Sari la conținut

Maidanez agresiv


Massa Ovidiu
 Share

Postări Recomandate

am mai auzit / citit sfaturi cu lovit animale.

sa fie pe gaz sau in orice caz fara frana... de preferat ridicata un pic fata, macar depresata ca sa treaca peste sa nu ridice obstacolul sau sa patineze pe el.

 

Hai las-o dreaq.

 

Sa-l vad eu pe ala care in ultimul moment inainte de impact zice plm ce sa mai evit, mai bine incerc un uili sa nu patinez pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai las-o dreaq.

 

Sa-l vad eu pe ala care in ultimul moment inainte de impact zice plm ce sa mai evit, mai bine incerc un uili sa nu patinez pe el.

asa am gandit si eu... initial.

pana am stat si am calculat... daca franezi cred ca e mai rau.

deaia intrebasem de frana / gaz... etc...

si nu e vorba de ulii ci sa nu ai impactul cu frana trasa.

inainte de o groapa nu lasi frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt iubitor de animale, am caine, il tin in curte, nu iese afara nici daca ii deschid eu poarta si ma rog de el. Sunt de parere ca daca iubesti animalele trebuie sa le tii in curte/casa. Mai spuneau unii colegi mai sus: din cauza oamenilor sunt asa. Ce fac oamenii, alearga cainii pe strada si ii traumatizeaza? Am vazut destule catele care isi apara puii. Omenirea a evoluat (in unele locuri) si nu cred ca e ceva normal sa lasam animalele sa ne puna viata in pericol. Eu merg mult si cu motorul si cu bicicleta. De pe motor nu prea am ce sa le fac, doar unuia i-am prins la vreo 80 la ora un picior in cap de s-a invartit de 3 ori pe asfalt, n-am simtit mare lucru si nici nu m-a dezechilibrat. Uneori mai ma dau jos si ii alerg, dar apoi cand trec iar pe acolo au acelasi comportament. Pe bicicleta am o nuia de alun la vreun metru si ii mai ating din mers cand se dau la mine. Nu sunt un "criminal", cum am spus si mai sus, imi plac animalele, dar nu cele care imi pun viata sau integritatea personala in pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pampalau . Nu a reusit sa faca un uilli peste caine, sa taie cainele in doua , sa-l evite si apoi sa il adopte ... Ce sa-i faci , daca nu are cont pe motoretism.ro unde e plin de experti in dogshit nu are de la cine invata.

exact la asta ma gandeam si eu.asta tot prost ca mine:)))diferenta dintre cainele asta e ca trece speriat strada,ala peste care am dat eu se ducea intentionat dupa colegu.si dobitocii aia de america sau ce mama lor de vorbitori de engleza inapoiati lumea a 3.a,n-a cautat niciunu cainele sa-l adopte,vorba ta:))))))foarte comica replica ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu mi-as dori foarte mult un catel. Imi plac animalele dar din pacate stau intr-un apartament. Daca viata imi va oferi posibilitatea sa imi iau un catel o voi face.

 

Despre rider-ul nostru? La rece, probabil ca nu as fi lovit cainele. Dar e usor sa "vorbesti" din spatele tastaturii. Eu am avut 2 mici evenimente (sunt incepator).

1. Urcam in Poiana Brasov dinspre Rasnov. Acolo, e o scurta zona in care se coboara. Am mers bine, nu aveam nicio masina in spate....insa aveam o masina in fata care mergea incet (chiar si ptr un incepator ca mine). Am vazut pe margine 2 caini. Soferul a incetinit cam pe la 10 Km/h. Cainii s-au apripiat de masina (eu in spatele lui, la vreo 5-10m). Cand m-au vazut...au venit la mine: "ham...ham...ham". M-am speriat si am tras cam tare de acceleratie. M-am apropiat de masina si apoi am virat sa depasesc, pentru a nu ma apropia de masina periculos de mult...fara sa ma asigur din spate. Am avut noroc ca nu venea cineva din spate... M-am speriat si am reactionat. Daca se intampla ceva, aomenii dadeau pe aici cu RIP: "motociclist incepator, a depasit fara sa se asigure"....

 

2. La o trecere de pietoni, in Brasov, am oprit sa treaca pietonii, apoi am plecat usor...insa un pieton a scapat catelul pe strada (o pufosenie de toata frumusetea, alba ca laptele". Catelul se juca de mama focului...pe carosabil, cu vreo 3 sau 4 benzi pe sens. M-am trezit cu catelul in fata pe care il vazusem, bruscand frana (fara dezechilibrare sau vreun risc) dar, am strans frana de vreo 2 ori cam tare.

