Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

'Right'

 

Vad ca ati fost BUSY pe topic aici.

Si eu am fost BUSY au venit parintii pe la mine sa vada "marea cu sarea".................

 

Am citit niste pareri diferite dar interesante prin ceea ce intelege si percepe fiecare. Fiecare crede ce vrea, nu ma deranjeaza opinii contra.

Nu am plecat in UK ca sunt "sarac", am plecat in UK sa fac ceva pe banii mei nu pe banii parintilor, sa mai aduc ceva in casa, decat sa consum ceva din casa practic, pentru ca la 25 de ani, dupa ce ai terminat facultatea si masterul, nu gasesti usor in inginerie mecanica un job care sa fie platit decent. Acum fiecare are nivelul lui de decenta cand vine vb de salariu.

Frustrat ................ da poate eram, depinde iarasi de perceptia fiecaruia, probabil ca fiecare e frustrat in felul lui, dar dupa ce vi ca roman in UK iti trec toate frustrarile cand te uiti la "larve" cum bine a mentionat L.U.V .

DA la job sunt alta clasa de oameni, elite din toate pct de vedere, fata de larvele de rand, vai de steaua lor......... larve cu de care te lovesti 50% din timp cat nu lucrezi.........doar nu ai noroc sa dai numai de incuiati.

Vorba unui coleg de la job, cu astia trebuie sa umbli ca la CHIRURGIE numai cu manusi si cate o intrebare pe zi............mai mult .................... le dai eroare........ ii blochezi. Nu e ca in RO, unde trebuia sa sti si mecanica si un pic de medicina, astrologie, IT..........de toate la job............... nu se stie ce se mai iveste ce mai apare ce mai primesti in carca.

Un roman(indiferent de pregatirea lui) e "avion" pe langa un englez, daca e sa ii compari la acelasi nivel provenind din aceleasi medii sociale. Are total alta prezenta de spirit.

Exemplu concret nu va dau acum ca nu am timp sa scriu acum...............dar am avut parte de multi retarzi mai ales cand vine vb de companiile de inchiriat, habar nu aveau aia ce au pe site la inchiriat, am sunat la 3 companii ( am zis ca sunt eu RAU si ca judec ) 3 companii 3 retarzi la tel si la vizionare............detalii later dk e.

 

Am mai vazut o chestie, sunt unii care zic ca in UK drumurile sunt bune iar in RO sunt total de (cuvant urat). Ma eu unul am venit in UK de 6 luni iar masina ( innainte era motocicleta ) este o parte din mine, adica circul zilnic, fara masina...........sunt "orfan". In tara acum sau cel putin in 2014 CALITATEA DRUMURILOR NOASTRE( deci vb de calitate NU de autostrazi ) NU se compara tata cu UK. Nu sunt roman fanatic, e nasol ca nu avem autostrazi da, ba da macar noi nu mai avem gropi.

Exemplu concret:

In "Londra" in zona Excel si in Basildon, orasul din imediata apropriere lui FORD, baaa sunt gropi..........de ti se rupe sufletul de masina si Trabant sa ai tot ti se rupe sufletul, mai ales ca nu stiu cum naiba apar ca sunt si pe portiuni din astea unde mai mergi cu 30 - 40 de mile pe ora ba si dai in ele, am luat una in septembrie cand am venit, ( ma gandeam ca e asfalt mai bun ca la noi ) mi s-a deschis torpedoul cand am luat groapa aia. In drum spre job trec pe langa spitalul din Basildon...........erau gropi destule inca din septembrie, in noiembrie au facut o tiganie si acum circuli de 5 luni pe o singura banda si aia cu din ce in ce mai multe gropi trebuie sa mergi cu 30km/h 20de mile pe h ca sa nu iti bati joc de masina.

Deci lasati-o voi mai usor cu drumurile nettt superioare din UK fata de RO ca nici nu se pune problema. Hai treaca poate POATE or avea aceeasi calitate, dar eu unul pe unde am circulat in ROMANIA nu am dat de atat de multe gropi decat langa HOLCIM Campul Lung.

O sa pun intr-o zi camera pe aripa de la masina sa vezi cum sare roata.................ma rog.

 

Referitor la case:

Eu nu stiu unde ati stat voi cei care spuneti ca o casa a unui englez normal de rand , adica maxim 400.000pounds este superioara unei case din RO de 150.000pounds sau unui apartament de 60.000pounds. Probabil ati uitat cum e sa ai comfortul de acasa. Nu aduc vorba de palate aici, aduc vorba de spatiul si intimitatea FONICA pe care ti-o ofera standardul unei case sau al unui apartament din Romania.................deja daca intru in detalii gen FERESTRE MARI SI LUMINATE ...............o dam in fitze, deja alt level.

Mie mi se pare si casa de la tara, CONAC pe langa "cotele" din UK, iar despre ce vb eu e o casa normala si simpla de tara, nu chiar vai de mama ei, dar deloc WOW, echivalentul a 3 1 bedroom apartment UK style ca spatiu. Userul ZIDARU a fost cu mine la enduro si poate sa confirme daca isi aminteste.

Da sunt si case de mari in UK, mai rar si care au un pret exorbitant, trebuie sa consideri banii maculatura sa dai 2milioane pe o vila........... Si aici este discutabil iarasi.

La o chirie de 1.100 de lire pe luna primesti ............ ceva decent.........care sa zicem ca ar da asa cat de cat un pic cu ce ai acasa in RO intr-un apartament de 3 camere sau o casa din aia veche din Lizeanu. Ma refer la spatiu si mai ales luminozitate......Am vazut ca standardul pe aici e mai de pestera asa cand vine vorba de lumina naturala. Chestie valabila si pt zona de moda veche dar mai "fitza" din Londra.

Chestie DURA si nasoala, pe care am facut-o si eu la inceput, am stat in share house, vai de plm, mie mi s-a parut................nasol rau de tot, dar am vazut ca aici e chiar FANCY sa stai in share house. Practic tu ca individ nu ai nimic al tau sau pe numele tau aici, doar daca esti ARAB sau RUS sau ASIATIC cu bani, sau vreun LORD englez care nu si-a baut averea.

Am vrut sa imi iau chirie din timp inaitne sa vin aici in UK, aaa pai nu se poate boss asa, ca trebuie sa avem referinte...............actele(pasaport, buletin ) si banii sunt referinta iti platesc imi dai.............nu iti platesc nu imi dai......................nu trebuie istoric , rahatul praf etc. Daca viata e usoara hai sa o complicam. Stai ca trebuie sa vezi cazarea tu personal, degeaba ai tu bani din RO si vrei sa o iei ca din poze pe net tie iti place, nu tata trebuie sa vi sa o vezi ......... greu de tot. Iti trebuie istoric, de parca as veni din KENYA nu din UE, e si greu sa afli tot despre mine in UE fiind avand pasaport UE.

