Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Eu, inainte sa-i judec pe altii si sa-i fac prosti, jegosi, betivi si mai stiu eu cum, atunci cand de buna voie ma duc in tara lor pentru o viata mai buna iar ei ma accepta si imi ofera conditii de trai si drepturi similare cu ale lor, m-as uita de exemplu la videoclipurile de mai jos. Apoi mi-as da seama ca dau in ridicol si macar n-as mai avea tupeul sa comentez si sa ma vaicaresc.

 

 

 

Cat despre discutiile despre case (care, alea din chirpici cu wc in curte cum inca locuiesc foarte multi "la tara" sau "cutiile de chibrituri" in care locuiesc cea mai mare parte dintre oraseni, chiar si cei mai "avuti"?), servicii medicale, drumuri, invatamant etc: no comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai de viata mea! Sper ca e fake si ca sunt actori, aia cu "tara noastra", desi...

De la boschetara aia saraca nu ai ce astepta, dar mamutul ala de sex feminin indopat cu mici, clisa, multa paine, bere ieftina si telenovele turcesti + Acces din rect e scabros de a dreptul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KHK - Si tu esti din UK de promovezi clipuri cu tigani ca fiind romani? Sunt convins ca aceleasi clipuri le poti face si cu locuitori ai altor tari.

E de-a dreptul penibil cese intampla pe topicul asta. Pana la urma o sa ajungem la concluzia ca Romania e o tara de cacao cu un popor de toata jena si cei care ajung prin strainatati se civilizeaza si incep sa observe ca sunt inconjurati de maimute, indiferent de nationalitate. Vai si-amar de natia romana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahha,

 

am fost azi la ambasada la Haga sa iau niste acte, cum dau sa intru iese o romanca cu BURKA !!!

 

dupa care intra o babeta si 2 magraoni moldoveni in treLing care isi parcasera gunoiul de rover pe spatiul verde din fata ambasadei , binenteles pus pe avarie. pe strada este interzis accesul auto ne-riverane.

 

toata intamplarea asta nu m-a facut decat sa zambesc la gandul ca domnisorul injiner va veni la un moment dat pe plaiurile mioritice cu un minunat avion low-cost inhabitat pana la refuz de floarea culturii si bunastarii romanesti

 

stiti voi avion d-ala misto de capsunari, in care pute mai rau decat in 335 si pe langa tiganii simtiti care nu fac scandal exista intotdeauna un grup maricel de connationali de etnie necunoscuta care vorbesc tare si miros si mai bine :)

 

 

hai care mai sunteti expati stiti sigur cum e in blueair :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KHK - Si tu esti din UK de promovezi clipuri cu tigani ca fiind romani? Sunt convins ca aceleasi clipuri le poti face si cu locuitori ai altor tari.

E de-a dreptul penibil cese intampla pe topicul asta. Pana la urma o sa ajungem la concluzia ca Romania e o tara de cacao cu un popor de toata jena Vai si-amar de natia romana!

 

mah depinde in ce cercuri te invarti.

 

io am avut acum cativa ani ocazia sa calatoresc cu trenurile de navetisti care aduc lume la lucru in Bucuresti (aveam motorul la 90km de buc in garaj) si am avut si ocazia sa zac in sala de asteptare cls. 2. Frate acolo e poporul roman. Ca vrei sau ca nu-i vrei sa-i vezi astia sunt si nu ai ce face. daca tu lucrezi printre corporatisti si-ti faci vacanta in Thailanda asta nu inseamna ca ro a evoluat sau ca brusc ne-am civilizat ca natie...

 

as vrea sa mai adaug ceva ce am observat demult si am mai si comentat parca pe tema asta, faptul ca romanul sarac este "tiganizat". brusc e nevrecventabil si asimilat ca untouchable. sunt si romani saraci care nu-s tigani stati linistiti. ah si nu cautati sa-i recunoasteti dupa iie si opinci ca nu mai poarta demult asa ceva...

