Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

he he, unde n-ar fi vara, ar fi lumea mai mult pe motoare (aia care au) sau prin parcuri, nu pe net :)

 

si daca marimea conteaza (si noi barbatii stim ca nu conteaza, nu!?) noi romanii cu Casa Poporului nu suntem si noi superiori la vre-un capitol? normal ca nu, e o hidosenie inutila!

pai atunci are vreo relevanta s-o aducem in discutie?

 

topicul nu-i UK versus Romania... e despre parerea unuia si a altuia despre traiul in UK si printre engleji... care nu-i tocmai cozonac pentru toti...

sau cel putin asa am inteles au ca ar fi, cu citeva exceptii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Discutia la nivel individual nu are nici un rost si nici un sens.

 

Un burtos cu lanturi de caine la gat si X5 si vila in Pipera o duce mai bine ca un John lucrator la fabrica in Birmingham.

Un negrotei cu palat in Namibia o duce mai bine ca burtosul din Pipera.

 

De aici rezulta ca in Namibia e mai bine decat in Romania si in Romania e mai bine decat in UK. Asta e un sofism de 2 lei.

 

Discutia se poate purta numai pe un esalon semnificativ, pe o medie.

 

 

E nivelul de trai mai ridicat in UK decat in Romania? E nivelul de trai mai ridicat in Romania decat in Namibia?

 

DA!

 

Si cu asta am incheiat discutia.

 

 

Si Ghete Eugen cu realitatile lui.

Ba, ti-a zis cineva ca in UK sunt trotuare de aur si curg acadele de aur din copaci? Nu.

Tu te-ai dus acolo sa lucrezi manipulator in depozit. Cu cat castigi acolo iti permiti sa traiesti mai bine ca un manipulator in depozit din Romania?

 

Da? Atunci taci dracului si vezi-ti de viata ta. N-a zis nimeni ca in Uk sau occident e marul cu mere de aur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu ai irosit un post (avand in vedere ca poti emite unul la fiecare 10 min) ca sa ne spui asta. Si eu la fel, ca sa-ti raspund.

Parca vad ca o sa dau acum peste alt topic si nu pot raspunde in urmatoarele 10 min. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la orga man, da-n tempo mai lent. Nu merg toccate. Iar acest post contine on complex ariednian... sau cum Airbusul meu era? Damn, iar mi-a scapat un ton ludic fals. Nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul nu-i UK versus Romania... e despre parerea unuia si a altuia despre traiul in UK si printre engleji... care nu-i tocmai cozonac pentru toti...

sau cel putin asa am inteles au ca ar fi, cu citeva exceptii...

 

Uite ma un om care a citit cu atentie ceea ce am scris si a inteles probabil din prima la ce ma refer. :10:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Occidentul asta i-a stricat pe toti.

Cum da cimpanezeul cu valori spirituale de bani si abundenta si se catara pe piramida lu maslow, cum isi pierde valorile spirituale si ramine numai cimpanzeul.

Concluzia e ca cimpanezii trebuie tinuti in saracie si in custi si in suturi inc ur ca altfel ti se urca in cap.

Asta e conluzia acestui post dupa mintea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul nu-i UK versus Romania... e despre parerea unuia si a altuia despre traiul in UK si printre engleji... care nu-i tocmai cozonac pentru toti...

sau cel putin asa am inteles au ca ar fi, cu citeva exceptii...

 

Ei nu, ia mai citeste o data:

 

E exact despre UK vs RO. Ia vezi ca incepe direct cu punctul 1.

In tot textul de mai jos am reamarcat cel putin 6 "decat". http://dexonline.ro/definitie/dec%C3%A2t

 

Si vreo 8 "fata de".

 

Hai las-o in pwla goala...

 

 

 

In urma tuturor evenimentelor din ultima vreme de la TV si din alte parti......... m-am decis sa deschid acest topic in care sa imi exprim opinia fata de UK si sunt curios sa vad de asemenea si opinia voastra despre UK, ca traiti in UK sau in afara UK-ului.

 

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii?

In opinia mea un englej de rand este cu 10 ani lumina sub un roman de rand.

Nu zic ca toti engleJii sunt sub nivelul marii, da sunt si cativa 15% sa zicem care sunt cu totul in alta liga din toate punctele vedere, INCLUSIV educational, engleZi cu orizonturi larg deschise, care au si planul B sau C daca apare o problema.

Uite asa ating un subiect sensibil, EDUCATIA, din punctul asta de vedere JOS PALARIA fata de tara noastra ROMANIA. Avem sansa la educatie pe gratis inclusiv la doctorat pe gratis, respect fata de RO. Educatia asta te ajuta in orice nu neaparat ca nivel de statut "intelectual" nu doar asa ci si ca om daca ai o problema te gandesti la N variante prin care sa o rezolvi, analizezi situatia cu mult mai multa maturitate si cunostiinta de cauza.

Mama mea are tara langa Potlogi, cand eram mic imi spunea, daca nu inveti te las pe drumul catre Potlogi in comunele cu tiganii care au cortul pe camp, fiind copil nu prea intelegeam eu exact la ce se referea, nu se referea la etnie in mod special cat la statutul general de saracie si lipsa de orizonturi pe care cei care stau cu cortul pe camp o au. Dupa ce am vazut cum e viata in UK brusc mi-am amintit de vorbele astea................. multi sunt primitivi, needucati, efectiv fac umbra pamantului degeaba.

