Sari la conținut

Cât costă viață unui violonist ucis de un Âşofer beat


Disturber
 Share

Postări Recomandate

Pe camp nu-ti trebuie permis, nu e drum public. Crede-ma ca nu mai are ala nicio placere sa conduca dupa un astfel de event..

 

de parca nu am stii cum gandesc majoritatea

eu pot sa pun pariu ca din punctul lui de vedere el se considera complet nevinovat, ca am venit unul prea tare si s-a infipt in roata lui (vezi pe aici cazul scuteristului care a intrat in intersectie pe rosu clar, de secunde bune. lectia lui: "sa nu mai fortez galbenul")

 

tu chiar crezi ca unul care intra baut cu combina pe dn1 are procese de constiinta? crezi ca gandeste ala asa departe incat sa simta regrete?

trebuie sa fii un animal prost sa intri cu ditamai utilajul ala de ocupa o banda jumate beat in dn1 fara sa te asiguri, si as prefera sa nu am pe langa mine in societate animale proaste

 

ca de asta platesc taxe pentru sustinerea politiei si justitiei, ca sa curete de animale proaste pe cat posibil

 

nu iti cere nimeni sa-i dai omului inchisoare pentru ceva complet aleator si neintentionat, dar accidentele cauzate de viteza excesiva sau alcool ar trebui pedepsite exemplar

 

si urmatoarele nu sunt motive sa nu-i pedepsesti pe cei care merita:

coruptia - argumentatia: pai oricum se fura, asa ca hai sa-ti dau si eu in cap

ti se poate intampla si tie - si daca mi se intampla o sa platesc

e si el om si trebuie sa-si intretina familia - si fii-su din asta ce invata? calci pe unu, nu ti se intampla nimic, da-i cu tuica

 

in rest, nu sunt de acord cu munca in serviciul comunitatii in cazurile astea, prefer sa platesc pentru puscarii, nu sunt asa scumpe cum credeti voi, nu alea sunt problema romaniei

perfect ar fi puscarie si munca, dar cica nu ar fi uman (si oricum puscariasii sunt cea mai proasta mana de lucru)

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Constantin Ioniţă, de 54 de ani, a fost condamnat la doi ani şi jumătate de închisoare cu suspendare.” :yikes:

Asta-i lege?

O lege facuta de niste infractori ca sa faca scapati alti infractori...

Ce sa mai comentezi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acu-nainte cand merg pe undeva cu masina nu voi mai bea sucuri,ce naiba..In caz ca-l omor pe vreunu' zic si io ca n-are cine sa-mi intretina cainele si pisica..Greseala e una iar condusul in stare de ebrietate alta.Niciodata n-am pus alcool in gura daca stiam ca plec cu troaca.Nici macar un shot,cum imi spuneau destui,ca si ala iese la analize in caz de buseala.Si nu voiam sa cad 'di vina' doar pt c-am condus bauta.In plus degeaba pot eu sa rulez impecabil,crezand ca daca merg incetisor si atent este totul sub control,daca vine un priceput pe care-l doare-n kr de vreun indicator de prioritate si ma loveste.Nu se poate ca in urma actiunilor tale sa moara un om,sau mai multi,iar tu dup-aia sa-ti urmezi cursul vietii normal.Imi pasa prea putin de regretele lui tardive, care nu mai invie mortii, caci daca-i pasa vreo clipa de ceilalti participanti la trafic nu bea nici o bere nu 3..Si respecta indicatorul nu iesea ca de la ma-sa din tarla.Noroc ca eu NICIODATA nu uit sa iau piciorul de pe acceleratie inclusiv pe drumul meu fiind cu prioritate.Asa am evitat cateva buseli.Legi de rahat..Astea-s date pt a se scapa aia cu cofraje..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul baut nu conducea combina pe drum public, era la treierat, statea cu orele in camp. El doar a traversat drumul pac-pac,apoi se baga in tarla pt urmatoarele ore si putea sa bea cat vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, trebuie ca noi sa sporim atentia si, desigur, sa ne deplasam cu mai putina viteza, pentru a avea timp sa vedem ditamai combina care se deplaseaza cu 5km/h si nu respecta semnul "STOP". Altfel nu facem decat sa murim cu dreptatea in brate. Sau degeaba. Sau cum vreti voi sa-i spuneti...

