap?

 

 

nu e chiar asa...

statu' este primul care poarta vina...

toate strazile acestei tari sunt niste alei glorificate care trec prin toate satele....

avem 2 beznzi din Sibiu pana in Pitesti sa o ia draqu de infrastrucura... am mers pe valea oltului de nenumarate ori in coloana, intre tiruri cu 60-70 la ora cu zero sanse sa depasesc... era sa ma sinucid de n ori pe rahatul ala de Valea Oltului... suntem in epoca de piatra... mai nou spre Bucuresti merg invariabil pe Poiana Marului, Paraul Rece... etc.

 

hai sa nu mai gasim scuze si sa RECITIM declaratiile martorilor inaine de a incerca sa ... "iubim" animalele daunatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, de asta am spus că determinant este gradul de (in)cultură și lungimea lanțului evoluției fiecărui individ în parte. Ceea ce am spus e că nu doar țiganii au caracteristici speciale, avem și de-ai noștri.

 

(Și nu-mi doresc să aflu ce aș simți într-o situație din asta. Cred, însă, că gradul de civilizație pălește în fața suferinței copilului pe care îl vezi împrăștiat pe jos...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza a fost prima, traversarea a doua

 

1-travsersarea, 2-viteza

Daca copil sau adult trece o strada fara sa se asigure corespunzator (unde in mod regulat se circula cu o viteza, fie motor, fie camion) acea persoana nu are instincte de supravietuire si suporta consecintele.

 

(parere si nu studiu pe care sa il arat) consider ca multe accidente sunt evitate datorita tehnologiei in primul rand (cumva), aicea ma refer la sisteme de siguranta auto/moto si calitatea caucicurilor de azi.

 

Nu am nimic cu copii nimanui dar de la o varsta de peste 5 ani (cu indulgenta) daca te bagi/sari in fata unui autoturism.. zice multe, grecii pe vremuri te dadeau cu capu de-o piatra ca sa nu isi mai piarda timpul cu tine. Oricum azi suntem mult prea multi si toate astea tot datorita tehnologiei din toate domenile.

 

Si ca pana la urma este vorba de tigani.. de-a lungul istoriei au fost mai "multi" care au vrut sa ii curete si din pacate nu au dus treaba pana la capat. Si daca nu ai idee despre ei tot iti ridica intrebarea: oare de ce? Noi care traim infestati de ei stim, cei care nu stiu ori sunt tigani ori au trait sub o piatra.

 

Legea este acea bariera peste care sar dulaii, pe sub care trec cateii si in fata careia se opresc prostii (ma refer doar la Ro, nu este cazul sa discutam de alte state).

Nu doar odata au aruncat puradei cu pietre/sticle/borcan/etc dupa mine pe motor prin tara. Acuma legat de ce am scris mai sus, daca ma opresc sa ii infig un bocanc in gura lu ala micu sau la masa/tasu sunt destul de convins ca ar exista repercursiuni asupra mea pentru ca in primu rand am un vehicul inmatriculat la care i se vede numarul, are itp si asigurare si eu lucrez drept urmare platesc la greu toate dariile la stat; dar viermii astia care nu exista, poate doar un buletin expirat in cel mai fericit caz, nu ma astept sa dea explicatii undeva.

 

Pe lege/justitie/etc nu imi pun prea mare baza, datorita galetii de rahat care conduce tara de zeci(multi) de ani. Doar ce parere iti face cand vine un politist care are bura si nu poate sa fuga 15m, este platit prost, spagar si lenes din gene si de prea multe ori.. nu foarte inteligent. Crezi ca el sau ei au sa te ajute.. pff, daca ii leaga ei, atuncea e altcineva de la da drumu prin usa din spate.

 

Pana la urma toata treaba asta este o crima atroce demna de un evu mediu..asa, zice mult de tara, zice ce se intampla cu adevarat. O tara mare, furata si secata la maxim, cu o populatie majoritara inculta si imbecila.. si cu niste orase frumoase in care se intampla lucruri faine si masini ce le vezi la top gear.

 

Stiu povesti de oameni omorati pe troturar de Ferrari si care au scapat basma curata (pentru ca bani, si la noi se poate inca mult si bine cu bani) acuma sa vad si cealta latura, adica unul/unii lipiti de foame care nu sunt buni decat de umbra pamantului.

 

Mi-ar palce sa cred ca lumea de pe aicea a inteles ca daca tu nu ai grija de tine si te pazesti nu o face nimeni, cu atat mai mult cand vine vorba de mersul pe motor.

 

Sanatate!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...