Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care-s fazele alea? eu sunt la faza de schimbat pasaportul

 

Pai cica faza unu, uau ce interesant sau misto, totul e nou si interesant... faza doi dupa 1-6 luni e depresia, ce de (cuvant urat) sint astia si ce misto e la mine acasa, oameni superiori, unde e mamica, slana cu tzuica etc. Asta poate sa ia 3 luni sau 2 ani. Si dupa aia revine la normal.

 

oricum la ultima vizita in ro anul asta am remarcat si eu ceva, romanii se imbraca mai bine ca englezii. vorbesc de romanul de pe strada. asta probabil din cauza faptului ca in UK omului nu prea ii pasa de aspectul lui exterior. vezi o gramada de grasane in colanti ceea ce in ro nu vezi si multi indivizi cu haine asortate aiurea sau chiar patate sau vechi/sifonate pe care ei le poarta cu nonsalanta.

 

 

E si Romania plina de aberatii vestimentare. Grasa in colanti si burta goala a ajuns si la noi. Apoi diferitele uniforme de cocalari, tricou fara mineci cu brand si burta, maieu cu lant, pantofii albi cu cioc, papucii puma, tinuta sport viu colorata :crack:, camasi lucioase, turcisme chinezisme de joasa calitate... Apoi, la nivele ceva mai inalte sint aia imbracati de la solduri cu tot felul de nadragi pina la genunchi cu carouri si tricouri rosii si roz cu gulerul ridicat, machiajul excesiv si strident, blanurile etc

» Post actualizat in 04 Mar 2015 22:26

De femei nu zice nimeni nimic ? :)

 

Cind nu mai e nimic de zis ne laudam cu prostituatele?

Oricum, la ce virsta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, uite cateva mostre ca sa stim despre ce vorbim. Pozele au fost facute la bazarul Europa din Voluntari. Sau la Londra? Aaa, nu mai stiu. Adevarul e ca nu e nicio diferenta, nu?

 

post-23583-0-72031400-1425519804_thumb.jpg

post-23583-0-98478600-1425519806_thumb.jpgpost-23583-0-56678300-1425519809_thumb.jpgpost-23583-0-17468600-1425519812_thumb.jpg

post-23583-0-46559100-1425519814_thumb.jpg

post-23583-0-03167700-1425519817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai mai, cu pozele alea chiar nu poti fi luat in serios :-)))

Ce legatura exista intre viata de zi cu zi si defilarea lorzilor in fata la Buckingham?

Uite de astea, realiste..facute in Colentina!

images4XRGI1J2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, fusese o receptie la palat.

 

 

Vedeti care e diferenta dintre noi si ei?

 

Betivi avem si noi, au si ei. Hai sa zicem ca ei or avea mai multi si mai betivi ca ai nostri. Ma cam indoies, dar hai sa zicem.

Gropi in asfalt avem si noi au si ei. Hai sa zicem ca ale lor sunt mai naspa.

Case avem si noi au si ei. Hai sa zicem ca ale noastre sunt mai mari si mai frumoase

...

Si putem continua cu o lista lunga de genul asta. Dar la un moment dat lista noastra se termina si a lor tot mai continua. De exemplu:

Ei au autostrazi pe pamant, noi mai mult pe hartie.

Ei au nu stiu cate circuite auto-moto noi avem vise.

Ei au armata (daca mai tineti minte razboiul pentru insulele Falkland cand s-au dus peste argentinieni si i-au batut mar) noi avem planuri de achizitie a unor avioane second hand

Ei au banci, noi avem niste bancute.

 

Nu in ultimul rand, ei au lorzi si noi nu mai avem ca si-au batut comunistii joc. Nobltetea asta nu tine de bani si de haine scumpe. E probabil ca madam Udrea sa fi cheltuit pe haine mai multi bani intr-o luna decat regina Angiei intr-un an. Cu toate astea... regina si daca ar iesi in fundu' gol pe strada tot s-ar vedea ca e regina pe cand madam a noastra tot de la Plescoi se vede ca e. Despre aia 2 din barca ce sa mai zic?

 

1509967_619990648095739_2609123185440522

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dom'le, clar ca nu se poate face comparatie, doar nu suntem fara minte!

Evident ca este un lucru negandit sa pui pe un popor etichete sau sa generalizezidin cauza unor exemple.

Pe mine altceva ma deranjeaza, omul si-a spus parerea (confirmata de unii/contrata de altii) si in loc sa se aduca argumente care sa combata ideile se ajunge la josnicii de cea mai joasa speta atacând omul..ca este semianalfabet, ca are figuri in cap, ca de ce vorbeste urat de tara adoptiva, de parca ar trebui sa faca blowjob fiecarui britanic care-i sare in cale!

Neam de traista..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am si scris in al doilea post ca nu am fost in UK. N-am ajuns nici in America sau Elvetia.

 

 

E interesant pentru ca mi s-a parut ca ai opinii foarte categorice (si negative) la adresa acestor 3 tari sau a popoarelor lor.

» Post actualizat in 05 Mar 2015 06:10

Betivi avem si noi, au si ei. Hai sa zicem ca ei or avea mai multi si mai betivi ca ai nostri.

 

Oricine a trait putin la tara in Romanai (unde inca traieste jumatate din populatie) stie ca asa ceva e imposibil. :)

» Post actualizat in 05 Mar 2015 06:25

ca este semianalfabet,

 

Pai este. N-ar fi relevant dar el a adus vorba de inteligenta cultura viziune, d-astea. te mai uiti si la ala care se plinge.

 

ca are figuri in cap, ca de ce vorbeste urat de tara adoptiva, de parca ar trebui sa faca blowjob fiecarui britanic care-i sare in cale!