Din ce am observat eu aici oamenii in varsta gen +40 de ani mai au ceva in cap cat de cat indiferent de statulul lor intelectual sau financiar.

Majoritatea celor sub 30 de ani, sunt pericole pt rasa umana din pct meu de vedere, vai de capul lor, vorba colegilor mei romani de la job, "astia sunt cozi de topor ". Da sunt unii tineri care merita respect si impun respect prin atitudine conduita si cunostiinte............dar.......... prea putini. Marea majoritate sunt ......... dependenti de tot felul de prostii sau se infunda in propria ignoranta fata de evolutia umana. Multi se multumesc cu putin, sunt lenesi, betivi adevarati, unii mai fac si cate 2 copii , fara sa aibe o casa a lor in care sa stea ............. o lume nebuna totala.

La FORD unde lucrez tinerii de varsta mea englezi sunt 25% ingineri, restul sunt la cantina, curatienie, depozit, si pe bancuri la asamblare motoare.

A nu se intelege ca am ceva cu munca de jos, sau ca nu o respect, oricum un mecanic e peste unul englez, iarasi aduc aminte de orizonturi limitate, astia daca nu au manual NU FAC, nici nu isi pun problema sa faca.

Totusi recunosc ca avem 2 mecanici engleZi din "instrumentation department" care sunt vrajitori le merge mintea zici ca merg pe 128GB vs 2GB Ram cat ar fi media pe aici la "iscusinta", dar iarasi sunt oameni cu parul alb, nu tineri, respect pt ei.

 

 

 

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

La mine pot zice ca este un improvement fata de experienta de la Renault. Aici esti respectat, nu vin basinosi care sa zica ca tu esti tanar si te crezi destept ca sti mai multe decat ei.

Ca ai 60 de ani sau 25 de ani sunteti egali, respectati, ca oameni, un mediu de lucru frumos, mai "polite".

Aici trebuie sa laud UK si sa dau o bila neagra Romaniei.

Degeaba te educa Romania daca la job dai de inconpetenti care ajung in pozitii inalte si care evident iti pun capac. Bine ca te asteapta altii in strainatate si te platesc si mult mai bine..................pacat ca tara noastra pierde........si eu consider ca pierd asa pt ca da OK e bine aici in UK financiar, dar comparativ cu RO mie mi se pare o vagauna si ca vreme si ca societate( multe maimuite, destui abdicati de la specie ).

La masa de Craciun am fost intrebati cum se face ca romanii sunt asa de bine pregatiti si educati, capabili de a vorbi pe langa engleza si franceza sau germana etc.............. chestii ABSOLUT SF pentru un engleJ de rand.

 

 

 

3) Cum evaluati calitatea cladirilor?

Ca e casa sau apartament.............mie majoritatea mi se par case hobiti si apartamente pt hobiti. Totul e meschin, ieftin, SARAC ,asa. Case facute la futui masa din carton, cu niste camere demne de a primi animale de companie nicidecum oameni. Camere de 3x3 sau 4x3 fereste mici, usi mici ...........totul facut la economie , sarac asa.

Mie mi se parea ca nu am spatiu destul acasa..............dupa ce am vazut ce e aici............ca standard, hobbit standard ,.............. la noi la romani te lafai in spatiu. Deja o vila din Pipera e palat raportat la average-ul din UK.

Case prost izolate, daca inchizi centrala , in 45 de minute trebuie sa ii dai drumul din nou, acum cand sunt 3 grade noaptea................

Nu stiu cum sa zic, dar e deprimant..... adica.......... iarasi la tara banuiesc ca fiecare are cate o casa si aia bine facuta, nu vila , dar .......... tin minte ca langa Bustenari ( Telega ) am soba in casa si daca faci focul 1 data seara tine cald toata noaptea si e o casa simpla de la tara, dar care nu stiu cum sa zic e buncar atomic ca structura ( fara sa fie izolata cu poliester ) fata de corturile astea de carton cu usa , standard englezesc.

Deschiderea caselor e de 6metri la strada......... alte standarde...............dar DELOC superioare celor romanesti.

 

 

4) Cum evaluati calitatea drumurilor?

Eu unul am venit cu masina aici in conditie TIP TOP cu articulatii noi tot ce trebuie, vopsita proaspat pt ca aveam cateva zgarieturi................. deja imi cloncane acum pe fata.............de ce................drumuri de "inalta calitate domnule" ocolesti o groapa si dai in alta, inclusiv in Londra, nu ai si tu o suprafata normala intinsa si lina de asfalt, nu totul e denivelat, crapat cu gropi, pana si pe autostrada sunt gropi A127 si M25 daca nu mergi pe banda de viteza, ai toate sansele sa le iei. Se compara cu ce avem noi in RO ? Nu cred, eu unul cu jante pe 18 inchi pot merge relaxat in Bucuresti sau prin tara. Ia fa asta pe langa Londra sau in Londra, iti bati joc de masina, pacat de ea. Civilizatie domnule .........civilizatie.

O alta mare problema in opinia mea e ca astia au drumuri, demne de o alee dintr-un parc de periferie din Bucuresti, deja daca dai de un drum ( nu motorway ) care lat cat o alee din Herastrau...........deja te lafai in prea mult spatiu.