 

Si totusi... Daca tu, ca motociclist, nu vezi combina, te astepti ca ala care conduce combina sa vada motocicleta?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi... Daca tu, ca motociclist, nu vezi combina, te astepti ca ala care conduce combina sa vada motocicleta?

pun pariu ca treaba a stat in felul urmator:

Taz a vazut combina. Dar nu si-a imaginat ce se va intampla. Actiunile lui badea Vasile tractoristu' nu au urmat o linie logica, previzibila...

Tractoristul, in cazul nostru combinarul, a efectuat o manevra nehotarata. a dat sa iasa si nu a iesit, iesind brusc dupa, a iesit brusc desi directia lui de deplasare era paralela cu strada... ceva de genul.

vorbesc din experienta, am patit... tractor cu doua remorci a taiat toate 4 benzile intre Ploiesti si Campina... perpendicular! cu trafic din ambele sensuri... :eek: cu 30 la ora...max.

utilaj agricol ceva lame agatate de un tractor... a iesit pe sosea mergand in paralel si a intrat cumva oblic cu trafic venind din spate... :-L

etc.

 

nu-ti poti imagina tu om cu neuroni functionali ce-i poate trece lu' badea Vasile tractoristu' posesor de putini neuroni functionali si aia beti ranga zilnic din frageda pruncie si pana in ziua respectiva. ramai ca la dentist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai din cauza asta suntem printre primii la accidente grave, morți, etc!! Nu sunt legi aspre!! Toți șmecherii o ard aiurea!! Ai omorât pe zebră, motor, tractor..iau cu suspendare..hai la băutură!!!

 

" guvernul și traficul= oglindă societății"!!

 

Dacă dai peste unu pe zebră și iei 7 ani la Jilava, belești ochii cât cepele la fiecare zebră o arzi cu 2 km/h...

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la cei ce vor sustine ca aceasta pedeapsa ar fi trebuit sa fie cu executare, aveti grija ce va doriti.. pentru ca ii e posibil oricarei persoane sa aiba o secunda de neatentie care te duce intr-un loc ce nu te ajuta cu nimic.

nenea - cand te urci baut la volan aia nu e o secunda de neatentie. aia legea o defineste ca si infractiune.

Man, bea 3 beri si vei afla ca ai o imbibatie alcoolica mai mare decat cea avuta de catre conducatorul utilajului. Daca dupa trei beri simti ca esti beat.. clar esti freak control (asta nu e rau, dar nu mi se pare o viata ok).

siiiii, dupa mintea ta, 3 beri sunt ok? te-ai gandit ca difera de la organism la organism cum se manifesta consumul a celor 3 beri? eu de exemplu, fara a fi un freak control (cred ca numai tu stii la ce te-ai referit aici), dupa 3 beri sunt cam manga.

cred ca unii dintre voi ar fi trebuit sa dati si ceva interviu inainte de a avea voie sa dati examen pentru permis.

sunt curios, dupa mintea ta, cam care e limita pentru care ar fi trebuit sa ia cu executare? daca mureau doi? dar trei? daca bause si vodca? dar daca omora 10 copii dar nu era baut?

dar daca in loc de un motociclist pe care nu il cunosti, era copilul tau? trei beri erau multe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sentinete ca aceasta se dau ZILNIC, ma mir ca sinteti surprinsi. Si se dau de cind v-ati nascut.

Cind cititi de alte accidente , chiar daca-s cu masini, nu va mai faceti iluzii ca vinovatul infunda puscaria. La fiecare accident, toti membrii striga in cor: la puscarie, la puscarie. Sinteti reali?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sentinete ca aceasta se dau ZILNIC, ma mir ca sinteti surprinsi. Si se dau de cind v-ati nascut.

asta e adevarat, dar nu inseamna ca e corect. dupa cum vezi avem coforumisti carora li se pare corect si normal sa ii dea cu suspendare. piula lui, doar s-a suit beat in semanatoare si a luat o viata. ce atata tragedie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ai idee citi colegi motociclisti se afla sub influenta alcoolului la ghidon sau la volan. Eu nu m-am suit niciodata cu alcool la "bord", tocmai pt ca-mi este frica ca intra unul in mine si ajung sa platesc reparatiile.

 

Regula motivatiei judecatorilor in asemenea cazuri este ca victima nu a facut ceea ce e posibil pt a evita sau micsora gravitatea accidentelor. Viteza e unul din factori. Mai ales aici, combina era mare, vizibilitate era, e la mintea cocosului ca judecatorul o sa se intrebe ce a facut motociclistul sa evite accidentul. Judecatorul e un fel de Dzeu.

