Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chinuit sau nu la ultima proba speciala a devansat aproape toate caprele 450, 500, 600 iesind pe locul 2 (doi). Am gasit si cateva filmulete cu pregatirile, facute intr-un garaj modest cu resurse proprii. Omul este totusi la a sasea participare la Dakar si multiplu campion. Chiar daca pare mai trecut, inca poate! Remarcabil mi se pare terminarea cursei cu motorul si calaretul intreg fara a fi ultimul din pluton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a clasat la general. Deci a facut fata raliului si atat. Ultima etapa o fi fost una fara dificultati tehnice, gen touring :) . Oricum, el si Ulevalseter au fost singurii cu experienta in Paris-Dakar.

Oi fi eu mai batran la suflet dar adventure pt moto nu consider ca inseamna sa mergi prin zone dubioase doar de dragul drumurilor fara asfalt. Macadamuri, peisaje si traditii populare poti gasi si in tari relativ mai sigure, de la cele civilizate la lumea a treia. In lumina evenimentelor di ultimii 10 ani, eu as sta departe de musulmani, inclusiv Maroc, Mauritania, Senegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca baiatu' asta a primit bani buni de la yamaha ca sa-si rupa ficatii cu mastodontul ala la dakar

alta motivatie logica nu gasesc

asta in cazul in care e normal la cap si nu e vreun soi de sado-masochist

 

 

Cu siguranta a luat bani buni.

 

Cei care se mai dau cu ST in off, au schimbat instantaneu roata fata, cu una de 21 desigur si furca iar cei mai multi au si amortizorul spate schimbat.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 08:10

Chinuit sau nu la ultima proba speciala a devansat aproape toate caprele 450, 500, 600 iesind pe locul 2 (doi). Am gasit si cateva filmulete cu pregatirile, facute intr-un garaj modest cu resurse proprii. Omul este totusi la a sasea participare la Dakar si multiplu campion. Chiar daca pare mai trecut, inca poate! Remarcabil mi se pare terminarea cursei cu motorul si calaretul intreg fara a fi ultimul din pluton

 

Raliul ala nu este Dakar.

De aia nici nu este ultimul din pluton. Indubitabil omul este bun, dar cei mai buni dintre cei mai buni acum sunt pe alt continent.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 08:16

. In lumina evenimentelor di ultimii 10 ani, eu as sta departe de musulmani, inclusiv Maroc, Mauritania, Senegal.

 

Nu e nici o problema cu musulmanii. Asta ni se /[vi se] induce prin mass media. E bine sa stati cuminti acasa. Va uitati pe descopera si maxim o tura prin alpi, ca prin restul lumii e periculos.

 

 

La un moment dat prin peregrinarile mele, m-am intalnit cu un chinez. Ce m-a amuzat teribil, e ca si la ei e aceeasi propaganda. Sa nu plece din tara ca in restul lumii e periculos. Nice is't it !!

 

Pâna la urma de ce sa cheltui banii in alta parte? O motivatie foarte buna pt guvernele lumii sa isi tina oamenii pe canapea. Si in plus daca te duci in alte tari, mai ales din astea periculoase o sa constati ca si aia sunt tot oameni chiar foarte normali de altfel si ulterior cand tara ta sau alianta din care face ea parte se decide sa bombardeze un astfel de stat pe motiv ca-s teroristi [in special femeile copii si batrânii] s-ar putea sa iesi pe strada cu pancarde si asta e nasol rau.

Nu ami bine stai acasa? Ca ti se arata totul la TV. Ti se spune si cine e rau si cine e bun si cu cine sa votezi si ce sa cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Poate te prind odata pur intamplator pe niste viraje sa vedem cat e ceasul.....

:)

 

 

 

ERU, vezi pe unde mergi, ca odata apare Vstromu' sa te intrebe cat e ceasu"...

 

 

 

 

Raman la parerea mea (e strict o opinie personala si nu vreau sa fac din asta o dezbatete) ca atat 650GS cat si 800GS sunt mult inferioare pe sosea (si aici ma refer strict la drumuri virajate) fata de Strom, care are o ciclistica net superioara.