 

 

 

5) Cum evaluati calitatea soferilor?

Din punctul meu de vedere singurii soferi sunt cei care sunt taximetristi, conduc autobuze sau lucreaza pe duba, oameni rutinati si dependenti de masina, mai sunt si cativa CAR ENTHUSIASTS care le mai au cu condusul, dar marea mahoritate..............sunt paraleli, nu folosesc semnal, poate le e frica sa nu ramana fara baterie costa curentul, mai dai si de retardati frustrati care te vad ca pui semnal ( deja esti bogat ca iti permiti un semnal ) ba si accelereaza ei acolo ca sa nu te bagi ( evident ca nu ii deranjezi , dar sunt ei engleJi ), si daca cumva ai o masina mai puternica ca a lor si te bagi , mama iti dau flash-uri scot capu pe geam cacao, iarasi chestie de educatie si civilizatie, nu am patit asa ceva de la unul cu Range sau cu masina mai noua mai scumpa.

Initial am crezut ca asta se intampla ca am numar de Romania strain, dar acelasi comportament de neandertal este prezent si cand folosesc masina cu numere de UK.

Bai nu zic ca in RO nu sunt chestii din astea, dar daca ti-o cauti, adica sa pui si semnal sa si accelerezi ca sa nu il incurci pe prost, si retardatul sa ii dea blana...........nu vezi la noi, iarasi avem orizonturi, ok se baga ala, il vad din timp, e 1 masina nu un tir, iese de pe motorway in 1 mila face stanga,

Au astia un interes fata de masina lor fenomenal..........mai toate sunt zgariate ruginite, pocnite , cu 4 cauciucuri diferite ( saraci...........nu financiar.............ca orizont asa..........macar 2 pe fata de o pereche si 2 pe spate de alta pereche ) iar MOT il poti lua cu 4 anvelope diferite daca au carne pe ele.

Da in Londra mai vezi LAMBO BENTLEY Ferarri d-astea impecabile.............dar englezul de rand are masina mai deplorabila decat romanul cu masina inmatriculata pe Bulgaria.

 

Calitatea condusul in UK mi se pare foarte proasta si ca sa fac o comparatie eligibila, iau in calcul ISTANBUL, aglomeratie MAI MULTA decat in Londra dar oricum............se misca treaba, pe soferi ii duce capul, se inteleg reciproc, ANTICIPEAZA tot, nu ca aici toti vad numai in fata un pic peste radiator si atat.

 

 

 

6) Siguranta.

Luni cineva a incercat sa imi fure BMW-ul de Romania, am fost la job cu cealalta masina. A fost o incercare esuata cu o surubelnita probabil.

Vreun drogat vai de neamul lui sau asistat social, care vroia si el un posh ride probabil sau sa faca niste bani CINSTITI din piese.

Manerul de la usa rupt, usa soferului indoita ...........d-astea.

Sun la politie, raspund si astia dupa 1min da ce sa vezi............ raspunde un robot care ma punea sa aleg din mai multe variante apasand pe taste ( ba astia sunt cretini.............e o urgenta sun in plm la politie .........poate ma omoara unu ............ ce fac stau sa ascult meniul lor si dupa sa apas pe tasta potrivita , si il rog pe infractor............stop joc boss ca sunt in meniul de la politie...........

Spun ce mi s-a intamplat ce am vazut cand am venit acasa...............masina fiind parcata in vazul lumii sub stalpul de iluminat adica nu am lasat-o cine stie ascunsa pe undeva. Femeia de la telefon imi zice ca nu trimite echipaj pt o tentativa de furt auto, ca proabil a si plouat si nu au ei ce amprente sa ia de pe masina.....................ba sa imi cada fata.......................tara civilizata din P * * A..............in Bucuresti daca ceri echipaj criminalistic VINE, mi-a zgariat un prost masina si mi s-a zis clar, daca ne sesizati sa ne prezentam la fata locului ajungem in X minute, daca nu avem in evidenta raportul dumneavoastra............frumos civilizat ca in RO.

Femeia avea de la politie avea alte probleme , m-a intrebat ce lucrez de cat timp sunt in UK , o durea la spit de masina mea, de tentativa de furt. Mi-a zis sa ma duc la asigurare cu CRIME NUMBER-ul X si gata. Pa pa .

Cu o asemnea atitudine ................ numai tara civilizata nu e asta. Oricum mie mi s-a parut socant meniul robot de la politie...........OK e bun daca vrei sa declari ca te deranjeaza partidele de sex ale vecinului ,pe care le auzi perfect in casa ta englezeasca si civilizata bine izolata, da nu e nici o graba .......... dar daca chiar ai o urgenta ce *** faci.

 

 

 

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.

Voua vi se pare tara civilazata o tara in care toate viciile sunt la vedere si pe fata.

Alcool, droguri, gay, lesbi tot ce vrei boss ............. bani si suflet slab sa ai.

Vezi doamne cand intri in club sau PUB te verifica asa cand se face mai intuneric dar daca intri de la 5 in pub nu e nici dreq la intrare sa te verifice.