 

In mod clar are. Nu ca are BMW desi are 25 de ani si a facut mastere pina acum, ci ca in mod clar habar n-are cu ce se maninca Romania profunda. Ceeace e foarte trist la 25 de ani. Dar si pentru ca crede ca politia in UK trebuie sa vina la orice zgirietura pe masina lui (ca si cum aia nu ar avea treaba cu crimele si bataiele serioase destul ca sa vina la orice zgiriietura). Nu ca n-ar fi bine, dar in nici un oras mare din lumea asta nu vine poltia pentru asa ceva. Nici pentru accidente fara victime sau furturi minore.

 

ca de ce vorbeste urat de tara adoptiva, de parca ar trebui sa faca blowjob fiecarui britanic care-i sare in cale!

 

Cind crezi ca un popor intreg e idiot si inferior e putin mai mult decit o opinie. Arata putina intunecare mintala (din nastere sau data de depresia momentana). Arata lipsa de adaptabilitate, inteligenta, curiozitate, interes. Da ma rog, vorbim de acelasi om care in 25 de ani de Romania nu a inteles mare lucru din ea, ce sperante sa ai?

 

Prima problema care se pune e de ce traiesti in mijlocul unui popor pe care il dispretuiesti dar care iti face un tie serviciu si lui un deserviciu (iti da bani sa-i exporti din tara). Adica daca e vorba sa suferi pentru bani in mijlocul unor oameni naspa, e mai moral si mai eficient sa spargi o banca, furi mult mai multi bani, stai la puscarie, suferi putin ca Vasilache o are cam groasa dar macar iesi cu bani de acolo. Tot conceptul de suferinta pentru bani.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma nu-l obliga nimeni sa munceasca in UK. probabil dupa ce o sa-si cumpere 4-5 betoane in ro va putea reveni printre compatriotii placut mirositori si curati si sa traiasca din chirii pana la adanci batraneti.

ceea ce ii doresc din toata inima :)

 

dar chiar si pentru atata lucru ar trebui sa nutreasca un sentiment de recunostinta.

nevroza lui seamana mai degraba cu a prostituatei care se phoote pe bani putini... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 05 Mar 2015 06:10

 

Oricine a trait putin la tara in Romanai (unde inca traieste jumatate din populatie) stie ca asa ceva e imposibil. :)

» Post actualizat in 05 Mar 2015 06:25

 

Pai este. N-ar fi relevant dar el a adus vorba de inteligenta cultura viziune, d-astea. te mai uiti si la ala care se plinge.

 

 

In mod clar are. Nu ca are BMW desi are 25 de ani si a facut mastere pina acum, ci ca in mod clar habar n-are cu ce se maninca Romania profunda. Ceeace e foarte trist la 25 de ani. Dar si pentru ca crede ca politia in UK trebuie sa vina la orice zgirietura pe masina lui (ca si cum aia nu ar avea treaba cu crimele si bataiele serioase destul ca sa vina la orice zgiriietura). Nu ca n-ar fi bine, dar in nici un oras mare din lumea asta nu vine poltia pentru asa ceva. Nici pentru accidente fara victime sau furturi minore.

 

 

Cind crezi ca un popor intreg e idiot si inferior e putin mai mult decit o opinie. Arata putina intunecare mintala (din nastere sau data de depresia momentana). Arata lipsa de adaptabilitate, inteligenta, curiozitate, interes. Da ma rog, vorbim de acelasi om care in 25 de ani de Romania nu a inteles mare lucru din ea, ce sperante sa ai?

 

Prima problema care se pune e de ce traiesti in mijlocul unui popor pe care il dispretuiesti dar care iti face un tie serviciu si lui un deserviciu (iti da bani sa-i exporti din tara). Adica daca e vorba sa suferi pentru bani in mijlocul unor oameni naspa, e mai moral si mai eficient sa spargi o banca, furi mult mai multi bani, stai la puscarie, suferi putin ca Vasilache o are cam groasa dar macar iesi cu bani de acolo. Tot conceptul de suferinta pentru bani.

 

Tie ti se pare OZN ceea ce zic eu pt ca noi 2 nu avem cum sa ne comparam si nu ne vom compara niciodata. Pot sa am eu N+1 postari, nu o sa intelegi nimic din ele, nici daca le citesti de la dreapta la stanga ca arabii, de aceea tu cauti greseli gramaticale, te crezi profesor...........este un forum nu examen de BAC, fiecare scrie in felul lui cu scurtaturi fara cratima sau fara i-uri, ai & tu o grijE macar daca nu esti capabil sa sintetizezi o informatie, PROST SCRISA si ea...............pentru tine care stai acolo sus ........un fleac. Poate ca iti lipsesc ilustratiile „vrajitorule din OZ”. Nu sunt de ajuns exemplele clare Londra & Basildon......... Nu am mentionat peste tot aceste orase in fiecare postare, dar sa ajungi sa imi vb de „popor”...........inseamna ca ai ochelarii de soare nu aia de vedere pe nas.

Oricum ai citit tot pe diagonala din start, probabil la fel vei citi si aceasta postare, eu am mentionat clar ca cei trecuti de 40 de ani .......mai ai ce discuta cu ei.... in rest tineretul....... este carne vie si atat....comparat cu ceea ce poti gasi in ROMANIA. Am si subliniat aceasta parere la inceput dar cine are ochi sa vada vede, cine nu ....... „de traista” cum a fost mentionat mai sus. Eu nu am aruncat cu gunoi in RO si nu am injosit RO sau cetatenii Romaniei are lucreaza in orasele din UK, romani de care te lovesti si la magazin si la birou si la mall si in ST PAUL Cathedral peste tot. A se citi ultimul paragraf scris de mine in postarea initiala.

Indiferent ca vi din tren si faci naveta sau ca stai de dimineata pana seara, nu avem in noi ca romani acea doza de „savage” avem cat de cat un respect mutual.............unii il mai pierd cand pleaca din tara pt prima oara.............sau cel putin asa se lasa impresia.

