Sari la conținut

Postări Recomandate

Bate si la ralantiu, se aude mai ales la finalul filmuletului. Mie nu mi se pare de lant, dar nu sunt mechanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic ca mai are o sansa. Daca tragi ambreiajul se modifica sunetul?

 

Ar merge un test de compresie. Asa iti poti face o idee daca merita reparatia sau nu.

Nu apare nici o modificare atunci cand trag ambreiajul .

 

Am dat o tura de parcare azi, nu am simtit nici o diferenta de putere. Totul se prezinta normal , doar sunetul e problema.

 

Am vorbit la un service dar se pare ca doar saptamana viitoare au timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vreo biela/cuzinet/piston sigur! distributia nu se aude asa! (parerea mea de nemecanic)

Ce nu pot intelege, de ce dracu' ai mai mers cu ea dupa ce ai vazut ca nu mai ai ulei/apa e fiarta. Uleiul e viata motorului, la fel si racirea.

Apropo, motorul gripat (gripat inseamna blocat, intepenit, care nu aluneca) e atunci cand se topesc si lipesc cuzinetii de pistoane si bloc. Nu mai misti un motor gripat.

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, motorul gripat (gripat inseamna blocat, intepenit, care nu aluneca) e atunci cand se topesc si lipesc cuzinetii de pistoane si bloc. Nu mai misti un motor gripat.

 

:10: Se vede ca le ai cu denumirile alea... Ie neste chestii mici prin motor, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

- Am scurs uleiul vechi , cam 700-800 ml mai erau.

 

 

Ai gasit pilitura sau resturi metalice in uleiul pe care l-ai dat afara din motor?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: Se vede ca le ai cu denumirile alea... Ie neste chestii mici prin motor, nu?

Bre, nu e domeniul meu, ti-am scris mai sus ca-s nemecanic, rogu-te sa ma ierti pentru ignoranta de care am dat dovada in numirea componentelor. Daca binevoiesti si nu ti-e prea greu, ai putea sa insiri aici denumirile pieselor alora in mecaniceste, promit sa nu ma umflu ca popcornu' si sa iau partea constructiva a criticii. Si uite asa mai invat ceva. Si cu ocazia asa inveti si tu sa dai si iexplicatia in critica, sa fie constructiva. Un schimb echitabil, nu? Tu ma inveti ceva, eu te invat ceva. Tu cu mecanica, eu cu comunicarea. E bine? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adyp Informatia o gasesti usor pe net. Raman dator din lipsa de timp, doar.

 

Imi asum critica ta pentru... critica si atat. Incerc sa ma dezvat de asta.

Suntem amandoi off.

 

Eu zic ca suna a bolt de piston, asta ca sa fiu optimist :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... mai rar sa nu gasesti resturi metalice intr-un motor gripat :)

In locul tau as desface motorul ca sa vad ce gasesc inauntru. Abia apoi as vedea ce costuri implica o eventuala reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... mai rar sa nu gasesti resturi metalice intr-un motor gripat :)

In locul tau as desface motorul ca sa vad ce gasesc inauntru. Abia apoi as vedea ce costuri implica o eventuala reparatie.

O sa il duc la service sa il desfaca si vad atunci daca merita sau nu . Daca nu mai merita o sa fi cheltuit niste bani degeaba. Dar, cu informatiile care le am, nu vad alta optiune mai buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul oricum trebuie sa-l dai jos, fie ca-l repari fie ca-l schimbi, deci n-o sa fie prea multi bani dati degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut nimic . L-am lasat sa decanteze vre 10-15 min ( cat timp m-am dus sa cumpar altul ) dar nu era absolut nimic.

Nici in filtru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in filtru?

Nu am verificat .

» Post actualizat in 20 May 2015 17:38

Concluzie:

Am inlocuit motorul cu unul din dezmembrari, pentru asta multumesc user florinciche - dezmembrari Brasov.

 

La motorul vechi se pare ca ar fi fost o biela de vina.( nu m-a mai interesat)

 

Daune totale: 1340 Ron ( ~300€ )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...