Daca stau sa ma gandesc la latura economica financiara e bine asa, inrobesti populatia dandu-le paine si circ cat cuprinde si dupa aceea fraierii muncesc ca sa isi intretina viciile si placerile......... deja sa iti iei casa sau masina nu are rost................mai ales masina ...........................CUM iesi in oras si nu bei............ia mijlocul de transport in comun.

 

Mie mi se pare ca este o societate civilizata ci dimpotriva bazata pe vicii, in care se cauta si incurajeaza prin toate mijloacele inrobia cu ajutorul viciilor mai mult sau mai putin daunatoare.

O vacanta in Maldive o tigara sau alte nebunii de toate felurile sunt mult mai importante decat o casa sau o masina buna.

 

Macar romanul de rand nu iese din tara sa zicem dar are casa lui (indiferent de oras), probabil si masina lui decenta .................. e cat de cat independent, nu neaparat inrobit in vicii. Strange bani de zile negre, nu pentru nopti albe.

 

Ca sa elucidez misterul J-ului, din engleJi , J-ul vine de la jegosi, pentru ca unii sunt mai mult de cat jegosi si la propriu si la figurat din toate pct de vedere, de la atitudine superioara total nefondata, pana cand il potolesti si ii arati ca il scoti imediat "la tabla" sa isi vad de lungul nasului, pana la lipsa de atentie la curatenie, de la paharele incetosate de jeg din PUB-uri pana la hainele lor pana la masinile lor.........la tot.

Totul se trage de la faptul ca scoala costa. Probabil ca multi ar avea potential, dar se sting imediat datorita guvernului lor care cu buna stiinta a facut scoala sa coste.

Mie nu mi-a placut cartea in mod special, recunosc, NU am suportat scoala generala si liceul, doar la facultate mi-a placut si ma duceam cu placere ca era ceva tehnic si clar..............dupa ce am vazut ce e aici................multumesc Romaniei ca m-a civilizat educat si format, in asa fel incat trebuie sa lucrez in alta tara si sa lucrez cu niste englezi care teoretic sunt civilizati ( la job sau in corporatii da sunt oameni educati si civilizati ) doar pentru ca noi ne gandim la UK cu admiratie bazat pe faima istoriei tarii nu si pe realitatea crunta.

 

Probabil ca imigrarea atator romani in UK va mai ridica standard-ul englejilor de rand.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B.B (Eugen ghe/te) mi a făcut și mie o scena de sifilitic pe facebuci după o postare la un filmuleț.din rasist nu m a lăsat...cică el se iubește tantric în stil Kama sutra(mai mult sau mai puțin cu toți indienii din jurul lui și nu suporta ca cineva sa ii jignească iubiții...cat despre topic.îmi place.e ciorovaiala romaneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pct 3 are dreptate. Țin prin casă niște tv CRT vechi cu consum enorm și robineți gălbejiți cu rozete C/H separat nu de-astea noi cu bilă (mai bine le scoți ochii decât să le schimbe). Apartamentele absolut deloc izolate fonic, auzi tot pe orizontală și pe verticală ( asta e la fel și în Paris, la fel și la noi sunt cele după 2008 )


Pct 5 perfect adevărat, nu am văzut nicăieri șoferi mai proști, dacă ninge de un deget e nenorocire, încep tamponările, la 10 cm deja se oprește circulația.

Pct 6 iar îi dau dreptate, am un prieten în Londra căruia i-au spart duba de cel puțin 3 ori și i-au luat toate sculele.
Ultima oară un drogat care le-a vândut pe GBP 200 iar poliția a zis că n-are ce-i face (pagubă 2000+ lire).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta mi-am luat popcorn, nu mai scrie nimeni?

 

Bigfooot, uite am eu o intrebare pentru tine:

 

Cum consideri faptul ca in Romania exista multe localitati resedinta de judet (municipii) care au cartiere intregi fara asfalt si canalizare? Iti pot da exemple.

Crezi ca poti intilni astfel de cazuri in UK?

 

In Romania exista doar in cateva maternitati - le numeri pe degete - sisteme de intretinere a vietii pentru bebelusi nascuti prematur - incubatoare. Intr-un judet unde materniatile nu au asa ceva toti bebelusii nascuti prematur nu au nici o sansa. Chiar daca ar fi transferati in altele - nu e loc fizic - nici pilele nici banii nu ajuta la nimic.

Crezi ca acest lucru se intampla in UK?

 

In UK asigurarea publica de sanatate iti asigura si servicii stomatologice - oare in Romania e la fel?

 

In UK salariul mediu este undeva la 1500 de lire pe luna - oare putem regasi situatia in Romania?

 

UK are, alaturi de Spania si Germania, una dintre cele mai lungi retele de autostrazi din Europa - regasim acest lucru si in Romania?

 

UK are cel mai mare aeroport din Europa si din lume (si se extinde), regasim acest lucru si in Romania?

 

Ar mai fi multe de enumerat...

 

Referitor la maternitati:

Tu acum vorbesti din proprie experienta? ......sau din teorii? Daca vb din experienta ta in UK te rog argumenteaza.

Eu unul nu m-am lovit inca de maternitati nici in RO nici in UK, deci aici nu iti pot un raspuns sau o parere pertinenta in acest domeniu al maternitatilor.

Ghost rider cred ca este cel mai in masura sa raspunda la aceasta intrebare.

