Sari la conținut

Mortal Floresti (zona Campina)


johnnyk
 Share

Postări Recomandate

Oare semnalizase intrarea pe drumul secundar sau doar pur si simplu a facut stanga fara sa foloseasca nici macar oglinda?!

 

RIP!

din ce am inteles conducatorul automobilului se afla in fruntea unei coloane pe care colegul o depasea....

pacat de tineretea lui ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona respectiva este periculoasa.

Trec destul de des pe acolo si oamenii nu sunt obisnuiti cu motoretele, se conduce , fara sa jignesc pe cineva, ca la tara, fiecare intra si merge pe unde vrea.

 

 

Condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona respectiva este periculoasa.

Trec destul de des pe acolo si oamenii nu sunt obisnuiti cu motoretele, se conduce , fara sa jignesc pe cineva, ca la tara, fiecare intra si merge pe unde vrea.

 

 

Condoleante familiei.

 

 

asa se conduce in toata tara !!! scapa cine poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conducătorul motocicletei a încercat depășirea unei camionete care se încadrase și semnaliza intrarea pe un drum secundar la stânga, moment în care motociclistul a intrat în depășirea acesteia.

 

A mai fost recent un accident la fel, cu un motociclist de 50 ani care a depasit in intersectie masina care vira la stanga... Acuma si presa romana este cum este, poate informatiile sunt eronate, dar si asumarea de riscuri inutile pe moto e sky high la unii.

Ca fapt divers, e a doua oara in 3 sapt cand cobor pe Valea Prahovei duminica seara. De fiecare data a fost plin de mobre care depaseau coloana de masini formata la Comarnic, pe contrasens, in viteza, in curbe, pe linie continua. Poate suna urat, dar singurul meu gand cand ii vad este "daca asta face accident macar sa nu ricoseze in mine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti,ii dati cu RIP aici si pe alte topicuri in care se sinucid unii(mai voit mai nevoit) de parca va pasa.nu-s usa de biserica,dar las-o-n pana mea.pai ce mama supararilor se asteapta unii care depasesc absolut incredibil de prost sau care full gaz din semafor?sa scape?!daca esti dobitoc si ti-o cauti cu lumanarea,ti-o gasesti mai devreme sau mai tarziu.baiatul asta oare s-a gandit la altceva decat la racing shit cand a facut depasirea?sigur nu.daca o facea,astepta inca 100 de metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca presa "preseaza rahat"? Nu c-ar fi ptr prima oara in care presa scrie prostii.

Ce vreau sa spun este ca nu avem o pozitie oficiala de la politia rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost n-a fost,"comunitatea" ia apararea membrilor in general si cauta vina in aia cu mai mult de doura roti.asta e normal?!ca legal,ca moral,ca plm.ce pozitie oficiali asteptati din partea politiei?pt ce?a fost depasire,unu-n capat face stanga,poc.conteaza teoria conspiratiei si cautatul acului in carul cu fan?get over it,99% din accidentele in care sunt implicati motociclisti,sunt "din vina" lor.da,si eu sunt unul din ei,doar ca bunul simt si frica primeaza in anumite cazuri.lucru care tind sa cred ca m-a tinut in viata in ultimii ani.ca-n primii ani in tinerete doar norocul si putin spirit de moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de luat apararea cat de a evita emiterea de concluzii si judecati in lipsa datelor exacte si oficiale.
Adica opus babelor de pe margine care judeca si emit teorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vad foarte multi care depasesc coloane, pe linie continua, fara semnal fara nimic.

Doar pentru ca esti mai sprinten si ai loc nu inseamna ca nu trebuie sa respecti nici o regula de circulatie.

Aia e, fiecare este responsabil daca mai ajunge sau nu acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Sunt unele zone cu niste drumuri secundare care ies din 'balarii', par obscure dar sunt destul de folosite. Ei bine un astfel de drum e undeva in apropiere de Techirghiol(de pe drumul dinspre Agigea), unde ai si o vale frumoasa unde te poti duce tare si te imbie sa mergi cu un 120km/h sau mai ales, sa depasesti. Eu, ca un fin cunoscator al traficului mioritic si pt ca respect legislatia, n-am avut probleme pt. ca stiam zona, insa am vazut figuri in zona respectiva unde se infige cate unul in aceleratie sa depaseasca coloana, ignorand linia continua (sosea marcata in acest caz), tocmai cand face stanga vreo dacie sau vreo alta rabla, normal ca fara semnal.