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca esti ipocrit cand vb de UK. Traiesti si muncesti intr-o tara care te-a primit neconditionat, dandu-ti optiunea unui trai decent, si cu toate astea o blamezi; in acelasi timp ridici in slavi o tara, fie ea si natala, care te-a alungat (la figurat vb) ca pe ultimul incapabil.

Dc sunt ipocrit? Pentru ca laud conationali mei? Pentru ca recunosc diferente EVIDENTE de atitudine si cultura intre RO si UK? Pentru ca vin cu exemple absolut concrete din viata de zi cu zi.

E nasol ca zic da in UK cine are carte e om civilizat iar cine NU e vai de steaua lui, CHESTIE care inca NU este valabila si in RO, ok nu ai carte sa zicem, dar ai cat de cat un nivel de decenta in toate si in lene si in munca si in societate, bai il ai.

Sunt ipocrit pt ca recunosc si parti bune in UK cum ar fi mediul de munca, de aici ar trebui sa rezulte ca deja e alta liga, nu in UK sunt prea putini raportat la populatie care sa zicem ca pot lucra intr-un mediu mai spalat, nu neaparat elitist, pt ca e un cuvant prea mare care poate jigni oameni muncitori, care nu stau la birou zi de zi.

 

 

 

 

Ce scriu mai jos nu ti se adreseaza direct MrD.

Ipocrit as fi daca as zice, mama UK .......parfum nu ca in RO.......... ce sa mai comparam..........dar in RO totusi am avut sansa sa fac o facultate gratis ( ceea ce in UK nu ai sansa, d-aia sunt maimute pe strada ). In RO am avut sansa sa lucrez si sa ma formez sau sa imi ridic un CV, ca altfel nu se uita nimeni la mine, evident ca testul interviului conteaza, dar pana acolo e CV_ul.

 

Sunteti voi IPOCRITI pentru ca uitati de unde ati plecat! Nu eu pt ca imi "permit" sa observ niste diferente evidente. Ipocrit pt ca ma uit cu admiratie la romanii de aici............. Dupa ce am ajuns in UK sincer mi-a crescut respectul fata de RO mult mai mult.

Tot auzisem curente de ipocrizie, mama UK pe langa bani multi ( ceea ce este adevarat ) ai si o civilizatie deosebita, oameni total deosebiti, nu ghiolbani cu X5, A6 TDI power..........

Adica ai ajuns in UK tu ca individ care mergeai cu Pegas sau 335 in RO si acum brusc esti la acelasi nivel cu destui de multi..............misto. Era o chestie cu strugurii acri.... nu?

Nu e vb aici de posesii X5 sau Pegas e vb de atitudine, daca unu are mai multe ..............e cocalar Boss, pai asa nu ajungi nicaieri..........dk o iei asa.............dar ............cand ajungi in UK si vezi 15% bogati si 85% supravietuitori.................parca te simti altfel, "E mai putin COCA icisa" Cel putin eu zic de ce vad prin Londra si Basildon.

Inclusiv eu sunt un supravietuitor aici, o duc mai confortabil decat un engleJ de rand, dar cel putin stiu ca am unde si la ce sa ma intorc acasa in RO, unde voi avea alta perspectiva dupa ce voi avea o experienta din UK si niste bani pusi de-o parte.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 20:27

Eu, inainte sa-i judec pe altii si sa-i fac prosti, jegosi, betivi si mai stiu eu cum, atunci cand de buna voie ma duc in tara lor pentru o viata mai buna iar ei ma accepta si imi ofera conditii de trai si drepturi similare cu ale lor, m-as uita de exemplu la videoclipurile de mai jos. Apoi mi-as da seama ca dau in ridicol si macar n-as mai avea tupeul sa comentez si sa ma vaicaresc.