 

Referitor la autostrazi:

Eu nu compar care o are mai lunga............ca sa zic asa.............din cate stiu eu Franta este tara cu cel mai dezvoltat sistem de autostrazi odata pt ca este mare si 2-a oara pt ca este tranzitata din toate partile, nu este o tara izolata pe harta Europei......................ma rog sunt teorii care nu isi au rostul aici.

Ce pot eu sa iti zic este ca drumurile lor din punctul de vedere al calitatii sunt indoilenice inclusiv fata de Romania. De ce?

1. E plin de gropi si denivelari, in plm..................efectiv iti rupi masina, aici merita sa iti iei o masina de maxim 2000 de lire ca sa nu te doara sufletul prea tare cand o rupi zilnic in gropi.

Nu stiu cum e la Faurei dupa cum ai dat tu exemplul tau, dar in Campina sau in Titu nu ai domnule atat de multe gropi. Aici compar ce vad eu in 2014-2015 COUNTRY SIDE fata de ceea ce am vazut eu in Romania, baaaaiii frate am fost si la Rosia Montana, am trecut prin Zlatna oras MORT, nici macar acolo nu am dat de atatea gropi. ( in cazul in care un "odihnit" citeste, sa citeasca again, comparatia mea referitoare la COUNTRYSIDE-uri , sigur se trezeste unu din morti acum )

2. Drumurile lor secundare sunt demne de o alee mai rasarita din parcul Herastrau. Pe romaneste, o banda din marcaj in marcaj este FIX cat un RANGE ROVER sau X5.

Ceea ce noi in tara aia de cacao RO numim sens unic, la astia e cu circulatie din ambele sensuri.

Exemplu concret de astazi. Am fost in Brentwood CM14 5RS cod postal, sa fac o diagnoza la o masina dupa job. Brentwood orasel cat de cat POSH asa gen fitza, centre de calarie etc ferme vechi care sunt facute golfclub-uri + diverse mansion-uri, dar drumuri de bicicleta, pardon ALEI , si alea dupa ce ca sunt mici , mai sunt si pline de gropi. Eu nu inteleg , au camp cat cuprinde si nu latesc asfaltul, ba dimpotriva daca e in copac asa mai vechi sau care iese in carosabil acolo pune stop si cedeaza trecerea............te doare capul ma ............bine ca suntem evoluati si avem countrylane-uri din vremea evului mediu............dar hai nu asta ar fi problema .........gropile sunt buba.

 

Salariu mediu in RO 2000de lei 360 de lire , salariu mediu in UK 1500de lire.

Te c a c i pe ei de 1500lire in UK.

Iti ajung la fix sa iti iei o chirie vai de steaua ei, in care sa stai singur te costa 600de lire o chestie modesta e finut spus, si apoi mai adaugi COUNCIL TAX, TV, NET, APA, CURENT, te duci in 850 de lire cheltuiti DOAR PE CAZARE. =>

-850de lire pe cazare

-300de lire mancarea pe luna

-100de lire pe luna carburant SAU tot 100 de lire abonament la 2-3 linii de tren.

-100de lire pe luna te mai duci si tu la un film la o shaorma la un restaurant, bani acolo si de un TOP UP pe cartela, mai iesi cu tovarasii de munca...........doar nu esti animal sa stai doar in casa sau numai la job..............100de lire dk esti zgarciob, adica foarte atent si calculat.

Deci pana acum am cheltuit doar pentru a avea un trai decent ( mai putin chiria de cacao dar macar esti singur si faci ce vrea pwla ta in casa ) 1350 de lire dintr-un salariu mediu din UK de 1500 de lire.

 

Practic pui 150de lire pe luna de-o parte adica intr-un an tu economisesti 1800 de lire , asta DOAR MATEMATIC. Mai vine Craciunul, Pastele una alta .................aoleuu....am uitat............ mai iti platesti asigurarea la masina 1000de lire ca esti imigrant ......ROAD TAX-ul si ala vreo 200-285 de lire daca iti iei o masina decenta veche de 10 ani............s-au naibii toti banii tai stransi/economisiti intr-un an din 1500de lire pe luna.

Eventual te mai imprumuti sau apuci de furat pt ca trebuie sa mai schimbi si uleiul filtrele una alta................

 

Si inca nu am mentionat de BILETELE DE AVION pe care le cumperi ca sa vi si tu acasa macar odata la 2 luni.................te imprumuti iarasi ............

1500de lire .................nu au valoare in UK.

 

Bine acum putem fi englezoi (civilizati) si sa traim la comun cu totii, halal calitate a vietii. Lucru in comun e cea mai mare durere, o spun din proprie experienta, sa stai in share house ............ cu alti straini............. e rahatul praf. Sa il auzi tu pe ala din camera de alaturi cum se baseste cu stropi si apoi ragaie, sau sa il auzi perfect tu pe altul cum se fute in camera de deasupra ta, iar tu stai si numeri zilele pana cand vine logodnica la tine si va mutati in alta chirie , sau alta prostie sa iti vina sa te caci pe tine dupa ce ai ajuns obosit de la job, te duci la baie, dupa ce unu a nascut in WC, pai nici musca nu mai poate zbura in atmosfera aia.............ti in tine ...........mai bine te caci in punga la tine in camera ta de 3x3 standard englezesc.