 

 

Eu nu am observat o chestie in Londra asa cum au observat-o parintii mei. Diferenta enorma intre "supravietuitori" si bogati. Chestie care la noi............ nu prea se vede sau cel putin nu o percepi decat daca pui "Ferentexas-ul" cu "Primaverii" bot in bot.......dar nici asa.

Da stai in Londra intr-o casa de langa HYDE PARC sau intr-un apartament pe langa OXFORD Street sau pe langa Grosvenor Gardens mai instarite asa, si dupa la 3 mile de Tower Bridge ai "cotete" sau cum le zice mama mai diplomat "adaposturi", fara nici o aroganta sau aer de superioritate.

Maicamea a zis o chestie, "a avut regina" grija de ei ( a ramas socata ca a vazut cati "idolatrizeaza" familia regala ). Unii au PALAT si altii stau intr-o casa sau apartament cat doua Seria 7 parcate una langa alta sau cat doua S class-uri ca suprafata. Bine acum e adevarat ca si tu iti faci soarta cu mana ta, dar totusi atata degradare referitoare la CALITATEA VIETII si COMFORTUL TAU .......nu am mai vazut.

Daca TU cel care citesti acum ai umblat prin Austria Elvetia Franta Grecia Turcia Italia............ poate ca intelegi la ce ma refer............dar daca tu ai venit direct in UK cu gandul ca ROMANIA e tara de (cuvant urat) , normal ca ti se pare AVION. Sincer nici in TUNISIA nu am vazut case asa de mici in TUNIS capitala Tunisiei si pe alocuri in orase satelit, chiar dimpotriva, am vazut case mari cu tavan inalt si ferestre mari.

 

Chestii ciudate, pentru ca atunci cand bati 3-4-5mii de pounds pe luna..................teoretic iti trebuie unde sa vi si sa te relaxezi in casa.......................ORI poate gandesti ca si asa stai minim 8 ore chiar 11 la job, ce dreq mai conteaza ca dormi si stai practic pe un loc de parcare. Sau daca esti englez lenes te gandesti ca e rau sa faci curat, asa mai bine doar te stergi la poponet si eventual mai dai cu hartie igienica si o flegma maxim 2 sunt de ajuns ca sa cureti fereastra ta.


» Post actualizat in 02 Mar 2015 21:11

 

Hai pe rand:

1) Voi considerati ca engleJii sunt mai buni decat noi romanii?

Elita englezeasca e mai buna ca elita romaneasca. Englezii de rand in schimb sunt mai jos decat romanii de rand. Romanii de rand sunt oameni descurcareti si muncitori care se pot descurca oriunde. Englezii de rand sunt puturosi, tampiti si cu aere de superioritate. Ei nu stiu decat sa ceara asistenta sociala, fac cate 4-5 copii, put, si se uita la emisiuni cu romani ca sa-si intatreasca ideea lor de superioritate.

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

Sunt mai respectat ca in propria mea tara.

Tot respectul! Corect!

Asa e in UK un manager de top sau un "executive" e mult mai cizelat si te apreciaza mult mai mult pt ceea ce sti decat pt ceea ce pari sau pe cine cunosti.


» Post actualizat in 02 Mar 2015 21:15

@bigfoot

eu stau in sudul Angliei. nu-mi place Londra si nu as trai acolo decat daca nu as avea incotro.

intamplarea face sa fiu oarecum nevoit sa ma deplasez (cu motorul evident :D ) in diverse zone si atunci navigatorul ma baga (din fericire sau ghinion nici nu stiu cum sa zic) pe drumuri cu o singura banda dintre diverse village-uri (ca daca le zic sate le jignesc).

Deci pe drumuletzele alea, abea mijite printre dealuri de verdeatza is numa case ca-n povesti... si nu exagerez deloc. va mai zic odata - mijite printre dealuri pline de verdeatza intr-un peisaj mirific, case/conace ca-n povesti.- si nu cateva ci pe fiecare drumuletz din asta se insira una dupa alta.

cum da o zi cu soare cum vad pe strada decapotabile de epoca impecabile (fara pic de rigina sau semn de neglijenta) cu tipi/tipe imbracati foarte elegant cu esarfe fluturand... e o placere sa-i urmaresti.

Am avut ocazia sa vizitez si cativa englezi middle class cum zic ei si indeferent daca sunt old money sau new money au niste proprietati super, hambare modificate in case sau case vechi restaurate de te uiti ca la muzeu frate.

 

iar iranieni se identifica ca persani de cand lumea. daca nu ai cunoscut iranieni inainte poti sa casti gura de uimire dar e bine de stiut ca iranienii vorbesc persana da, nu araba si nu iraniana si se identifica ca persani (persi). de retinut da... ;)

 

 

Mai o fi asa in country side, eu pana acum nu prea am iesit din zona Londrei sau M25 iar cand am facut asta am plecat in Franta direct city break. Cel mai bine stiu Londra Basildon si Dover, cu astea sunt cel mai rutinat. Repet eu am spus experienta mea si parerile mele referitoare la ce vad zilnic, doar la JOB ai oameni normali, mai deschisi la cap, eu asa vad, in rest....dddooooooooohh rau de tot( daca vb de englezi si nu de turisti )


» Post actualizat in 02 Mar 2015 21:22

Tu nu apreciezi bunurile tale. Si un (cuvant urat) daca era, ba era cacatul meu iar cineva din prea multa saracie si financiara si de duh a incercat sa ma lase fara un bun personal (orice o fi el, un muc din nas sau un BENTLEY ) . Cat timp eu nu ma duc si vandalizez cacatul tau sau mucul tau din nas sau Bentley-ul tau, am asteptarea de la o tara civilizata sa se ia masuri, si de intimidare macar , sa vada asistatul social din capul strazii ca politia a venit chiar dk nu are foarte multe urme, ba da a venit. Nu ca imi zice plm dk doar e vandalizata, plm a si ploua azi probabil nu avem dc plm sa venim. Aici au de invatat de la RO mai multe si sa o lase mai usor cu Human Rights apa de ploaie. No human rights cat timp tu furi si vandalizezi.

Dar iarasi depinde de cat de mult apreciezi tu bunul tau POSESIA TA.