 

 

 

Cat despre discutiile despre case (care, alea din chirpici cu wc in curte cum inca locuiesc foarte multi "la tara" sau "cutiile de chibrituri" in care locuiesc cea mai mare parte dintre oraseni, chiar si cei mai "avuti"?), servicii medicale, drumuri, invatamant etc: no comment!

 

Vlad, ma fac ca nu am vazut asta. Desi oricum astia sunt intelectuali fata de specimenele de aceeasi clasa sociala din UK.

Austria e in alta liga fata de UK la capitolul CURATENIE si SOCIETATE. Nu am locuit in Austria, dar am fost turist in Austria de multe ori, am petrecut ceva timp in Austria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahha,

 

am fost azi la ambasada la Haga sa iau niste acte, cum dau sa intru iese o romanca cu BURKA !!!

 

dupa care intra o babeta si 2 magraoni moldoveni in treLing care isi parcasera gunoiul de rover pe spatiul verde din fata ambasadei , binenteles pus pe avarie. pe strada este interzis accesul auto ne-riverane.

 

toata intamplarea asta nu m-a facut decat sa zambesc la gandul ca domnisorul injiner va veni la un moment dat pe plaiurile mioritice cu un minunat avion low-cost inhabitat pana la refuz de floarea culturii si bunastarii romanesti

 

stiti voi avion d-ala misto de capsunari, in care pute mai rau decat in 335 si pe langa tiganii simtiti care nu fac scandal exista intotdeauna un grup maricel de connationali de etnie necunoscuta care vorbesc tare si miros si mai bine :)

 

 

hai care mai sunteti expati stiti sigur cum e in blueair :)

 

 

Eu merg cu Easyjet si e plin de romani de toate categoriile intelectuale si sociale.

Plin de oameni in varsta care si-au gasit un job in UK si care lucreaza plin de tineri pana in 30 de ani. Nu prea am vazut oameni asa la 40 de ani, sunt dar nu asa de multi.

Cand am venit ultima oara cu avionul singurii care cantau in avion, vorbeau tare, si care nu aveau o rusine asa de bun simt erau engleJii.

 

La capitolul spalati nu imi compara engleJ(inclusiv cu Z )ii cu romanii, ca nu au treaba. Oricum pana acum in FR eu am dat de cele mai multe mirosuri exotice ......

Eu si la job am doi, bai si oameni seriosi la 40 de ani, cu raspunsurile intotdeuna la ei constiinciosi, profesional de nota 10, ba da miros......iti dai seama ca e el inainte sa il vezi. O fi scumpa apa.

Hai inteleg o zi ca ai emotii esti stresat ai griji, transpiri intr-una , sau hai a 2-a zi poate ai aceeasi camasa ca nu ai dormit acasa la nevasta.......... ba da se repeta de prea multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce se discuta mai sus, ce-o sa fie Romania in 10 ani.

Nu ma pasioneaza economia dar mi se pare de bun simt sa-ti dai seama ca o tara "cu valoare" trebuie sa furnizeze valoare adaugata, sa faca bine o treaba pe care nu mai stie s-o faca altul si de care sa aiba nevoie cineva. In Romania vad deocamdata ca niste multinationale isi deschid niste site-uri unde e aruncata munca de jos, pe care nu vrea s-o faca nimeni de la ei. Corporatistii cistiga decent (oricum mult sub vest) si din banii aia isi cumpara produse facute de alte multinationale care si-au deschis si ele site-uri in Romania. Unde cistiga Romania? Asigurind salariul minim pe economie al casieristei din Kaufland? Prin comisionul dealerului de la care-si cumpara masina fabricata in tara de origine a companiei pt. care lucreaza? Unde e cresterea aia? Cu robotei executanti fara idei nu poti sa cresti. Iesirea din rahatul asta nu se poate face decit cu firme care sa faca in Romania bine ceva ce nu mai face altcineva. Unde-s firmele astea sau cind si cum o sa apara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania ar cistiga daca toata lumea ar fi angajata (irelevant la cine) si ar plati taxe si impozite si n-ar mai trebui platite ajutoare de somaj.