Am si eu mai multe locuri in care merg la tara si am observat si acele bombe de care zici tu care evident includ cativa tarani murati in alcool................DAR vezi tu, iarasi tu ai citit tot ce am postat pe diagnonala, eu am spus exemple clare si orase in care eu ma invart Londra si Basildon. Mie mi se pare cam jenant sa imi compari tara din varful dealului cu LONDRA. Compara si tu BUCURESTI cu LONDRA........dar nu prea ai stat in Bucuresti probabil.............sau repet ai citit pe diagonala si ai omis orasele la care eu fac referire Londra & Basildon.

Vezi tu la noi in tara, in ROMANIA beneficiezi de toate pentru a avea un start bun in viata. Mai departe in RO tine doar de tine ca individ daca vrei sa faci ceva sau nu, in UK tine si de avearea familiei, o facultate.

Start pe care tu ca individ ( nu ma refer neaparat la tine "vrajitorule din OZ") l-ai cam ratat daca dimineata stateai cu baietii de la lift si mai trageai un sot cu ei, sau luai un Cavadorul.....asta asa pana in 25 de ani, cum spui tu Herodot. Viata pierduta.....suflet pierdut mai degraba. Deci tie ce iti e ca ai fi trait in UK sau in RO pana in 25 de ani, tot aia e, probabil ( nu stiu daca o sa vezi cuvantul subliniat ).

Ei bine eu pana in 23 de ani am vizitat mai multe tari, da pe banii parintilor, ce porc asa-i? Viata pierduta.....ai de plm.... d-aia nu mi se pare mie UK tara SF asa cum ti se pare tie, mai vrei sa te stabilesti definitiv...............sincer bafta iti urez..............dk tu te simti bine.....

Pana in 23 de ani cand m-am angajat permanent, am facut si o facultate, am fost trimis pe banii statului in Franta 800euro pe luna, ce porc, asta ca stateam sa imi pierd timpul dimineata sau seara in bombe. Domnule standard ridicat..........nu asa oricum............ e un privilegiu sa intri intr-o bomba.

 

 

Normal ca daca tu ai ca punct de reper bombele din Bucuresti sau de la tara, cand ajungi in UK ti se pare WOW.

Eu cand ma duceam la Renault Technologie Roumanie in Pipera aveam deja comanda data cu 1 zi inainte la Rue du Pain – Boulangerie Artisanale, de pe calea Floreasca, comanda data pana in ora 13:00 pentru croissante cu migdale ( „du Chef”, daca esti curios si vrei sa il incerci ), nu faceau chiar in fiecare zi (in mod normal joia si sambata ) si de aceea trebuia sa sun cu 1 zi inainte ca sa aibe timp patisierul sa le puna la dospit pentru 2-a zi. Eu ma duceam sa iau comanda pentru mine si pentru toata echipa pentru ca eram la 5minute de patiserie si oricum era in drumul meu spre birou, la 7:50 parcam masina si la 7:55 plecam spre RTR. Tin minte ca atunci cand ma duceam cu motocicleta le puneam in ghiozdan fierbinti cum erau croasantele in pungile alea de hartie si in drum spre birou imi incalzea lombara :)

Nu ma crezi, incearca sa comanzi Croissant Du Chef, Luni sau Miercuri si vezi ce feedback primesti. Ai aici telefonul 0040213120060.

Nu am vrut neaparat sa ajung aici sa dau exemplul asta.............dar .......... compara un pic relatarile tale cu relatarile mele...........daca ai cum. Viata pierduta asa e?

 

 

 

La vot anul trecut au fost foarte multi romani in Londra, DC OARE? Pt ca vor sa se stabileasca in UK? Hmmmmm. Bai nu zic ca UK are doar puncte negre, din pct de vedere financiar si profesional este foarte bine, dar nu este de ajuns pt a avea un confort romanesc si o calitate a vietii mai buna. In UK totul se rezuma la ban, iti face tie falsa impresie ca totul e ROZ, nu e roz deloc, ia sa vezi tu salbaticia care iese din spatele fiecarui zambet fals in momentul in care TU nu mai COTIZEZI(vrei sa schimbi contabilul, sau sa arunci gunoiul dar dai de tomberoane cu lacat........bani bani bani......pana si la gunoi). Sunt mai ahtiati astia ca societate dupa bani decat orice roman (indiferent cat de rupt in fund o fi el ) care vine sa munceasca in tara. Tocmai pt ca nu au nimic, aparent da au de toate, dar in realitate o duc mai rau ca romanii, mai ales daca mai au si 2 copii, care vor si ei la facultate, rate la banca pt casa cotet, rate la banca pt masina........ Aici banul te educa si civilizeaza, nimic altceva, din absolut toate punctele de vedere. Exemplul tau cu MORALA si „Vasilache” este SPOT ON .........ce sa mai zic......model Bo$$.

Lasa copilariile tale cu tara UK care iti face un serviciu, nimic nu e pe gratis, mai ales in UK unde banul este cuvant de lege, religie si conduita etica in acelasi timp. Totul se rezuma la pound. Ca vin eu si muncesc in UK sau ca vi tu si muncesti in UK asta se intampla pt ca ei NU au destui oameni capabili care sa faca job-urile cerute de la cea mai de baza pana la cea mai elevata. Sunt mult prea fucked up de „libertati” prost intelese si prost apreciate( cei pana in 30-40de ani in cazul in care cineva citeste IARASI pe diagonala postarea initiala + cea actuala) Daca la noi in RO varfurile si cozile trebuiesc taiate, la ei se autodistrug, prin ignoranta lene alcool droguri etc. Eu nu am fost oprit niciodata pe strada in Bucuresti ca sa mi se ofere „diverse” ”placeri”, daca iesi vineri seara prin Londra exemplul meu concret este la Tower Hill in piata aia de acolo, imediat te ia in primire un MY FRIEND cu diverse oferte. M-a luat ala cu o tigara, „If you smoke this my friend you go to heaven!” si cand i-am zis cu un orarecare sictir „If you give me this my friend you go to jail” imediat au sarit alti 2 pe el care stateau de 6 in spatele meu, nu stiau cum sa-l ia mai repede din fata mea.

