Sari la conținut

Accident mortal Caransebes


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

La fel cum neacordarea de prioritate zici tu ca nu poate fi din culpa, nici mersul cu un motor neinmatriculat fara permis pe un drum public nu poate fi din culpa, ca omul a bagat cheia in contact, nu s-a impiedicat de motor si a plecat motorul pe sosea din greseala

ok, dar pustiul NU A OMORAT PE NIMENI!

ok, opreste-l, amenda si tot tacamul, dar nu-l omora domle'

si oricum, soferul stia ca ala are carnet sau nu? nu stia... deci putea avea carnet, putea avea 20 de ani pe motor, putea avea ABS si D211 DOT 1016 ca tot aia era!

peste mine a dat unu la 30km/h si aveam ditai TDM-ul ROSU cu lumini + proiectoare aprinse, eu sunt mare rau, aveam asigurare, ITP, permis, niste ani buni pe motor, gume bune, frane bune, geaca Modeka protectie level ll coate + umeri, pantaloni Dainese cu genuchere, manusi Alpine Stars, casca Bell Mx5, cizme moto, etc, tot ce se poate. si mi-a fisurat o coasta si rupt alta. la 30 - 35 la ora! nu ma asteptam de la el sa intre peste mine pe banda mea, mergeam in coloana! la ce m-a ajutat toata enumerarea aia de mai sus?

Chiar si formatorii de opinie gen Gainusca..

http://gainusa.ro/2016/08/povestea-babei-si-a-politistului-godina/

hahahha, tare articolul.

femeia traversa pe unde o taia capu, eventual poate si ameninta cu sacosa masinile care o ocoleau...

police la noi este blamata pentru o istorie a nerezolvatului problemelor de care se ocupa, blamare partial cretina avand in vedere ca orice politie nu poate opri complet infractionalitatea ca se sinucide, ramane fara obiectul muncii... blamare partial justificata avand in vedere nevoia de bani la buget vs rezultatele care nu se vad vs folosirea police-ului de catre state / guverne pentru a se hrani cu munca populatiilor...

ce ar face BPR-ul daca am merge toti legal? ar fi mii de someri in plus in tara asta, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La fel cum neacordarea de prioritate zici tu ca nu poate fi din culpa, nici mersul cu un motor neinmatriculat fara permis pe un drum public nu poate fi din culpa, ca omul a bagat cheia in contact, nu s-a impiedicat de motor si a plecat motorul pe sosea din greseala.

Iar faptul ca era minor nu poate decat sa se rasfranga asupra parintilor ca i-au cumparat si l-au lasat sa-si faca plimbarile fara grija. La urma urmei cineva trebuie sa-si asume si faptele lui?

Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca vad multe persoane aici pe forum si nu numai care incurajeaza astfel de comportament.

 

Chiar si formatorii de opinie gen Gainusca..

http://gainusa.ro/2016/08/povestea-babei-si-a-politistului-godina/

M-ai facut sa citesc articolul, o scriere penibila, cica la misto. Ceea ce insa m-a surprins placut a fost reactia corecta de la rubrica comentarii. Mai sunt oameni normali in tara. In rest mi s-a mai confirmat inca o data ca Gainusa = un gunoi. Idem cu Huidu.

 

Treaba cu "din culpa"este mai perfida: soferul nu este judecat pentru ca nu a acordat prioritate ci pentru ca a omorat un om. Iar legea spune : "nu a vrut sa il omoare" = din culpa. Da a incalcat legea dar scopul lui nu a fost sa omoare. O mai baga apoi si pe asta cu "inculpatul isi recunoaste fapta si o regreta" si gata: 1-2 ani cu suspendare

Am mai scris candva despre faptul ca nu mi se pare normal ca o actiune facuta voluntar sa aiba urmari "din culpa" adica nu a vrut sa se intample nenorocirea. Dar asa sunt facute legile cel putin in RO, poate si pe la altii.

La noi se aplica idei de r.a.h.a.t de genul: domne' ajunge o familie nenorocita (a decedatului) ce rost are sa mai nenorocim inca una (a vionvatului), Numai cine nu munceste nu greseste = a gresit omu' se intampla, nu a vrut, si altele dar nu este locul aici.