 

6) Siguranta. Colegul probabil voia sa vina o tanti (buna) si sa-l consoleze pt tentativa de furt...grav de altfel, doar era BMW, ce plm! Prietene, once again, daca tu esti ok si ai masina zgariata aia e. Iti dau oamenii ce ai nevoie pt insurance, esti in trecut in baza de date cu problema respectiva si aia e. Tu vrei sa vina MI5 pt un un cacao. de clantza. Trebuia sa zici ca esti atacat cu o arma alba si ai fi vazut atunci reactie. Ca ce sa vezi, oamenii sunt pragmatici, reactioneaza la valorile importante (viata) nu la BMW-uri cu clanta zgariata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

teoretic iti trebuie unde sa vi si sa te relaxezi in casa

....

te apreciaza mult mai mult pt ceea ce sti

Dacit cea ce sti, laleao.

Ce-mi displacea mie la englezul plebeu e ca-si bate joc de limba sa nativa, limba a culturii universale.

ati uitat cum e sa ai comfortul de acasa

Hop ca te-am mai ars la una, baiatule educat.

 

Acuma, ca sa mai trolez oleak, apropo de vile de UK... in ce viloaie din Romania am fost, in care geamul budei e la 5 m de geamul de la sufrageria vecinului... numai eu stiu. Bine ca-s mari. Si ca sa generalizez... e gretos ca multe case romanesti par sa fie facute ca sa impresionezeze la $$$, nu la aspect. Un arthitesc de interioare mediocru ar putea sa faca minuni si totusi multe care arata deampulea, tocmai acolo unde banii nu-s o problema.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca n-or fi si drumuri cu gropi in UK dar mai e mult pana Romania o sa aiba asa ceva:

Spaghetti-Junction_2228919k.jpg

sursa telegraf.co.uk

spaghetti junction Birmingham

 

p.s. e una si in Londra, Hanger Lane, freaking hate it...


» Post actualizat in 02 Mar 2015 21:40

Am uitat sa mentionez populatia de aproape 80 de milioane care o are UK, populatie care foloseste milioane de vehicule zilnic pe drumurile alea, normal ca mai apar gropi, spilul e in cat stau gropile neacoperite :)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacit cea ce sti, laleao.

Ce-mi displacea mie la englezul plebeu e ca-si bate joc de limba sa nativa, limba a culturii universale.Hop ca te-am mai ars la una, baiatule educat.

 

 

Vezi ca ai omis obisnuinta mea de a scrie DK in loc de daca ;) fi mai atent te rog :10: .

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Un roman de caracter si pricipial. Se curvaraseste pentru bani si spune asta fara sa clipeasca. Nici o problema morala. Isi critica gazdele carora le salta banii fara sa clipeasca. Banii pe care ii salta nu ii baga inapoi in economia locala, ci ii exporta la capatul celalat al Europei.

Da macar englejii sint razbunati, la sfirsit romanul verde o sa-si ia de banii aia betoane intr-o tara in colaps demografic in loc sa-si mobileze creierul, fie si in Barbados.

» Post actualizat in 28 Feb 2015 22:08

 

In opinia mea aici gresesti. Romania are tot potentialul sa se dezvolte in urmatorii 10 ani si asta bine de tot.

CONTINENTAL MICHELIN RENAULT DACIA DAINESE BOSCH DELPHI deja au inceput sa se miste prin vestul tarii si prin centrul tarii noastre Romania. DC? Ca le place mamaliga?

NU.

Oameni mai competenti(foarte important), salarii mai mici, preturi la terenuri mai mici.................asta acum................ si or sa mai tot vina la noi in tara. Asta e numai in domeniul ingineriei mecanice.

Are rost sa mai zic de IT .............. nu cred.

Romanul face treaba nene, e prost ca nu se revolta sau trebuie sa il superi tare rau ca sa scrasneasca din dinti.

In Anglia deja ............... situatia este cum este.................au facultati de top pt elite de top (putini) peste jumatate sunt sub nivelul marii.

Romania nu e deloc de luat in batjocura din punct de vedere geopolitic sau economic. Are si o pozitionare buna pt comert cat de cat centrala in Europa, avem si deschidere la mare.

De ce oare nu a dat Dumnezeu sa avem noi autostrazi? Ca sa nu vina FORD sau MERCEDES la noi, lasa ca venim noi romanii la ei.

O sa se ajunga si la noi in stadiul actual din UK ca societate din pacate, ce preferi sa fi landlord sa ai mai multe case si eventual afacerea ta( chiriile sa iti aduca "bani de buzunar") sau un job bine platit, sau sa fi chirias si sa iti divizezi salariul?

Dc oare in UK acum vezi supravietuitori si oameni bogati........mmmm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Anglia deja ............... situatia este cum este.................au facultati de top pt elite de top (putini) peste jumatate sunt sub nivelul marii.

50% din romani traiesc in mediul rural, ia vezi clipurilea alea de vax populi unde ii intreaba pe sateni pe ce planeta locuiesc si aia raspund ca pe Marte :))

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: cum plm un semiananalfabet ajunge sa fie asa stresat de prostia altora domle?

Cum termini o facultate si un master cind in mod normal n-ar trebui sa-ti dea drumul din bac... ce zi eu bac, maturitate sau treapta 1 sau cum se mai cheama.

 

Un semianalfabet din asta cu facultate facuta in limba franceza & cu master facut in limba engleza, mai poate uita & el romana, mai ales DK lucreaza pe alte meleaguri, dar oricand te poate cumpara pe tine profesor de limba ROMANA K sa ii reintregesti lipsurile de pe pamantul natal getodac ( asta K sa o dam in chestii cu persani cum zicea Raul :) )

 

Se deviaza rau de tot de la subiect...........dar fiecare intelege si percepe o relatare cum poate.

» Post actualizat in 02 Mar 2015 22:24

50% din romani traiesc in mediul rural, ia vezi clipurilea alea de vax populi unde ii intreaba pe sateni pe ce planeta locuiesc si aia raspund ca pe Marte :))

 

Da sunt de acord cu tine.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce varsta au aia VAX POPULI in medie ? 50 de ani?

Ce medie de varsta in UK o au asa zisi "VAX POPULI" 18-20 de ani asta ca medie de varsta. Cine duce in principiu tara inainte? Tineretul

Tu de ce ti-ai gasit loc de munca in UK? Pt ca i-ai luat fata englezului sau pt ca ai gandit un LTD mai bun decat cel al unui englez.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt de acord cu tine.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce varsta au aia VAX POPULI in medie ? 50 de ani?