Evident ar fi ideal sa se faca si niste profituri gigantice care sa fie reinvestite in Romania, dar e si asta un inceput. Nationalitatea companiilor nu conteaza. Banii multi n-au nationalitate, se duc din banca in banca si din paradis fiscal in paradis fiscal.


» Post actualizat in 04 Mar 2015 02:14

Si ca mi-ati adus aminte de ale tineretii valuri, eu batut mult tara cu personanele groazei (infcluisv de navetisti), am stat noapte prin gari etc

In primul rind ca si in ziua de azi trenurile in Romania sint foarte discutabile la curatenie, dar atunci putzeau de iti dadea parul jos. Oameni asudati care nu s-au spalat cu saptaminile mergeau cu trenurile alea. Era interesant, de citeva ori m-am dat jos la destinatie machit (inainte de a se lumina de ziua) de la petul de vin dat din mina in mina. Ammai vazut si batai, pumni, singe, cutite etc, era banal.

Alta chestie pe care poate nu o vezi daca ai BMW la 25 de ani (desi e pacat, ti-ai piedrut viata) sint bombele ieftine de cartier la 5 dimineata. Mi-am pierdut nopti bune prin chioscurile astea unde o vodca se platea in monezi si avea miros de produse petroliere. la 5 dimineata incepea sa curga oamenii care se duceau la munca.. era unul care era electrician de lift :crack: ca doar cine poate sa reziste la ora 5 fara o suta doua in sistem? Nici nu se asezau jos baietii, trageau doua sute din picioare si plecau. Cum beau italienii expresso. Era coada la bar de citi curgeau la ora de virf (intervalul 5-6), nu mai prididea barmanul cu servitul.

De fapt si acum daca mergi vara prin oras la 2 dupaamiaza intr-o tara normala toate bodegile si terasele sint cam goale.. la noi e plin de insi care stau cu berea in fata. Si nu, nu sint in pauza de prinz.

 

Alta chestie e cu low cost... nu de mult am zburat cu Ryanair. Bai frate, ce fauna in avion, iti venea sa stai numai cu mina pe portofel. Si citi pantofi albi cu virful lung am vazut in avionul ala nu am vazut in viata mea.

 

Ideea asta, ca romanii sint mai buni ca englezii, ca se spala mai mult, ca sint mai educati etc mi se pare cu atit mai ciudata cu cit diferenta iti sare in ochi numai cind te dai jos din avion. Nu mai zic daca te plimbi prin orase. Eu cred ca omul nostru are puseul ala de depresie de la plecat de acasa. E stiintific dovedit ca treci prin vreo 3 faze si a doua e cea mai naspa. Nu-i nimic, se intimpla tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea asta, ca romanii sint mai buni ca englezii, ca se spala mai mult, ca sint mai educati etc mi se pare cu atit mai ciudata cu cit diferenta iti sare in ochi numai cind te dai jos din avion. Nu mai zic daca te plimbi prin orase. Eu cred ca omul nostru are puseul ala de depresie de la plecat de acasa. E stiintific dovedit ca treci prin vreo 3 faze si a doua e cea mai naspa. Nu-i nimic, se intimpla tuturor.

corect!

 

oricum la ultima vizita in ro anul asta am remarcat si eu ceva, romanii se imbraca mai bine ca englezii. vorbesc de romanul de pe strada. asta probabil din cauza faptului ca in UK omului nu prea ii pasa de aspectul lui exterior. vezi o gramada de grasane in colanti ceea ce in ro nu vezi si multi indivizi cu haine asortate aiurea sau chiar patate sau vechi/sifonate pe care ei le poarta cu nonsalanta.

