Sari la conținut

Surub M7 x65 cap imbus


Postări Recomandate

Am vreo sansa sa gasesc in Bucuresti un surub 7x65 cu cap imbus, pas normal , eventual inox ?

am stricat o saracie de filet de M6 si n-as vrea sa trec direct la M8 mai ales ca spatiu in care trebuie sa stea capul e destul de limitat iar partea in care se infileteaza nu e prea groasa in carne si n-as vrea sa-mi fortez norocul.

am cautat deja la fixkit si la rocast si nu au.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vreo sansa sa gasesc in Bucuresti un surub 7x65 cu cap imbus, pas normal , eventual inox ?

am stricat o saracie de filet de M6 si n-as vrea sa trec direct la M8 mai ales ca spatiu in care trebuie sa stea capul e destul de limitat iar partea in care se infileteaza nu e prea groasa in carne si n-as vrea sa-mi fortez norocul.

am cautat deja la fixkit si la rocast si nu au.

 

Esti cam pretentios..😃

Foloseste helicoil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt sanse mari sa gasesti si la Dedeman sau Brico Depot. Am vazut ca au tot felul de suruburi. Rabdare sa te uiti in totate iti trebuie. Dar nu cred sa aiba de inox.

Ca varianta ajutatoare, poti ca cauti si kit de reparatie filete. http://www.scule-service-auto.ro/scule/extractor-surub-rupt-tarod-si-filiera-kit-de-reparatie-filet/kit-reparatie-filet/kit-reparatie-filet-1-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

m-am uitat si nu au. oricum aia vand numai la firme.

 

e mai ok helicoil decat sa trec pe M7 in cazul asta ?

In poza nu e motoreta mea dar e vorba de filetul gaurii incercuite cu rosu.

» Post actualizat in 08 Apr 2016 08:35

sau o trec pe M8 si gata :D

post-746-0-50206900-1460104455_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

e mai ok helicoil decat sa trec pe M7 in cazul asta ?

Da

Pt surub de diametru mai mare trebuie sa majorezi si gaura capacului.

 

FYI: da-mi un semn si te rezolv.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da

Pt surub de diametru mai mare trebuie sa majorezi si gaura capacului.

 

FYI: da-mi un semn si te rezolv.

mersi.

eu ma gandeam ca daca pun surub mai mare o sa iau capul surubului la strung si o sa incapa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate tăia filet pentru M7 în orificiu M6. Sau chiar dacă reușești n-o să aibă nici o rezistență mecanică.

Cine stie cunoaste!

 

Foloseste helicoil o sa fie mai mult ca perfect..doar sa respecti procedura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, daca ai un strungar bun pe-aproape, poate sa-ti faca un surub cu vreo citeva zecimi mai mare, incit sa intre la fix in orificiu...folosind baza un surub imbus de 8mm. :peace: Cea mai ieftina procedura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, daca ai un strungar bun pe-aproape, poate sa-ti faca un surub cu vreo citeva zecimi mai mare, incit sa intre la fix in orificiu...folosind baza un surub imbus de 8mm. :peace: Cea mai ieftina procedura...

da, pai eu inca platesc rate la 2 helicoiluri pe care le-am pus prin 90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-nteleg ca ai smuls filetul la nastere si a fost nevoie de helicoil?!

Ah, scuze, aveai 10 anisori atunci, in '90 si iti reparai cu helicoil filetul de la grup, la tractorasul pentru carat nisip pe plaja...

Is curios in cit timp gasesti un strungar mediocru si cit te costa sa micsorezi un surub, si-n cit timp gasesti un helicoil potrivit si pe cineva priceput care sa-ti repare gaurica?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivane ivane...

 

I-a zis deja Cezar ca are helicoil, pana gasesti tu strungaru ala ieftin si prost sa stea sa-ti faca filete "umpic" mai mari la mana...

 

si zic prost... pentru ca numai un masinist prost ar face asa ceva, banuiesc ca tarodul pentru filetul umpic" mai mare il scoate din ouazou? ?

 

m7 in gaura de m6 nu merge(corect), trebuie sa treci la m8 sau helicoil, alte posibilitati nu prea sunt....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie ca tine...dar daca omul are un atelier linga casa, intimplator, cu strungar bunicel...pariez ca apeleaza la ala?!

Aici era ideea, nu ca, ceea ce am zis io este varianta optima!

Daca citesti, postul meu incepe cu un SAU...stii ce-nseamna asta?! Era doar o varianta! Buna, rea...el alege! :peace:

Si-mi poti zice simplu "nene", fiindca vad ca ai probleme la pronuntia nik-ului meu (de scriere!)...

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nenilor" m-am interesat si de strungar :) . pana la urma versiunea câștigătoare este helicoil.

intradevar surubul de 7 nu mergea din cauza gaurii de 6 (are Loctite o smecherie si pentru problema asta dar nu are rost sa ma complic. Loctite Stripped Thread )

Time-Sert pare intradevar foarte ok de asemenea si mult mai usor de folosit decat helicoil . sunt apoape sigur ca am vazut undeva teava filetata pe exterior cu 10 si interior 6 ca sa incropesti ceva la nevoie . deci am o gramada de alternative

 

multumesc de sfaturi tuturor !

chiar nu am avut nevoie pana acum de refacut filete pretentioase. de regula le treceam pe alta cota si era ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca sa nu mai deschid alt topic, unul dintre suruburile de la un etrier se invarte in gol si nu mai prinde in corpul lui (poza este luata de pe net), este vorba despre unul dintre cele doua suruburi care prind etrierul de jamba oil+on+brake+caliper.jpg Ce variante se aplica si cine ma rezolva? Vreau sa plec la un drum si ma gandeam provizoriu sa pun un surub mai lung cu o piulita in spate, am loc de asta, sau sa merg cu el prins intr-un singur surub si cu celalalt lasat acolo, tine cat de cat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai deschid alt topic, unul dintre suruburile de la un etrier se invarte in gol si nu mai prinde in corpul lui (poza este luata de pe net), este vorba despre unul dintre cele doua suruburi care prind etrierul de jamba oil+on+brake+caliper.jpg Ce variante se aplica si cine ma rezolva? Vreau sa plec la un drum si ma gandeam provizoriu sa pun un surub mai lung cu o piulita in spate, am loc de asta, sau sa merg cu el prins intr-un singur surub si cu celalalt lasat acolo, tine cat de cat..

timesert, cel mai elegant pentru etrier

post-36094-0-06382900-1460148506_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am rezervat problema mea cu helicoil. a fost chiar simplu. am pus doua unul dupa altul intrucat gaura avea 16.7mm in adancime iar helicoilu' vreo 6 mm .

Luigi la etrier daca ai de unde sa iei time-sert e cel mai misto dar merge bine si helicoil.

daca nu ai chef sa dai banii pe o trusa sau nu ai un prieten care sa ti-o imrumute, vorbeste cu Cesar ca are el o trusa faina si pretul pentru o operatiune din asta e super ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...