Vrei sa iti calci camasile stai la coada dupa unicul fier de calcat si unica masa de calcat valabila la 4 oameni..............solutia iti cumperi fierul tau de calcat si iti calci camasile pe pat.

Sa stai linistit in camera ta si sa simti cum gateste unu ceapa la tigaie, eventual mai arde altele prin cuptor........si iti vine tie mirosul in camera ( case de calitate ) cand mai ai putin si adormi.

Vrei sa dormi si tu vineri seara dupa ce esti obosit..........pwla vine jumatate de cartier la tine in casa, care mai de care mai pestrit............ Mars ma in plm intr-un restaurant sau intr-un club NU in casa.........................Yeah mate you're right but it's cheaper like this..........vai de **** vostru. Daca e casa ta proprietatea ta personala, fa ce vrei, dar cat timp e la comun am pretentia cel putin de la cineva dintr-o tara civilizata sa aibe 7 ani de acasa, o decenta, o conduita civilizata, cat de cat demna.

Culmea aici mai ales in zona Londrei, e la moda sa stai in share house: It's nice, you can speak with someone if you need.Skype, Mess ,Vodafone sau aeroport direct ).................you save money in the same time.(bogatilor).............you never get bored.(viata trista)............it's easier to clean one room compared to a house or flat.(leneee ai de plm )..............te doare capul ba nene. Nu toata lumea pe care am intalnit-o are opinia asta dar 50% sunt foarte OK cu acest concept de share house. Eu unul nu am avut de ales cand am venit, toti imi cereau istoric, cretini, ia banu si taci. Ti-am stricat ceva hoooo nu face atac de cord, iti platesc nu sunt englez de rand.

 

Multi dintre voi astia de pe forum o ardeti aiurea din teorii, lovele, istorie, plm, statistici ( e ca si cum ti-ai da cu parerea despre sex virgin fiind cu ochii beliti in pixeli porno ).

 

Ca sa lamurim treaba cu salariile medii din RO si cele din UK.

Daca ai cu cine la cine si pt cine sa stai in RO mai bine stai la tine acasa in Braila unde ai cat de cat un teren al tau sau al parintilor, o casa a ta sau a parintilor, sau un teren pe care iti poti tu ridica o casa, poate ca nu o sa iei 2000 de lei , o sa iei 1800de lei pe luna , dar ai casa ta sau terenul tau, sau macar stai cu familia ta nu cu niste maimute. Mai ai o gaina, o curte, o livada deci costurile mancarii se pot reduce, dai si tu 600de lei pe mancare inca 300 ron pe carburant ca sa te invarti in zona ta. Iti raman 900 de lei de cheltuiala sau de strans in conditiile in care TU ca roman chiar si din PROVINCIE, o duci mai bine si mai demn decat un englezoi care castiga mediu pt UK, care nu are pamanturi sau case nu are mosteniri pt ca masa si tasu au facut economie la prezervative ca sa isi plateasca cotetul in care tu ca englez de rand ai copilarit nu singur, impreuna cu inca 2 frati, Plus ca tu ca roman de rand ( "inferior normal, comparativ cu un cetatean englez de rand" ) te mai duce capul la o combinatie ceva, nu stai tu in JOB, mai faci una alta dupa job, mai dai la un surub, tai niste lemne la o batrana, poate mai muncesti cu ziua, mai repari una alta ............si asa ai salariu+bonusul trudei tale.

Sa lasi un salariu mediu din RO in conditiile in care in RO tu ai mai multe decat are un englez de rand, pt un salariu mediu din UK...........e o prostie.

Asta e opinia mea.........nu trebuie sa fie neaparat si a ta.

Multi englezi sunt mai saraci decat o credem noi daca NU ar fi sa ne luam dupa HERITAGE si STATISTICILE lui peste.............................de aceea aici in UK pound-ul e singura lor LEGE.............cei care traiti in UK nu aveti cum sa contraziceti asta.

Bine dar saracia nu are de-a face atat de mult cu civilizatia din punctul de vedere al omeniei si comportamentului.

Cine sta ma in Romania in share house? Isi fac pensionarii nostrii defavorizati casa hotel pt straini?

 

 

 

In opinia mea in UK merita sa vi SINGUR FIIND daca ai in cel mai dramatic caz pe 2500de lire, macar sa pui si tu 1000de lire pe luna cash de-o parte si sa poti avea intimitatea TA.. Eu spun asta din perspectiva mea, cand am venit aici, m-am lovit de multe piedici, singurele chestii pozitive au fost salariul..................chestie absolut SF comparativ cu ce castigam la varsta mea la Renault si colegii (poate am avut eu noroc de colegi buni la job)...........din cu totul alt aluat fata de maimutele de pe strada.

 

 

Fiecare are motivul lui pentru care pleaca in afara tarii, unii poate nu se inteleg bine cu familia, altii poate ca au pierdut TOT in tara, unii poate sunt "lacomi" si vor mai mult decat au, unii o fac ca sa schimbe apa, altii o fac pt experienta/cariera, unii vor sa investeasca in betoane, altii vor sa investeasca in anumite afaceri/combinatii. Eu prin parerea mentionata in paragrafele anterior nu judec motivul conationalilor romani care i-a impins sa plece..............dar nu pot sa nu observ ipocrizia referitoare la viata in UK care este pe axa de coordonate la + 10 iar RO la -10........hai sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ajuns la o concluzie foarte simpla. In nici o tara pe lumea asta nu poti sa stai cu salariul median in capitala sau in orasul principal. Nici in NY sau San Fracisco nu traiesti ok cu salariul mediu american. Nici in Paris cu salariul mediu francez. Samd.

