Sari la conținut

Plimbare Constanta Brasov


givemefive
 Share

Postări Recomandate

Ce inseamna OK?

Zapada gasesti daca ninge, la fel si apa daca ploua. In rest, drumul este acelasi

 

Eu sunt mai inceptor de fel. Si este cam prima oara cand as face drumul acela ( plus ar fi primul drum lung pe moto) asa ca nu am de unde sa stiu cum este sau cum era.

Si prin ok, ma intereseaza sa stiu daca in luna Aprilie este posibil sa se mearga cu moto pe drum de "munte". Daca vremea este, statistic vorbind permisibila pt un drum de moto in perioada aceea.

Daca cineva a mai fost si are sfaturi despre drum pt cineva fara experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vremea la munte se poate schimba oricand in perioada asta. Am prins ani in brasov in care a nins in Aprilie sau au fost 25 de grade.

 

Drumul e bun, nu ai probleme, dar depinde f mult de vreme, primavara te poate bate vantul destul de tare din laterala pe autostrada sau in campie in general. Lucru care nu este palcut deloc.

 

Daca vrei neaparat as faci drumul stai cu ochii pe prognoza meteo, vremea este singurul lucru care-ti poate afecta calatoria.

Editat de Tesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pe unde vrei sa o iei... pe google maps vad 2 variante de traseu:

 

- pe A2 pana la Bucuresti si apoi pe DN1 - poate fi destul de plictisitor pe A2 si nu e fun daca prinzi vant lateral; DN1 de obicei OK, depinde daca a nins la munte sau nu :)

 

- Pe la Ramnicu Sarat - Focsani - Sf Gheorghe - drumul e mai interesant dar eu am venit dinspre Brasov spre Braila anul trecut si a trebuit sa ocolesc de la Tg Secuiesc pe la Onesti ca sa ajung la Focsani pentru ca se pare ca Tg Secuiesc - Focsani nu e practicabil, e aproape drum forestier pe alocuri, am fost avertizata tarziu si m-am intors o bucata de drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam pe autostrazi sa o iau, dar ai dreptate la faza cu vantul.

Acuma ma gandesc la varianta a doua. Mie de temperaturi scazute imi este cel mai frica, ca vreau sa ma plimb pt placere nu sa`mi inghete poponeata pe mobra.

Acuma pe autostrada este si plictisitor. Ultima oara cand am mers dupa 30km de A2 ma apucase somnul :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incerci urmatoarea varianta: autostrada pana o cotesti catre Slobozia apoi Urziceni, Urlati, Ploiesti, Brasov (DN1). Drum ok, probat anul trecut Urziceni - Urlati - Ploiesti, sper sa nu-l fi afectat prea tare iarna asta. Si daca vrei, inainte de Ploiesti faci dreapta spre Valeni - Cheia - Sacele - Brasov. Se mai lungeste un pic dar te distrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost pe Transfagarasan. Drumul pe A2 a fost plictisitor tare, noroc ca am fost 2 motoare. Sfat pt A2 :mergi pe banda 2, banda 1 e praf ( am fost acum o saptamana). O sa injuri putin pe varianta Bucurestiului dar te linistesti cand intri pe A3 spre Ploiesti. Daca nu ai obosit sfatul meu e sa mergi pe Cheia, drumul plin de curbe si peisajul merita toti banii.

Vremea nu poate sa o ghiceasca nimeni, asa ca asfalt uscat.

P.S. Daca tot ajungi la Brasov musai sa te dai pe drumul Brasov-Poiana este superb si perfect.


» Post actualizat in 08 Mar 2015 06:41

Uite o monstra

post-73935-0-18532900-1425796815_thumb.jpg

post-73935-0-97218100-1425796893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Givemefive, completeaza-ti si tu datele profilului. Sa stim si noi macar ce motocicleta ai. Datele "problemei" se pot schimba si datorita acestui aspect...nu cu mult, dar poate conta in alegerea traseului/timpului facut pana la destinatie/modificare pozitie pietre rinichi/etc.

Fiind la inceput cu drumurile lungi, recomand sa nu tragi de tine, sa faci opriri cat de dese, chit ca sunt si pentru o tzigara/cafea. Ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pe unde vrei sa o iei... pe google maps vad 2 variante de traseu:

 

- pe A2 pana la Bucuresti si apoi pe DN1 - poate fi destul de plictisitor pe A2 si nu e fun daca prinzi vant lateral; DN1 de obicei OK, depinde daca a nins la munte sau nu :)

 

- Pe la Ramnicu Sarat - Focsani - Sf Gheorghe - drumul e mai interesant dar eu am venit dinspre Brasov spre Braila anul trecut si a trebuit sa ocolesc de la Tg Secuiesc pe la Onesti ca sa ajung la Focsani pentru ca se pare ca Tg Secuiesc - Focsani nu e practicabil, e aproape drum forestier pe alocuri, am fost avertizata tarziu si m-am intors o bucata de drum...