Eu ca muncesc platesc taxe si platesc taxe cat castiga un asistat social pe luna, asa ca EU sau TU facem un bine tarii oricum ai da-o, UK are intotdeuna de castigat daca cineva strain lucreaza pe teritoriul ei. Aici trebuie sa fim recunoscatori UK-ului ca sustine starea de larva si ne face noua loc ca sa intram pe piata muncii. Desi eu am mai mentionat ca multumesc UK-ului pt jobul primit, iarasi mai sunt unii care citesc in diagonala........asta e. Da este civilizatie in UK din ce am vazut( Londra/Basildon ca sa dam exemplu clar pt aia care citesTE pe diagonala) , dar putina, cel putin printre tineri............unde 75% sunt maimute , comparativ cu ce poti gasi in RO, si cand zic civilizatie ma refer in primul rand la cei 7 ani de acasa elementari + alte chestii exotice aici.

 

 

Da UK este fenomenala ca HERITAGE nu se compara cu RO, DAR, istoria a trecut, noi traim in prezent, nu va lasati influentati de o istorie fenomenala pentru ca aia ramane valabila „erei declarate” iar in prezent este valabila doar in carti scrisa pe hartie...........................veniti in UK ..............have a taste of the present ...........degradarea societatii ( in randul tinerilor ) prin lipsa de educatie, lipsa de carte si dependenta de vicii, este..............vizibila cel putin intr-un oras ca Londra. Comparati Londra cu Bucuresti ca societate si ca "fauna".

De aceea zic eu ca noi ca romanii nu suntem cu absolut nimic inferiori englezilor, ca o fi vb de un roman de la tara fara carte sau de un medic ori inginer................. iar un engleZ( nu cu J ) nu te va trata niciodata dupa natie ci dupa cum te prezinti ca persoana........lasati ipocriziile auzite de la altii ca este o tara net superioara Romaniei, din punct de vedere social, oameni educati, finuti, nu ghiolbani..................nu sunt peste tot engleZi ( Z ).............. de obicei daca dai de unul ca asta il prinzi pe la 40 de ani asa........om de isprava, sau un tanar dintr-o familie instarita, ori care face un sacrificiu pentru el. Apreciati si profitati de ce INCA va ofera ROMANIA ca start in viata.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de documentarul de pe Channel 4. Azi am vazut episodul 3.

 

Mie unul mi se pare extrem de bine realizat. Este echilibrat, explica exact ce trebuie sa explice. Abia astept episodul urmator.

 

1. Romanii se pling ca arata numai partea goala a paharului: pai da, ca exact aia ii intereseaza pe ei. Daca in Anglia s-ar fi dus doar doctori/avocati si ingineri - probabil nici n-ar fi remarcat nimeni, sau poate ar fi remarcat in bine. Din pacate nu doar aia s-au dus. Arata exact care e problema, tiganii romani. Si care tigani si ei sunt oameni.

2. Arata cat se poate de clar CA NU toti romanii oricat de saraci ar fi, nu vor sa se duca in UK.

3. Arata ca ei se pling ca vin strainii si le folosesc beneficiile sociale - dar nici ei, englezii nu sunt in stare sa le foloseasca. E extraordinara comparatia intre baba englezoaica stirba si romanul Stefan care abia leaga 3 vorbe in engleza se duce la stomatolog si-si repara dintii. Adica exact: cat de prosti suntem, noi suntem asa de lenesi ca nici beneficiile nu le folosim, vin altii si le folosesc.

4. Arata ca daca esti emigrant si nu stii 2 vorbe in engleza nu ai nici o sansa sa gasesti de munca.

5. Arata ca joburile de ca.cat din UK sunt facute de emigranti pentru ca absolut nici un englez nu mai vrea sa faca joburile de c.aca.t.

6. Arata de ce romanii saraci ar vrea sa se duca in UK, care sunt conditiile in care traiesc acasa si care sunt cele in care traiesc in UK - uneori e mai rau in UK - cazul celui care dormea sub pod, dar nu avea de ales pt ca trebuia sa trimita bani acasa.

7. Arata si situatia unei asistente care odata ajunsa in UK trebuie sa traiasca mai rau decat acasa si e profund dezamagita de faptul ca i s-a promis una si a primit altceva.

"look, we have electricity in Romania! - e genial mosul, sotul asistentei! :D "

8. Faza din ultimul episod, arata cum romanii verzi ii discrimineaza pe tigani fara absolut nici o baza reala - blondul venit la service care explica de ce el si Alex sunt romani adevarati, pt ca muncesc si au sudoarea fruntii - boul fara sa stie ca ALEX e tigan 100%. Adica exact cum si ei, englezii, ne baga pe toti in aceeasi oala fara nici o baza reala.

 

Documentarul e foarte complex si nimic nu e lasat la intimplare, fiecare detaliu arata cate ceva. Asa, la prima vedere, da, poate sa se umfle orezul in toti romanasii nascuti jigniti, dar nu e chiar asa.

Eu i-as da un glob de aur sau un premiu care se da documentarelor, nu ma pricep.. :D

 

Pentru cine nu le-a vazut:

 

 

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compara si tu BUCURESTI cu LONDRA........

 

:crack:

Ma, tu nu esti serios, "fi" sincer. Esti troll, vorba lui Catalin.

» Post actualizat in 06 Mar 2015 01:30

Vezi tu la noi in tara, in ROMANIA beneficiezi de toate pentru a avea un start bun in viata. Mai departe in RO tine doar de tine ca individ daca vrei sa faci ceva sau nu, in UK tine si de avearea familiei, o facultate.