 

In alta ordine de idei vreau sa spun ca e aiurea sa judeci...Eu am mustrari de constiinta cand nu am pantallonii moto pe care ii am si ies cu blugii moto....insa in 2 zile am mers vreo 200 de m fara casca....E drept ca mergeam cu 20KM pe ora, ca sa parchez moto in locul masinii (vroiam sa iau masina sa plec la mare)...insa am facut-o. Cred ca 20KM/h fara casca sunt mai periculosi decat 60-80 cu casca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai auzit / citit sfaturi cu lovit animale.

sa fie pe gaz sau in orice caz fara frana... de preferat ridicata un pic fata, macar depresata ca sa treaca peste sa nu ridice obstacolul sau sa patineze pe el.

sa nu fii inclinat ca e garantat tranta...

bine vb de chestii mici si micute, nu de cai / vaci / cerbi...

mai este si filmarea celebra cu caprioara care a fost luata-n plin de vitezana aia in state.

in cazul meu am avut bafta, nu aveam viteza prea mare, nu a ajuns la roata, lovitura a fost cu scarita chopperului si cu bombeul bocancului cu bot metalic...

mi-a miscat un pic picioarul de pe scarita DAR nu a fost un caine adult de talie normala ci ceva mai micut.

cel mai bine ar fi sa ai norocul sa nu ajunga sub roata... de acolo incepe sa fie necesara pe langa skill si bafta.

Daca iese dintr-un sant, sau de dupa vreo masina mai vezi tu frana sau acceleratie. il iei fix asa cum esti, daca ai ghinion sa fie si vreun dulau te mai si dai peste cap.

La aceeasi intamplare ca aici eu eram echipat full, s-a julit tot echipementul si eu doar vanatai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@inițiator

In primul rând iti doresc vindecare rapida. Unde ai piele lipsa da cu Oximed, face bine.

Stiu ce vorbesc. Sunt într-o situație similara. De sf Marie am facut 1000 de km prin tara. Toate nebuniile, 230 pe autostrada etc. Următoarea zi, la trei străzi de blocul meu într-o curba pe care am luat-o poate de mii de ori, a prins nisip cues probabil de la vreun rahat de basculanta :) .

M-am sus taras vreo 30 de m. Echipamet- doar casca. Asa merg eu vara in oras.

Sunt bou? Evident. E vina cuiva ca am cazut? Da, a mea.

Daune: Lipsa piele pe tot antebratul, picior in ghips, delicii :) .

Despre motor nu mai vorbesc, ca ma ia plânsul!

Spui ca ai 2 luni pe strada. Eu am 10 ani. Am simțit ca pierd controlul. Dar i-am dat drumul tarziu. Poate ca daca ii dădeam drumul de la început nu ma tara atat dupa ea. Habarnam..

Cu totii facem greseli. Important e sa ni le asumam. Sa ne cunoastem limitele si, dupa ce mirosim,asfaltul de aproape, care mai poate si mai are chef sa se urce din nou in sa.

In concluzie, si tu si eu, nu mai avem piele pe diverse parti din corp pentru ca mergem ca (cuvant jignitor) in tricou.

In traficul monstruos din Atena am observat la câini si la pisici maidaneze de m-am îngrozit. Si daca nici grecii nu merg pe doua roti...

Referitor la gestul tau de a da într-un câine care oricum trăgea sa moară denota bestialitate.

Îmi aminteste de stirile alea cu tiganii care-si băteau calul pana murea pentru ca nu mai putea sa traga caruta.

Dar, unii atata pot..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil o sa-mi iau flegme dar privind din alt unghi, initiatorul topicului cel mai probabil i-a curmat suferinta maidanezului. De la impactul ala, 99% nu scapa si doar se chinuia in agonie. Nu, nu sunt un om crud, aproape toate animalutele de la mine din curte sunt luate de pe strada pentru ca au fost aruncati de "adevaratii" iubitori de animale.

