Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca este a 2 oara cand pun o intrebare de genul dar am uitat

am o honda cbr 900 rr din 99 sc 33 si vreau sa schimb uleiul ce ulei sa bag ???? motul dar de care?? 10W40 300v sau 15W50 300v ????(pretul nu conteaza) tin sa mentionez ca motorul are 30.000 km

Din cate stiam eu (dar la masina )se baga iarna ulei mai subtire si vara ulei mai gros dar la motocicleta sa nu ii cauzeze un ulei mai gros astept raspunsurile voastre

Multumesc anticipat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mertan super sound mi-ai ravasit amintirile

mai vreu eventual filmulete savad cum mai arata baietelul

si manual nici eu nu am gasit

 

 

o sa pun niste poze nasule :burnout:. o sa fac si filmulete. baietelul face foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai indicat ptr motoarele noastre este 10W40

in caz ca nu se gaseste puneti 10W-50 care este ptr motoare deja mai pompate (elaborate).

evitati 10w60 care este pur racing ptr motoare elaborate, in cele mai grele conditii de exploatare, unde protectia este lucrul cel mai important in detrimentul celo2 2-3 caluti pierduti.

 

este adevarat ca majoritatea vanzatorilor sunt nestiutori si v'ar da si 0w-20 doar de dragul de a vinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga 10w40 ..e cel mai indicat ptr uzul pe care il faci si ptr clima din romania.

15w50 e ptr Vtwin

 

 

Salut.

 

Am si eu o nelamurire ... de ce difera 15w50 pt Vtwin ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr simplul fapt ca un vtwin necesita gradatia respectiva ptr a functiona in parametrii ganditi de fabrica. sunt alte solicitari in vtwin fata de 4l.

 

ideea este: fiecare motor atunci cand este proiectat este gandit sa funtioneze cu un anumit tip de lubrifiant, care are o anumita vascozitate la rece-cald.

de asta fabricantii recomanda : gradatia cutare ptr motorul x si gradatia yyy ptr motorul Y.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

In manual din cate am citit producatorul recomanda 10w40.

Motorul este un Suzuki TL 1000s.

 

Exista posibilitatea sa cauzeze administrarea in motor a uleiului de tip 10w40 (5100 motul) ?

 

:cheers:

 

Edit: Am observat ca in momentul cand il las sa se incalzeasca destul (60 - 70 grade) cupleaza mai bine . Poate aceasta problema sa fie datorita uleiului ?

Editat de ovi84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah da greu se mai baga protectia aia de plastic de deasupra fiselor..am crezut ca-mi rup degetele si firele din bobine... pana mea de japonezi cu manutele lor micute si descurcarete.

Asfalt uscat si numai de bine

 

 

e f importanta acea prot de cauciuc?

 

am uitat sa o pun la schimbarea bujiilor, si am omis sa ma apuc sa dau iar rez jos, si am mers prin oras si fre-o 2 ture pana la predeal.

 

 

in alta ordine de idei, la ultima iesire, la predeal s-a aprins beculetzu de la benzina si am facut plinul. am strabatut cei 130 km pana-n buc (ce-i drept de la otopeni coada, dar mers "strecurat"), si azi dupa fre-o 10 km in orash s-a aprins becul again....asta-nseamna fre-o 15 l la 150km? mers normal, ne-turata etc...model 2000, deci injectzie = consum mai mic fatza de anterioara, an 96 - carburatzie.....nu?

 

 

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu prea e normal sa consume atat, esti sigur ca nu era benzina? poate senzorul e stricat. filtrul de aer l-ai verificat? e foarte important ca si acela sa fie curat, sau nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am vazut fireblade pe injectie sa consume asa putin ca unul pe carburatoare setat bine :cheers: si crede'ma numai cu 929-954 si 1000RR ieseam in italia in grupul fireblade.it ..eram singurul cu vechitura..

consumau considerabil in plus fata de mine la acelasi ritm de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 919, tura prin Italia Austria Croatia si Romania media de consum a fost 6.3l, si mergeam ca cu varfuri de 160-180km/h, deci mers moderat. am fost impresionat de cat consuma. am bagat exact atata benzina cat baga amicul meu in cbr-ul de 600. odata a consumat 4.3l la suta de km. si nu am mers foarte incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...