 

Nu stiam ca Vstromu' e asa de tare...

 

 

 

 

 

 

 

Mai ales astea noi 1000 si 650, dar un amic care a batut America de Sud 9 luni si jumatate, parcurgand 27000 km pe un Tenere 660, isi cauta ceva de 250, WR daca nu gresesc, considerand ca asta este motocicleta suprema pt ADV.

 

 

 

 

Dupa o tura adventure toti isi dau seama ca motorul lor e prea greu, ca au luat prea multe bagaje, alea, alea, nici unul nu asculta de la inceput vor sa invete pe calea grea, pe pielea lor...

 

(Nu are nici o legatura cu Licuriciu')

 

 

 

 

 

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred intradevar ca multi vorbesc fara sa fii fost in anumite locuri.

In 2012 am iesit pentru primada data din tara catre balcani si am vrut musai sa merg in Bosnia -- toti au spus ca nu's normal mergand acolo.

Una peste alta -- salbatiicii aia cum ii conidera multi sunt cel putin la fel de civilizati ca noi.

Istoria s-a repetat si in 2014 cand am fost in Macedonia si Albania si de asemenea. Albanezii's teroristi violatori. Ei bine te asteptau cu zambetul pe buze parginea drumului cu furtunul in mana sa iti spele motocicleta si sa stea de vorba cu tine

PS: inclusiv politia e prietenoasa si ingaduitoare! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ERU, vezi pe unde mergi, ca odata apare Vstromu' sa te intrebe cat e ceasu"...

 

 

Nu stiam ca Vstromu' e asa de tare...

 

Suntem cu totii niste haiosi, asa-i? Mai ales iarna la -20, nu?

Baga in primavara un drive test, vei avea o supriza placuta pe drumurile virajate!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cati km sa-mi schimb uleiul? si ce-i mai bun motul, motorex sau castrol?

 

PS - e la fel de on topic intrebarea ca vreo 3 pagini

 

Cred ca pt tine ideal e sa nu-l schimbi niciodata. Ii dai span sa consume macar juma de litru la mie si nu-l mai schimbi in veci, doar filtrul.Cat despre ulei pt tine Yamalube, evident.

 

Oricum cred ca ar trebui sa le vinzi sau sa le dai si sa-ti iei VeeStrom. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem cu totii niste haiosi, asa-i? Mai ales iarna la -20, nu?

Baga in primavara un drive test, vei avea o supriza placuta pe drumurile virajate!

 

:)

 

 

 

Tu tot incerci sa te pui cu careva sa vezi care o are mai mare...nu vezi ca nu vrea nimeni sa stie ce motor meserias ai tu?

 

Si nu am de gand sa fac un drive test cu vstromu', te cred pe cuvant...

 

 

 

 

...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred intradevar ca multi vorbesc fara sa fii fost in anumite locuri.

In 2012 am iesit pentru primada data din tara catre balcani si am vrut musai sa merg in Bosnia -- toti au spus ca nu's normal mergand acolo.

Una peste alta -- salbatiicii aia cum ii conidera multi sunt cel putin la fel de civilizati ca noi.

Istoria s-a repetat si in 2014 cand am fost in Macedonia si Albania si de asemenea. Albanezii's teroristi violatori. Ei bine te asteptau cu zambetul pe buze parginea drumului cu furtunul in mana sa iti spele motocicleta si sa stea de vorba cu tine

PS: inclusiv politia e prietenoasa si ingaduitoare! :)

 

Si in muntii Algeriei se excursionau occidentalii linistiti pana si-a pierdut unul capul.....

Si eu am mers foarte des fara bilet in tramvai pana sa ma prinda controlorul....

Si tu ai fost in Bosnia, Macedonia, Albania pana sa.... discutam aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca tu nu ai patit nimic in cele cateva excursii ale tale nu inseamna sa declari respectivele tari niste paradisuri ale sigurantei.