 

de fapt la ultimele vizite cu wizzair am observat ca s-a redus simtitor numarul de tigani din avion. inainte de 2014 nu exagerez deloc jumatate sau mai mut din numarul de pasageri erau tigani. si cand zic tigani nu ma refer la romani saraci ci la pantofi de aia albi cu varful lung (cum bine zice vrajitorul) si lanturi de aur. mi-era groaza cand ma urcam si cand ma dadeam jos din avion. frate puneam distanta de minute bune intre mine si ei, frate eu nu am venit cu astia si nu-i cunosc hahaha... de mirosuri nu mai zic.

 

ei bine de cand se poate duce si romanul de rand sa munceasca legal in UK pot spune cu mana pe inima ca e mult mai uman in avion. mai zaresti cativa tigani dar sunt cam 5% asa. cocalari destui, navetistii din personale acuma merg cu avionul plus ceva scoliti, probabil medici/asistente sau ingineri cu joburi bune.

 

relax bigfoot o sa-ti treaca. o sa vezi si partile bune din UK daca lasi aroganta de-o parte si devii mai amabil si uman.

 

am si eu coleg imputit (da imputit rau si pe deasupra si obez) de care se vaita toti, inclusiv englezii, e pe probation de peste 1 an, curg rapoartele nashpa despre el ca e si prost pe deasupra si am inteles ca o sa-l dea afara foarte curand... asta e, dar nu as generaliza spunand ca englezii sunt jegosi.

 

stau intr-un apartament destul de nashpa si neingrijit (ieftin) ca string bani pentru deposit sa-mi cumpar o casa (in UK nu in ro) dar nu as spune ca locuintele sunt nashpa ce e un fapt binecunoscut ca proprietarii nu-si ingrijesc apartamentele inchiriate praferand sa-si dichiseasca casele in care locuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lin de oameni in varsta care si-au gasit un job in UK si care lucreaza plin de tineri pana in 30 de ani. Nu prea am vazut oameni asa la 40 de ani, sunt dar nu asa de multi.

perfect normal oamenii intre 30 si 50 pleaca mult mai greu de acasa, daca au ceva in mecla pana la varsta asta o duc relativ binisor sau au suficiente credite sa-i inrobeasca pe viata.

babetele pe de alta parte au piciorul iute, putine legaturi ramase si alea cu sentimente mixte date de anii de barfa continua,

Cand am venit ultima oara cu avionul singurii care cantau in avion, vorbeau tare, si care nu aveau o rusine asa de bun simt erau engleJii.

pai eu nu-ti spun ca aia n-au maimutele lor, doar ca tu habar n-ai de realitatea romaneasca

am prins si eu cateva curse OK, la ultimul zbor insa, mi-am upgradat biletul ca se asezasera 2 ciori slinoase langa mine

 

La capitolul spalati nu imi compara engleJ(inclusiv cu Z )ii cu romanii, ca nu au treaba. Oricum pana acum in FR eu am dat de cele mai multe mirosuri exotice ......

Eu si la job am doi, bai si oameni seriosi la 40 de ani, cu raspunsurile intotdeuna la ei constiinciosi, profesional de nota 10, ba da miros......iti dai seama ca e el inainte sa il vezi. O fi scumpa apa.

Hai inteleg o zi ca ai emotii esti stresat ai griji, transpiri intr-una , sau hai a 2-a zi poate ai aceeasi camasa ca nu ai dormit acasa la nevasta.......... ba da se repeta de prea multe ori.

iar faci referire la cercul tau de cunostinte, in primaverii nu exista baruri-butic de cartier, acolo se observa natura romanului de rand, cand dadeam salariile in ro o saptamana scadea productia la jumatate si cresteu vanzarile bombei de cartier.

nu vrei sa stii ce se bea prin bombele astea, cavadoro e doar pentru sefutzi sau cateva zile dupa salariu.

 

 

 

 

Romania ar cistiga daca toata lumea ar fi angajata (irelevant la cine) si ar plati taxe si impozite si n-ar mai trebui platite ajutoare de somaj.