A nu se interpreta ca eu sint de acord cu asemenea sentinte. Daca ar fi dupa mine, munca silnica, autofinantarea inchisorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alcoolul sau substante psihotrope e ceva ciudat legat de legislatie. Când nu ai discernământ deloc (nebun) esti iertat de închisoare si te duci la balamuc unde e mai bine. Când bei sau te droghezi, cu cat iei mai mult, deci discernământul e mai mic, pedeapsa creste, ceea ce e cam aiurea. Acuma poti sa zici ca ala e nebun fără voia lui si tu ai baut cu discernamant, ca l-ai pierdut dupa x pahare e treaba ta. Ideea e ca eu, betivanul, dupa primul pahar nu am pierdut discernământul sa nu mai sui la volan beat. Am pierdut discernământul sa nu mai beau al doilea pahar, ca poate ma imbat. Si tot asa pana când, infinitezimal vorbind, si beat fiind, am pierdut si discernamantul de a nu ma sui beat la volan. Dar in clipa aia, intreb eu, ce diferenta mai era intre discernământul meu si cel al nebunului? Pai ala sta la balamuc si poate se face bine, eu de ce sa ma duc la inchisoare si nu la dezintoxicare, ca sa ma fac bine? El nu avea discernământ de la început, eu mi l-am pierdut treptat, dupa x pahare, sau un sfert de pahar, depinde cat tine fiecare. Dar in clipa accidentului nici unul nici altul nu îl mai aveam. Logic, decurge de aici ca cu cat beau mai mult (scuzati cacofonia), ar trebui sa fiu pedepsit mai putin, pt ca ma apropii de lipsa de discernamant totală a nebunului. Sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alcoolul sau substante psihotrope e ceva ciudat legat de legislatie. Când nu ai discernământ deloc (nebun) esti iertat de închisoare si te duci la balamuc unde e mai bine. Când bei sau te droghezi, cu cat iei mai mult, deci discernământul e mai mic, pedeapsa creste, ceea ce e cam aiurea. Acuma poti sa zici ca ala e nebun fără voia lui si tu ai baut cu discernamant, ca l-ai pierdut dupa x pahare e treaba ta. Ideea e ca eu, betivanul, dupa primul pahar nu am pierdut discernământul sa nu mai sui la volan beat. Am pierdut discernământul sa nu mai beau al doilea pahar, ca poate ma imbat. Si tot asa pana când, infinitezimal vorbind, si beat fiind, am pierdut si discernamantul de a nu ma sui beat la volan. Dar in clipa aia, intreb eu, ce diferenta mai era intre discernământul meu si cel al nebunului? Pai ala sta la balamuc si poate se face bine, eu de ce sa ma duc la inchisoare si nu la dezintoxicare, ca sa ma fac bine? El nu avea discernământ de la început, eu mi l-am pierdut treptat, dupa x pahare, sau un sfert de pahar, depinde cat tine fiecare. Dar in clipa accidentului nici unul nici altul nu îl mai aveam. Logic, decurge de aici ca cu cat beau mai mult (scuzati cacofonia), ar trebui sa fiu pedepsit mai putin, pt ca ma apropii de lipsa de discernamant totală a nebunului. Sau cum?

 

Asta seamana cu inductia matematica in stilul Grigore Moisil.

 

Nu stiu daca e fabula sau s-a intamplat cu adevarat...

Se pare ca lui Moisil ii cam placea sa traga la masea. La un moment dat s-au sesizat ”tovarasii” de la partid si l-au chemat la sedinta sa il traga de urechi.

Apararea lui Moisil:

- Tovarasi, are orice om dreptul sa bea un paharel de vin? Este asta o crima atat de mare?

Au stat tovarasii, s-au gandit, s-au socotit si au raspuns

- Da tovarase, orice om poate sa bea un paharel de vin.

La care Moisil...

- Ei bine tovarasi, eu dupa ce beau un paharel de vin ma simt alt om.

 

 

In alta ordine de idei, va agitati degeaba. Prostia nu poate fi bagata la inchisoare.

Da, cine-i vinovat sa plateasca. Dar asta nu rezolva problema. Intotdeauna se vor gasi altii si altii care sa faca prostii pe sosele. Asa ca fiti cu ochii in patru si conduceti preventiv. Oricat de vinovat o fi fost tractoristul beat, sa nu imi spuna nimeni ca o ditamai combina iti sare in fata pe neasteptate si nu ai timp sa o vezi si sa anticipezi ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In alta ordine de idei, va agitati degeaba. Prostia nu poate fi bagata la inchisoare.

