Sari la conținut

Repozitionare tankpad


d a n
 Share

Postări Recomandate

Teama este sa nu avariez cumva vopseaua caci tankpad-ul este unu de calitate si parca-i sudat de rezervor...

Voi incerca cu un feon, poate il mai civilizeaza.

Ma gandeam ca ar fi vreo solutie speciala pentru asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cum se poate dezlipi un tankpad?...

Am luat o mobra de curand, cu tankpad format din 3 bucati - centralul + 2 laterale.

Buba-i ca lateralele sunt lipite aiurea si as vrea sa le repozitionez.

 

Dezlipesti tankpad asa cum poti, al cureti de lipici, apoi inlocuiesti stratul dublu adeziv cu o banda noua din care decupezi cu foarfeca forma tankpad-ului. Eu asa am facut si ai ca nou. Gasesti banda dublu adeziva in comert, ai ca un burete dar ai mai dur cu lipici pe ambele fete. Lipiciul de pe rezervor al poti da jos cu acetona (nu merge cu diluant) sau cherosen. Bafta! Editat de sebanna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dezlipesti tankpad asa cum poti, al cureti de lipici, apoi inlocuiesti stratul dublu adeziv cu o banda noua din care decupezi cu foarfeca forma tankpad-ului. Eu asa am facut si ai ca nou. Gasesti banda dublu adeziva in comert, ai ca un burete dar ai mai dur cu lipici pe ambele fete. Lipiciul de pe rezervor al poti da jos cu acetona (nu merge cu diluant) sau cherosen. Bafta!

Grija mare cum te misti daca nu ai vopsea originala pe carena!

Editat de sebanna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folosesti metoda cu feonul iti recomand sa ai rezervorul gol. Nu e pericol de incendiu, dar benzina rece din rezervor te va incurca.

 

Cu tot cu lac.....

 

Corect! acetona e un diluant agresiv.

 

Lipiciul il poti indeparta cu o carpa inmuiata in benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folosesti metoda cu feonul iti recomand sa ai rezervorul gol. Nu e pericol de incendiu, dar benzina rece din rezervor te va incurca.

 

 

Corect! acetona e un diluant agresiv.

 

Lipiciul il poti indeparta cu o carpa inmuiata in benzina.

are rezervor de plastic, acoperit cu niste aripioare, nu-l incurca cu nimic benzina din rezervor.

 

cu un feon si putina rabdare le dai jos, nu stiu daca le mai poti lipi la loc

 

nu da cu altceva inafara de brake cleaner ca poti distruge vopseaua,, bc nu dizolva vopseaua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

W40 face minuni in indepartarea resturilor de lipici. Exista folie dublu adeziva care consta doar in lipici, fara alt material la mijloc, adica foarte subtire. Eu am ceva de genul asta dar sub forma de banda. Deci, in principiu, se poate salva acel tankpad dar, la cat costa nu cred ca merita efortul. Asa ca da-l jos si pune altul.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

W40 face minuni in indepartarea resturilor de lipici. Exista folie dublu adeziva care consta doar in lipici, fara alt material la mijloc, adica foarte subtire. Eu am ceva de genul asta dar sub forma de banda. Deci, in principiu, se poate salva acel tankpad dar, la cat costa nu cred ca merita efortul. Asa ca da-l jos si pune altul.

amice , oi fi terminat tu politehnica dar sigur n-ai lipit tankpaduri dupa ce ai dat cu wd40 pe rezervor.... pentru ca nu se mai lipeste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are rezervor de plastic, acoperit cu niste aripioare, nu-l incurca cu nimic benzina din rezervor.

 

cu un feon si putina rabdare le dai jos, nu stiu daca le mai poti lipi la loc

 

nu da cu altceva inafara de brake cleaner ca poti distruge vopseaua,, bc nu dizolva vopseaua

 

Se ia cam greu lipiciul cu brake cleaner. Cu benzina merge mai usor si nu ataca lacul/vopseaua. Apoi spalat cu bc.

 

Vorbesc din propria experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc baieti pentru informatii!

 

Conluzia pe care o pot trage....ca este o operatiune delicata si risc sa ma intristez foarte tare daca ceva nu iese bine.

Personal, nu as pune niciodata benzina pe vopsea...

 

Din fericire totusi, lateralele sunt puse atat de sus incat mai incape un set in locul corect.

Asadar mai cumpar un set si voi avea la final 4 laterale, cu protectie "plus". :)

 

Morala: fiti foarte atenti la montajul tankpad-ului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice , oi fi terminat tu politehnica dar sigur n-ai lipit tankpaduri dupa ce ai dat cu wd40 pe rezervor.... pentru ca nu se mai lipeste :)

Este drept ca era tarziu dar te rog citeste mai atent. Poate folosi W40 doar pentru indepartarea resturilor de lipici vechi. Trebuia sa mai spun ca trebuie degresata suprafata inainte de a lipi din nou tankpad-ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce material sunt tankpadurile? Probabil ceva neted si alunecos.

Daca le dai jos pe cele doua de pe lateral, sfatul meu ar fi sa pui o pereche de tank grips :)

 

Da, ceva neted si lucios.

Si da, am la ce sa ma gandesc in lunile de iarna....am vazut niste grips-uri foarte jme prin state.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept ca era tarziu dar te rog citeste mai atent. Poate folosi W40 doar pentru indepartarea resturilor de lipici vechi. Trebuia sa mai spun ca trebuie degresata suprafata inainte de a lipi din nou tankpad-ul ?

da, ai omis o bucata importanta de informatie, brake cleaner degreseaza, e ieftin,dizolva lipiciul si cel mai important lucru e ca nu afecteaza vopseaua

 

daca vrei un produs specializat care functioneaza excelent incearca "wurth label remover"

 

wd40 nu face absolut nimic excelent, in orice mod l-ai utiliza exista un produs specializat care functioneaza (mult) mai bine, wd face din toate prost.

 

 

p.s. tank grips numai pentru pantaloni de piele, daca mergi in textil nu-i ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...