Sari la conținut

Accident Vitan-Barzesti, Bucuresti.6.02


Nubyan
 Share

Postări Recomandate

asta inseamna ca are tot dreptul sa faca smecherii ca sa obtina diferenta aia de bani ? sa se declare traumatizat ...eventual sa-si de-a un ciocan peste degete ca sa inventeze ceva din care se mai pot stoarce 2-300 euro ?

bine ca e el sanatos. eu sper sa-i dea asigurarile suma corecta. eu nu cred in bani veniti pe smechereli si in cazul meu orice a venit moca s-au dus la fel de moca (unul dintre cazurile recente : acum 2 saptamani am gasit niste bani pe jos prin parcare la Obor. m-am uitat dupa oameni prin parcare sa vad poate le gasesc proprietarul dar cum parcarea era goala fiind ora 8:30 dimineata n-am gasit pe mineni. la ora 12 in aceiasi zi am luat o amenda de 210lei...deci...plm...daca mai vad bani pe jos sau imi vin asa de-am-pulea merg mai departe. banii aia i-am donat cuiva care chiar are nevoie de bani...si am mai platit si 210lei amenda :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am zis sa faca smecherii ci doar sa isi ia un avocat astfel incat sa se asigure ca isi recupereaza daunele cauzate de un imbecil.

Din pacate in ziua de azi multi incearca sa scape cu ocaua mica, atat cel vinovat cat si compania de asigurari astfel incat e bine sa se duca pregatit decat sa ajunga sa isi planga de mila dupa aceea.

De acum inainte tot ce se intampla urmeaza regulile unei negocieri....intre victima si vinovat, intre victima si compania de asigurari si atat cel vinovat cat si compania de asigurari vor incerca, vor presa, vor taragana, vor ameninta samd astfel incat sa iasa cat mai putin sifonati din acest mare "poop" in care se afla.

Intotdeauna negocierea inseamna 80% pregatire si 20% fapte si ar fi bine sa fii a naibii de pregatit pentru ca daca vor intrevedea macar o sansa sa i-o traga nu vor ezita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu ideea de a scoate cat mai multi bani de la asigurator. Asa cum ei ne storc pe noi si cand vine vremea sa plateasca te tin atarnat de-ti vine rau, asa si eu daca o fi sa-i am la mana vreodata o sa-i storc pana n-o mai ramane nimic din ei.

Ca sa nu mai vorbim ca sistemul de calcul al valorii de catalog a mobrei este complet imbecil: la o mobra cu 100 km la bord si 5 ani vechime si in stare impecabila (stata in showroom, de exemplu) si care a costat noua 10.000 de euro, valoarea la dauna totala in caz de accident este maxim 5000 de euro (se scad 10% / an de vechime indiferent de numarul de km. sau de starea mobrei). Pai si cum sa nu-i storci de bani cand poti!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o sa ma duc sa imi iau concediu medical, si sa depun dosarul de dauna la asigurator ( a avut asigurare la city insurance).

Avem pe forum un avocat care sa se ocupe de parte civila ?? M-am hotarat sa il dau in judecata ( desi prima oara nu am vrut ). Toata lumea mi-a zis ca nu o sa imi iau cine stie ce de la asigurator. Asa ca vreau sa minimalizez paguba cat pot de mult . In rest sunt ok ! Ma doare tot corpu si am un picior negru de la degete pana la genunchi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trb e ca nu am apucat sa trec motorul pe numele meu ( decat fiscalul) din cate am inteles nu ar fii o problema .. Trb sa atasez la dosarul de dauna dovata ca am trecut o la fisc pe numele meu si copia contractului vanzare cumparare) dar mi e sa nu se lege asiguratorul de asta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu e sa nu declari ca ai cumparat-o,si eu am trecut prin aceeasi situatie,e posibil sa complici si mai mult treburile.

 

Ia de la fostul proprietar imputernicire "in a te ocupa cu toate cele necesare pregatirii dosarului de dauna dar si sa devii beneficiarul despagubirii" ,ca si cum doar ai imprumutat motocicleta si..te-a busit unul.

 

Eu asa am facut,si mi-am luat banii in contul propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o sa ma duc sa imi iau concediu medical, si sa depun dosarul de dauna la asigurator ( a avut asigurare la city insurance).

Avem pe forum un avocat care sa se ocupe de parte civila ?? M-am hotarat sa il dau in judecata ( desi prima oara nu am vrut ). Toata lumea mi-a zis ca nu o sa imi iau cine stie ce de la asigurator. Asa ca vreau sa minimalizez paguba cat pot de mult . In rest sunt ok ! Ma doare tot corpu si am un picior negru de la degete pana la genunchi.

 

Tot asiguratorul va scoate banii din buzunar, soferul avea RCA valabil si nu era beat, asa ca nu i se va impune financiar nimic.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trb e ca nu am apucat sa trec motorul pe numele meu ( decat fiscalul) din cate am inteles nu ar fii o problema .. Trb sa atasez la dosarul de dauna dovata ca am trecut o la fisc pe numele meu si copia contractului vanzare cumparare) dar mi e sa nu se lege asiguratorul de asta ..