Ce medie de varsta in UK o au asa zisi "VAX POPULI" 18-20 de ani asta ca medie de varsta. Cine duce in principiu tara inainte? Tineretul

Tu de ce ti-ai gasit loc de munca in UK? Pt ca i-ai luat fata englezului sau pt ca ai gandit un LTD mai bun decat cel al unui englez.

 

Nu sunt de acord cu tine, majoritatea romanilor, inclusiv a tinerilor, sunt niste manelisti inculti.

In liceu (unul din cele mai bune din oras) eram doar 6 rockeri (intr-un liceu de peste 1500 de elevi). In clasa de mate info, din 30, 27 erau manelisti inraiti si doar 9 au termiant facultati decente.

La facultate in Timisoara (POLI ) am ajuns sa stau in camera cu 5 manelisti olteni, nu am auzit atatea injuraturi in viata mea. Ai trecut vreodata prin complexul studentesc din Timisoara? Sa vezi batai in fiecare seara, si manele party la fiecare colt.

In noimebrie anul trecut am fost prima data acasa dupa 4 ani, si m-a ingrozit de ce era pe strada, pustani de 16-18 ani rupti de betzi stergeau peretii, nu isi puteau ridica telefoanele scapate pe jos. Am trecut pe la fostul liceu, fostii profesori se plang de generatiile actuale, clasa a 11 la mate info si nu stiu tabla inmultirii (si nu uita, asta la un liceu de prestigiu in orasul natal, din care se trag elevi olimpici pe tara la mate).

Generatiile tinere sunt praf peste tot, nu doar in UK sau Romania, dar cel putin englezii nu sunt niste manelisti jegosi care viseaza sa ajunga vedete, fotbalisti sau manelisti.

Am ajuns sa iau de la capat cu studiile universitare in Anglia (inginerie), si majoritatea colegilor mei erau pustani tineri, desi nu toti erau buni la mate sau fizica, fiecare avea un set de skill-uri si calitati. Asa am coleg care la 22 de ani si-a facut singur un scanner 3D, cu o acuratete de 0.02 mm, cu care face reverse engineering, totul la costat sub 300 de lire (pe cand un echipament profesional sare de 75 de mii de lire), acum lucreaza la firma de top, in development si reverse engineering.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea aici gresesti. Romania are tot potentialul sa se dezvolte in urmatorii 10 ani si asta bine de tot.

CONTINENTAL MICHELIN RENAULT DACIA DAINESE BOSCH DELPHI deja au inceput sa se miste prin vestul tarii si prin centrul tarii noastre Romania. DC? Ca le place mamaliga?

NU.

 

 

Nuuuu, pentru genialul inginer roman care a intrat cu 5 la o facultate de cacao unde profesorii citesc cursurile din carti plagiate publicate la litografia universitatii. Pentru meseriasul inginer roman care a trecut facultatea in circiumi si cu spaga sau copiute. Pentru genialul inginer roman cunoscut pentru Mobra, Pegas, Dacia 1300 1310 1410 Lastun Oltcit Rombac 1-11 si alte culmi ale realizarilor tehnologice.

De fapt au venit aici ca e mai ieftin, nu atit terenul ci salariile ca alea le platesc la 2 saptamini. Cind o sa fie mai ieftin mai la stinga hartii, o sa se duca acolo. Nu vin pentru marea inginereala romanesca.

Potentialul Romaniei in 10-20 de ani cu cine o sa se realizeze? ca din 90 nu mai face nimeni copii, adica fix generatia sub 25 de ani de acum care in 10-20 de ani o sa aiba 35-45. Iar mare parte din ceilalti au intins-o peste granita. Iar din astia o sa o intinda inca vreo jumatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nuuuu, pentru genialul inginer roman care a intrat cu 5 la o facultate de cacao unde profesorii citesc cursurile din carti plagiate publicate la litografia universitatii. Pentru meseriasul inginer roman care a trecut facultatea in circiumi si cu spaga sau copiute. Pentru genialul inginer roman cunoscut pentru Mobra, Pegas, Dacia 1300 1310 1410 Lastun Oltcit Rombac 1-11 si alte culmi ale realizarilor tehnologice.

De fapt au venit aici ca e mai ieftin, nu atit terenul ci salariile ca alea le platesc la 2 saptamini. Cind o sa fie mai ieftin mai la stinga hartii, o sa se duca acolo. Nu vin pentru marea inginereala romanesca.

Potentialul Romaniei in 10-20 de ani cu cine o sa se realizeze? ca din 90 nu mai face nimeni copii, adica fix generatia sub 25 de ani de acum care in 10-20 de ani o sa aiba 35-45. Iar mare parte din ceilalti au intins-o peste granita. Iar din astia o sa o intinda inca vreo jumatate.

 

 

13747924263451e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti. Mult.

 

Nivelul de educatie este foarte departe de al nostru. Tu compari maimutele de care te lovesti pe la serviciu cu cine de aici? Cu varfurile? Pai compara-i cu cei cu acelasi statut social din Romania si o sa te ingrozesti.

Uita-te pe statistici, au printre cele mai bune univeritati din lume. Au o gramada de companii ''made in UK'' in primele topuri din lume. Despre ce vorbim?

Aceeasi greseala o faci si cu locuintele. Tu compari casele oamenilor de rand cu vilele din Pipera, care fie vorba intre noi sunt odioase majoritatea. Compara frate casele bogatilor din Londra cu cele ale bogatilor de aici daca esti corect. Gandeste-te la un singur lucru, e a doua tara dupa Germania dpdv economic. Iar asta spune multe. Si mai spune ca noi suntem cei care mergem sa lucram la ei, nu invers.

 

Lasa ura pe englezi datorata unui reportaj sau unor reporteri care cauta doar ratingul. Fa comparatiile corecte si verifica niste date sau statistici. O sa te convingi.

 

 

Eu la servici nu ma lovesc de maimute, nu or avea toti englezii carte de la job ( nu ii dispretuiesc pt asta, nu e vina lor, poate unii au vrut carte dar a costat.....si nu s-a putut ), la mine la job englezii sunt foarte ok, nu am ce sa le reprosez. Problema apare repet cand iesi din rezervatia naturala si mergi pe strada.

 

Lasa statisticile, astea sunt facute ca sa te manipuleze pe tine. Bravo lor cu facultatile lor. Cati au la Jaguar sau la Ford diploma de Oxford si cati au de UPB? Aoleu cum se poate sa comparam UPB cu Oxford............. pai asa.............