Evident ar fi ideal sa se faca si niste profituri gigantice care sa fie reinvestite in Romania, dar e si asta un inceput. Nationalitatea companiilor nu conteaza. Banii multi n-au nationalitate, se duc din banca in banca si din paradis fiscal in paradis fiscal.

» Post actualizat in 04 Mar 2015 02:14

Si ca mi-ati adus aminte de ale tineretii valuri, eu batut mult tara cu personanele groazei (infcluisv de navetisti), am stat noapte prin gari etc

In primul rind ca si in ziua de azi trenurile in Romania sint foarte discutabile la curatenie, dar atunci putzeau de iti dadea parul jos. Oameni asudati care nu s-au spalat cu saptaminile mergeau cu trenurile alea. Era interesant, de citeva ori m-am dat jos la destinatie machit (inainte de a se lumina de ziua) de la petul de vin dat din mina in mina. Ammai vazut si batai, pumni, singe, cutite etc, era banal.

Alta chestie pe care poate nu o vezi daca ai BMW la 25 de ani (desi e pacat, ti-ai piedrut viata) sint bombele ieftine de cartier la 5 dimineata. Mi-am pierdut nopti bune prin chioscurile astea unde o vodca se platea in monezi si avea miros de produse petroliere. la 5 dimineata incepea sa curga oamenii care se duceau la munca.. era unul care era electrician de lift :crack: ca doar cine poate sa reziste la ora 5 fara o suta doua in sistem? Nici nu se asezau jos baietii, trageau doua sute din picioare si plecau. Cum beau italienii expresso. Era coada la bar de citi curgeau la ora de virf (intervalul 5-6), nu mai prididea barmanul cu servitul.

De fapt si acum daca mergi vara prin oras la 2 dupaamiaza intr-o tara normala toate bodegile si terasele sint cam goale.. la noi e plin de insi care stau cu berea in fata. Si nu, nu sint in pauza de prinz.

 

Alta chestie e cu low cost... nu de mult am zburat cu Ryanair. Bai frate, ce fauna in avion, iti venea sa stai numai cu mina pe portofel. Si citi pantofi albi cu virful lung am vazut in avionul ala nu am vazut in viata mea.

 

Ideea asta, ca romanii sint mai buni ca englezii, ca se spala mai mult, ca sint mai educati etc mi se pare cu atit mai ciudata cu cit diferenta iti sare in ochi numai cind te dai jos din avion. Nu mai zic daca te plimbi prin orase. Eu cred ca omul nostru are puseul ala de depresie de la plecat de acasa. E stiintific dovedit ca treci prin vreo 3 faze si a doua e cea mai naspa. Nu-i nimic, se intimpla tuturor.

 

dupa atatia ani pe forum gasim ceva la care suntem amandoi deacord :)

 

care-s fazele alea? eu sunt la faza de schimbat pasaportul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect!

 

oricum la ultima vizita in ro anul asta am remarcat si eu ceva, romanii se imbraca mai bine ca englezii. vorbesc de romanul de pe strada. asta probabil din cauza faptului ca in UK omului nu prea ii pasa de aspectul lui exterior. vezi o gramada de grasane in colanti ceea ce in ro nu vezi si multi indivizi cu haine asortate aiurea sau chiar patate sau vechi/sifonate pe care ei le poarta cu nonsalanta.

 

Eu ma imbrac cu ce nimeresc, am tricouri patate, blugi patati, o geaca de acumn 5 ani si tricouri de 7 ani si nici de-a dracului nu le schimb.

Cu ce ma imbrac e ultima mea grija.

Asta ma face automat naspet?

 

Am observat asta si in Spania, unde, spre deosebire de Cehia, toti se imbraca tantzos asa.. .. eu invatat ca in Cehia, ma doare la 2m in spate de tinuta mea sau a lor.