 

 

Asta o stii tu ca baiat de 25 de ani cu bmw? Ia arata si mie in liceele bune citi copii de muncitori sint? Pina si in comunism liceele bune isi luau copiii din 2-3 scoli bune care era ghici... in zonele mai selecte.

E drept ca in Romania multe facultati s-au inmultit si s-au depreciat in ultimul hal (in primul rind politehnica dar nu numai) si nu mai exista nici o concurenta la intrare. Deci poti sa cam vii din orice liceu ca se intra cu 5. Deci nici de cartier select n-ai nevoie. De unde cocalarizarea campusurilor, locul unde se vede efervescenta intelectuala a unui popor. Altii au expozitii de arta, start up incubators, lecturi de poezie, filme de arta si piese de teatru in campusuri, noi avem pizza, bere si manele.

Si inca ceva, nu obtii mare lucru din facultatea aia ca nivel de educatie. Stiu ca tu crezi ca sint "aceleasi formule" (evident atunci de ce te mai duci la facultate? citesti o carte acasa...) dar rezultate sint foarte diferite.

Deci da, facultatile privite prost admit toate categoriile sociale. De exemplu la metalurgie daca te aventurezi in cladire te admit aia. Ai un fel de dreptate.

» Post actualizat in 06 Mar 2015 01:32

Mai departe in RO tine doar de tine ca individ daca vrei sa faci ceva sau nu, in UK tine si de avearea familiei, o facultate.

 

 

Si mai exact ce sa faci? sa te duci in UK la munca?

» Post actualizat in 06 Mar 2015 01:36

Eu cand ma duceam la Renault Technologie Roumanie in Pipera aveam deja comanda data cu 1 zi inainte la Rue du Pain – Boulangerie Artisanale, de pe calea Floreasca, comanda data pana in ora 13:00 pentru croissante cu migdale ( „du Chef”, daca esti curios si vrei sa il incerci ), nu faceau chiar in fiecare zi (in mod normal joia si sambata ) si de aceea trebuia sa sun cu 1 zi inainte ca sa aibe timp patisierul sa le puna la dospit pentru 2-a zi. Eu ma duceam sa iau comanda pentru mine si pentru toata echipa pentru ca eram la 5minute de patiserie si oricum era in drumul meu spre birou, la 7:50 parcam masina si la 7:55 plecam spre RTR. Tin minte ca atunci cand ma duceam cu motocicleta le puneam in ghiozdan fierbinti cum erau croasantele in pungile alea de hartie si in drum spre birou imi incalzea lombara :)

Nu ma crezi, incearca sa comanzi Croissant Du Chef, Luni sau Miercuri si vezi ce feedback primesti. Ai aici telefonul 0040213120060.

Nu am vrut neaparat sa ajung aici sa dau exemplul asta.............dar .......... compara un pic relatarile tale cu relatarile mele...........daca ai cum. Viata pierduta asa e?

 

 

Cum ma sa te abtii sa-l trollezi pe asta? Ha?

» Post actualizat in 06 Mar 2015 01:55

Deci da, facultatile privite prost admit toate categoriile sociale. De exemplu la metalurgie daca te aventurezi in cladire te admit aia. Ai un fel de dreptate.

 

Am uitat sa contini aici. Da, ai un fel de dreptate ca "ai un start bun in viata" in sensul ca obtii o diploma. Numai ca in realitate diploma aia are valoare 0. Sint zone gri, exceptii, oameni interesati care scot din rahat bici, dar media e asa cum zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu la noi in tara, in ROMANIA beneficiezi de toate pentru a avea un start bun in viata.

Am zis ca nu mai scriu dar ma faci sa nu ma pot abtine.

 

Mai omule, poate tu esti mai norocos dar asta nu inseamna ca toti au sansele pe care le-ai avut tu.

 

Tu poate n-ai plecat la faculta in alt oras pe banii tai unde te-ai intretinut singur. Sa vezi atunci cum e sa faci si scoala, sa si muncesti sa si gatesti sa-ti si speli hainele singur, sa vezi atunci cat timp iti mai ramane pentru invatat si mers la cursuri.

Tu poate nu te-ai umilit dupa faculta sa trimiti 50 de cv-uri pe zi, ca atunci cand n-ai bani/pile nu te baga nici dreq in seama, absolventi de Poli ca tine fiind cu miile.

 

Stii ce inseamna sa te chinui un an de zile(student fiind) sa-ti iei motor sh din 1900 toamna si sa dea o vita peste tine sa-ti rupa oasele si sa trebuiasca sa-ti vinzi motocicleta aia cu care n-ai apucat sa te dai nici macar o zi ca sa-ti platesti facturile medicale? Stii cum e sa umbli cu dreptatea in mana si sa te milogesti si umilesti pentru despagubiri luni de zile pe la portile asiguratorilor?

 

Crezi ca in UK tot asa merge treaba? In UK primesti sume uriase fata de Ro pentru facturile medicale( si inconvenientele create) si motor NOU inchiriat sau inlocuit (uneori instant, a doua zi), si bani pentru zilele de munca pierdute, etc etc.

 

Daca nu stii inseamna ca n-ai trai in adevarata Romanie ci intr-o rezervatie facuta de parintii tai , care n-are nici o treaba cu adevara Romanie. Statul roman iti da %^^&&^%^%*, ca sa stii!

 

Da, studiile sunt scumpe in UK, nu-s moca, dar macar cand termini intri la un job intri pe bune, pentru ca esti compentent, nu pe pile si relatii. Aici macar stiu ca nu vine fiul lui X sau Y (mare patron mare boss) sa-mi ia jobul, aici nu merge cu nepotisme din astea.

 

Esti frustrat ca nu ti-au pupat englezii mana si nu te-au felicitat pentru alegerea de a munci in UK?

In UK nu iti sufla nimeni in dos doar pentru ca ai bani cum era in Romania, aici ori esti bun ori pa, vrei respect, castiga-l!