Lasa statisticile again, da Londra sau UK este cea mai bogata tara din Europa. DA. OK. Pana aici foarte corecta statistica.............dar pica la next chapter; Cati englezi vezi tu in Londra ca sunt mari barosani bogati. Englezi pur sange........................HMMMMMM...........................DAR cati arabi vezi cu VILE DE LUX cu proprietati enorme, deja S class-ul sau Bentley-ul devine un accesoriu pt ei. NU zic ca englezii sunt saraci NU , dar bogatia asta e falsa si este pompata din afara UK-ului , d-aia zici tu cand te uiti pe statistici ..............mama ce tare e UK-ul.

E ca si cum ai compara Techirghiol cu Mamaia......intelegi la ce ma refer? Este vorba de un MAGNETISM care da o falsa impresie asupra starii sociale si financiare definitorie unui punct geografic.

Tu crezi ca aia cumpara de la POUND SHOP? Dar pentru cine s-a inventat POUND SHOP-ul, mai exact in ce spatiu geografic? Oare de ce?

 

Eu nu am ura fata de englezi, eu multumesc UK-ului ca pot sa strang bani, duc o viata mai de cacao 5 ani si dupa aceea vin acasa frumos si culeg roadele muncii si sacrificiului.

Ma bufneste rasul cand mai aud unii prieteni care zic..............mama baaa lucrezi in UK .............. te-ai scos tata................FAIN....... Fain pe o parte , dar nu si pe cealalta.

Am initiat acest topic pentru ca observ ca cineva acolo sus e suparat de dibacia romanilor si vrea sa arunce cu noroi in ei dar defapt arunca cu noroc ca le face reclama, buna, rea cum o fi ea, in final depinde de calitatea omului cu care vorbesti, sa te judece si sa te aprecieze, nu de un documentar de 1 penny. De aceea noi la job nu avem nici o problema grava, sigur nu toti te inghit ca vi tu din alta tara sa muncesti aici in tara "mea" dar asta e............... progres. D-aia zic, mai civilizam si noi romanii UK-ul, poate avem o influenta cat de cat in zonele astea neexplorate de lenea si indolenta umana.

Ca esti spalator de vase ( respect ) si lucrezi , iar englezul nobil asteapta ajutorul social ca daca se atinge de H2O ii ruginesc unghiile, sau ca esti inginer, medic, bisnitar, ce o fi acolo.............macar faci ceva.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de ce ti-ai gasit loc de munca in UK? Pt ca i-ai luat fata englezului sau pt ca ai gandit un LTD mai bun decat cel al unui englez.

 

 

Iti spun eu de ce isi gasesc romanii loc de munca in UK. Ca UK ca si USA, Germania etc au economii supradimensionate comparativ cu populatia. Ca nu poti sa tii economii asa mari fara sa importi oameni.

Dat fiind ca localnicii au alegeri mari si pentru ca piramida lui Maslow e indeplinita, ei se decanteaza in mare in doua categorii:

1. aia destetepti care insa nu se fac ingineri mecanici in ziua de azi. Daca ai ceva in cap te duci in finante, faci un mba, te faci avocat, doctor etc. Pentru ca sint salarii mult mai mari, pretigiu si factorul economic primeaza. ingineria e vazuta de multe ori ca o slujba pentru emigranti. Munca grea bani putini. Un fel de sapat santuri mai intelctual.

2. loserii care supravietuiesc fara sa stie mare lucru si fara sa faca mare lucru pentru ca in UK nu se mai moare de foame. Adincirea loserilor in conidtia lor e blestemul socetatilor civilizate. Multi oameni nu muncesc din proprie initiativa, nu invata din proprie initiativa, nu dau din coate din proprie initiativa. Daca nu mor de foame si nu au motive sa se zbata, foarte mult nu o fac.

 

Problema ta e ca te amesteci mai mult cu tipul 2. Poate, POATE, in timp o sa vezi si tipul 1, desi s-ar putea sa nu prea vrea ei sa se bata pe burta cu tine.

 

Un semianalfabet din asta cu facultate facuta in limba franceza & cu master facut in limba engleza, mai poate uita & el romana,

 

 

In 6 luni de si citeva ore chiulite pe la mastere AI UITAT limba romana? Come si dice?

Vrei sa spui ca sistemul de invatamint e asa de paradit ca poti sa uiti romana si sa ajungi pina la master? daca te pun sa scrii in franceza sau engleza, o sa scrii mai bine? facem pariu ca nici macar atit?

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema apare repet cand iesi din rezervatia naturala si mergi pe strada.

Nu stiu in ce lume ai trait tu in Romania, dar acolo am fost batut la 15 ani ca aveam plete, am fost jefuit in parc in Timisoara, am fost atacat(i) (ca nu eram singur) de mai multe ori in complexul studentesc in Timisoara, de studenti betzi, era sa fiu jefuin in gara de nord din Timisoara ziua in amiaza mare...in 7 ani de Romania cu plete, nu a fost zi sa nu strige careva pe strada dupa mine. (asta e cultura romaneasca, niste tarani domnule, niste tarani).

Am fost lovit intentionat cu masina in timpul unei parade moto in Timisoara, si tot soferul era suparat. Am fost accidentat de o vita (directoare de societate), si din cauza ca aveam plete si eram pe motor, polita voia sa dea vina pe mine, noroc ca am avut martori... si multe alte faze.

 

In Anglia nu am fost jefuit nici o data, nu am fost atacat niciodata, nu am fost lovit intentionat cu masina cand eram pe motor, nimeni nu area treaba cu mine ca am plete, nu am fost discriminat, Si am locuit 3 luni in una dintre cele mai nasoale cartiere din Londra, unde gastile se injunghiau pe strazi pentru teritorii de vanzare a drogurilor.

 

Singura experiantza negativa a fost cand mi s-a furat motocicleta, dar a fost recuperata o saptaman mai tarziu. Suspectez niste romani, care voiau sa se razbune pe proprietarul casei (aici e o poveste mai lunga, si nu e de zis pe forum).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu de ce isi gasesc romanii loc de munca in UK. Ca UK ca si USA, Germania etc au economii supradimensionate comparativ cu populatia. Ca nu poti sa tii economii asa mari fara sa importi oameni.

Dat fiind ca localnicii au alegeri mari si pentru ca piramida lui Maslow e indeplinita, ei se decanteaza in mare in doua categorii:

1. aia destetepti care insa nu se fac ingineri mecanici in ziua de azi. Daca ai ceva in cap te duci in finante, faci un mba, te faci avocat, doctor etc. Pentru ca sint salarii mult mai mari, pretigiu si factorul economic primeaza. ingineria e vazuta de multe ori ca o slujba pentru emigranti. Munca grea bani putini. Un fel de sapat santuri mai intelctual.

