Sari la conținut

Accident la iesirea din tartasesti


Kosh
 Share

Postări Recomandate

politia sta in mcv si ne asteapta cu radarul

asta stiu sa faca. DOAR SA PANDEASCA si niciodata sa PREVINA

 

sanatate omului

Tare sunt curios care este ideea ta de prevenire. Să te ia poliţistul de mână şi să te certe, nu? Dragule, prin măsuri coercitive se face prevenire, adică amenzi aspre, nu prin vorbe bune şi campanii publicitare. Frica păzeşte via, indiferent de ţara în care te afli. Iar dacă tu mergi corect pe stradă, poate să stea poliţistul cocoţat şi în vârful bradului, că îţi beleşte şaua, aia îţi face. Dar numai dacă mergi corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tare sunt curios care este ideea ta de prevenire. Să te ia poliţistul de mână şi să te certe, nu? Dragule, prin măsuri coercitive se face prevenire, adică amenzi aspre, nu prin vorbe bune şi campanii publicitare. Frica păzeşte via, indiferent de ţara în care te afli. Iar dacă tu mergi corect pe stradă, poate să stea poliţistul cocoţat şi în vârful bradului, că îţi beleşte şaua, aia îţi face. Dar numai dacă mergi corect.

1 nu sunt IDEILE mele de prevenire se pot aplica IDEI deja implementate in tari CIVILIZATE.....daca o sa ajungi sa te dai SIGUR LE VEI VEDEA.....

2 DAI AMENZI ASPRE cand ai infrastructura adecvata.......adica ai autostrada bucuresti bv si poti sa o arzi cu 130 , nu sa faci 2 ore intre comarnic si brasov iar in timisul de jos unde ai si tu loc sa i dai mai tare stau agarici la panda ca se termina localitatea dupa 3 km dupa ultima casa.....

3 sa te iau la o tura sa vad cat de corect mergi si dupa vorbim

4 dupa cum spune si politistul S AU INTAMPLAT MULTE ACCIDENTE ....avem in vedere montarea unui sens giratoriu.....DAR DUPA CE MAI MOR VREO 10 OAMNENI.......asta tie iti pare masura DE PREVENIRE .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune mana pe carte si citeste ca o sa dai vina pe altii dupa aia...

 

Pentru linistea ta interioara, autostrada nu permite traversarea ei la nivel (una din deosebirile esentiale intre DN si autostrada).

Poti sa dai te rog un citat din cartea de care pomenesti prin care carutele au voie sa traverseze un DN? Ar fi util de aflat si tinut minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachim

Întâi trage aer în piept şi calmează-te (faptul că scrii cu litere de tipar în mediul online înseamnă că ţipi). În al doilea rând, scuteşte-mă de stereotipia asta cu cum este la alţii. Vrei să îţi arăt eu cum este la alţii? Ia de citeşte niţel articolul de aici şi vezi cam ce înseamnă pândă la noi, unde radarul stă în marea majoritate a cazurilor montat pe o maşină inscripţionată şi la vedere, chiar dacă e lipită de semnul de intrare în localitate şi ceea ce se întâmplă în străinătatea pe care o daţi atât de mult exemplu uitând că mulţi dintre cei cărora le daţi astfel de exemple umblă la rândul lor pe afară şi ştiu ce şi cum.