» Post actualizat in 11 Aug 2016 07:58

Si am o intrebare la care ar fi frumos sa ne raspunda cei care se simt vizati: care mai este rostul scolii de soferi si al exemanului pentru a dobandii carnetul de conducere atita timp cat voi (cei vizati) sustineti ca existenta sau nu a carnetului nu influenteaza in nici un fel desfasurarea si consecintele unor astfel de nenorociri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, dar pustiul NU A OMORAT PE NIMENI!

ok, opreste-l, amenda si tot tacamul, dar nu-l omora domle'

si oricum, soferul stia ca ala are carnet sau nu? nu stia... deci putea avea carnet, putea avea 20 de ani pe motor, putea avea ABS si D211 DOT 1016 ca tot aia era!

peste mine a dat unu la 30km/h si aveam ditai TDM-ul ROSU cu lumini + proiectoare aprinse, eu sunt mare rau, aveam asigurare, ITP, permis, niste ani buni pe motor, gume bune, frane bune, geaca Modeka protectie level ll coate + umeri, pantaloni Dainese cu genuchere, manusi Alpine Stars, casca Bell Mx5, cizme moto, etc, tot ce se poate. si mi-a fisurat o coasta si rupt alta. la 30 - 35 la ora! nu ma asteptam de la el sa intre peste mine pe banda mea, mergeam in coloana! la ce m-a ajutat toata enumerarea aia de mai sus?

hahahha, tare articolul.

Man nu intelegi ca soferul ala nu a vrut sa omoare pe nimeni, e un sofer prost, miserupist sau altele, dar nu e un ucigas in serie care a iesit pe strada sa omoare motociclisti. Daca e prost != ucigas.

Vad ca tot sustii legea talionului, da esti de acord sa se aplice si daca o comiti tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atingi un subiect pe care am impresia ca nu-l stapanesti deloc si esti pe cale sa o iei din nou pe aratura. mai bine ai tacea!...

 

Eu am impresia ca tu nu ai loc de mine. Btw, ca sa taci tu...nu a existat niciodata obligativitatea inscrierii in PCR, mentalitatile si conceptiile se mai schimba si, pentru multi oameni, si vechi si mai ales noi, a face parte din ceva ce nu agreezi, scheunand dupa razboi scuze penibile, inseamna a fi pe aratura (si inainte si dupa).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca tot sustii legea talionului, da esti de acord sa se aplice si daca o comiti tu?

eu nu o comit se pare.

eu... ma uit.

daca te uiti nu se poate sa nu vezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am impresia ca tu nu ai loc de mine. Btw, ca sa taci tu...nu a existat niciodata obligativitatea inscrierii in PCR, mentalitatile si conceptiile se mai schimba si, pentru multi oameni, si vechi si mai ales noi, a face parte din ceva ce nu agreezi, scheunand dupa razboi scuze penibile, inseamna a fi pe aratura (si inainte si dupa).

Nu de tine nu am loc ci eventual de ceea ce scrii uneori. Ai cel putin 40 de ani sau vorbesti doar din auzite si din carti ? Cu toate ca la 14 ani...

 

A scheuna cu aroganta dupa razboi acuzatii inseamna a fi nu numai pe aratura ci si de un ridicol incomensurabil...evident ca doar dupa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa n-o lungim, integritatea, principiile morale, cinstea si altele asemenea pot fi apreciate de oricine le intelege si le cunoaste, indiferent de varsta sau experienta de viata. Altfel, dupa logica ta, cine nu are 40 de ani nu ar avea dreptul la nicio opinie pe aceasta tema (pentru ca din auzite si carti ai zis ca nu tine). Cel putin nu in cazul asta. Deci, chiar de as fi auzit de la tine, fiind din auzite, tot degeaba ar fi fost orice as fi spus, culmea, degeaba in aceeasi masura in care e degeaba pentru ca am auzit de la oameni care poate au experimentat fosta oranduire o perioada poate mai indelungata dar, se pare, in alta maniera cu care tu nu prea esti de acord. Desi poate unii si-ar dori ca lucrurile sa stea asa si argumentul "n-ai fost acolo sa vezi" sa tina, ele stau cu totul altfel, expresia citata nu e argument. Dupa toate zbaterile momentului, raman deciziile si faptele; care nu pot fi negate nu pot fi intoarse, consecintele lor nu pot fi inlaturate. Iar deciziile si faptele a milioane de romani au fost urmatoarele: desi nu te obliga nimeni, dar absolut nimeni sa te inscrii in PCR, ei s-au inscris. Nu era o chestie de viata si de moarte, era o optiune personala. Punct.