 

https://www.google.ro/maps/@44.0661216,28.5937317,3a,75y,217.84h,59.78t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXsN7A6m828JM7LAuV31uyg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

Aveti grija de voi pe 2 roti, ca nu are nimeni altcineva. Soselele sunt proaste, inguste, masini f multe, tampiti si mai multi, mai vine si cate unul si te sicaneaza din spate ca nu mergi tare si nu ii faci loc sa se bage peste tine pe banda si ai o reteta pt. tragedii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu depășesc, chiar și pe continuă dar pe legea mea lucrurile stau așa:

 

1. Dacă e coloană în mers și se merge decent, mă bag în depășire dar nu merg cu mai mult de 30 km/h peste viteza coloanei - stau cu un ochi pe oglinzile șoferilor pe care îi depășesc. La prima mișcare sau poziție nefirească a unui șofer din conserva pe care urmează să o depășesc, mă repliez în spatele lui până mă lămuresc ce vrea să facă

 

2. Dacă e coloană pe loc, depășesc doar cu faza lungă pusă și în viteza întâi (să mi se audă motorul turat cât să nu mi se deschidă vreo portieră în față și să am frână de motor beton în caz de pieton sinucigaș care vine printre mașini)

 

Nu depășesc niciodată toată coloana. Mereu în capul coloanei e un bezmetic care fie vrea să facă stânga, fie are un obstacol în față și așteaptă să se elibereze sensul celălalt ca să facă stânga, fie vrea să facă dreapta să parcheze sau să intre pe o străduță blocată, caz în care prostul din spatele lui, sătul să aștepte, va face tot stânga!

 

Nu am întâlnit încă șoferul care la viraj stânga se uită să vadă ce vine din spate, în depășirea coloanei.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in mod normal, daca ai semnalizat din timp intentia de a face stanga, cei din spate nu au voie sa te depaseasca. Daca ai si coloana in spate, ai vazut in retro alta hurdubaie, nu te mai uiti si in laterala stanga...basca daca mai este si continua. Asa ca aceste depasiri se fac strict pe barba fiecaruia.

 

asta pana te ia un tramvai in plin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in mod normal, daca ai semnalizat din timp intentia de a face stanga, cei din spate nu au voie sa te depaseasca. Daca ai si coloana in spate, ai vazut in retro alta hurdubaie, nu te mai uiti si in laterala stanga...basca daca mai este si continua. Asa ca aceste depasiri se fac strict pe barba fiecaruia.

 

Nu pot sa cred ca ti se pare normal sa nu te asiguri inainte sa tragi de volan indiferent de marcajul drumului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca ti se pare normal sa nu te asiguri inainte sa tragi de volan indiferent de marcajul drumului...

Sunt doua definitii de "normal":

1) Normalul trecut in lege, cu asigurare inainte de viraj din toate directiile, indiferent de situatie si de indicatoare sau marcaje.

2) Normalul definit prin ce face majoritatea soferilor din Romania; adica fara cine stie ce asigurare din spate / stanga pt ca teoretic si legal nu ar trebui sa fie nimeni acolo cand virezi stanga.

Mie mi s-a zis din prima zi de scoala moto sa aplic varianta 1 si sa ma astept de la ceilalti la varianta 2.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca ti se pare normal sa depasesti coloana pe linie continua... :P

 

Remarc ca regulile de circulatie au fost facute de niste cretini, la betie, iar noi motociclistii suntem niste neprihaniti :)

 

 

poate ai dreptate si n-am inteles eu cum trebuie modul in care s-a intamplat accidentul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa fii sinucigas sa depasesti prin stanga un vehicul care vireaza la stanga.

E incredibil cati mai cred in mos craciun - pai sa se-asigure nenorocitul de conservar!!! Daca vine gigi pe racheta peste linia continua, eventual prin stanga benzii separate pentru viraj stanga, tot conservaru' e vinovat ca nu s-a asigurat cum se cuvine.

 

Lectia e ca se moare din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva aspecte aflate de la fata locului:
1. avea o singura masina - turism in fata lui cand s-a incadrat in depasire.
Banuiala mea este ca a iesit de pe pod, a vazut doar doua masini, prima fiind mare si inceata, avea drum drept mult in fata si uite asa s-a angajat in depasire.

2. expertiza tehnica la motocicleta (Honda Hornet) a scos la iveala ca motocicleta este functionala, daunele fiind minore, deci cade varianta cu viteza.

3. expertiza tehnica a cisternei - masinii mari care s-a angajat in virajul la stanga: probleme la frane, probleme la directie, probleme la lumini.

4. astazi il inmormanteaza, cauza decesului hemoragie interna. Nici un os rupt.

 

De unde stiu toate acestea?
M-am intalnit in Campina cu un grup de motociclisti care urmau sa se duca la el c-o lumanare si i-am intrebat despre accident. Ieri m-am intors in Buc, de cateva zile fiind la Campina, dar fara motocicleta de data asta.
Ce am scris mai sus, mi-au spus ei. Vorbeau foarte frumos despre el, nu era vitezoman si nu era cunoscut ca fiind unul care si-o cauta cu lumanarea.
Uite cum o greseala aparent simpla, se poate transforma intr-o tragedie.

Pacat de tineretea lui, abia terminase facultatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...