Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Pentru tine - ca stiinta, ce ai pus in poza n-ai sa vezi pe intrarea mea vreodata. Acu-i clar?

 

PS. Corect se scrie SRI .... :crack:


» Post actualizat in 01 Mar 2015 20:07

A, si am uitat, cind pe toate strazile se asteapta primaria iarna, la mine se vede gri nu alb iarna.


» Post actualizat in 01 Mar 2015 20:10

Atitea vorbe, si nimic fapte, totul asteptati de la "comunitatea" voastra, puturosii sint peste tot, eu daca n-as da zapada, nici salvarea n-ar ajunge la vecinul din spate ...... gargara de tara cu apa calda.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 952
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ziar englezesc care spune ca e adevarat ce se spune despre englezi:

 

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/08/14/british-stereotypes_n_5461440.html

 

Si ce nu e adevarat:

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/08/11/untrue-british-stereotypes-comedy_n_5484261.html


» Post actualizat in 01 Mar 2015 20:15

Doar ca nu aminteste ca englezii nu sunt inruditi cu familia reginei, pentru ca aia sunt germani. Da' no, e mass-media.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am treaba cu englejjjji in general, dar sa-i vad pe "romanii" de acolo, care unii s-ar intoarce, altii mai "sinceri" nu, pina la urma ce inseamna roman?, unul care simte romaneste, unul care face ceva pentru tara lui, orice, un user zicea ca el se intoarce in tara, mi-e direct perpendicular, bravo lui, dar nu acest lucru conteaza, conteaza ce faci (daca faci) pentru tara asta. (a se citi punct). Ca traeiesti, muncesti, aduci bani, construiesti, ai firma pe aici, cureti zapada pe strada, promovezi .....ORICE legat de tara ta. Ne adunam in intuniri moto, la excursii prin toata tara, ne uneste pina si plictiseala, ne balacarim pe magazine moto, ne luam ban-uri, puncte (ca pe permis), dar daca ramanem romani toate trec si se imbunatatesc, numai sa nu importam toate zimbetele false, tot ce nu-i natural pentru noi, sa luam doar ce-i mai bun, imi este DOR de o petrecere ca pe vremuri cind fiecare venea cu ce avea de mincare si baut, cu muzica, cu bancuri de Ceasca, etc. ..... Nu vreau tot ce are V-estul sub nici o forma, nu vreau sa fiu un robotel care vinde ce vrea "patronul " de afara, nu vreau .......... Vreau doar sa fiu ROMAN! - este rau?


» Post actualizat in 01 Mar 2015 20:41

Scuze de postare, abia acum mi-am dat seama ca sint pe DIASPORA, si nici pasaport nu am!


» Post actualizat in 01 Mar 2015 20:50

Singurul lucru care m-ar deranja tare rau ar fi ca baietasul acesta care a deschis subiectul, sa aiba de suferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ..... doar ca m-am saturat de toti suficientii astia de afara, care daca balanta cu voturile lor a fost de 0.n%, cred ca sint si alfa si omega, ca sint mai destepti prin definitie si tot ce fac ei este totul, eu .... n-a jung la "struguri" si sint un frustrat, cind vin in tara, se schimba situatia, habar'nau de legi, si coboara incet dar sigur din noruletii pufosi, nici nu realizeaza cit ne zbatem sa schimbam ceva pe aici, cu DNA, cu ANI, cu orice, si vin sa dea lectii, vezidoamne cum nu stim noi sa traim ....... imi pare bine 1/alta ca traiesc, muncesc, ma chinui, sa le fac viata mai frumoasa copiilor mei, nu astora care se cred altceva - veniti din alta parte .... cu tomberoanele lor cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contabil, am trait destul in Ro ca sa fac diferenta obiectiva intre cele doua tari, Ro si England. Concluzia la general e ca aici macar se fac eforturi, din toate punctele de vedere, sa fie viata cat mai ok. Si da, am pretentia sa nu vad gunoaie pe langa tomberoane, atata timp cat platesc council tax 141 lire / luna. Su da, ma deranjeaza la fel ca pw vecinul meu British cand vad niste onanisti de vecini, care stau 20 in casa si care nu dau 2 lei pe valorile din tara asta.

Si nu, nu traim pe nori de puf. Traim intr-o tara in care, cel putin eu, am fost impins de tara mea de bastina prin tot ce se intampla acoloa.nivel social, juridic si politic.