Si multi dintre romanii astia care au putut opta, au tupeul sa latre si sa considere acuzatii arogante niste opinii care principial, repet, principial, nu prin explicatii cu iz de tanguiala si circumstante chipurile extraordinare si, deci, care exonereaza, nu pot fi contrazise. Si tot ei, fireste, ii eticheteaza incomensurabil de ridicoli pe...incomensurabil in raport cu ce mah?

Bai frate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa n-o lungim, integritatea, principiile morale, cinstea si altele asemenea pot fi apreciate de oricine le intelege si le cunoaste, indiferent de varsta sau experienta de viata. Altfel, dupa logica ta, cine nu are 40 de ani nu ar avea dreptul la nicio opinie pe aceasta tema (pentru ca din auzite si carti ai zis ca nu tine). Cel putin nu in cazul asta. Deci, chiar de as fi auzit de la tine, fiind din auzite, tot degeaba ar fi fost orice as fi spus, culmea, degeaba in aceeasi masura in care e degeaba pentru ca am auzit de la oameni care poate au experimentat fosta oranduire o perioada poate mai indelungata dar, se pare, in alta maniera cu care tu nu prea esti de acord. Desi poate unii si-ar dori ca lucrurile sa stea asa si argumentul "n-ai fost acolo sa vezi" sa tina, ele stau cu totul altfel, expresia citata nu e argument. Dupa toate zbaterile momentului, raman deciziile si faptele; care nu pot fi negate nu pot fi intoarse, consecintele lor nu pot fi inlaturate. Iar deciziile si faptele a milioane de romani au fost urmatoarele: desi nu te obliga nimeni, dar absolut nimeni sa te inscrii in PCR, ei s-au inscris. Nu era o chestie de viata si de moarte, era o optiune personala. Punct.

Si multi dintre romanii astia care au putut opta, au tupeul sa latre si sa considere acuzatii arogante niste opinii care principial, repet, principial, nu prin explicatii cu iz de tanguiala si circumstante chipurile extraordinare si, deci, care exonereaza, nu pot fi contrazise. Si tot ei, fireste, ii eticheteaza incomensurabil de ridicoli pe...incomensurabil in raport cu ce mah?

Bai frate...

Draga "soim al patriei", ramai asa cum esti.Dovada vie a inadaptarii tale se vede in ceea ce scrii.Scrii prost si in necunostinta de cauza.Aici nu se discuta politica, nici macar economica daca ai habar cu ce se mananca asa ceva.Iar cand vorbesti de oranduiri va trebui sa citesti si ceva istorie.Toti avem o opinie in privinta accidentului nenorocit, si nimeni nu a pomenit de politica.Daca nu stapanesti notiunile acestea, macar fii cu bun simt si arata ca-ti pasa de pierderea unei vieti.Se pare ca ai deviat mult de la subiect.Ti-as ura asfalt uscat la mobra dar cred ca locul tau este pe trotineta.Totusi, din bun simt, "ASFALT USCAT".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stupid accident..cum naiba sa nu vezi (portocalie)-auzi galagia" ?

16 ani..doamne feri', Bembeul nu pare foarte sifonat..O fi fost maneaua la maxim ? urat tare..

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa n-o lungim, integritatea, principiile morale, cinstea si altele asemenea pot fi apreciate de oricine le intelege si le cunoaste, indiferent de varsta sau experienta de viata. Altfel, dupa logica ta, cine nu are 40 de ani nu ar avea dreptul la nicio opinie pe aceasta tema (pentru ca din auzite si carti ai zis ca nu tine). Cel putin nu in cazul asta. Deci, chiar de as fi auzit de la tine, fiind din auzite, tot degeaba ar fi fost orice as fi spus, culmea, degeaba in aceeasi masura in care e degeaba pentru ca am auzit de la oameni care poate au experimentat fosta oranduire o perioada poate mai indelungata dar, se pare, in alta maniera cu care tu nu prea esti de acord. Desi poate unii si-ar dori ca lucrurile sa stea asa si argumentul "n-ai fost acolo sa vezi" sa tina, ele stau cu totul altfel, expresia citata nu e argument. Dupa toate zbaterile momentului, raman deciziile si faptele; care nu pot fi negate nu pot fi intoarse, consecintele lor nu pot fi inlaturate. Iar deciziile si faptele a milioane de romani au fost urmatoarele: desi nu te obliga nimeni, dar absolut nimeni sa te inscrii in PCR, ei s-au inscris. Nu era o chestie de viata si de moarte, era o optiune personala. Punct.