» Post actualizat in 06 Mar 2015 10:07

 

excelent spus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La patiseria aia de pe Floreasca se comanda si online? Delivery in UK fac? Le-am povestit la jegosii astia de englezi din birou de la mine, au luat-o toti razna...ca cica vor si ei asa rasfatz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Mie unul mi se pare extrem de bine realizat. Este echilibrat, explica exact ce trebuie sa explice. Abia astept episodul urmator.

...

GIVE-THAT-MAN-n6k23s_zpseecbad71.jpg

» Post actualizat in 06 Mar 2015 12:44

Vezi tu la noi in tara, in ROMANIA beneficiezi de toate pentru a avea un start bun in viata.

 

 

Am zis ca nu stii pe ce lume traiesti!!!

 

Tu ai inteles ceva din domuentarul acesta? Ai inteles de ce a aparut? Ai inteles cine a venit cu ideea?

 

De ce inceput in viata au beneficiat copiii din famillile aruncate la groapa de gunoi de catre primaria din Cluj? Oamenii aia care au fost dati afara din casele lor pentru a se construi un campus teologic.

 

In Romania nu beneficiezi de nimic. In Romania ajungi undeva atat timp cat ai pile, relatii si/sau bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place aici...cui nu-i place si sufera,asta e....bad choice/wrong pick

 

da muieti-s posmagii?

 

mais les croissants, sont ils chaud?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

derp

Am citit doar inceputul si...

Ma, am baut ceva si o iau prieteneste. Poate VdO are dreptate cu fazele alea ale romanului plecat. Cu toate ca (zic din ce am cunoscut eu) unii nu se adapteaza niciodata. Da-o-n rahan de treaba, ai luat-o prea nasol. De cind esti plecat? Eu am fost plecat juma de an din tara si faceam niste fitze de ma caca risu' cind imi amintesc ce pasarica oparita eram. Bine, parca nu ca tine totusi. Tot pe la virsta ta a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt nimeni nu se adapteaza niciodata. Adaptarea asta e o treaba asimptotica, cind sa zici ca esti aproape, crapi.

Mai rau e ca daca il pui sa stea 5 ani in UK (preferabil fara vizite si fara grup de romani) nici in Romania nu o sa-i mai placa. Atunci o sa se simta ca un pui de cuc neadaptat pe lume.

Dupa aia inca 5 ani sa ii trebuiasca sa invete sa traiasca neadaptat asa.

 

Da ce plm fel de om se da mare cu niste produse de patiserie? si le pune la experiente de viata? wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da muieti-s posmagii?

 

mais les croissants, sont ils chaud?

 

Ohh lala ma biche tu parles francais? Merci beaucoup, stp assieds toi.

» Post actualizat in 07 Mar 2015 03:47

Da ce plm fel de om se da mare cu niste produse de patiserie? si le pune la experiente de viata? wtf?

Esti fenomenal:)))) Mai trage un Cavadorul in cinstea amintirilor tale pretioase din bodegi si citeste postarile tale de la pagina 9, nu uita sa tragi apa ;)

» Post actualizat in 07 Mar 2015 04:48

Am zis ca nu mai scriu dar ma faci sa nu ma pot abtine.

 

Mai omule, poate tu esti mai norocos dar asta nu inseamna ca toti au sansele pe care le-ai avut tu.

 

Tu poate n-ai plecat la faculta in alt oras pe banii tai unde te-ai intretinut singur. Sa vezi atunci cum e sa faci si scoala, sa si muncesti sa si gatesti sa-ti si speli hainele singur, sa vezi atunci cat timp iti mai ramane pentru invatat si mers la cursuri.

Tu poate nu te-ai umilit dupa faculta sa trimiti 50 de cv-uri pe zi, ca atunci cand n-ai bani/pile nu te baga nici dreq in seama, absolventi de Poli ca tine fiind cu miile.

 

Stii ce inseamna sa te chinui un an de zile(student fiind) sa-ti iei motor sh din 1900 toamna si sa dea o vita peste tine sa-ti rupa oasele si sa trebuiasca sa-ti vinzi motocicleta aia cu care n-ai apucat sa te dai nici macar o zi ca sa-ti platesti facturile medicale? Stii cum e sa umbli cu dreptatea in mana si sa te milogesti si umilesti pentru despagubiri luni de zile pe la portile asiguratorilor?

 

Crezi ca in UK tot asa merge treaba? In UK primesti sume uriase fata de Ro pentru facturile medicale( si inconvenientele create) si motor NOU inchiriat sau inlocuit (uneori instant, a doua zi), si bani pentru zilele de munca pierdute, etc etc.

 

Daca nu stii inseamna ca n-ai trai in adevarata Romanie ci intr-o rezervatie facuta de parintii tai , care n-are nici o treaba cu adevara Romanie. Statul roman iti da %^^&&^%^%*, ca sa stii!

 

Da, studiile sunt scumpe in UK, nu-s moca, dar macar cand termini intri la un job intri pe bune, pentru ca esti compentent, nu pe pile si relatii. Aici macar stiu ca nu vine fiul lui X sau Y (mare patron mare boss) sa-mi ia jobul, aici nu merge cu nepotisme din astea.

 

Esti frustrat ca nu ti-au pupat englezii mana si nu te-au felicitat pentru alegerea de a munci in UK?

In UK nu iti sufla nimeni in dos doar pentru ca ai bani cum era in Romania, aici ori esti bun ori pa, vrei respect, castiga-l!

» Post actualizat in 06 Mar 2015 10:07

excelent spus

 

 

Bravo ai strans bani de un motor, si eu am strans bani pt enduro, in facultate ca mecanic de ocazie pe ici pe colo una alta, mai la un prieten la service unde inveti meserie sau you get the big picture cand vine vb sa mai scoti si nasul din cursuri (poti tu sa ai teorie cata vrei, fara sa pui si mana pe ceva............nu ti se sedimenteaza informatia in intregime procesata ) + ceva bani de la bursa bineveniti si aia.