Si ca sa fii si mai lamurit, as vrea sa traiesc dupa standardele de aici in Romania. Si cand zic standarde nu ma refer doar la bani ci la absolut tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

razi si cu spatele :crack: . Cata prosteala, mai nene. Aluia ii era jena sa zica ca e iranian, fiindca nu prea erau pe lista cu friendlies, englezul nu ii zicea ca e iranian ca sa nu sune acuzator (desi multi indoctrinati sigur o gandeau).

 

Iranienii se numesc persian de cind hau. N-are nici o legatura cu "friendlies".

 

 

» Post actualizat in 27 Feb 2015 00:06

Si daca tot o dam in relaxari...si niste faze mai mult sau mai putin haioase:

- Am ajuns sa fiu urmarit in Londra prin magazine de tot felul de security din astia cu 8 clase doar fiindca m-am dus cu freza, fizicul si ceafa mea de bulgaroi la purtator. Si cu toalele sport, ca na, nu stiam ca acolo se imbraca sport doar negrii dubiosi ce o ard prajiti de vise triste si mariaioana. Asa ca noi eram si mai dubiosi ca ei. Relativ albi si imbracati sport si in culori vii.

 

Vrei sa spui in costum de cocalar. In Romania costumul de cocalar e privit inca mai rau ca prin vestul europei. Daca nu stii tu, iti spun eu.

 

 

 

 

Si cand vezi ce a facut capitalismul, consumul si justitia din lumea libera, asa ti se ia si vrei tu inapoi la prietenii tai cu care poti bea un pet de bere in spatele blocului,

 

Iar astea se cheama activitati cocalaresti :crack:

 

 

Un coleg bucurestean si-a luat-o mai rau. Dupa ca le-a zis ca a venit pentru bani si ca pune totul deoparte le-a mai aratat si poze cu casa lui din IF, construita in mare de ai lui pentru el. S-a facut pelerinaj la telefonul lui. Vorbim de vreo 20 de insi dintr-un birou de 40, ca sa iti faci idee de reactie. Casa faina ce-i drept, cu tot ce trebuie, garaj mare, living mare, etc. Dar imensa pentru standardele engleze si de neconceput pentru ei ca bun al unui sclav al imperiului.

 

Singura valoare a propritatii imobiliare e localizarea. Adica pamintul de sub ea, nu betoanele.

O garsoniera in Londra valoareaza mai mult ca o "vila" (majoritatea sint un buncar prost impartit si care arata, de multe ori, hidos) din ilfov pentru simplul motiv ca una e in scaieti unde poate iti gasesti o slujba la munca cimpului, sau poate sa sa mergi 1 ora in trafic sa ajungi intr-un oras comunist, cenusiu, prafuit, plin de bautori de bere la pet imbracati in tinuta sport - glumesc desigur - si care ofera sluje de o mie de euro hai 2-3 mii daca esti foarte norocos iar cealalta e intr-un oras care ofera o multime de slujbe intre cele mai bune din lume si unde poti face enorm de multe lucruri interesante, poate in afara de bautul berii la pet desi nici asta nu cred sa fie o problema.

Asa poti sa-ti iei o vila fantastica prin R. Moldova, Ucraina sau Kazahstan, undeva in zone rurale departe de orice oras decent, cu un sfert din banii de IF. Asta nu insemna ca valoreaza 10 lire pentru englezii aia.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DSC01376.JPG

DSC01375.JPG

Pe strada asta am locuit eu aproape un an de zile in Londra, zona Enfield. Se poate observa in poze jegul, n-ai loc de el....

Unde locuiesc acum e si mai misto.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai pe rand:



1) Voi considerati ca engleJii sunt mai buni decat noi romanii?


Elita englezeasca e mai buna ca elita romaneasca. Englezii de rand in schimb sunt mai jos decat romanii de rand. Romanii de rand sunt oameni descurcareti si muncitori care se pot descurca oriunde. Englezii de rand sunt puturosi, tampiti si cu aere de superioritate. Ei nu stiu decat sa ceara asistenta sociala, fac cate 4-5 copii, put, si se uita la emisiuni cu romani ca sa-si intatreasca ideea lor de superioritate.



2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?


Sunt mai respectat ca in propria mea tara.



3) Cum evaluati calitatea cladirilor?


De cacao. Sa nu vb de instalatii sanitare.



4) Cum evaluati calitatea drumurilor?


In comparatie cu romania mai bune, in comparatie cu vestul europei (franta, germania, olanda, etc) - EXECRABIL



5) Cum evaluati calitatea soferilor?