2. loserii care supravietuiesc fara sa stie mare lucru si fara sa faca mare lucru pentru ca in UK nu se mai moare de foame. Adincirea loserilor in conidtia lor e blestemul socetatilor civilizate. Multi oameni nu muncesc din proprie initiativa, nu invata din proprie initiativa, nu dau din coate din proprie initiativa. Daca nu mor de foame si nu au motive sa se zbata, foarte mult nu o fac.

Problema ta e ca te amesteci mai mult cu tipul 2. Poate, POATE, in timp o sa vezi si tipul 1, desi s-ar putea sa nu prea vrea ei sa se bata pe burta cu tine.

Quote

 

Un semianalfabet din asta cu facultate facuta in limba franceza & cu master facut in limba engleza, mai poate uita & el romana,

In 6 luni de si citeva ore chiulite pe la mastere AI UITAT limba romana? Come si dice?

Vrei sa spui ca sistemul de invatamint e asa de paradit ca poti sa uiti romana si sa ajungi pina la master? daca te pun sa scrii in franceza sau engleza, o sa scrii mai bine? facem pariu ca nici macar atit?

 

OZ,

 

 

Ai tu o idee acolo despre realitate, dar traiesti cam mult din carti. E frumos sa citesti o carte in romana. Punctul 1 amestecat cu 2.

 

Te contrazici singur ce treaba are sistemul de invatamant, parca tine de individ sa invete? Right? Magia pardon vrajeala e stiinta grea.

 

Citeste tu mai multe carti din diferite culturi cu diferite viziuni si mai discutam, sau relateaza din experienta proprie daca poti de zi cu zi, lasa vrajeala ta din OZ ;)

 

Hopus pocus din pisica te-ai facut leu cand pui mana pe tastatura.


» Post actualizat in 02 Mar 2015 23:54

Nu stiu in ce lume ai trait tu in Romania, dar acolo am fost batut la 15 ani ca aveam plete, am fost jefuit in parc in Timisoara, am fost atacat(i) (ca nu eram singur) de mai multe ori in complexul studentesc in Timisoara, de studenti betzi, era sa fiu jefuin in gara de nord din Timisoara ziua in amiaza mare...in 7 ani de Romania cu plete, nu a fost zi sa nu strige careva pe strada dupa mine. (asta e cultura romaneasca, niste tarani domnule, niste tarani).

Am fost lovit intentionat cu masina in timpul unei parade moto in Timisoara, si tot soferul era suparat. Am fost accidentat de o vita (directoare de societate), si din cauza ca aveam plete si eram pe motor, polita voia sa dea vina pe mine, noroc ca am avut martori... si multe alte faze.

 

In Anglia nu am fost jefuit nici o data, nu am fost atacat niciodata, nu am fost lovit intentionat cu masina cand eram pe motor, nimeni nu area treaba cu mine ca am plete, nu am fost discriminat, Si am locuit 3 luni in una dintre cele mai nasoale cartiere din Londra, unde gastile se injunghiau pe strazi pentru teritorii de vanzare a drogurilor.

 

Singura experiantza negativa a fost cand mi s-a furat motocicleta, dar a fost recuperata o saptaman mai tarziu. Suspectez niste romani, care voiau sa se razbune pe proprietarul casei (aici e o poveste mai lunga, si nu e de zis pe forum).

 

Eu in Bucuresti nu am patit din astea.......... da mi s-a furat si mie bicicleta din garaj in 2004 cand se mai fura inca asa pe strada in RO, in rest.......n-am patit chestii de genul asta.

Acum 1 an un frustrat mi-a desenat cu cheia pe masina, un vecin foarte engleJ( nu cu Z ) de fel, in rest..........n-am avut probleme.

Ce am mai avut chestii incidente asa cu un tigan pe scuter( fara semnale fara carene fara acte ) care a cautat sa intre in mine pt 100ron. I-am explicat ca dk chem politia e nasol pt el, el NU cheama politia ca am cazut si m-am ranit, era sa intru in tine din cauza ta.............. a venit politia imediat 3minute si i-a dat un sut in poponeata l-a dus in mojlocul intersectiei de la Lizeanu si i-a zis ia ma sa vedem cat de ranit poti sa fi poate vrei mai mult de 100ron?

Batai la scoala/liceu, mai iei bataie mai dai si tu depinde........chestiile astea fac parte din civilizarea ta si maturizarea ta ca om............altfel ajungi un neadaptat, in societate, sunt chestii de la scoala liceu pana in 20de ani .......corect? Doar trebuie sa iti iasa si tie toate masele alea pana la o varsta ( glumesc ).

Cand ma refer la jungla ma refer la oameni needucati sau............nu stiu cum sa zic fara 7 ani de acasa +oameni destul de primitivi asa............. sunt multe nuante de discutat.

 

Pacat de incidentul cu motocicleta:(

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ati luat-o pe aratura rau de tot.

Ca stati in UK sau Romania tot romani sadea sunteti si nu va deziceti - asa va place sa va certati...

 

In primul rand, de cele mai multe ori cei care emigreaza in cautarea unui job mai bine platit o fac cu pretul scaderii cu cel putin o treapta sociala in tara cea noua. Ca exemplu - un roman care emigreaza in UK o sa fie mai jos cu cel putin o treapta socila decat ar fi fost in Romania chiar daca si-a gasit un job conform cu calificarea lui - poate sa lucreze ca specialist, dar va fi foarte putin probabil sa ajunga manager si aproape imposibil sa ajunga executive. Exista si revers - cineva care accepta sa lucreze ca expat intr-o tara mai saraca decat cea de bastina se duce de obicei pe o treapta sociala net superioara decat cea din tara de origine - vezi multi executivi de filiale ale unor companii multinationale din Romania care in tara lor ar fi fost cel mullt middle manageri. Daca lucrurile n-ar sta asa toata lumea s-ar duce in USA si restul globului ar fi pustiu.

 

Ca o paranteza, ca tot ii dati cu elitele, in prezent elitele din UK se duc si muncesc in USA sau Australia pentru ca au acolo oportunitati mai bune de castig. Deci aia care raman nu sunt deloc elite. Nobilii si oamenii de bani gata oricum nu lucreaza ca sclaveti prin companii asa ca nu cred ca ati dat cu nasul de ei. Daca vi se pare ca ”englejii” pe care ii intalniti nu sunt de calitate este pentru ca va invartiti in niste cercuri aflate cu cel putin o treapta mai jos decat cercurile in care v-ati invartit in Romania.