Si multi dintre romanii astia care au putut opta, au tupeul sa latre si sa considere acuzatii arogante niste opinii care principial, repet, principial, nu prin explicatii cu iz de tanguiala si circumstante chipurile extraordinare si, deci, care exonereaza, nu pot fi contrazise. Si tot ei, fireste, ii eticheteaza incomensurabil de ridicoli pe...incomensurabil in raport cu ce mah?

Bai frate...

Cred ca oricine admira vehementa pe care o afiseaza un tanar frumos si liber, onest, integru, cu principii morale bine conturate si multe altele asemenea, atunci cand

denigreaza si condamna apriori milioane de oameni si existenta lor toxica pentru viitorul lui si al tarii. Mai mult ca sigur ca aceasta vehementa si evidenta si indreptatita

frustrare izvoraste din uriasul ghinion de a nu se fi nascut mai devreme in acea perioada, pierzand astfel ocazia de a ne arata o mostra de lupta impotriva sistemului corupt mincinos ''ilegitim si ilegal''(ca sa citez din zicerea celebrului, la fel de darz si ridicol luptator anticomunist, al sau concetatean Base).

Si pentru ca sa n-o lungim cu adevarat, eu n-am vrut sa spun decat ceea ce intelepciunea populara spune simplu dar se pare ca nu foarte usor de inteles pentru toti, si

anume ca ''dupa razboi multi viteji s-arata...'', asa ca ridicolul ramane la fel de... incomensurabil, sau nemasurat, nelimitat...

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multi moralisti pe aici...nu sunt de acord cu condusul fara permis, dar idiotul cu masina trebuia sa acorde prioritate, induferent ce vehicol ii aparea.

Iar daca e sa gasim si alti vinovati, aia sunt parintii baiatului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....

Sa inteleg ca propovaduiesti (crestineste) tolerante si ingaduinte pentru iresponsabilitatea si promovarea prostilor (= ucigasi)?

 

Hai sa-i spunem legea reciprocitatii.

Da. Mi s-a aplicat intotdeauna fara rabat, incepand din scoala. Inclusiv la matematica. Stii... ai nota10, nu stii... ai nota 2.

Ca a fost cu intentie sau nu, irelevant.

Incerc sa fiu obiectiv. Si nu este irelevant daca a fost cu intentie sau nu, chiar conteaza foarte mult acest lucru(Ce propovaduiesc pe aici este ca soferii de masini nu ies pe strada sa omoare motociclisti).

Chiar si in exemplul cu matematica, intre nota 10 si 2 sunt multe alte note, nuante sa le zicem, precum si intre + si - infinit sunt multe.

Amin

» Post actualizat in 12 Aug 2016 22:44

Prea multi moralisti pe aici...nu sunt de acord cu condusul fara permis, dar idiotul cu masina trebuia sa acorde prioritate, induferent ce vehicol ii aparea.

Iar daca e sa gasim si alti vinovati, aia sunt parintii baiatului...

Asa ar fi trebuit, cum ar fi trebuit si idiotul din seara asta sa se uite in oglinda inainte sa faca dreapta peste mine. O fi contat plasticul, experienta, bulanul ca nu sunt acum o statistica si am reusit totusi sa franez si sa evit impactul? nu stim, cert e ca azi ceva a facut diferenta, ramane sa vedem maine ce va fi. Asta e viata, imi asum un risc cand ies pe strada chiar si legal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de pierderea bietului baiat....La naiba, stiri ca asta chiar iti lasa o urma pe suflet.

 

Un copil moare la joaca pentru ca adultii din jurul lui nu respecta legea. As simple as that.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny_nt

Si eu incerc sa fiu obiectiv: sunt soferi de masini carora nu le pasa daca omoara cumva pe (alt)cineva. Le pasa doar de ei insisi.

Motiv pentru care aleg BMW.

Cain era plugar (taran). Oare a actionat impotriva fratelui sau cu intentie? Irelevant.

Pe vremea aia inca nu venise Iisus sa ne invete sa ne iubim aproapele...asa ca are o scuza Cain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny_nt

Si eu incerc sa fiu obiectiv: sunt soferi de masini carora nu le pasa daca omoara cumva pe (alt)cineva. Le pasa doar de ei insisi.