Execrabil, nu este posibil sa dai carnete la asemenea specimene dar uite ca e. Asta pentru conservari. Motociclistii insa merg bine!



6) Siguranta.


In 2 ani nu mi s-a furat nimic.



7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.


Campanie impotriva fumatului e dementa, in opinia lor si 2 tigari pe zi e catastrofa. Alcoolul tot asa, mai mult de o bere pe zi esti alcoolic. In schimb dulciuri la greu peste tot si nu e nici o restrictie.




In plus:


Sistemul de sanatate de stat: de toata rusinea. Filozofie comunista, subdimensionat, birocrat, disperat, paranoic. Va rog nu va contraziceti aici ca si eu si nevasta-mea aici lucram. Daca e mai bun decat in ro> in unele aspecta da, in altele nu. Dar oricum fata de ce se pretinde e o gluma proasta. Asigurarea privata e regula de aur aici. Ca medic nu poti sa iti prescrii medicamente (si nici membrilor familiei). E minunat, venim cu pastilele din romania....hahaha. la doctor mergem la Promed (Bucuresti).


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Voila, inca unul care confirma in mare ce s-a spus..

 

 

Sistemul de sanatate de stat: de toata rusinea. Filozofie comunista, subdimensionat, birocrat, disperat, paranoic. Va rog nu va contraziceti aici ca si eu si nevasta-mea aici lucram. Daca e mai bun decat in ro> in unele aspecta da, in altele nu. Dar oricum fata de ce se pretinde e o gluma proasta. Asigurarea privata e regula de aur aici. Ca medic nu poti sa iti prescrii medicamente (si nici membrilor familiei). E minunat, venim cu pastilele din romania....hahaha. la doctor mergem la Promed (Bucuresti).

Hopa! Uite frate ca nu m-au mintit prietenii mei din Irlanda, au fost sinceri!

@ghost...faci pariu ca or sa apara meseriasii care or sa-ti spuna ca habar nu ai despre ce vorbesti, desi tu si cu nevasta-ta lucrati in sistemul sanitar? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghost, cateva aspecte la ce ai zis tu:

 

 

Hai pe rand:

1) Voi considerati ca engleJii sunt mai buni decat noi romanii?

Elitela englezeasca e mai buna ca elita romaneasca. Englezii de rand in schimb sunt mai jos decat romanii de rand. Romanii de rand sunt oameni descurcareti si muncitori care se pot descurca oriunde. Englezii de rand sunt puturosi, tampiti si cu aere de superioritate. Ei nu stiu decat sa ceara asistenta sociala, fac cate 4-5 copii, put, si se uita la emisiuni cu roamani ca sa-si intatreasca ideea lor de superioritate. - Colegii mei de munca (suntem vreo 150 in cladirea in care lucrez eu) sunt middle class...n-au legatura cu descrierea facuta de tine; ba mai mult, aia care lucreaza in departamente mai slab platite au cate 2 joburi (ziua la financiar, de 2-3 ori pe seara (3-4 ore) la Tesco.

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

Sunt mai respectat ca in propria mea tara.

3) Cum evaluati calitatea cladirilor?

De cacao. Sa nu vb de instalatii sanitare. - Corect, insa cum am zis si eu si altcineva pe aici, compara o casa de rand de aici cu o casa de rand din RO si ai sa vezi ca tot aici esti mult mai ok.

4) Cum evaluati calitatea drumurilor?

In comparatie cu romania mai bune, in comparatie cu vestul europei (franta, germania, olanda, etc) - EXECRABIL - Eu cat am calatorit prin UK am fost f happy (fiind plimbat foarte mult prin RO am facut o comparatie obiectiva). Am iesit si pana-n Belgia si de cand am debarcat pe continent n-am trait nici un sentiment de revelatie.

5) Cum evaluati calitatea soferilor?

Execrabil, nu este posibil sa dai carnete la asemenea specimene dar uite ca e. Asta pentru conservari. Motociclisti merg bine insa. E relativa ... intr-adevar vezi soferi care n-au ce cauta la volan, insa banuiesc ca asa ceva gasesti peste tot in lume ...insa totusi, cate claxoane, cate injuraturi, cate flegme pe geam ti-ai luat in UK ?

6) Siguranta.

In 2 ani nu mi s-a furat nimic.

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.