Focsani-Tg Secuiesc este drum foarte bun, in afara de 5 km, la coborire prin padure spre Ojdula, daca nu s-au reparat intre timp,

» Post actualizat in 08 Mar 2015 20:28

De ce nu incerci urmatoarea varianta: autostrada pana o cotesti catre Slobozia apoi Urziceni, Urlati, Ploiesti, Brasov (DN1). Drum ok, probat anul trecut Urziceni - Urlati - Ploiesti, sper sa nu-l fi afectat prea tare iarna asta. Si daca vrei, inainte de Ploiesti faci dreapta spre Valeni - Cheia - Sacele - Brasov. Se mai lungeste un pic dar te distrezi.

Daca ajungi la Urlati nu mai mergi la Ploiesti, ci la Magurele-Valeni-Cheia-Brasov

Ca si parere, o varinta ar putea fi: Macin-Braila-Buzau-Intorsura Buzaului-Brasov, iar alta Brasov-Valeni-Urlati-Slobozia-Fetesti-Constanta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un 600RR. Nu e chiar cea mai confortabila mobra. Si mobre asemanatoare au toti cei din grupul cu care intentionez sa merg.

Cea mai lung drum al meu pana acuma a fost undeva in jur de 300 km. Dar cu opriri si tot soiul de pauze.

Am zis ca o sa incep sa urmaresc vremea cu cateva zile inainte de calatorie. Si sper sa fie 15 grade macar. Daca nu sunt macar 15 grade nu ma incumet la mers cu motorul ca nu am chef sa inghet de frig.

 

Cat despre A2, acuma o saptamana am fost la Bucuresti si la borna 40 spre Buc pe banda 1 era drumul complet distrus. Iar la borna 74 o groapa cat asa in mijlocul carosabilului. Nu mi-a venit sa cred. Daca nu sti cum e drumul vezi asa ceva faci atac de panica sigur cand vezi gropile.

 

Avand in vedere ca o sa fie si masini in grup (adica fetele) ele au chef de mers de autostrada ( ca e mai sigur si bla bla bla consum mai mic).

Varianta de traseu discutata mai intens in grup este : Constanta - Bucuresti - Brasov - Tg Secuiesc - Balvanyos. ( Multi km de autostrada :()

 

Si Poiana Brasov sigur o sa fac :D!

Editat de givemefive
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Topic deschis la jumatea lui martie in care intrebarea e cum se va circula o luna mai tarziu.. :sick:

Cred ca merita sa-l fac pinned..

 

Apropos, prin mai o sa am o pofta grozava de mici, aveti idee cat o sa coste atunci kilogramul de carne tocata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic deschis la jumatea lui martie in care intrebarea e cum se va circula o luna mai tarziu.. :sick:

Cred ca merita sa-l fac pinned..

 

Apropos, prin mai o sa am o pofta grozava de mici, aveti idee cat o sa coste atunci kilogramul de carne tocata?

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge in perioada 10 Aprilie dinspre Constanta spre zona Brasov. Este ok drumul? Sau ma risc inutil si sa mai astept pana cand se face mai cald ?

ar trebui sa iei legatura cu MAMA OMIDA .... prezicerile de la 30 zile in sus doar EA le stapaneste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge in perioada 10 Aprilie dinspre Constanta spre zona Brasov. Este ok drumul? Sau ma risc inutil si sa mai astept pana cand se face mai cald ?

 

 

 

OMULE incearca sa te descurci SINGUR ai vazut cred ce este pe aici , RECHINI cu sapte randuri de dinti super ascutiti abia asteapta carne frageda , este cam cum era in armata pe vremuri cand veterani asteptau bibani sa aiba si ei spre sfarsit pe cine sa ia la sfanta P_ _ a .

 

:offtopic:

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

OMULE incearca sa te descurci SINGUR ai vazut cred ce este pe aici , RECHINI cu sapte randuri de dinti super ascutiti abia asteapta carne frageda , este cam cum era in armata pe vremuri cand veterani asteptau bibani sa aiba si ei spre sfarsit pe cine sa ia la sfanta P_ _ a .

 

:offtopic:

MAREA DIFERENTA este ca in armata indiferent daca intrebai ceva DESTEPT/LOGIC sau o prostie ......tot ai fi fost luat la p...a

 

aici cand vii cu genul de intrebari...

 

suntem in 2 MARTIE oare cum e DRUMUL in 10 APRILIE............primesti EXACT cat POTI .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am intrebat cum va fi vremea pe 10 aprilie 2015, ora X. Am intrebat pe cei experimentati in genul asta de drumuri daca vremea in Aprilie este permisibila. Un om cu ceva experienta in acest sport si cu ceva calatorii la activ poate sti daca in anii precedenti vremea a permis acest lucru. Am intrebat pt ca sa stiu daca iau in calcul drumul cu mobra. Daca se poate bine. Daca nu la fel de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, ce vor sa spuna colegii un pic mai ironici/sarcastici/agresivi, este ca nu ai cum sa stii cu o luna inainte cum va fi vremea intr-o anumita perioada. Stiu ca tu intrebi la modul general, dar tot la modul general, ia frumusel un istoric meteo al lunilor aprilie din ultimii 5 ani si fa o medie. Daca iei insa ca etalon anul trecut, ala a fost un an cu o luna de vara si restul toamna si iarna. :) Academic spus... de c.a.c.a.t.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am intrebat nici o data cum va fi peste o luna vreamea:)) Ci doar la general, in aceasta perioada a anului. Plus informatii despre traseu, si dum.

