Sari la conținut

Targovistean mort in Arges_Bascov


dedant68
 Share

Postări Recomandate

Am prieten avocat si pe partea de penal care face asa ceva:))).....si prin Bucuresti, daca nici ala nu stie riscurile...bine punctat mersi ca mai sunt si pro...urmeaza si contra imediat, doar asteapta» Post actualizat in 29 Jun 2015 11:50

Pai atunci hai la o bere sa vezi ca imediat iti retragi cuvintele si revii cu alte afirmatii...Mi s-a parut mie ca ma iei peste picior..» Post actualizat in 29 Jun 2015 11:55Si imi cer scuze ca vad ca am cam deviat toti de la subiect intr-un topic deschis pentru cu totul altceva....C00bra pana la urma nu cred ca au baietii nicio vina, la varsta de 28 ani nu cred ca mai este cazul sa nu fii responsabil de actiunile tale

Poate la vreo intrunire onorez invitatia. Sunt din Ramnicu Valcea.:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

majoritatea am mers fara carnet, dar foarte putini in ilegalitate! ...adica NU am mers pe drumuri publice/in trafic!

sau ma rog, asa era pe vremea mea...vroiai sa te dai fara permis mergeai ori intr-un poligon/spatiu inchis, ori te duceai pe camp (cand zic pe camp nu ma refer la aratura, ci la drumurile alea de pamant/piatra dintre terenurile agricole) , si motoretele erau ori comuniste ori ceva enduro mic....in niciun caz vitezane de peste 100 cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca un alde dafinel care nu intelege ca selectia naturala nu s-a oprit, numai ca motorul ei nu mai e ursul sau lupul, ci vitezana

 

as vrea sa vad o statistica, dar s-ar putea sa fi fost mai multe "a uitat sa ia curba" decat "i-a taiat fata" anul asta

an bun, nu stiu daca soferii conduc mai bine sau motociclistii mai prost, dar per total e un an bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In statistica pe anul acesta pana in prezent am rezultatul subru de 21 de morti motociclisti, nu vorbesc de victime colaterale( babe spulberate, pasageri pierduti, etc) ! Poate am gresit eu?!, dar este tot ce s-a postat aici si ce am gasit in presa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In statistica pe anul acesta pana in prezent am rezultatul subru de 21 de morti motociclisti, nu vorbesc de victime colaterale( babe spulberate, pasageri pierduti, etc) ! Poate am gresit eu?!, dar este tot ce s-a postat aici si ce am gasit in presa.

 

eu pe aia fara carnet i-as vedea mai aproape de "pasageri pierduti" decat de motociclisti, pana la urma motocicleta nu era sub controlul lor, ei erau ca la film si i-a surprins curba/camionul oprit, dar e bine de stiut oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fara scuze de genu ala des auzite "nu imi iau motocicleta ca eu stiu cum merg cu masina, as deveni batman pe sportiva"..povesti de adormit copii

nu, nu ar deveni batman, ar incarca si nu ar reusi...

eu nu ar fi cazul sa-mi iau insa viteza si sunt constient de asta...

nu mi-e frica de ea, mi-e frica de nebunia mea.

poate, ii place si o sa-i dau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip.

Astazi am iesit si eu la o tura scurta cu inca 2 colegi, eu am avut si pasager, am mers toti in limite chiar prea in limite, 50kmh au fost 50 s.a.m.d. am ajuns toti acasa teferi ....

si am mai scos si o masina din rigola :D

» Post actualizat in 29 Jun 2015 20:29

condoleante familiei ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu femurala sectionata... e greu. primul ajutor si inchiderea unei artere... nu prea e acolo.

adica trebe sa stii un pic. si trebuie sa te misti ca glontul, femurala te lasa fara sange repejor.

brrrr, oribil.

 

 

Am trecut pe acolo (cu motocicleta) cand politia facea masuratori si a oprit coloana de masini, eu fiind in dreptul unei balti mari de sange...cred ca nu mai avea sange in el cand a ajuns la spital...