Campanie impotriva fumatului e dementa, in opinia lor si 2 tigari pe zi e catastrofa. Alcoolul to asa, mai mult de o bere pe zi esti alcoolic. In schimb dulciuri la greu peste tot si nu e nici o restrictie. Lasa ca e restrictie la dulciuri in RO :)

In plus:

Sistemul de sanatate de stat: de toata rusinea. Filozofie comunista, subdimensionat, birocrat, disperat, paranoic. Va rog nu va contraziceti aici ca si eu si nevastamea aici lucram. Daca e mai bun decat in ro> in unele aspecta da, in altele nu. Dar oricum fata de ce se pretinde e o gluma proasta. Asigurarea privata e regula de aur aici. Ca medic nu poti sa iti prescri medicamente (si nici membrilor familiei). E minunat, venim cu pastilele din romania....hahaha. la doctor mergem la Promed (Bucuresti). Nu o sa te contrazic, o sa confirm partial. General Practitioners (GP - medicii de familie din RO pt cine nu stie) sunt absolut retarzi, probabil esecul absolut din sistemul medical de aici. Mai departe insa, fiind purtat / operat in spiatelele de aici, n-am nimic de reprosat...mai mult, copilul mi s-a nascut aici si am avut parte de un tratament impecabil din partea asistentelor / medicilor care au avut grija sa ne aduca cate un ceai cu toast / gem dupa ce a aparut broscutza :)

PS: ai ceva sugestii vis a vis de asigurarile private ? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghost, cateva aspecte la ce ai zis tu:

 

PS: ai ceva sugestii vis a vis de asigurarile private ? :)

 

ce rost are toata corectura asta rosie? nici in uk nu ati invatat ca oamenii pot sa aiba propriile lor opinii. puteai sa raspunzi separat la intrebarile din deschiderea topicului, asa cum am facut si eu. Eu nu am inceput sa corectez cu rosu toate lucrurile cu are nu sunt de acord.

Trebuie sa intelegi ca nu toti sunt dati pe spate cand vin in uk. Eu am venit aici sa muncesc. Eu iubesc romania, am plecat de acolo ca nu faceam mare branza cu meseria mea, atata tot. Cu alte meserii o duci in ro la fel ca in uk si poate si mai bine. Eu as prefera Romania oricand UK-ului, cu toate flegmele, injuraturile ei (pt ca si eu injur si scuip.... cateodata :crack: ).

Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax...chill...nu ti-a corectat nimeni lucrarea ...am vrut sa scot in evidenta ce am scris eu fata de ce ai scris tu, atata tot (trebuia sa folosesc verde).

Eu am fost dat pe spate, cand am avut prima data contact cu UK in 2007. Ulterior, cand m-am stabilit aici am vazut ca lucrurile sunt putin mai "normale" decat par. Si iti dai seama ca majoritatea dintre noi, imigrantii din UK, au venit aici pentru bani si impinsi de nemultumirile din RO. Ca ulterior, unii dintre noi s-au adaptat mai mult decat ne-am fi asteptat si ne-am conectat la viata de aici peste puterea de intelegere a unora, e alta poveste. Da, imi place RO de ma cacao pe mine, dar din anumite puncte de vedere, geografic de cele mai multe ori, lucru pe care, de cele mai multe ori, il rezolv cu o vacanta de 2 saptamani.

Zici ca esti medic...sau in fine, lucrezi in sistemul medical. Am prieten care e medic in Irlanda. Nu mai vrea sa auda de RO...bine, el e in faza de negatie acum, frustrat fiind de tratamentul pe care l-a primit, deopotriva cu alti colegi de ai lui, in RO. A invatat o meserie pe care a vrut s-o faca mai ales din pasiune si a ajuns la capatul rabdarilor, umilit de un sistem corupt, intr-un spital din Bucuresti. A plecat cu coada intre picioare si cu visurile terfelite de niste directori de spital pusi acolo doar ei stiu cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba voi glumiti cu sistemul medical, nu? Sistemul medical nu e perfect nicateri pe lumea asta dar ciini vagabonzi in spitale si doctori care te injura - la propriu - daca te duci sa mai ceri o opinie ca in Romania nu exista nicaieri in vest.