 

In al doilea rand, daca Londra atrage bogati din toata lumea, inclusiv arabi ... pai ce mai e de adaugat? Inseamna ca Londra e un loc in care oamenii care isi permit sa stea oriunde in lume vor sa stea. Si Bucurestiul a atras o gramada de arabi pe la inceputul anilor 90, doar ca arabetii veniti in Romania erau niste coate goale care aveau 100 dolari in buzunar din care au incercat si ei sa faca o mica bisnita. Pana in prezent eu n-am vazut niciun oligarh rus si niciun seic arab care sa vrea sa se stabileasca in Bucuresti.

 

Din anumite puncte de vedere Bucurestiul a devenit un oras mult mai salubru decat marile capitale europene. Si asta tot din cauza legilor nescrise ale migratiei. Imi aduc aminte ca in anii 90 toata zona centrului istoric era intesata de tiganime. Si nu etnia populatiei era problema ci obiceiurile si ocupatia populatiei - nespalati, agresivi, cersetori si ciorditori. Ei bine, nu mai e picior de tigan prin centrul orasului. S-au dus toti la Paris, Roma sau Londra sau pe unde s-au dus si sper sa nu se mai intoarca niciodata. Nah, pe termen scurt avem de suferit din cauza lor pentru ca ne-au patat imaginea tarii, dar pe termen lung eu ma bucur ca am scapat de mizerie, iar ei (pe unde or fi) or sa inceapa sa se declare ca sunt francezi, italieni, englezi etc asa ca o sa scapam si de imaginea proasta.

 

In al treilea rand, daca e sa facem comparatii corecte, Romania nu se poate compara cu UK. Realist vorbind sunt mai buni ca noi in toate domeniile (bogatie, educatie, sanatate, transporturi, entertainment, fotbal, forta militara sau ce mai vreti voi). Un singur atu ar putea avea Romania - o dinamica a dezvoltarii mai accentuata. Din pacate politicienii nostri si-au batu joc de multe oportunitati si tara asta a progresat mult mai putin decat avea potentialul sa o faca. Chiar si asa PIBul Romaniei s-a triplat in 15 ani si e loc sa se mai dubleze o data in urmatorii 15 ani.

 

Nu e adevarat ca ingineria e o meserie de mana a doua. In Germania sunt foarte multi ingineri si o duc foarte bine. Nu toti economistii ajung directori, nu toti avocatii ajung avocati de succes. Conteaza mai mult maestria decat profesia. Spre exemplu, am vazut la TV o emisiune despre portul din Los Angeles. Ei bine, un macaragiu inalt calficat castiga peste 100.000 dolari pe an. Fiecare zi in care un transcontainer sta degeaba in port costa milioane de dolari asa ca un macaragiu bun, care descarca si incarca vaporul repede este foarte valoros. Cred ca sunt mii de avocati in Los Angeles care nici nu viseaza sa faca atatia bani cati face macaragiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, de cele mai multe ori cei care emigreaza in cautarea unui job mai bine platit o fac cu pretul scaderii cu cel putin o treapta sociala in tara cea noua. Ca exemplu - un roman care emigreaza in UK o sa fie mai jos cu cel putin o treapta socila decat ar fi fost in Romania chiar daca si-a gasit un job conform cu calificarea lui - poate sa lucreze ca specialist, dar va fi foarte putin probabil sa ajunga manager si aproape imposibil sa ajunga executive. Exista si revers - cineva care accepta sa lucreze ca expat intr-o tara mai saraca decat cea de bastina se duce de obicei pe o treapta sociala net superioara decat cea din tara de origine - vezi multi executivi de filiale ale unor companii multinationale din Romania care in tara lor ar fi fost cel mullt middle manageri. Daca lucrurile n-ar sta asa toata lumea s-ar duce in USA si restul globului ar fi pustiu.

 

 

Asta nu e adevarat citutsi de putin.

Compania "mea" si toate companiile pe care le stiu eu au straini pe absolut toate treptele. De fapt multi in CEO, bodruyl de director etc sint straini. Ma refere la miliadari si companii de mii de oameni si venit de miliade de $, nu un chiosc.

De asemenea am multi prieteni si fosti colegi straini care sint la toate nivele in companii de toate profilele, de la banci la biotech.

In Europa e putin diferit dar totusi UK e mult mai aproape de SUA decit restul continetului. E suficient sa te uiti la populatia Londrei si cite companii din Londra au patroni/CEO straini. UK e o tara mult mai deschisa ca altele (cu tot UKIPul lor), as spune chiar foarte deschisa. Da, e o mica problema cu isiteria creata de presa de scandal, dar la urma urmei si la americani e frica asta de "ilegali" din sud.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 06:37

Nu e adevarat ca ingineria e o meserie de mana a doua. In Germania sunt foarte multi ingineri si o duc foarte bine

 

 

E o diferenta majora intre Germania si UK.

UK a ales calea sistemului finaiar puternic si in timp tara s-a cam dezindustrializat (in comparatia cu acum citeva zeci de ani, nu cu Romania). In UK cea mai tare meserie e in finante.Londra a luat fata NY la capitolul asta ceea ce e remarcabil pentro o tara cu un PIB mult mai mic si cu o economie mult mai putin importanta.

Germania a ramas cu traditia ingineriei.

Inginerii sint priviti foarte diferit in UK fata de Germania si statutul lor e diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfoot, pe bune acum, tu voiai sa vina echipa criminalistica sa ia amprente de pe clantza zgariata de la BMW? :)))

Pai asigurarile pt ce mai sunt? Sau tu ai vrut sa vezi nemernicul prins si privat de libertate pt BMW stealing attempt? :))

Si ia mai zi-ne cu groapa aia de ti-a deschis torpedoul vs soselele ca-n palma din RO. Cum ar fi E85 (au mai improspatat astia vopseaua de la marcaje?) pe care mergi strangand din poponeata la fiecare camion care trece pe langa tine sau "jip" condus de vreun analfabet care-si etaleaza puterea tdi. Stii despre ce vb, E85-ul ala cu o banda juma pe sens ( aia juma fiind cica banda de urgenta). Cum sa te plangi prietene de o gropa in asfalt cand tu traiesti intr-o tara cu o infrastructura cum n-o sa fie EVER in Ro?

Sau poate de deranjeaza lumina puternica de la indicatoarele luminoase care-ti zic, de ex, sa incetinesti ca au avut loc incidente rutiere undeva in fata, sau ca se imprastie sare, ..stii tu, fix ca pe soseaua de centura a capitalei noastre.