Motiv pentru care aleg BMW.

 

Adevarat. Pe vremea aia nu venise nici moda cu (iubirea de) BMW la plugari. Abia dupa...

 

Te rog argumenteaza obiectiv punctele tale de vedere altfel o sa credem doar ca ai o frustrare cu bmw-urile si faci trolling. Eu am cont si pe bmwclub.ro si comunitatea de acolo mi se pare civilizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credem (plural)? On topic - un conservar cu BMW ucide un copil de 16 ani.

 

Alt BMW (proaspat):

http://radiotimisoara.ro/2016/08/09/accident-groaznic-langa-baile-herculane-trei-tineri-au-murit-intre-care-si-o-minora/

Suficient de obiectiv ucigasul cu BMW?

 

"Conform primelor informații ale polițiștilor, un tânăr de 21 de ani din Mehedinți conducea cu viteză excesivă un autoturism înmatriculat în Bulgaria, dinspre Orșova spre Băile Herculane. Într-o curbă la dreapta, șoferul a derapat, mașina a intrat pe contrasens și a intrat în coliziune laterală cu un microbuz ce tracta o remorcă. În urma impactului, șoferul din autoturism a murit pe loc. Alte două pasagere din autoturism, în vârstă de 15 – pasageră pe locul din dreapta în față, respectiv de 27 de ani – pasageră pe bancheta din spate – au murit. Un tânăr de 16 ani, aflat pe bancheta din spate a fost rănit grav, iar șoferul microbuzului, de 25 de ani, a fost rănit ușor, se arată în comunicatul Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin."

 

ala de 21 cu aia de 15 ani, aia de 27 cu ala de 16 ani... ce "aranjament" in masina...

binenteles BMW, bulgaria si daca verifici ce muzica canta in masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu ca derapajul s-a intamplat fix cand, in toiul melodiei, soferul a vrut sa isi lipeasca bancnota de 100 euro de frunte numai ca a gresit putin si si-a pus-o pe ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P'aci în Banat, nu există altă alegere când e vorba de mașină, alta decât BMW (pronunțat local, cu emfază, ”beamve”)... Tot amărâtul doar asta visează.

 

De la tigăi care abia se țin să nu se împrăștie până la unele mai de Doamne ajută, găsești de toate pe șosele. Tunate (aka chinuite) să pară mașini de drift, cu leduri, sisteme audio de zdrăngăne numărul agățat de ele, dar pline de rugină și cu gume șterse, abțibilduri colorate, conduse de cocalari cu șapca'ntoarsă, cocoțată pe vârful capului, cu lanțurile aurite peste tricou, asta reprezintă visul suprem. N-ai beamveu, nu contezi.

Habar n-au de reguli, de condusul preventiv, de respect față de ceilalți din trafic.

 

Îi poți intui și după numărul de înmatriculare, probabil studenți veniți la școlile de șomeri cu diplomă, plecați de la ei din sat, trebuie să strălucească cumva când ajunga ”la oraș”. Mai mult, numărul personalizat le trădează și vârsta.

Cu permise luate prin orașe în care nu sunt semafoare, giratorii, trafic complex, nu leagă două vorbe corect gramatical - semn că preența la școală a fost o chestie opțională, dar coboară din beamve-ul care, dacă i-ar pune gume noi și i-ar schimba uleiul, și-ar dubla valoarea. Iar piți de alături, îmbrăcată în roz, cu poșetuță și adidași cu toc, e un accesoriu indispensabil.

 

Și nu, nu-i frustrare legată de BMW, doar o constatare făcută în trafic.

Statistic, urmărind știrile despre accidentele rutiere din zonă, senzația e că majoritatea celor ce implică neacordări de prioritate, viteză excesivă, alcool, lipsa permisului, au ca subiect un șofer de beamveu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-ati convins!

 

Vand BMW, PM for details!

 

eu deja l-am pus pe olx gata, acum intrebarea e ce fac cu abtipildul cu "atentie la motociclisti" lipit pe portbagaj ? il dau jos sau il las acolo ? :tomato:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu deja l-am pus pe olx gata, acum intrebarea e ce fac cu abtipildul cu "atentie la motociclisti" lipit pe portbagaj ? il dau jos sau il las acolo ? :tomato:

Il muti pe botul masinii si lasi scris doar "ATENTIE, MOTOCICLISTI!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...