Eu am o caruta de prieteni doctori raspinditi prin toata europa, unul nu vrea sa auda de profesat in romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ca nu-i chiar asa. Iar ai boala aia, trolezi doar pt. ca sint troli de cealalta parte a baricadei. Eu tocmai am fost acuma citeva zile la oftalmolog si mi-a spus doctorita ca in Romania avem oftalmologie cutting edge la pret de nimic. E vorba de clinici private, dar oricum mult mai ieftin deict in afara. Nu ma fa sa caut articolul ala din NY Times in care se vorbeste despre preturile aberante ale medicamentelor pt. astm in USA si viata pe care o duc bolnavii de acolo, daca au salarii mici. Sau sa-ti zic ce mi-a povestit o americanca, cum s-a dus ma-sa sa se oprezeze in Mexic din cauza ca nu si-a permis in US si ce complicatii a facut acolo.

 

Si apropo de mincare. Am un prieten pe care l-au trimis in Pune (India) cu munca pt. 6 luni. I-a placut asa de tare ca si-a prelungit sederea la 1 an. Cind l-au trimis in Londra si-a blestemat fiecare secunda din cauza mincarii. Daca vroia mincare ieftina cica nu gasea decit cele mai sinistre sandwichuri, mult sub orice shaworma luata la dugheana la noi. Iar un prinz cu mincare adevarata era aberant de scump.

 

Ca sa te scutesc de un efort, da, asta m-a facut sa urasc Anglia.

 

Antidotul p. trolaj nu e trolajul.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu incerc sa asimilez partile bune din modul de viata britanic....pe cele rele vi-le las voua.hehehe

poate revin cu poze.

viata e de vis,daca sti cum sa ti-o faci...si daca s-au aliniat astrele...hahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mah ca nici ro nu e de lepadat. depinde ce viata ai si ce vrei de la ea.

daca esti echilibrat si castigi undeva la 1000 de eur (si nu te mananca in poponeata aiurea) nu are sens sa te vaiti. parerea mea. :alcy:

io nu am plecat din ro din motive financiare de ex. a fost o decizie foarte greu de luat si care m-a durut destul de tare la vremea aia dar a fost la momentul respectiv singura alternativa viabila (cealalta ar fi fost sa ma duc in siria la cafteala probabil).

 

fiecare are motivele lui si daca m-ai fi intrebat acum 5 ani ti-as fi spus ca nici nu ma gandesc sa emigrez. dar lucrurile se schimba...

 

ceea ce e foarte important este ca acum daca vrei sa pleci sa traiesti in alte tari din EU poti sa o faci fara dureri de cap ceea ce mi se pare o chestie foarte tare. ceva de neimaginat acum 25 de ani.

 

as mai vrea sa mai adaug ceva legat de "bogatie". oamenii dau exemple de case si masini ca simboluri ale bogatiei. anume masini de serie si case de beton cu multe nivele pe la margine de Bucuresti.

Silviu Brucan a avut o emisiune acum 20 de ani in care a precizat o scara a bogatiei din acre reiesea anume ca suntem in cea mai mare parte clasa muncitoare.

ca sa fii middle class trebuie sa castigi undeva la 10.000 euro pe luna sau peste - astia sunt aia care au case faine vizibile prin vest. medici sau avocati etc.

iar ca sa fii bogat am sa spun doar: casele bogatilor nu se vad. sunt undeva in mijlocul unei proprietati imense si nu poti intra decat dupa ce treci prin tot felul de siteme de securitate gen porti controlate electronic, camere video si paznici inarmati.

 

asta ca va mai spulber iluziile ca muncind pe afara si cumparand o garsoniera la bloc dupa ce strangi din buci aiurea o sa te faca om bogat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ai boala aia, trolezi doar pt. ca sint troli de cealalta parte a baricadei.

 

Un motiv foarte nobil, mi se pare mie. Si tu faci exact la fel.

Oricum tot ce am povestit este punct cu punct adevarat. Am fost de fata cind oameni erau injurati de "medici" dupa ce dadusera spaga. Oameni cu cancer. Am stat in sali de asteptare fara lumina la 9 serara in case vechi care cadeau pe tine ca acolo era cabinetul. Exista un anumit spital judetean unde pina acum vreo 3 ani erau ciini pina la etajul 4! DIn liceul meu sint zeci de doctori plecati peste granita (toti se faceau doctori, asa era moda).

 

Antidotul p. trolaj nu e trolajul.

 

Vai vai cita moralitate :crack:

 

Revenind la subiect:

Eu tocmai am fost acuma citeva zile la oftalmolog si mi-a spus doctorita ca in Romania avem oftalmologie cutting edge la pret de nimic.