 

Nu cred ca a primit primul ajutor...(pana sa vina salvarea)

 

 

 

 

```

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oare cati aveau permis din aia 21?

buna intrebarea.

Pana una, alta, e al treilea caz (stiut) in care mobrele se pocnesc in conserve care circula corect

daca nu ma insel nici unul din cei trei nu avea permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una, alta, e al treilea caz (stiut) in care mobrele se pocnesc in conserve care circula corect.

2 din 3 mobristi nu vor mai recidiva.

Cum ramane cu "moarte conservarilor!"?

Cei mai multi de aici l-am invinovatit pe acest baiat, este un semnal si pentru alti amatori care vor sa-si testeze abilitatile de pilot fara acel permis, valoros sau nu, reprezinta un document de baza care atesta absolvirea unei scoli. Faza referitoare la ciocnirea cu o conserva care circula corect pe sens opus, se poate intampla oricui, dar in alte cazuri, elimin abordarea gresita a curbei din lipsa de experienta. Nu stiu cum ai putea evita cazul in care esti pe curba, inclinat si pe sensul tau in fata ta apare o balta de ulei/motorina, etc, iar din sens opus vine un bolid, cazul cel mai interesant_ un TIR ! Asta ca sa fie ca cireasa pe tort, adica cat mai multe axe si roti ca sa nu ai scapare ! Cand te urci pe motor iti asumi si un grad de risc, oricat ai circula de preventiv in tara asta, exista probabilitatea 1:10.000, am zis o valoare critica, ca dintr-o curte sa-ti apara un cal in fata, sa-ti intoarca unul in fata fara semnal, sa-ti deschito o fufa portiera in fata motocicletei, si n+1 *fantezii* de genul acesta, si tu sa te afli ACOLO in acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor voi stiti doar sa criticati? Bun, nu avea permis. Din pct asta de vedere el nu mergea legal dar asta ce legatura are cu accidentul? Te scapa permisul de accident? De cand permisul = experienta?! Stim toti ca nu se invata nimic in scoli. Nu are relaventa dar el mai avea putin si termina scoala de soferi pt cat A.

Acolo unde a facut accident era drum cu 4 benzi si curba era foarte, foarte larga, uscat pe jos si nici viteza mare nu avea. A iesit cu noi la plimbari si chiar nu era teribilist, era mai mereu ultimul, nu mergea tare, era foarte temperat.

Baietii care erau cu el in momentul accidentului erau in fata lui, au vazut doar in oglinda cand s a auzit busitura. Nimeni nu stie cum a ajuns pe contrasens in locul ala.

Dumnezeu sa l ierte!!! :((((

Mane, daca tu esti (erai) prietenul lui, tu fiind motociclist (se prezuma cu permis, caci nu exista motociclist fara permis cum nici eu nu ma pot numi pilot de avion daca iau ma asez pe scaunul pilotului), i-ai fi zis amaratului ca 2 roti nu-s 4 (asta in cazul in care avea macar B-ul).

Ce curba larga...ce mers temperat...omul n-avea ce sa caute pe motor. Punct. Ca daca nu era prieten cu tine si venea racheta din contrasens si te facea muci fac pariu ca ar fi contat ca nu are permis.

Lasati ipocrizia. Nu ai permis, nu esti motociclist deci nu ai ce sa cauti pe motocicleta pe drumuri publice. Daca respecta regula asta de baza, acum era ok, iar sfatul "prietenilor" ar fi trebuit sa fie un hotarat "nu te urca pe motor fara permis".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor voi stiti doar sa criticati? Bun, nu avea permis. Din pct asta de vedere el nu mergea legal dar asta ce legatura are cu accidentul? Te scapa permisul de accident? De cand permisul = experienta?! Stim toti ca nu se invata nimic in scoli. Nu are relaventa dar el mai avea putin si termina scoala de soferi pt cat A.

Acolo unde a facut accident era drum cu 4 benzi si curba era foarte, foarte larga, uscat pe jos si nici viteza mare nu avea. A iesit cu noi la plimbari si chiar nu era teribilist, era mai mereu ultimul, nu mergea tare, era foarte temperat.

Baietii care erau cu el in momentul accidentului erau in fata lui, au vazut doar in oglinda cand s a auzit busitura. Nimeni nu stie cum a ajuns pe contrasens in locul ala.

Dumnezeu sa l ierte!!! :((((