In Cehia poti sa te duci efectiv in pijamale la supermarket si nu te remarca nimeni, eventual 2-3 zimbete. M-am si dus o data la munca in pantaloni de pijamale pentru ca am reusit sa ma incui afara singur. Si nu m-a dat nimeni la ziar. Daca se intimpla in Spania sau Romania cred ca deja eram viral pe Youtube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, pe langa comportamentul in societate, vocabularul, tinuta si respectarea regulilor de politete sunt semnele civilizatiei, adica ceea ce ne deosebeste de restul animalelor. Daca renuntam la toate astea, ajungem iar la comuna primitiva, rezumandu-ne la nevoile de baza.

Cat despre englezi, cred ca ei, prin ceea ce insemna a fi gentleman, au atins apogeul civilizatiei umane, in domeniul comportamental. Si sa nu uitam literatura engleza, care e mult peste a noastra, in opinia mea de profan. Am citit f putin, un pic din Shakespeare, care, pentru vremea lui (si chiar in prezent) mi se pare genial.

Felul de a fi al celor din clasa de mijloc si a saracimii e determinat de depravarea actuala a omenirii, plaga ce ne va cuprinde foarte curand si pe restul popoarelor, ca urmare a inculturii promovate de actualele forme de democratie si a prea trambitatei libertati, pe care doar ne imaginam ca o avem.

Bruma de cultura si civilizatie pe care o mai are inca poporul roman se datoreaza regimului comunist care ne-a obligat sa mergem la scoala, sa ne conformam unor reguli sociale stricte, iar pe cei mai ambitiosi sa invete cat mai mult, sa ajunga in functii importante, sa scape de stigmatul proletariatului de rand.

Oricum, in foarte scurt timp nu va mai conta nimic altceva decat banul din buzunar, jmecheria si orientarea iar cultura, bunul simt si respectul vor deveni amintiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord.

Din cate stiu eu, pe langa comportamentul in societate, vocabularul, tinuta si respectarea regulilor de politete sunt semnele civilizatiei, adica ceea ce ne deosebeste de restul animalelor. Daca renuntam la toate astea, ajungem iar la comuna primitiva, rezumandu-ne la nevoile de baza.

 

Intimplator am un amic/coleg englez care e trecut de prima tinerete, chiar si de a doua, care da pe tinuta exact cat dau si eu.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma imbrac cu ce nimeresc, am tricouri patate, blugi patati, o geaca de acumn 5 ani si tricouri de 7 ani si nici de-a dracului nu le schimb.

Cu ce ma imbrac e ultima mea grija.

Asta ma face automat naspet?

Daca tot intrebi...

Si mie mi se cap rupe, ma barbieresc odata pe luna sau mai rar, dar totusi hainele patate arata ca ti se rupe si de ceilalti. Urmatorul nivel ar fi sa faci bilute de muci la birou?

Faptul ca unelor natii le pasa de cum arata nu e rau. Sau plm, unii or fi fiind total indiferenti la urit sau grotesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, pe langa comportamentul in societate, vocabularul, tinuta si respectarea regulilor de politete sunt semnele civilizatiei, adica ceea ce ne deosebeste de restul animalelor. Daca renuntam la toate astea, ajungem iar la comuna primitiva, rezumandu-ne la nevoile de baza.

Cat despre englezi, cred ca ei, prin ceea ce insemna a fi gentleman, au atins apogeul civilizatiei umane, in domeniul comportamental. Si sa nu uitam literatura engleza, care e mult peste a noastra, in opinia mea de profan. Am citit f putin, un pic din Shakespeare, care, pentru vremea lui (si chiar in prezent) mi se pare genial.

Felul de a fi al celor din clasa de mijloc si a saracimii e determinat de depravarea actuala a omenirii, plaga ce ne va cuprinde foarte curand si pe restul popoarelor, ca urmare a inculturii promovate de actualele forme de democratie si a prea trambitatei libertati, pe care doar ne imaginam ca o avem.