Hai sa facem o statuie de gheata sa vedem cat tine.

 

Am avut onoarea de avea de-a face cu asigurarile din UK, in prima zi de condus in Londra o proasta s-a oprit in mine ( nu ca a intrat in mine ) stationam in coloana. Acum ca imi tot lauzi tu mie sistemul lor. Ma duc la BMW cu programare din timp, imi ia aia datele face poza la masina si imi zice sa revin in 10 zile . OK no problem. Vin dupa 10 zile iar face femeia de la tinichigerie poze la masina..... iar imi ia datele face poza la kilometraj etc. Imi zice dupa aceea gata „honey” te sunam noi cand e gata, si eu zic, ok pai las masina asa fara nici o hartie/dovada din care sa rezulte ca masina mea a fost predata la service BMW nu abandonata random intr-o parcare.........doooo........s-a uitat aia la mine cu o fata gen pffff bine ma hai. Du-te la BMW in Baneasa sa vezi cum primesti totul transparent frumos cu semnatura de predare tot........ da da la noi la saracii astia vai mama lor din Romania. Problema mare apare dupa cand pun intrebarea, „Shall I come back in 4 days?” m-am gandit ca au destul timp de sablat vopsit uscat si montat, in conditiile in care am fost programat da................raspunsul de 1000 de pct a fost, „No honey I will make next day an order for your rear bumper” moment in care mi-a cazut fata........( dc **** m-ai chemat acum 10 zile mai „honey” ? ). Poate dura pana la 2 saptamani.

Am lucrat si eu in service-uri prin facultate si stiu cum si cu ce se mananca. Nu imi permiteam sa il chem clientul 2-a oara fara sa am temele facute, piesele in stock si elevatorul liber la ora stabilita.

Imi dau astia un F30 cu 49 de mile la bord, misto, BUT there is a catch...........te „sfatuim” ( vrem sa furam ) sa platesti boss 7lire pe zi un fel de al 2-lea CASCO gen la masina, daca nu faci asta pt un eventual caz de FURT ( pai nu erati voi ma civilizati, se fura in UK in Londra? )+ fiecare zgarietura tebuie platesti 500de lire cand predai masina ................hotomani jegosi................dar am zis bine ma hai fie luati ma pomana 7 lire pe zi si gura....desi asta ONEST vorbind e problema asigurarii celei care m-a lovit si care imi ofera mie un serviciu. Eu sunt responsabil doar pt traffic violations drept utilizator.

 

Hai sa o dam acum in pile si bani, ca asta e mentalitatea.

Am facut practica in al 3-lea an de facultate, la Porsche in Pipera, consilier service, pe vremea cand trebuia sa iti gasesti tu singur practica nu ti-o oferea direct POLI cum e acum, pilos nu? , ba cand esti puturos si stai sa iti cada, normal ca toti sunt pilosi sau cand renunti la socpul tau. Am fost direct la ei m-am prezentat, am spus intentiile mele, apoi am trecut un mini interviu si aia a fost, STRAIGHT, poate a fost noroc chior, sau poate doar tupeu fara sa stau eu sa astept sa cada o oferta, sau sa stau sa postez CV-uri pe net, m-am dus direct in ziua aceea la BMW Baneasa pe DN1 apoi am fost la Ferrari tocmai aparusera in pe DN1 in Otopeni si am zis apoi hai sa incerc si la Porsche.......... si aia a fost. Nu am avut pile la BMW sau la Ferarri am avut doar la Porsche )))).......................mentalitate de 2 lei ............e pacat ca unii gandesc asa. Da sunt si pilosi dar nu inseamna ca nu te poti afirma cu un pic de tupeu si cunostiinte. Pe principiul sabia capul plecat nu il taie. Rezervatie naturala facuta de parinti ))))))))))) tare de tot.

 

VOI nu aveti treaba cu adevarata Romanie probabil, lamentandu-va in PILE si RELATII................ (cuvant urat) nu mai incerc ca nu am pile.......ma dau batut......wimps.

 

Daca m-ai fi vazut cu un Cayman sau Touareg ( tdi power cum zicea unu ) la 22 de ani in Bucuresti ai fi zis uite-te la pilosul asta pustan de bani gata, 100% asta ai fi zis...un porc. Nu, are de prezentat masina la ora X lui Y, sau trebuie sa vada o masina accidentata nedeplasabila a vreunui „smehcer” sau a unei „pitipoance” ( ghilimele sunt puse cu rigoare ;) ). Practica faceai de toate de la 8am la 8pm, pe hartie asistent consilier service, in realitate faceai de toate de la dus gunoiul, mers pe la RAR, pana la condus Cayman sau alte TDI power-uri J))). Aveam de-a face cu fel si fel de persoane si mai ales atitudini, ceea ce mi-a prins foarte bine am invatat multe, de la ghiolbani pana la oameni efectiv deosebiti.......”pilosi da-i dreq”......... Iti dai tu seama cat m-am „umilit”..........hai ma sa fim seriosi...........daca tu consideri ca te umilesti atigandu-ti un scop inseamna ca NU il vrei defapt. Daca esti constient de valoarea ta, indiferent de starea ta financiara, nimeni si nimic nu te poate umili.

 

 

Voi traiti in rezervatia: „Toti aia mai rasariti din RO sunt pilosi” ...........ce o sa faci in UK daca traiesti cu mentalitatea asta? O sa te bucuri ca STATUL ARE MAI MULTA GRIJA DE TINE decat in RO. Bravo! Viata e grea...........da trece....vorba unui prieten.