Nu-ti fa probleme din cauza asta.Am fost in aceeasi situatie anul trecut.Am obtinut banii pentru despagubiri de la aceeasi societate de asigurari.(banii pe epava fiind dauna totala + banii pe spitalizare+ ceva pretentii fiind imobilizat o perioada)Stiu ca pare greu si vrei cat mai mult, dar fii realist.Vei obtine suma corecta fara instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata am impresia ca RCA-ul mai mult rau face. Multi babuini merg "la risc" stiind ca sunt acoperiti complet de asigurare .. puscarie nu prea face nimeni la noi iar sistemul bonus/malus nu mai sperie pe nimeni. Ia sa eliminam RCA-ul si fiecare sa dea bani din buzunar pentru prostiile pe care le face ... sa vezi ce morcov or sa aiba pe urma toti "pilotii de maidan" din Romania.

 

Sper sa reusesti sa-ti reduci cat mai mult paguba in situatia de fata. Sa iesi pe 0 este un vis frumos iar sa-ti ramana niste bani este de-a dreptul utopic asa ca nu merge nici macar pomenit. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Este o problema cu City...se pare ca intra in martie in insolventa si astia...asa ca nu stiu cat de repede o sa vezi vreun ban de la ei...nici eu nu prea mai am mari sperante, chiar daca exista acel fond de garantare de cacao.

Bafta ..ce sa zic.. :)

 

Eu am avut de-a face cu City (asiguratorul vinovatului) prin toamna anului trecut. Pot să spun că am fost surprins de cât de bine au mers lucrurile și cât de repede mi-am primit banii (la vreo lună de la incident).

 

Succes, deci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa eliminam RCA-ul si fiecare sa dea bani din buzunar pentru prostiile pe care le face ... sa vezi ce morcov or sa aiba pe urma toti "pilotii de maidan" din Romania.

 

Si daca nu are, de unde sa iti dea ? Sunt unii vai de mama lor, cu niste cazane pe roti, abia au ce manca seara. Ce o sa ii faci, ii iei (cuvant jignitor) de la bicicleta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un coleg in Franta care din pricina numeroaselor boroboate pe care le-a facut cu masina (este varza la sofat) nu-si permitea sa asigure nici macar un amarat de scuter. Avea 1.90 si se dadea cu Fiat 500. Poate ar fi si asta o particica din solutie. Dar problema nu este aici, cred ca e mai mult legata de mentalitatea soferilor si a motociclistilor (nu a tuturor, evident).

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

1. Eu inca am 1 dosar la ei care este aprobat , este trimis la plata, dar nu este chip sa-i fac sa-l plateasca :)

2. Se pare ca intra in insolventa.( mai sunt 20-30 zile si aflam )

De ce nu apelezi la o firma de recuperari sau executori judecatoresti sau cum se numesc ? Stiu pe cineva care a asteptat aproape un an dupa nesimtirea lor si a rezolvat, pina la urma ,prin una din firmele de recuperari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu inca am 1 dosar la ei care este aprobat , este trimis la plata, dar nu este chip sa-i fac sa-l plateasca :)

2. Se pare ca intra in insolventa.( mai sunt 20-30 zile si aflam )

 

chiar daca intra in insolventa daunele vor fi platite pana la urma din fondul de garantare. poate o sa dureze mai mult dar o sa se rezolve.

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai cataline si tu si kosh 2 oameni pe care ii cunosc si nu pot sa cred, sunt deja prea multe accidente la inceput de sezon.

Eu inca astept cu nerabdare sa imi fac mobra dupa accidentul din septembrie anul trecut. Am sunat la Euroins si a zis ca o sa imi faca o oferta de abia saptamana urmatoare. Felicitari pentru ca esti intreg ca si mine dupa accident.

Asa in leg cu actele trebuie sa ai totul si daca a trecut pe la mai multi proprietari mobra trebuie sa ai toate fisele de inmatriculare ca acum 2 sapt am depus actele la asigurare. si sa iti dai contul tau. Mult Succes si sper sa ne vedem in curand mai des si intregi vinerea la mec.

:tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai cataline si tu si kosh 2 oameni pe care ii cunosc si nu pot sa cred, sunt deja prea multe accidente la inceput de sezon.

Eu inca astept cu nerabdare sa imi fac mobra dupa accidentul din septembrie anul trecut. Am sunat la Euroins si a zis ca o sa imi faca o oferta de abia saptamana urmatoare. Felicitari pentru ca esti intreg ca si mine dupa accident.

Asa in leg cu actele trebuie sa ai totul si daca a trecut pe la mai multi proprietari mobra trebuie sa ai toate fisele de inmatriculare ca acum 2 sapt am depus actele la asigurare. si sa iti dai contul tau. Mult Succes si sper sa ne vedem in curand mai des si intregi vinerea la mec.

:tempted:

Ms frumos ! Si kosh a avut accident ..?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos ! Si kosh a avut accident ..?!?!

Da,uite aici:

/index.php?/topic/735329-accident-paralela/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...