o sa iti zic versiunea scurta:

...l-ati omorat ba! toti cei care ati stiut ca n-are permis si stiati ca merge ca o cizma si l-ati luat cu voi la plimbari, sunteti responsabilii morali ai acestui accident.

sa le spui asta si celorlalti care n-au cont aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aberati total.

 

99% din cei care termina scoala habar nu au sa mearga. Mai sunt cei care au ars o pe scuter. Ei stiu traficul, au experienta..

 

Eu cred ca a ramas cu privirea blocata in ceasuri la viteza, turometru… multi fac greseala asta..si pok!

 

Permisul ala, ma pishh pe el.cu sau fara, tot crapi. Experienta te scoate din situatie, talentul si gramul de noroc.

 

RIP

Aberati total.

 

99% din cei care termina scoala habar nu au sa mearga pe 2 roti.

 

Eu cred ca a ramas cu privirea blocata in ceasuri la viteza, turometru… multi fac greseala asta..si pok!

 

Permisul ala, ma pishh pe el.cu sau fara, tot crapi. Experienta te scoate din situatie, talentul si gramul de noroc.

 

RIP

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul ala, daca e luat dupa ce s-a facut scoala de soferi cu instructor responsabil, iar examenul a fost dat pe bune, nu pe euro, atunci e ceva.

Eu zic ca toti astia de considera permisul un cacao de plastic, nimic mai mult, sa faca o petitie sa-l scoata in afara legii. Sa se mearga ca-n tarile alea dubioase, unde poti sa sari pe Busa de la 12 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna intrebarea.

daca nu ma insel nici unul din cei trei nu avea permis.

Unul avea. Cel care a scapat. ;) (desigur, asta nu prezinta nicio garantie, e doar statistica)

 

Cei mai multi de aici l-am invinovatit pe acest baiat, este un semnal si pentru alti amatori care vor sa-si testeze abilitatile de pilot fara acel permis, valoros sau nu, reprezinta un document de baza care atesta absolvirea unei scoli. Faza referitoare la ciocnirea cu o conserva care circula corect pe sens opus, se poate intampla oricui, dar in alte cazuri, elimin abordarea gresita a curbei din lipsa de experienta. Nu stiu cum ai putea evita cazul in care esti pe curba, inclinat si pe sensul tau in fata ta apare o balta de ulei/motorina, etc, iar din sens opus vine un bolid, cazul cel mai interesant_ un TIR ! Asta ca sa fie ca cireasa pe tort, adica cat mai multe axe si roti ca sa nu ai scapare ! Cand te urci pe motor iti asumi si un grad de risc, oricat ai circula de preventiv in tara asta, exista probabilitatea 1:10.000, am zis o valoare critica, ca dintr-o curte sa-ti apara un cal in fata, sa-ti intoarca unul in fata fara semnal, sa-ti deschito o fufa portiera in fata motocicletei, si n+1 *fantezii* de genul acesta, si tu sa te afli ACOLO in acel moment.

In general se pot intampla tot felul de rahaturi. Insa in momentul in care o cauti cu lumanarea sansele ca ele sa se intample cresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe motocicleta necesita mai multa atentie la ceilalti participanti in trafic in comparatie cu autoturismul deoarece esti mult mai expus si mai vulnerabil in caz de accident . Daca in toata nebunia asta , mai stai cu ochii si cu mintea la politie si alergi dupa " prieteni " sa nu ramai singur si sa te opreasca cineva , sansele sa ajungi o simpla cifra in statistici cresc enorm . Involuntar iti fortezi limitele si pierzi din vedere detalii care ar putea sa-ti schimbe soarta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut o deplasare Campulung - Ploiesti si am fost oprit de 4 ORI ! Intrare si iesire din Targoviste, Ploiesti in centru si DN 72A in mers cu semnal sonor de politie din spate. Cei care m-au oprit in mers, nu au mai efectuat control, ma oprisera deja la iesirea din Targoviste. Dar, un control atent la permis cu verificare prin statie in cazul a doua echipaje, precum si celelalte documente. Sigur s-a declansat o campanie de vanatoare a celor care circula pe motor fara permis sau permis necorespunzator categoriei motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...