Sari la conținut

Accident Sos Giurgiului 31.10


ovidiu_ch
 Share

Postări Recomandate

Si cel care zace acolo jos fara sa ajute cineva e motociclistul presupun?!

sa nu exageram. zace pe marginea strazii, protejat de traficul din jur, si ar fi ideal sa zaca acolo pana vine salvarea. fara sa il mobilizeze vreun binevoitor si sa ii rupa mai rau gatul sau ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se stie nimic inca, nu a comentat nimeni de la fata locului, iar pe grupul respectiv au aparut cercopitecii cu "da' si motociclistii ie prosti!", de parca stabilirea vinovatului ar sta in numarul de "sustinatori"..

Am cerut detalii despre motociclist, mobra, numar, si daca a fost instiintat cineva apropiat sa stea cu epava, ca sa nu "dispara" subit, dar nimic..

Edit: Soferul nu a acordat prioritate motociclistului (no shit!). Motociclistul este la spital cu mana rupta, posibil si alte fracturi.

Daca stie careva care-i cel mai apropiat spital de zona, probabil acolo poate afla mai multe informatii despre starea lui.

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe facebook:

Dani Ela Deci: soferul nu a acordat prioritate motociclistului. Moto la spital cu mana rupta, posibil si alte fracturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal nimeni nu iti da info despre un pacient daca nu esti membru al familiei. in Ro nu ti se cere buletinul sa dovedesti asta (inca) dar ar fi bine sa stii macar cum il cheama. altfel degeaba te duci la spital sa intrebi de starea lui de sanatate. in cel mai bun caz ti se va confirma ca au primit la UPU un motociclist cu politraumatism din accident rutier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal nimeni nu iti da info despre un pacient daca nu esti membru al familiei. in Ro nu ti se cere buletinul sa dovedesti asta (inca) dar ar fi bine sa stii macar cum il cheama. altfel degeaba te duci la spital sa intrebi de starea lui de sanatate. in cel mai bun caz ti se va confirma ca au primit la UPU un motociclist cu politraumatism din accident rutier

In mod normal, dar pana acum n-am intalnit situatia in care sa mi se dea cu flit. Mai ales cand am vorbit frumos, si am rugat asistenta respectiva sa ii paseze o hartiuta motociclistului cu numarul meu de telefon, spunandu-i ca am preluat epava din drum si am dus-o intr-o locatie sigura, dupa ce am primit ok-ul de la polizei. Nu neg ca s-ar intalni situatia expusa de tine, dar (personal) nu m-am lovit de incapatanati inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiat destept asta cu linia continua, l-as pune pe pauza ceva ani pentru chestia asta. Daca incalci regulile de circulatie , macar incalca-le cu cap si fii de doua ori mai atent cand executi o manevra de genu'.

In primul rand sanatate baiatului. Foarte bine ca nu a pus nimeni mana sa ajute. Stie SMURD-ul cum sa procedeze.

Poate ne scrie pe aici cum se simte.

 

@Just_John. Ai dreptate. Legeat de treaba cu spitalele asa este, daca nu esti ruda nu ti se dau informatii dar nici nu esti flituit. Am fost pe la Urgenta de mai multe ori, dupa ce au ajunsi colegi de-ai nostri pe acolo, si asistenta sefa (de obicei cu asta ai treaba), desi nu dadea detalii, iti spunea pe scurt daca este rau sau a scapat mai usor, ba chiar una mi-a spus ca daca doresc ii da omului numarul meu de telefon sa putem vorbi.

 

Bai nea @Hds Segiu, regula de aceea este regula ca sa o respecti, nu ca sa o incalci ''cu cap''. Altfel la ce bun sa mai ai legea? Ca din acest motiv a ajuns Romania in halul in care este astazi.

Si dupa parerea mea sa stii ca soferul a gandit exact ca tine: ''Incalc regulile dar cu cap''. Probabil ca omul lucreaza in zona. Aproape toti care au treaba pe la fabricile din zone Giurgiului-Jilava, procedeaza identic. Azi incalci regula cu cap, maine cu cap si tot asa pina in ziua in care nu-ti mai iese cu cap. Si nu eu spun asta ci psihologii: intr-o zi, urmare a obisnuintei, nu vei mai fi atent la executarea manevrei. Si bagi un motociclist in spital. Iar apoi vine justitia care doar ca nu spune ''faceti toti ca asta'': NUP daca nu a zacut mai mult de 3 luni (!!) pe patul de spital, iar daca l-ai omorat atunci 1-2 ani cu suspendare, ca doar nu ai vrut sa-l omori.

 

Asta ne deosebeste de cam toate celelate popoare Europene: smecheria. Rezultatele se vad cu prisosinta in jurul nostru.

Un om politic roman a fost intrebat pe al inceputul anilor '90 cand crede el ca Romania va incepe sa progreseze, si raspunsul a fost scurt si la obiect: cand romanii vor inceta sa mai fie smecheri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea usa de biserica, daca traiesti in bucuresti si nu esti orb, poti observa zi de zi nereguli. Ideea e ca daca faci o neregula, macar sa fii de doua ori mai atent, nu era o instigare la a incalca legea. Nu inteleg de ce faci pe lupul moralist cu mine :) eu n-am provocat niciun accident in 10 ani de zile. Du-te si varsa-ti frustrarile pe baiatu' cu loganu' si pe taximetristi.