Aaa...apropo de sistemul medical...cum ziceam am fost de cateva ori un spital internat. Macarea mi-am ales-o din meniu iar de spaga nici nu s-a pus problema. Asistenta medicala ma intreba zilnic daca vreau alt prospop pt dus si-mi schimba regulat lenjeria de pat. Fix opusul l-am trait in spitalele din Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e de rahat rau, si Anglia este bine cunoscuta pentru furturile motot, dar rahatul asta se intampla in toata Europa de Vest. Avand in vedere ca oamenii au cascao si isi recupereaza paguba, pentru politie e ca si cand iti pierzi cheile sau ceva, nu mai prezinta interes; dupa cum ziceam ca sunt asigurate si sunt multe.

Furata mi-a fost si mie motorul si recuperat din fericire intr-o tara din Vest. Daca/cand o sa se ajunga si la noi asa o sa fie jale, ca fix P*ula casco si fix Pu*la politie sa o recupereze..

Singura experiantza negativa a fost cand mi s-a furat motocicleta, dar a fost recuperata o saptaman mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai invatat un cuvant: larve. O sa mai schimb acum gunoaie si degenerati.

 

Da, asa e. Cum a scris si duracell. E o diferenta enorma intre un englez educat si unul de rand. Mult mai care ca intre romanii decenti ci cocalari. Asa simt si eu aici: cand sunt la serviciu ma simt intr-o atmosfera profesionista. Dupa ce ies pe poarta sa ma duc sa plec totul se schimba radical.

 

Da, la 28 milioane masini cu o taxa de drum medie de 225 lire am pretentia la drumuri bune. Peste 6 miliarde de lire anual!!! si asta numai turisme. Nepunant la socoteala inca 10 milione de camioane, dube si mai stiu ce......inca vreo 10 miliarde de lire. Nu mai vreau sa schimb un parbriz pe an.

 

Casele: casa romania vs casa anglia - romania wins

apartament anglia vs apartament romania - romania wins Pana si ceausescu facea apartamente mai bune ca ale astora.

Eu ca sa stau intr-o casa decenta si vecini decenti sa nu dau tot salariul pe luna fac naveta 80 de km pe zi. Mai mult sunt sofer decat altceva. Nu exista zi in care sa nu dau peste sute de tembeli si sa nu fiu sicanat si agresat de minim 2 soferi de duba. Dar macar la mine acasa pot sa ma relaxez.

 

Am impresia ca nodul ala de autostrada de mai sus a fost facut cu bani europeni. Cu toate astea 48% din britanici vor sa iasa din ue. Pentru fiecare student din UK/UE univesitatea respectiva ia cateva mii de lire/euro bani europeni. Un total de 2.3 mil studenti pe an, din astia sa zicem ca macar un mil sunt UE/UK ops! unca cateva miliarde. Cu toate astea 48% din britanici vor sa iasa din ue. Nimic de adaugat aici. Sunt larve sau nu?

 

Revenind la Romania: e un potentia enorm acolo. Noi am fost educati acolo si (in sistemul ala de invatamant de cacao si de plagiatori), cu toate acestea lucram aici, nu? Mai mult am urmat mastere di doctorate si ne-am descurcat de minune, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca nodul ala de autostrada de mai sus a fost facut cu bani europeni.

Extraordinar, in 1968 UK sugea bani din UE. ma faci sa rad, tot asa vorbesti si despre celelalte lucruri, in necunostinta de cauza, check your facts before you open your mouth.

Poftim aici link, citeste, are peste 40 de ani "nodul ala". ca sa vezi ce construiau astia la 20 de ani dupa ce au fost bubuiti in WW2.

 

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-birmingham-18094742

 

 

Cu asta am terminat interventiile pe topicul asta unde oameni care nu traiesc in UK sau au poposit aici in urma cu 6 luni, stiu mai bine cum stau lucrurile, ingineria etc, decat altii care stau aici de peste 5 ani, au facut o facultate in UK(inginerie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termina nene cu bullshit`ul asta cu apartamentele din UK care sunt de porc, habar n-ai ce vorbesti. Am lucrat in constructii in RO, am vazut blocuri facute dupa 1989 care s-au construit la modul bataie de joc, cu beton turnat la galeata, nevibrat, cu gauri in stalpi de vedeai prin ei, cu scari rezemate de planseu fara legatura in armatura, cu zidarii care au cazut cand au fost impinse cu piciorul. In UK lucrez tot intr-un grup de constructii si periodic ma duc pentru fotografii pe santiere. Nu are legatura cu RO. Absolut nici una. De la calitatea constructiei pana la H&S. Betoanele sunt foaie de hartie, turnate in cofraje metalice Peri, zidaria e facuta la laser, finisajele interioare la fel.

Zgomot zici? Eu stau in Borehamwood, intr-o casa de cacao cum zici tu si mai aud ce-i drept potaia vecinului latrand sau evreul tipand la nevasta. Mare smecherie. Macar nu-mi bate nimeni in tzeava cand alearga aia mica prin casa, cand canta, cand tipa, etc.

Si diferentele astea intre oameni prea le puneti la modul general. Comparati un om de rand din campul muncii cu unul de la noi, un boschet de aici cu unul din RO, un educat de aici cu unul de la noi. O sa vedeti ca nu sunt f mari diferente, din contra.

Parerea mea e ca esti ipocrit cand vb de UK. Traiesti si muncesti intr-o tara care te-a primit neconditionat, dandu-ti optiunea unui trai decent, si cu toate astea o blamezi; in acelasi timp ridici in slavi o tara, fie ea si natala, care te-a alungat (la figurat vb) ca pe ultimul incapabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trait vreo 3 ani in UK, aproape 2 in USA si m-am mai plimbat pe ici, pe colo si din ce am observat oamenii se impart in fix aceleasi categorii peste tot. Peste tot exista oameni educati, indiferent de puterea financiara, si reversul medaliei, bogatani prostalai fara creier. E adevarat, sunt diferente de cultura, economie etc. intre diverse tari, cum si ar trebui sa fie, dar sunt de parere ca in esenta lor, oamenii sunt la fel peste tot (cel putin din ce am vazut).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca esti ipocrit cand vb de UK. Traiesti si muncesti intr-o tara care te-a primit neconditionat, dandu-ti optiunea unui trai decent, si cu toate astea o blamezi; in acelasi timp ridici in slavi o tara, fie ea si natala, care te-a alungat (la figurat vb) ca pe ultimul incapabil.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...