Nici in bucresti nu poti trai ok cu salariul mediu. Doar ca Romania e intr-o situatie speciala. Fiind atitia proprietari si atiti oameni plecati din tara sint multe apartamente goala si chiriile poate ceva mai mici ca procent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai usor cu "civilizatia" asta opulenta ..................... este si civilizatie, dar doar pt cei alesi, jumatate din ceea ce vei gasi aici va fi ZOO.

Cel mai tare te va frapa diferenta( nu doar de $ cat de atitudine ) dintre cele 2 categorii sociale, patura de mijloc.............este prezenta.........dar intr-o mica proportie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg , au camp cat cuprinde si nu latesc asfaltul,

 

 

Iti spun eu de ce. Localnicii nu vor trafic. Si nici ala care e nu il vor cu viteza. Daca ai sta acolo poate ai intelege.

Sint chestii pe care le intelegi greu cind vii din Romania. Satul/cartierul cu pricina nu da doi lei pe cum te simti tu in trecere. Nu ii intereseaza sa iti micsoreze tie timpul de tranzit. Ei vor masinile sa mearga incet si cit mai putine masini sa treaca prin fata casei lor. In UK au aceasta putere de decizie la nivel local.

Sint niste chestii negative si niste chestii pozitive care reies din asta, dar trebuie sa fii orb sa vezi numai din unghiul romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te lamuresc eu cu maternitatile. Barnet Hospital, de ex, n-are nici o legatura cu idea de spital din Romania. Copilul meu s-a nascut acolo si pot sa-ti confirm ca toata experienta a fost peste asteptarile noastre.

Faza cu shared house and shit e o consecinta normala pt o metropola invadata de straini care vin la munca. Exista o cerere deci implicit si o oferta.

In RO nu exista asa ceva deci nu poti compara.

Heritage? Avem carduri membership si vizitam cat de mult putem. Nu stiu cum de ai avut tupeu sa aduci vb de asa ceva. Probabil aici e diferenta cea mai mare dintre "mostenirea" noastra si a lor, modul in care si-o conserva si si-o exploateaza.

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai dar cum ne-ai mai lămurit tu, fată ! Ai născut așa pe ici pe colo să compari, fată ? Că io am născut la Romaniea și a fost foarte bine, fată !

Te-a impresionat spitalul ăsta ?

https://www.google.ro/#q=barnet+hospital&lrd=0x487617a35cbfeb73:0xb45fe1e371ce8c80,1

Mai e și Jayanthi pushpavally care dă cu excellent service, restul "Rude staff and very long waiting time" "have heard of a few cases involving neglected patients there"
"Staff are frustrated, they escalate to business manager who refuses to meet with the public, who refuses to come" etc etc etc

Du-te fată la Bagdasar - Arseni să vezi spital, fată !


» Post actualizat in 12 Mar 2015 09:07

PS Experiența mea (tata) la Bagdasar - Arseni: luni (luna asta, nu în viitor ! ) la ora 10 l-am dus, văzut, internat, analize, marți la ora 9 operat (hernie de disc), miercuri la ora 12 externat.

Babacu are 71 de ani. Programările pt CT se făceau pt următoarele minute, ore. La Lyon am avut rendez-vous peste o lună pt un CT.

post-39353-0-25544300-1426151112_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia si experienta de Constanta, al doilea oras ca marime din ro, uite aici cum arata un spital judetean, mor oamenii in 2015...

http://romania-actualitati.ro/protest_la_spitalul_judetean_de_urgenta_constanta-72077

 

646x404.jpg

 

sursa pozei 2, adevarul.ro

 

 

ia rata mortalitatii infantile din ro si compar-o cu a uk-ului

ia si rata tbc-unui care este o boala a saraciei si compara cu restul europei si cu uk

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fiul meu s-ar fi nascut in Romania nu ar fi avut nici o sansa de supravietuire. S-a nascut FOARTE prematur, nu prematur. La 27 sapt in nici o clinica nu i se acorda mari sanse.

S-a nascut in Cehia si totul a mers excelent, am ramas impresionat de cum a decurs totul, sotia mea a stat in spital cu 2 luni inainte de nastere si a mai stat 3 dupa.

Deci, am ceva experienta. Baietelul meu a fost tinut in viata in niste conditii tehnice care pentru o materniate resedinta de judet din Romania tine de domeniul stiintifico-fantastic.

In afara de platit 20 de euro pt ca am asistat EU la nastere, toate cele 5 luni de spitalizare ale sotiei, ingrijirea post-natala a bebelusului la terapie intensiva au costat 0 lei si 0 bani. Cu asigurarea de sanatate publica pe care orice cetatean sau rezident ceh o are. In conditiile in care o zi de spitalizare pt bebelus costa ~350 euro, in conditiile in care nu as fi fost asigurat. Si nu se intimpla in capitala Cehiei..