Sau si astea se schimba de la luna la luna? In martie drumul este prin Bucuresti iar in aprilie se schimba prin Iasi :))

 

Cum s-a ajuns de la ce am intrebat eu la Mama Omida si pretul unui kg de carne chiar sunt curios ;)

Editat de givemefive
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnic vorbind, ar trebui sa eviti TF-ul, pentru ca poarta mare a tunelului este inchisa - asta daca nu ai moto mai ingusta sa intre pe usa, ca pietroi sa sari pragul gasesti in zona. Oricum, cu o lopatica dupa tine, ca la vremea aceea sunt destul portiuni in care limbile de zapada de pe versanti acopera drumul. In rest, sunt drumuri garla, unele mai bune, altele in conditie mai proasta, unele inchise daca mai apare o alunecare de teren sau vine o furtuna de zapada, unele poate prea aglomerate pentru gustul tau, altele prea pustii, unde daca pici esti gasit dupa prea mult timp, unele care te duc pe harta in directia destinatiei, altele in sens opus, dar frumusetii carora nu le poti rezista.

 

In spatele sarcasmului (cel putin venind din partea unor "magarusi" de cursa lunga - Ianachim/LUV) eu vad in primul rand dezaprobarea abordarii fenomenului - unde mai ramane loc de aventura daca pleci in conditii sigure 100%? Asa, mai bine cu masina sau, si mai sigur, cu trenul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnic vorbind, ar trebui sa eviti TF-ul, pentru ca poarta mare a tunelului este inchisa - asta daca nu ai moto mai ingusta sa intre pe usa, ca pietroi sa sari pragul gasesti in zona. Oricum, cu o lopatica dupa tine, ca la vremea aceea sunt destul portiuni in care limbile de zapada de pe versanti acopera drumul. In rest, sunt drumuri garla, unele mai bune, altele in conditie mai proasta, unele inchise daca mai apare o alunecare de teren sau vine o furtuna de zapada, unele poate prea aglomerate pentru gustul tau, altele prea pustii, unde daca pici esti gasit dupa prea mult timp, unele care te duc pe harta in directia destinatiei, altele in sens opus, dar frumusetii carora nu le poti rezista.

 

In spatele sarcasmului (cel putin venind din partea unor "magarusi" de cursa lunga - Ianachim/LUV) eu vad in primul rand dezaprobarea abordarii fenomenului - unde mai ramane loc de aventura daca pleci in conditii sigure 100%? Asa, mai bine cu masina sau, si mai sigur, cu trenul...

man

daca un drum de la CT la BV a ajuns o aventura

sa mergi cu METROUL la ore de varf insemna SPORT EXTREM.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se poate merge in perioada 10 Aprilie dinspre Constanta spre zona Brasov. Este ok drumul? Sau ma risc inutil si sa mai astept pana cand se face mai cald ?

Si prin ok, ma intereseaza sa stiu daca in luna Aprilie este posibil sa se mearga cu moto pe drum de "munte". Daca vremea este, statistic vorbind permisibila pt un drum de moto in perioada aceea.

 

Nu am intrebat nici o data cum va fi peste o luna vremea:)) Ci doar la general, in aceasta perioada a anului. Plus informatii despre traseu, si dum.

Sau si astea se schimba de la luna la luna? In martie drumul este prin Bucuresti iar in aprilie se schimba prin Iasi :))

Nu cred ca am intrebat cum va fi vremea pe 10 aprilie 2015, ora X. Am intrebat pe cei experimentati in genul asta de drumuri daca vremea in Aprilie este permisibila.

Da tu de fapt ce-ai intrebat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ianachin pt cineva care nu a mai fost niciodata, poate fi o aventura. Nu toti ne-am nascut cu poponeata pe mobra. Iara daca a cere un sfat e un lucru rau si care trebuie luat la misto, inseamna ca trebuie sa`mi cer scuze pentru comportamentul meu neadecvat.

 

@l.u.v. O intrebare la care tu nu poti sa dai un raspuns la subiect se pare. Pt ca nu vrei sau poate pt ca ai chef de panarama. Faptul ca inca intrebi "ce am intrebat", denota faptul ca ori nu sti,ori nu ai inteles intrebarea (pe care altii se pare nu au nici o problema sa inteleaga) sau poate m-am exprimat gresit, lucru pt care se pare ca iara trebuie sa`mi cer iertare, nestiind o metoda de exprimare mai elevata care sa te multumeasca pe tine. Asadar imi pare rau ca nu am reusit sa ma fac inteles si te-am pus in imposibilitatea de a ma ajuta cu un sfat. Iti multumesc ca ai incercat :hug:

Editat de givemefive
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...