Doi la mână, faptul că nu avem infrastructură din nou este o scuză patetică şi infantilă de a încălca regimul de circulaţie. E vina Poliţiei că nu sunt drumuri? Faptul că nu ai 20.000 de autostrăzi te îndreptăţeşte să mergi ca un idiot cu 150 prin localitate? Nu vezi că nu ai consistenţă în ceea ce spui? DA, e bună prevenirea prin pândă, pentru că tu, rider cu pretenţii de Rossi, ştiind că după o curbă poţi da într-un radar ascuns te face să te laşi mai puţin pe acceleraţie, că nu vrei să îţi fie dor de permis. Bine, dacă eşti dobitoc, mergi în continuare ca turbatul, dai în radar (în cazul bun), te înşiri pe asfalt (în cazul rău) sau mori (cazul cel mai de rahat) şi apoi dai vina pe pânda poliţiei, pe lipsa de aliniament a astrelor, pe infrastructura defectuoasă şi aşa mai departe. Vrei să faci racing? Mergi pe circuit. Vrei să mergi pe drumul public? Respectă regulile de circulaţie, pentru că pe drumul acela circul şi eu, şi mama, şi nevastă-mea şi copiii mei, fie ca pietoni, fie ca şi conducători auto şi avem dreptul la viaţă, de aceea mă doare fix undeva când poliţistul îţi arde o amendă consistentă care te va face să îl înjuri (deşi îţi face un bine) şi totuşi să fii mai atent cu acceleraţia data viitoare. Ia-mă la o tură, sunt dispus oricând, merg corect în marea majoritate a cazurilor, iar dacă sunt prins în offsaid, nu comentez, că prostul am fost eu, nu cel care m-a prins. Asta înseamnă să ai demnitate şi puterea de a-ţi asuma greşelile făcute, lucru care de multe ori înseamnă diferenţa dintre viaţă şi moarte. Iar sensurile giratorii, ca să închei ideea, precum şi orice alte lucrări de infrastructură rutieră, nu se fac de către poliţie, ci de către administratorul drumului public, care, de multe ori, în ciuda propunerilor insistente ale poliţiştilor, îl doare la banană de acestea. De ce? Pentru că sunt politruci şi mai grav, politruci români.

Editat de XTY69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#3740976Accident mortal 02.05.2014

Posted by XTY69 on 05 May 2014 - 06:20 PM in Accidente

Dumnezeu să-l odihnească. Nu suport căruţele care se deplasează pe drumurile naţionale, chiar la un moment dat, prin 2008, dacă reţin exact, a existat o prevedere în Codul Rutier prin care căruţelor le era interzisă deplasarea pe drumurile naţionale, cu excepţia cazurilor când nu aveau drumuri laterale. Bineînţeles că autorităţile locale nu s-au obosit să facă drumuri laterale pentru astfel de vehicule, iar cu aportul unui dobitoc pe nume Lazarus s-au făcut presiuni şi s-a modificat din nou Codul Rutier, în prezent căruţele având dreptul de a se deplasa pe drumuri naţionale cu respectarea prevederilor legale (să fie semnalizate corespunzător etc.).

În cazul de faţă, alcoolemia căruţaşului nu are nicio relevanţă în producerea accidentului rutier. La cercetarea accidentului rutier se iau în calcul cauzele producerii. Ceea ce a săvârşit căruţasul prin consumul de alcool este o contravenţie pentru care mai mult ca sigur va plăti o amendă contravenţională, însă în context nu are nicio legătură cu producerea accidentului rutier, deci niciun dosar penal pentru el. Domnul de mai sus care a spus că în cazul producerii unui accident rutier cel sub influenţa băuturilor alcoolice este întotdeauna vinovat are dreptate parţial : este vinovat dacă se dovedeşte că accidentul rutier s-a produs/putea fi evitat dacă numitul era/nu era sub influenţa băuturilor alcoolice.

Viteza ucide, mai ales pe două roţi."

 

parca aici urai carutele

 

iar acum vii sa ne spui cum sa mergem cand TU in aprilie 2014 ti ai luat A ul

sa stii ca de a lungul anilor au murit multi motociclisti care MERGEAU legal, corect si.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu că nu urăsc căruţele? Îmi asum respectiva afirmaţie, însă acum ce faci, ai început să îmi cauţi postări? Ia mai bine aminte la ceea ce scrie acolo şi lasă ipocrizia, ca să îţi fie bine. Tocmai, că nu dau lecţii de pilotaj nimănui, ci doar ţi-am răspuns punctual unor idei care nu au niciun suport în realitate. Ai citit blogul respectiv? Ia zi-mi, cum e cu pânda pe la străini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panda e la fel. Ideea e sa te tempereze pe portiuni periculoase de drum. Problema e la interpretarea si aplicarea legii. Aici daca ai depasit pe linie continua o vita care merge nejustificat cu 30 km/h in afara localitatii, te-au ars. In schimb, la greci se depaseste pe dubla continua intr-o veselie, daca ai vizibilitate si loc, fara ca politia sa comenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu că nu urăsc căruţele? Îmi asum respectiva afirmaţie, însă acum ce faci, ai început să îmi cauţi postări? Ia mai bine aminte la ceea ce scrie acolo şi lasă ipocrizia, ca să îţi fie bine. Tocmai, că nu dau lecţii de pilotaj nimănui, ci doar ţi-am răspuns punctual unor idei care nu au niciun suport în realitate. Ai citit blogul respectiv? Ia zi-mi, cum e cu pânda pe la străini?