Bruma de cultura si civilizatie pe care o mai are inca poporul roman se datoreaza regimului comunist care ne-a obligat sa mergem la scoala, sa ne conformam unor reguli sociale stricte, iar pe cei mai ambitiosi sa invete cat mai mult, sa ajunga in functii importante, sa scape de stigmatul proletariatului de rand.

Oricum, in foarte scurt timp nu va mai conta nimic altceva decat banul din buzunar, jmecheria si orientarea iar cultura, bunul simt si respectul vor deveni amintiri.

 

Mie Shakespeare mi se pare pueril rau, probabil pentru timpul lui o fi insemnat ceva, dar mi se pare mult supraevaluat. E adevarat ca a fost foarte prolific, dar in opinia mea nu e suficient.

Poeti ca Eminescu si prozatori ca Marin Preda, Eugen Barbu, Zaharia Stancu etc. ar trebui sa ne faca sa nu ne simtim jenati cand ne uitam la literatura engleza (o opera literara mare reflecta in miniatura sufletul colectiv al unui popor, sau trasaturi esentiale ale acestuia, deci e gresit sa le ierarhizam sau sa comparam rusii cu englezii, germanii, francezii etc.). Au si ei valori, indiscutabil (Dickens, D.H. Lawrence, J. Fowles etc.), dar au ajuns atata de cunoscuti si apreciati si datorita faptului ca engleza e limba de circulatie internationala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot intrebi...

Si mie mi se cap rupe, ma barbieresc odata pe luna sau mai rar, dar totusi hainele patate arata ca ti se rupe si de ceilalti. Urmatorul nivel ar fi sa faci bilute de muci la birou?

Faptul ca unelor natii le pasa de cum arata nu e rau. Sau plm, unii or fi fiind total indiferenti la urit sau grotesc.

 

Fiecare pe treaba lui. Bai, nu vin cu ciorba insirata pe camasa, dar daca am o mica pata pe blugi de la ulei sa zicem, sau un mic punct de negru de la cine stie ce dracu - nu o sa arunc blugii aia, mi se rupe de pata aia sau de ce cred ceilalti.

Sa nu-ti inchipui acu ca umblu jegos, am mereu hainele curate, insa multe au pete ici colo, de vopsea, de ulei, chestii care nu mai ies in 1000 de ani.

 

Asta e buna?

 

WP_20150304_002.jpg

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie Shakespeare mi se pare pueril rau, probabil pentru timpul lui o fi insemnat ceva, dar mi se pare mult supraevaluat. E adevarat ca a fost foarte prolific, dar in opinia mea nu e suficient.

Poeti ca Eminescu si prozatori ca Marin Preda, Eugen Barbu, Zaharia Stancu etc. ar trebui sa ne faca sa nu ne simtim jenati cand ne uitam la literatura engleza (o opera literara mare reflecta in miniatura sufletul colectiv al unui popor, sau trasaturi esentiale ale acestuia, deci e gresit sa le ierarhizam sau sa comparam rusii cu englezii, germanii, francezii etc.). Au si ei valori, indiscutabil (Dickens, D.H. Lawrence, J. Fowles etc.), dar au ajuns atata de cunoscuti si apreciati si datorita faptului ca engleza e limba de circulatie internationala.

Hop hop, nu baga sofisme pe neve ca ne prindem. De ce ajung limbile de circulatie internationala? Se trage la sorti?

Mai exista Dickens, Thackeray, Galsworthy si multi altii. Iar daca vorbim de cultura contemporana sintem knock-out din prima repriza, muzica moderna e made in UK. Slava cerului ca am avut oferta Beatles, Rolling Stones si David Bovie ca alternativa la Yves Montand si Charles Aznavour. Eu nu-s genul caruia sa-i placa sa stearga pe jos cu valorile noastre, dar nici n-o dau in din alea cu Romania leaganul cilivizatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...