Sari la conținut

anodizare


un_aiurit
 Share

Postări Recomandate

dupa ce am sunat pe la firmele care fac anodizare si am constatat ca nu au decat negru si verde ,ma gandesc sa fac eu o instalatie si sa folosesc vopsea de textile sau de ce nu vopseaua cu care se vopsesc ouale.Acid sulfuric o sa cumpar din targ ,si un redresor ca si sarcina electrica.O sa vad ce iese :crack: a mai experimentat cineva anodizarea acasa?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa reusesti daca nu te informezi bine pentru inceput. Din ce stiu de la un amic din Arad care se ocupa cu cativa ani in urma, este ca initial se face un tratament electrochimic de oxidare al aluminiului/ oxidare anodica( la anod=aluminiu, iar la catod este plumb). Stratul acesta este poros, urmeaza un tratament de introducere a piesei in apa fierbinte, si apoi colorarea prin absorbtie de coloranti. Trebuie sa asiguri controlul valorii intensitatii curentului printr-un reostat/potentiometru, sa ai un ampermetru un voltmetru si o sursa de curent continuu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tratamentul e sa pun piesa intr-o baie de acid cu 10% concentratie si sa il leg la un redresor,care sa imi dea 10 amperi,timp de o ora ,dupa care sa il bag in solutie colorara la incalzita la 60 de grade si dupa ce se coloraza il bag la fiert intr-o apa cu otet care fierbe si il mai las 20 de minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tratamentul e sa pun piesa intr-o baie de acid cu 10% concentratie si sa il leg la un redresor,care sa imi dea 10 amperi,timp de o ora ,dupa care sa il bag in solutie colorara la incalzita la 60 de grade si dupa ce se coloraza il bag la fiert intr-o apa cu otet care fierbe si il mai las 20 de minute.

zici ca pui muraturi :P

 

otet fiert, alea alea.. sa pui si oleaca de hrean :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai ''rețeta''? Varianta cu oțet care fierbe impreuna cu Al..cam ciudat???.Pune pe hartie reactia chimica si vezi ce iti rezulta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am sunat pe la firmele care fac anodizare si am constatat ca nu au decat negru si verde ,ma gandesc sa fac eu o instalatie si sa folosesc vopsea de textile sau de ce nu vopseaua cu care se vopsesc ouale.Acid sulfuric o sa cumpar din targ ,si un redresor ca si sarcina electrica.O sa vad ce iese :crack: a mai experimentat cineva anodizarea acasa?

am dat cu spray ngrin pe niste piese facute din alumniu si rezista impecabil... nu ma asteptam . Nu am ma avut rabdare sa le mai duca strungarul la anodizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca respecti procesul tehnologic si iti procuiri echipamentele necesare, poate deschizi si o mica afacere pe tema aceasta. Numai aici pe forum o sa ai multi clienti. De exemplu eu as dori sa-mi colorez in galben scaritele pasager. PS. Daca ai pana in 30 de ani, poti accesa un program european de sprijin initiative in antreprenoriat pentru tineri. Sunt 10.000 euro nerambursabili, intocmesti proiectul si-l inregistrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca respecti procesul tehnologic si iti procuiri echipamentele necesare, poate deschizi si o mica afacere pe tema aceasta. Numai aici pe forum o sa ai multi clienti. De exemplu eu as dori sa-mi colorez in galben scaritele pasager. PS. Daca ai pana in 30 de ani, poti accesa un program european de sprijin initiative in antreprenoriat pentru tineri. Sunt 10.000 euro nerambursabili, intocmesti proiectul si-l inregistrezi.

Da da :" DACA ..." ! Sa vezi cand incepi sa faci dosarul pentru "Mediu" intr-o afacere de genul asta cum ti se apleaca sa mai faci ceva . Daca ar fi dupa mentalitatea poporului asta, l-ar condamna si pe Aurel Vlaicu ca nu era iscirizat aparatul de zbor si nu detinea licenta de zbor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, inceputul este greu pentru ca si eu trec mereu prin birocratia romaneasca, dar daca crezi intr-o idee, reusesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu oțet care fierbe impreuna cu Al..cam ciudat???

pot sa confirm varianta cu otet fierbinte (parca si cu sare), dar pentru metale feroase. se foloseste pentru erodarea sau imbatranirea controlata a fierului. are o reactie mai putin rapida decat a clorurii ferice. se mai foloseste mustar, rosii, portocale. :)

pentru al....have no ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind,

Azi am pus in aplicare planul.Am cumparat electolit de baterie si colorant pentru textile(trebuia sa incerc si cu vopsea de ou dar nu am gasit) Am pus intr-un vas de plastic electrolitul si dintr-o placa de aluminiu am factut anodul(l-am conectat la --)iar piesa,respectiv o maneta de frana din aluminiu am conectato la +.Am folosit drept sursa de curent un incarcator de telefon care scotea 4V si 200mA.Dupa o ora de tinut in lichid am scos piesa.A capatat o culoare deschisa si curata.Dupa l-am bagat in apa colorata incalzita in jur de 70 de grade.Problema e ca nu se coloreaza.Cre sa fie cauza?curentul prea slab?vopseaua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una din probleme e sigur sursa de curent care mi se pare mult prea slaba. Eu asi incerca cu o sursa de vreo 12V(ideal reglabila) care sa suporte minim cativa amperi.

Aproape sigur ai fi obtinut acelasi rezultat si fara incarcatorul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind,

Azi am pus in aplicare planul.Am cumparat electolit de baterie si colorant pentru textile(trebuia sa incerc si cu vopsea de ou dar nu am gasit) Am pus intr-un vas de plastic electrolitul si dintr-o placa de aluminiu am factut anodul(l-am conectat la --)iar piesa,respectiv o maneta de frana din aluminiu am conectato la +.Am folosit drept sursa de curent un incarcator de telefon care scotea 4V si 200mA.Dupa o ora de tinut in lichid am scos piesa.A capatat o culoare deschisa si curata.Dupa l-am bagat in apa colorata incalzita in jur de 70 de grade.Problema e ca nu se coloreaza.Cre sa fie cauza?curentul prea slab?vopseaua?

lol

 

 

200ma la 4v n-o sa-ti anodizeze intr-o ora nici un cui de aluminiu, daca te interesai un pic despre proces poate gaseai si necesarul de curent/cm2 de material

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat ,asta am facut ca proba ,am gasit un redresor cu 10A la care pot regla amperajul,va voi tine la curent

» Post actualizat in 14 Dec 2015 19:50

dupa ce am folosit vopsea de textile iata ce a iesit ,la prima poza am frecat,cu un burete de vase si s-a luat ,mai greu dar se lua,si a devenit lucios,l-am fiert 10 minute,cred ca nu l-am lasat destul la fiert sau la anodizat sau calitatea vopselei nu e prea buna,poate reusesc sa fac rost de vopsea pentru anodizat aluminiu

» Post actualizat in 20 Dec 2015 09:45

Revin dupa incercari,am reusit sa anodizez cat de cat ok,vopseaua prinde ,dar am probleme cu vopseaua,se ia daca frec cu partea aspra a unui burete incepe sa sebia,mentionez ca dupa vopsire am fiert piesa cca 30 de minute.Trebuia sa o fierb mai mult?

post-52345-0-97673000-1450122349_thumb.jpg

post-52345-0-97073400-1450122356_thumb.jpg

post-52345-0-41846400-1450122366_thumb.jpg

post-52345-0-31750800-1450122376_thumb.jpg

post-52345-0-18786900-1450122384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...