 

 

Nu exista doar pilosi, norocul ti-l faci singur prin felul in care esti apreciat si prin conduita ta...........asta asa ca sa ating un subiect delicat, in care vad ca unii considera ca sunt neadaptat sau ca nu mi-am castigat respectul...........suntei copii tata. In primul rand nu ati citit cu atentie postarea initiala, punctul 2 mai exact, +vezi poza atasata. Nu e neaparat usor sa fi apreciat cand ai de respectat misiuni exacte in intervale de timp cat mai scurte si pui presiune pe oameni intr-un fel sau altul cat mai diplomat evident ca sa isi faca treaba cat mai rapid, chiar daca nu e vina lor ca "issues" apar tot timpul.

Am mai zis in postarile mele si repet pt aia care nu au ochi, la job este de vis, fenomenal

 

[( big point here for UK, nu e fenomenal pt ca salariul este mai mare decat in RO, dar oamenii de la job sunt profesionisti, deosebiti )],

 

zici ca esti in alta tara, "jungla" e pe strada, comparativ cu ceea ce poti gasi in Bucuresti. Dar dehhhh anumite experiente din tara aia de cacao RO te ajuta, noroc cu pilele alea ma...............sau cu banii aia cum zice ICE MAN.

Aoleu dar voi adaptatilor, de ce aprecieri aveti parte..............ma doare-n cot, sincer. Nici macar nu dati exemple concrete si clare, dati din plisc si atat. Ghost rider a dat exemplu clar cu jobul & MRD. Atat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Una am scris eu in postul initial, am vb frumos de NOI ca romani si de tara noastra, am evidentiat niste diferente evidente intre cele 2 spatii geografice cu exemple concrete ( de la fauna, case, calitatea drumurilor etc ) si uite unde se ajunge la atac direct la persoana, de parca m-as fi luat de vreunul dintre noi. In toate postarile mele am incercat sa dau exemple frumos, nu sa scriu ca o secretara (nu ma iau de tine Ice Quenn ), unii au vazut doar un prilej in a-mi cauta mie un nod in papura, au citit pe diagonala si apoi m-au blamat, ai bani, ai trait tu ca bossu, si cel mai tare unu care da exemple de bombe, se unge cu Cavador si imi spune mie ca mi-am pierdut viata pana la 25 de ani.....ai de plm.)))

 

Chiar asa de tare va doare pe voi, atat de inferiori va simtiti, ca trebuie sa aruncati cu noroi in unul care arata si alta parte si care nu face diferente sociale/financiare, spunand ca un roman din 2014 - 2015 nu are cum sa fie inferior unui englez contemporan, dimpotriva ii merge mintea brici, ca e ospatar, baiatu' de la spalatoria auto, inginer sau alteceva........

Cand Vlad a gresit si a pus link-uri cu VAX POPULI la adresa romanilor , Capo di cAPRILIA si cu mine am fost singurii care au comentat restul au tacut, nu au fost capabili sa citeasca si sa vada tot ce am postat eu, dar s-au luat si ei de ceea ce nu au sau de ceea ce nu au avut.

 

Plm cu asemenea reactii la o afirmatie/postare si mie imi vine sa zic din pacate THE ROMANIANS ARE COMING , vai neamu nostru cu anumite specimene de aici de pe forum, bine ca va stabiliti definitiv in UK, va incadrati in anumite peisaje specifice UK-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una am scris eu in postul initial, am vb frumos de NOI ca romani si de tara noastra, am evidentiat niste diferente evidente intre cele 2 spatii geografice cu exemple concrete ( de la fauna, case, calitatea drumurilor etc ) si uite unde se ajunge la atac direct la persoana, de parca m-as fi luat de vreunul dintre noi. In toate postarile mele am incercat sa dau exemple frumos, nu sa scriu ca o secretara (nu ma iau de tine Ice Quenn ), unii au vazut doar un prilej in a-mi cauta mie un nod in papura, au citit pe diagonala si apoi m-au blamat, ai bani, ai trait tu ca bossu, si cel mai tare unu care da exemple de bombe, se unge cu Cavador si imi spune mie ca mi-am pierdut viata pana la 25 de ani.....ai de plm.)))

 

Chiar asa de tare va doare pe voi, atat de inferiori va simtiti, ca trebuie sa aruncati cu noroi in unul care arata si alta parte si care nu face diferente sociale/financiare, spunand ca un roman din 2014 - 2015 nu are cum sa fie inferior unui englez contemporan, dimpotriva ii merge mintea brici, ca e ospatar, baiatu' de la spalatoria auto, inginer sau alteceva........

Cand Vlad a gresit si a pus link-uri cu VAX POPULI la adresa romanilor , Capo di cAPRILIA si cu mine am fost singurii care au comentat restul au tacut, nu au fost capabili sa citeasca si sa vada tot ce am postat eu, dar s-au luat si ei de ceea ce nu au sau de ceea ce nu au avut.

 

Plm cu asemenea reactii la o afirmatie/postare si mie imi vine sa zic din pacate THE ROMANIANS ARE COMING , vai neamu nostru cu anumite specimene de aici de pe forum, bine ca va stabiliti definitiv in UK, va incadrati in anumite peisaje specifice UK-ului.

 

Eu sunt de acord cu tine si foarte bine ai facut, cand ai vorbit frumos de tara noastra, asa cum e' ea. In locul tau, nu as mai posta, cel putin pe acest topic.

 

Ps: am vazut cele trei clipuri postate de BB, jale !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala bala portocala

 

tu esti cu zmeul bai baiete...

 

Ca om trait de 8 ani in strainatati neintrerupt, iti zic, ca desi este frumoasa si are multe parti bune, Romania este cu 20 de ani in urma altor state europene: ca infrastructura, autoritati publice, servicii, mentalitate. De nivelul de trai mediu nici nu mai vorbesc.

u, si multi altii, va raportati DOAR la ce vedeti in jurul vostru, in Bucuresti. Mergi prin tara si vezi ca nu toti o huzuresc cum descrii tu.

Explica-mi tu cum un tinar nascut intr-o familie obisnuita din... Faurei, jud. Braila, are vreodata sansa sa aiba ce ai tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...