 

Pur si simplu nu vreau sa cred ca sistemul sanitar din UK este sub cel din Cehia. :D

Colegul cu care imi dau coate zilnic la birou e made in UK acum 60 de ani, mutat in Spania de 1 an, cred ca stie ce c.acat mananca. Sau asa pare, posibil sa stie Eugen Ghe mai bine ca el, sau Bigfut.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrianm, dincolo de postul tau absolut infantil, vreau sa te intreb cateva lucruri:

De ce vb cu fata? Esti femeie? Daca da, atunci de ce ai un username care sugereaza opusul? Esti barbat, si vb la modul asta? Putin mai grav. Esti gay? Nu vreau sa te jignesc, nu e o rusine, se poarta pe fatza zilele astea.

 

Acum, ca sa elucidez putin misterul review`urilor in care, nu-i asa, trebuie sa credem dumnezeieste (nu pt tine adrian(a), tu esti parte neglijabila pe acest thread, neavand legatura cu UK). A&E (Accident and Emergency) e fix Urgenta de la noi, unde, ce sa vezi, vin foarte multe persoane. FOARTE MULTE. Multi fakeri care vor servicii moka fara sa contribuie in vreun fel.

Ar fi mai bine ca in US, unde daca n-ai asigurare nu intri pe usa? Ar fi, mai ales in cazul pasaricilor de Lyon si alte specii similare.

Da, parte din staff lasa de dorit - fete de prin cine stie ce state din Africa, cu o engleza stalcita, care oricum n-au voie decat sa-ti ia tensiunea la fiecare ora si sa-ti dea o pastila de durere, cel mult. Dar ce sa-i faci, e o consecinta a deschiderii UK in fata imigrantilor. Dar nu traiesti cu gandacii, cu inca un pacient in pat, cu lenjeria de acasa, cu pansamentul de acasa, etc etc etc.

Adrian(a) ia zi-ne tu ce mancare iti alegeai, din meniul spitalului romanesc, (meniu adus la pat), spital in care te-au operat si te-au vindecat medicii romani, evident fara sa pretinda sau sa primeasca vreo atentie? Si ca tot veni vb de meniu, ia vezi se plange careva ca nu aveau in meniul de mancare la Barnet Hospital mancarea preferata? Ca tot era moka, nu de alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fiul meu s-ar fi nascut in Romania nu ar fi avut nici o sansa de supravietuire. S-a nascut FOARTE prematur, nu prematur.

 

 

uite ce te astepta in Ro, 2015!

http://www.ziuaconstanta.ro/diverse/stiri-calde/pacientii-acuza-sectia-de-pediatrie-a-spitalul-judetean-constanta-e-un-focar-de-infectie-galerie-foto-529816.html

 

 

n-o sa vezi asa ceva nici la sat in UK, ca sa nu mai vorbim de spagi....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt asa de curios cu ce contra-argumente o sa vina pupaza din Lyon, incat nu stiu unde o sa dorm la noapte! (sic!)

Va las, pauza de coffee & fun s-a terminat :)

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi, ăștia scoși în lume, trebuie să ducem bunele obiceiuri și în RO.
Trebuie să vedem lumea așa cum este, cu bune și cu rele, nu să punem botu' la orice vrăjeală consumeristă (un ap în Paris era 80-120 k eur în 2002, acum e de 3-4 ori mai scump, de ce ? era morcovelul prea jos, prea la îndemâna ? se oprise fluxul ? ).
Bigfoot care vouă vi se pare infantil și arogant, mie mi se pare "bine" pt vârsta lui, are un ochi deschis spre lume, nu e rău, cât despre exprimare nu am motiv să mă leg (ați vb/scris vreodată cu ăia de la Paypal, Ebay ? )
@MRD scuze mi s-a părut comic cum ai născut tu, așa fericit, la spitalul ăla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar aia de stau aici, alde Ice-Queen-Man, Eliadar, MrD, lorzi din nastere ce mai, obrazuri fine, ei nu se amesteca in mediul astora ca noi, Eugen_Ghe, BigFoot ca noi stam cu clasa muncitoare engleza.Personajele descrise in fraza adica Ice-Queen-Man, Eliadar, MrD de fapt ei nici nu pasesc pe jos. Ei plutesc pe aer si sunt niste ingeri veniti sa ne arate noua muritorilor de rand cum e Mirifica si Fascinanta Anglia. Pfffffff......

Mama frate daca ar vedea vreunul din colegii mei Englezi, Nativi Albi, Nascuti si Crescuti aici in Cartierele Muncitoresti, ce scriu alde b.b., prajitorul(pardon vrajitorul), ais-cuiin-man, eli(dada)adar si altii care Stiu Ei mai Bine cred ca nici o B..ina cu Stropi nu ar de pe ce scriu ei......

Te rog inceteaza in a ne jigni si a ne mai pomeni numele in orice post al tau.

 

Ai zis ce ai avut de zis, mai ai de zis, spune dar scuteste-ma de a ne pomeni si ne poci nickname-ul cum ai tu chef.

 

Tine minte ca noi suntem inca printre putinii mebrii ai acestui forum care nu te-au jignit in public, ar trebui sa-ti vezi de treburile tale.

 

Cu oameni ca tine nu vreau sa am de-a face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...