diferenta intre noi doi este ca TU citesti bloguri sa vezi cum e panda iar EU am vazut panda si cum se circula la straini ......

pana in NORDKAPP sa stii ca cele mai multe PANDE au fost in 600 km de romania asa ca ramai la bloguri!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ianacim,..intodeauna te-am considerat, și înca te consider, ca fiind un...

 

Dar de aciident mai scrie cineva, ori topic-ul asta era pentru care e cel mai tare?

Baiatul ala cum e?

Sanatate!

 

P.S.: nu am nici o treaba cu nimeni, doar ca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ianacim,..intodeauna te-am considerat, și înca te consider, ca fiind un...

 

Dar de aciident mai scrie cineva, ori topic-ul asta era pentru care e cel mai tare?

Baiatul ala cum e?

Sanatate!

 

P.S.: nu am nici o treaba cu nimeni, doar ca..

m am saturat de toti incepatorii care vin sa ne comenteze viteza, sa ne spuna cat de preventiv sa mergem, cate pericole ne pandesc pe drum iar ei nu au scos rotile din sat inca!!!!

 

ps nu am numic cu nimeni DAR ........ "ACCIDENT" nu aciident

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m am saturat de toti incepatorii care vin sa ne comenteze viteza, sa ne spuna cat de preventiv sa mergem, cate pericole ne pandesc pe drum iar ei nu au scos rotile din sat inca!!!!

 

ps nu am numic cu nimeni DAR ........ "ACCIDENT" nu aciident

În momentul în care o persoană nu mai are argumente, recurge la jigniri, astfel arătându-şi limitele capacităţii intelectuale. Ţi-am zis, mai lasă vrăjelile legate de legislaţia şi metodele de aplicare ale legii de la străini că ştiu mult mai multe decât tine în domeniul acesta, cu toate că te crezi miezul din Fanta şi gaura de la covrig prin simplul fapt că tu eşti "avansat" în ale motociclismului iar eu "nu am scos roţile din sat". Plus de asta, eu nu am vorbit despre pericolele de pe drum, ci pur şi simplu despre respectarea legislaţiei rutiere şi capacitatea unui conducător auto/pilot de a-şi recunoaşte greşelile şi a avea demnitatea de a nu da vina pe alţii pentru prostiile pe care le face. Oricum, încetez orice dezbatere cu tine din respect faţă de ceilalţi membri ai forumului şi faţă de iniţiatorul topicului, pentru că observ că nu ai capacitatea de a percepe ideile pe care le transmit şi ştii doar să jigneşti şi să faci pe deşteptul atunci când nu e cazul, compensând astfel, în mintea ta, lipsa argumentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XTY69 - de curiozitate - de unde esti asa sigur ca stii mai multe ca Ianachim despre legislatia ....din afara (in general)?

sau de ce pe tine ar trebui sa te creada cineva ca stii, dar pe Ianachim nu?

de ce esti tu mai miez ca el?

eu nu le am cu legislatia de afara si vreau sa vad pe cine cred. pe Ianachim il cunosc oarecum, si nu imi inspira incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca si cu parca ar fi legislatia..bleah

De pe pagina lui rezulta ca problemele sunt in continuare: rana la bazin, cateva coaste rupte, plamanul este strivit nu perforat; clavicula si vertebre fracturate, maduva neatinsa. Azi nu am vorbit pe telefonul lui.

Mi-e o sila de teoreticienii astia de pe forum, vaiii..miez de nuca scump la vedere. jet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion Valerossi...Plula poze pe Facebook o perioada.

 

Cristi, te respect dar de data asta n-ai dreptate, cel putin nu in masura in care crezi.

 

Pe strada poate sa-ti iasa orice in fata, asta e situatia,mai ales la noi. Priveste un pic poze de profil a accidentatului,numele, chiar nu-ti spun nimic?

 

Sa speram ca noul cod rutier va mai cumiti din "sosiile" lui Valentino...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...