Sari la conținut

Surub M7 x65 cap imbus


Postări Recomandate

Da, la Cesar o sa ma duc si eu. Deocamdata am schimbat surubul cu altul si vad ca tine.

suruburile alea de la etrier se strang la 40NM... NU se pune vaselina pe ele de nici un fel .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru cei care vor sa-si faca reparatia singuri dar la cost dublu :) :

 

http://www.sculebgs.ro/scule-speciale/reparatii-filete/spark-plug-thread-repair-kit-m8-x-1-0-detail.html

ttp://www.sculebgs.ro/scule-speciale/reparatii-filete.html

 

167.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

6.4<7

M7 este dimensiunea de rectificare a filetului M6 . Atat M6 cat si M7 au pasul normal 1 . Un filet interior M6 se rectifica cu tarod M7 .

Apoi ca rezistenta , rezistenta creste la majorarea filetului in diametru .

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-le mai mot a mot. Multi nu inteleg. Pt e fileta o gaura cu tarod de 7mm, trebuie ca gaura data sa aibe diametrul maxim 7mm x 0.8 = 5.6mm. Ori 6mm este mai mare ca 5.6mm. Lipseste aproape juma de milimetru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suruburile alea de la etrier se strang la 40NM... NU se pune vaselina pe ele de nici un fel .

poate sunt paranoic, dar eu pun Locktite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sunt paranoic, dar eu pun Locktite

loctite cel mai slab e ok, mediu deja iti adauga ~30nm la desfacere , in plus cand le pui la loc daca le strangi cu 40nm defapt o sa le strangi un pic mai putin.

 

daca esti paranoic da-le gaura si pune sarma, sau cumpara unele gaurite de inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca asa scrie la carte, dar eu intodeauna am dat un film de vaselina pe orice surub si n-am avut nicio problema pana acum.

si vrei sa testezi pe pielea ta?

 

din fabrica vin fara vaselina si fara loctite , vaselina face doar sa creasca presiunea la acelasi moment de strangere si sa se desfaca mai usor, nu te ajuta cu absolut nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai asta este ideea, sa se desfaca mai usor, la alea de la etrieri sau furca strangerea fiind in alu se formeaza si acea depunere care blocheaza suruburile. Repet, nu stiu daca am procedat corect sau cum scrie in manual, dar nu am avut nicio problema atatia ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu am sfatuit pe nimeni, eu spun cum fac la a mea, fiecare procedeaza cum crede. Evident ca suruburile sunt stranse bine si nu ies singure, nu am gasit de-a lungul anilor niciunul slabit, printr-un film de vaselina vreau sa evit sa ramana intepenite datorita oxidarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tabelul asta lamureste pe toata lumea http://www.gerotools.ro/informatii-tehnice.aspx

 

doar ca experienta nu se invata in spatele tastelor.

 

in tabel zice ca pentru M7 trebuie gaura de 6mm. pentru filet fin 6.2mm. deci nu am intrebat chiar de prost treaba asta cu trecut pe M7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tabel zice ca pentru M7 trebuie gaura de 6mm. pentru filet fin 6.2mm. deci nu am intrebat chiar de prost treaba asta cu trecut pe M7

nu mai crede nimic din ce-ti scrie vlad58, alea sunt cote pentru masini unelte, dar el nu are de unde sa stie asta pentru ca e de profesie bagator de seama

 

pentru tarozi de mana se da gaura cu D x 0.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...