Am doua pisici adoptate din fata blocului, imi plac animalele, insa in situatia respectiva, busit si julit, cred ca si eu i-as fi ars un sut javrei agresive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine , putea fi in locul cainelui un copil , o caprioara , un mistret , o pisica , o vaca scapata de la ancora , etc . Fauna drumurilor noastre este extrem de diversa si orice ai incerca nu poti prevedea absolut tot . Faptul ca te-ai belit tot si ca doare ca dracu in momentul de fata nu este decat vina ta . 90% din " daune " se puteau evita cu o tinuta adecvata . Experienta ta pe enduro nu are nici o legatura cu soseaua , drept dovada ca nu ti-a fost de nici un folos . Banuiesc ca pe enduro nu mergeai in tenisi si in tricou si asta ar trebui sa-ti ridice un semn de intrebare . In privinta cainelui . . . . . ar fi multe de spus incepand cu atitudinea ta fata de animale si pana la atitudinea celor platiti sa se ocupe de aceasta problema a tomberonezilor . Bafta si sanatate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand stai si te gandesti la rece, e urat sa lovesti un animal si asa pe moarte si ti se face mila. Pe moment, la cald, imbibati in adrenalina, speriati si vazand si daunele produse, poate multi dintre noi am fi procedat la fel. La nervi noi sarim si ne batem in trafic intre noi, de ce te-ai uita in acele momente la un animal. Chestia asta e discutabila si cred ca acum daca l-am pune pe baiat n-ar putea sa loveasca niciun animal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine , putea fi in locul cainelui un copil , o caprioara , un mistret , o pisica , o vaca scapata de la ancora , etc . Fauna drumurilor noastre este extrem de diversa si orice ai incerca nu poti prevedea absolut tot . Faptul ca te-ai belit tot si ca doare ca dracu in momentul de fata nu este decat vina ta . 90% din " daune " se puteau evita cu o tinuta adecvata . Experienta ta pe enduro nu are nici o legatura cu soseaua , drept dovada ca nu ti-a fost de nici un folos . Banuiesc ca pe enduro nu mergeai in tenisi si in tricou si asta ar trebui sa-ti ridice un semn de intrebare . In privinta cainelui . . . . . ar fi multe de spus incepand cu atitudinea ta fata de animale si pana la atitudinea celor platiti sa se ocupe de aceasta problema a tomberonezilor . Bafta si sanatate .

Ca un rezumat la ce spui " toti sunt de vina inafara de mine, chiar si Dumnezeu are partea lui de vina"

 

Man s-au aliniat planetele, ghinion maxim si invatate de minte sa porti echipamentul.

Eu am iesit de cateva ori fara pantalonii moto si cizme si ma simteam ca in curu' gol. Asta vara in concediu acasa se uitau "motociclistii" in maeu ca un dobitoc merge pe 38 de grade echipat full.

Legat de caine.. Oricum o mierlea ca aveai tu sau nu echipament.

La rece daca eram in locul tau chemam salvarea si deschideam proces impotriva primariei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit acum 5 ani un tip cu un triumph intr-o benzinarie de pe A2, era decembrie, patise exact aceesi treaba. El nu a scris pe nici un forum in schimb s-a interesat unde si cum sa faca un demers pentru a se face ceva de catre cei care primesc bani pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O gramada de iubitori de animale pe aici, dar nu stiu cati dintre ei ar fi avut grija de cainele ala dupa o tranta serioasa.

Nu e vorba de iubitor de animale sau nu. E vorba ca incidentul s-a produs intre o persoana care ar trebui sa gandeasca, cu logica la el (vom presupune aici ca e vorba de rider) si un animal (care oricat de destept ar fi si ar trece prin locuri semnalizate, ramane tot un animal, fara mare logica la purtator care reactioneaza dupa instinct; un' mai pui ca era si maidanez needucat - cam ca 3/4 din populatia acestei tari). Daca persoana care trebuia sa gandeasca, isi aducea aminte inainte de incident ca traia in rromania aka tara drumurilor proaste, cu rahat pe ele, gropi, carute nesemnalizate care umbla noaptea, biciclisti, oameni beti intinsi pe sosea si animale <mai mari sau mai mici> care umbla libere, merge mai lejer sau alegea o ruta corespunzatoare pentru o plimbare de seara (dar omul voia forja ca pokemonii), astfel eliminand din pericolele posibile. Daca motiva "bai imi era mila de el, i-am dat una sa ii curm suferinta", era ceva. Insa daca recititi primul post, veti vedea ca la om e un fel de mandrie pt el, ca mergea cu viteza, neechipat, a dat in maidanezul ala de s-au julit amandoi. Parerea mea, un om simplu in gandire, care a vrut sa se laude cu bravada lui, insa a dat-o in penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica a dat-o in penibil... Voi o dati in penibil cu cainii vostri cu tot. Cainele e un animal, la fel ca oricare altul. Faptul ca tu nu il mananci, cum faci asiaticii, nu inseamna ca toti trebuie sa il ridicam in rang. Cainele ala e un animal salbatic care i-a pus colegului nostru viata in pericol. Nu au ce cauta pe strada animale salbatice.

 

@Ovidiu: Majoritatea am fi facut la fel. Eu si daca nu cadeam, ma dadeam jos si il killaream. Apoi poate il si mancam daca aveam chef, numa sa le fac in ciuda ipocritilor care ar pupa in c*r caini dar nu au nicio problema sa manance iepurasi, ratuste, porcusori sau vitei. Pentru ca asa li se pare lor normal... te ia greata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...