Da, cine-i vinovat sa plateasca. Dar asta nu rezolva problema. Intotdeauna se vor gasi altii si altii care sa faca prostii pe sosele. Asa ca fiti cu ochii in patru si conduceti preventiv. Oricat de vinovat o fi fost tractoristul beat, sa nu imi spuna nimeni ca o ditamai combina iti sare in fata pe neasteptate si nu ai timp sa o vezi si sa anticipezi ce se intampla.

 

n-ai patit niciodata sa zici..."doar nu-i nebun sa imi taie calea ca doar ma vede ca vin" ???

treaba e ca unul care e treaz si normal la cap se asigura si nu-ti taie calea. si ditamai combina nu prea mai apuci s-o ocolesti pe un drum cu o banda pe sens mai ales cand mai ai si ceva viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai patit niciodata sa zici..."doar nu-i nebun sa imi taie calea ca doar ma vede ca vin" ???

tocmai ca poate e nebun... beat, prost, nesimtit, etc... offf

poti sa ti-o furi... un amic mergea linistit, se uita la tuta care iesea de pe o strada laterala, tuta se uita la el si poc! exact cand a ajuns in dreptul ei tuta a demarat in el... na teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai patit niciodata sa zici..."doar nu-i nebun sa imi taie calea ca doar ma vede ca vin" ???

treaba e ca unul care e treaz si normal la cap se asigura si nu-ti taie calea. si ditamai combina nu prea mai apuci s-o ocolesti pe un drum cu o banda pe sens mai ales cand mai ai si ceva viteza.

 

Tu ai avea incredere in ce face un tractorist? Multi dintre ei nu au carnet si n-au mers niciodata cu masina.

Oricum, nu vreau sa incepem o discutie despre accident. Am zis doar ca e bine sa fim atenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cateodata am impresia ca multi utilizatori stau si pe forum cu "doar" 3 beri la bord ... altfel nu-mi explic unele comentarii de aici ... ultima data cand am verificat eu, alcoolul era o circumstanta agravanta, nu atenuanta ... si, nu! nu i se poate intampla oricui! ... doar celor care incalca legea si circula bauti!

 

Precedentul care s-a produs aici este foarte grav. Un sofer beat a omorat un om si a scapat fara nici o pedeapsa serioasa ... si era un amarat de tractorist ... pai, daca maine da peste oricare din noi un senator sau cine stie ce "bhastanu' pli" beat manga ... probabil o sa plece de la locul accidentului fluierand ca doar "i se poate intampla oricui, mai ales daca are familie de intretinut" ... nici nu mai are nevoie de relatii ... ajunge ca exista un precedent ...

 

Ganditi-va bine ce anume sustineti aici, s-ar putea sa nu va placa viitorul in care vor trai copii sau nepotii nostri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ganditi-va bine...

 

Da. Asta spun si eu: Ganditi-va bine! Trebuie tot timpul sa mergeti cu motocicleta gandindu-va ca nu vi se va acorda prioritate. Astfel vor fi evitate momentele neplacute in care dam pe Forum cu R.I.P, iar in realitate vinovatii scapa nepedepsiti. Suntem singurii care ne putem feri de astfel de situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Asta spun si eu: Ganditi-va bine! Trebuie tot timpul sa mergeti cu motocicleta gandindu-va ca nu vi se va acorda prioritate. Astfel vor fi evitate momentele neplacute in care dam pe Forum cu R.I.P, iar in realitate vinovatii scapa nepedepsiti. Suntem singurii care ne putem feri de astfel de situatii.

 

daca ajungi sa mergi numai cu frica, mai bine te lasi si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ajungi sa mergi numai cu frica, mai bine te lasi si gata.

Si daca te lasi, care-i problema? Daca mori, mai e cum mai e, dar daca ai ghinionul sa-ti sectionezi maduva si sa ramii leguma, cum e? Nu era mai bine daca te lasai? Am mai spus, judecatorii considera ca primul vinovat e chiar accidentatul deoarece nu a avut suficienta grija de propria persoana. Poti sa-i bagi la bulau pe toti care fac accidente mortale, mereu vor apare altii care sa le ia locul deoarece fiecare considera ca nu i se va intimpla tocmai lui sa-l surprinda o masina, mobra, tren caruia nu i-a acordat prioritate.

Uitati-va in China, pt trafic de droguri se ia pedeapsa capitala, condamnatii sint executati cu presa si televiziunile de fata, si cu toate astea traficanti apar mereu. Cine viseaza aici ca daca s-ar face inchisoare pt omor prin imprudenta , nu ar mai fi atit de multi nesimtiti, GRESESTE amarnic, e un visator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...