 

PS. Dar la Columbia si Venezuela nu se baga nimeni? Ca si astea se pare ca sunt mai adventure decat suratele lor dun America de Sud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Licuriciu a fost de curand in America de sud chiar si in Columbia...

 

 

/index.php?/topic/703441-partener-pentru-america-de-sud/page-3

 

 

 

Eu am fost in Maroc de doua ori si de doua ori in Kirghistan si o data in Tajikistan + granita Afganistan si m-am simtit in siguranta pe unde am umblat, mai ales ca eram tare departe de civilizatie...

 

Tu pe unde ai umblat si viata ti-a fost in pericol?

 

Sa gasesti aventura, mai trebuie sa iesi si din cartier (Europa)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca tu nu ai patit nimic in cele cateva excursii ale tale nu inseamna sa declari respectivele tari niste paradisuri ale sigurantei.

 

PS. Dar la Columbia si Venezuela nu se baga nimeni? Ca si astea se pare ca sunt mai adventure decat suratele lor dun America de Sud.

 

 

Daca imi dai tu bani [sau imi gasesti sponsori] ma bag eu. Si sigur se mai gasesc amatori. :)

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu tot incerci sa te pui cu careva sa vezi care o are mai mare...nu vezi ca nu vrea nimeni sa stie ce motor meserias ai tu?

 

Si nu am de gand sa fac un drive test cu vstromu', te cred pe cuvant...

 

Departe de mine gandul acesta.

Din contra, va apreciez si sa urmaresc iesirile motorizate in zonele mai greu accesibile si incerc sa iau ce-i mai bun din ele.

Insa nu sunt de acord chiar cu tot ce spuneti despre o chestie sau alta (e normal sa fie asa), iar de aici anumite "contre" legate de un aspect sau altul (n-are nici cea mai mica legatura cu emblema fiecaruia de pe rezervor).

 

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E Gica Contra. Cand lumea mergea cu 6, 50cc el se "chinuia" cu 450 iar acum, cand toti au 450 el se da cu 1200.

Nu este nici un gica contra este un proiect de marketing. Ca sa primesti finantari pentru astfel de aventuri, trebuie sa vii cu o idee care sa trezeasca interesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Licuriciu a fost de curand in America de sud chiar si in Columbia...

Columbia parfum, politie la fiecare pod sau intersectie. Zonele periculoase stiute de toata lumea si nerecomandate turistilor. Cel mai periculos Bolivia, sosele blocate, pe sute de km, de mineri nervosi dotati cu dinamita.

Citat aprox din Licuriciu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat aprox din Licuriciu.

Licuriciu nu a scris niciun post, a?

» Post actualizat in 13 Jan 2015 22:39

Licuriciu nu a scris niciun post, a?

No, topic, blog, poveste... A?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar am intrat cu mare interes pe topic insa am citit 4 pagini de orice altceva .

 

on topic : http://www.motorbikeeurope.com/en/routes-category/top100,

 

 

off topic : sunteti pe campii, cea mai buna on/off/touring este Tiger 800XC, parol ! :-)


» Post actualizat in 19 Jan 2015 17:43

Am un amic care a fost in America de Sud cu un pachet care a costat cred vreo 5.000 euro all inclusive.

 

Din ce imi amintesc era zbor pina in Santiago de Chile, de acolo plecare cu 800 GS uri asigurate de organizator se trec Anzii in Argentina si de acolo Cordoba,Salta Jujuy, toata Patagonia pina in Ushuaia/Tara de Foc unde se predau motocicletele. 2-3 saptamani cu tot cu transfer.

 

cazarea era 2 nopti la cort si a treia mereu la o "estancia" cu miel patagonic si vin de Mendoza.Intoarcere cu avionul via Buenos Aires.

 

asta asaa, pt cine vrea sa faca 2 sezoane intr-un an pt ca vara in emisfera sudica este Oct- Martie.

la asa ceva m-as baga, insa nu e inca in buget ...

Editat de kyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...