 

Doctorita din Romania? Pai ce sa zica si ea...Sa-ti fac cunostinta cu matusa-mea care si-a pierdut ochiul in urma une banale operatii de cataracta? Sau cu alta ruda de-a mea care are o mina strimba de ani de zile pentru ca asa i-a pus-o doctorul in ghips?

 

 

Cind l-au trimis in Londra si-a blestemat fiecare secunda din cauza mincarii.

 

 

Street food ca-n Asia nu gasesti nicaieri, evident vine cu niste riscuri la pachet (boli, carnuri de animale din canalizare etc). Ce mincare indiana gasesti in Romania? Noi nu discutam aici de India vs UK, discutam de UK vs Romania. Shaormele in Romania sint niste porcarii care nu au nicmi de-a face cu orginalul, lipie si cu cartofi prajiiti in ea? bleah... Comparativ in East Lonndon e un cartier intreg cu cea mai buna mincare pakistaneza si indiana si arabeasca si din estul mijlociu pe care o gasesti in Europa. Si nu e scumpa deloc, doar daca compari cu India.

Londra are mincare extraodinar de variata si mult mai autentica decit prin alte parti. In general e scumpa ca asa e tot orasul, scump.

 

E vorba de clinici private, dar oricum mult mai ieftin deict in afara.

 

 

Si salariile sint mult mai ieftine ca afara.

 

Nu ma fa sa caut articolul ala din NY Times in care se vorbeste despre preturile aberante ale medicamentelor pt. astm in USA si viata pe care o duc bolnavii de acolo, daca au salarii mici.

 

 

Pai vezi ca am spus clar, in scris, ca toate sistemele de sanatate au lacunele lor si nici unul nu e perfect. Si oricum ce spui tu se refera la pacienti nu la doctori.

Eu prefer oricind un spital britanic unuia romanesc, inclusiv alea particulare. pentru ca o camera frumoasa cu televizor nu schimba ce-i in capul medicului.

» Post actualizat in 02 Mar 2015 19:39

hai mah ca nici ro nu e de lepadat. depinde ce viata ai si ce vrei de la ea.

 

Nimeni nu a spus asta. Discutia era daca UK e de injurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si apropo de mincare.

 

Sa te plangi de mancare in Londra unde e plin de magazine romanesti si polish e chiar de tot.Chiar si unele magazine mari au produse romanesti sau polish.

Ca rosiile n-au gust, pai sunt aceleasi rosii din Spania care se vand si la Real in Ro. Tu ca roman sa ajungi in Londra si sa te astepti ca englezul sa-ti dea sarmale e comic. Ce te impiedica sa-ti faci tu sarmale nu stiu, noi mancam romaneste, cumparam carne de porc de la macelar local deci fresh, ba mai mult am adaugat la meniu mancaruri indiene care ne cam plac.

Tot fresh si cumpar si fructele, tot de la fermirii locali care au taraba in centru.

 

Cat despre bogatie si caracter, poater de aia unii sunt asa de suparati pe englezi, pentru ca in Romania s-au obisnuit sa fie in centrul atentiei pentru ca au masini sau motociclete mai noi, si aici nu ii baga nimeni in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctorita din Romania? Pai ce sa zica si ea...Sa-ti fac cunostinta cu matusa-mea care si-a pierdut ochiul in urma une banale operatii de cataracta? Sau cu alta ruda de-a mea care are o mina strimba de ani de zile pentru ca asa i-a pus-o doctorul in ghips?

Sa-ti fac cunostinta cu aia care n-a avut bani sa se opereze in US?

Look, you're doing it again :)

Shaormele in Romania sint niste porcarii care nu au nicmi de-a face cu orginalul, lipie si cu cartofi prajiiti in ea? bleah...

Cea mai proasta shaworma din viata mea am mincat-o in Israel, de la un arab. Da, din aia ca la mama ei, de oaie, tot ce trebuie. Cea mai buna am mincat-o in Romania de la un irakian.

 

Eu vroiam doar sa-ti amintesc ca esti un troll, doar ca unul mult mai civilizat decit media forumului :)

 

Discutia ma intereseaza putin spre deloc.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce putem sa invatam noi de la celtii astia e cum sa ne respectam unul pe altul. Trebuie sa respecti omul chiar daca nu-l intelegi si nu esti de acord cu el. Problema noasta a romanilor e ca nu stim sa ne respecta mai ales in relatiile de serviciu. Suntem ca niste pitbuli care ne revezim unul la gatul altora, si nicidata ca gatul inamicilor nostri comuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...