Sanatate motociclistului :)

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea usa de biserica, daca traiesti in bucuresti si nu esti orb, poti observa zi de zi nereguli. Ideea e ca daca faci o neregula, macar sa fii de doua ori mai atent, nu era o instigare la a incalca legea. Nu inteleg de ce faci pe lupul moralist cu mine :) eu n-am provocat niciun accident in 10 ani de zile. Du-te si varsa-ti frustrarile pe baiatu' cu loganu' si pe taximetristi.

Sanatate motociclistului :)

Felicitari si iti doresc ca nici in urmatorii 50 de ani sa nu ai vreun incident/accident. Dar nu inteleg cum poti sustine ca daca o gramada de imbecili incalca regulile de circulatie atunci se justifica sa o faci si tu dar sa fii de 2 ori mai atent.

Tocmai asta este ideea: sa nu faci nereguli, sa circuli regulamentar. Crezi ca e o rusine sa faci asta?

Daca tie ti se pare ca este ''cool'' sa o faci nu ai decat, dar macar ai in vedere ca sunt o gramada de copii care abia si-au luat carnetul de moto si care citesc ''recomandarile'' tale , si vor crede ca daca esti atent nu ai decat sa incalci regulile.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar macar ai in vedere ca sunt o gramada de copii care abia si-au luat carnetul de moto si care citesc ''recomandarile'' tale , si vor crede ca daca esti atent nu ai decat sa incalci regulile.

Sau daca ti se pare ca nu incalci nicio regula, nu e musai sa fii foarte atent...

Pentru ca nu inteleg cum poti sa fii uneori in trafic "de doua ori mai atent". Adica in rest, esti atent numai pe jumatate, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau chiar acolo...

Din pacate asa e zona acolo.Ca sa intorci trebuie sa te duci pana in capat la jilava sau la centura.In ambele cazuri stai cel putin 15minute daca nu mai mult.Nu e nici un sens giratoriu...nimic.Si eu tot la fel fac ca sa ajung acasa,DAR ma asigur de 10 ori.O fac pe riscul meu!

E usor de comentat daca nu stii situatia zonei !! Si tocmai pentru ca nu sunt sensuri giratorii si drumul e drept cu 2 benzi,merg multi "motociclisti" (sa nu le zic giboni nesimtiti) cu peste 120-150/h,in unele cazuri facand slalom printre masini.Asta cu toate ca limita e de 50/h pentru ca e localitate.

Si eu sunt motociclist,dar nu sunt pilot cum se cred unii!

In cazul asta vina ii apartine legal soferului,dar moral fac parte ca si motociclistul nu a circulat tocmai legal,pentru ca in cazul asta il vedea ala,mai ales ca nu era curba sau noapte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca de maine in urma acestui topic , in Bucuresti toti conducatorii vor circula legal, conform legilor in vigoare. De asemenea in Romania va disparea hotia ca si asta e o incalcare a legii. Good job boys, keep up the good work.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul stie ca motociclistul nu circula legal, ca asa i-a dat in boabele de cafea (si ma mai mir de pietoni sau soferi) si face si el manevre din astea "doar pe riscul lui" (nu si al altuia care s-ar putea infige in el), altuia i se pare ok sa incalci regulile "daca esti atent"... voi va cititi postarile inainte sa dati click?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai copii ilegalisti. Legile sunt ca sa fie previzibile unele situatii. Linie intrerupta, inseamna ca belesti ochii un pic ca poate intra unul. Linie continua: de obicei previzibila-inseamna ca pe acolo nu se trece. Explic si prioritatea? Tiganiile ca eu ma asigur, eu sunt atent, eu fac cu cap sunt vorbe aruncate in vant. Nu ati vrea sa o patiti voi asa. Dar la cata ignoranta si respect fata de semeni e, nu ma surprinde nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un motociclist nu incalca legea!!Daca ii intrebi,toti sunt usa de biserica ! Nu intorc pe unde apuca,nu fac slalom printre masini,viteza maxima e cea legala...etc !

M-am saturat de moralisti din astia super educati care nu incalca nici o regula.

Vorbind din punctul de vedere al "conservarului"...De o gramada de ori mi s-a intamplat sa ma uit in oglinda stanga pentru viraj la stanga si sa nu vad nimic,dar sa ma trezesc cu vreun "donator de organe" calare pe vreo vitezana aparand de nu stiu unde in stanga mea.Pana acum m-a ferit Dumnezeu sa lovesc vreunul din simplul motiv ca m-am asigurat de mai multe ori si mi-am semnalizat din timp intentia,dar cu toate astea tampiti care forteaza am vazut destui.

De cand am eu permis (adica vreo 17 ani categoria B si vreo 8 ani cat.A),nu cred ca am vazut vreodata vreun motociclist calare pe vreo vitezana sa merga regulamentar.Forja cat se poate din semafor in semafor,sau,daca e drumul drept si bun,viteza cat cuprinde.Da,am uitat....ei sunt corecti!

Dai peste vreunul/vreuna mai batran care nici nu mai vede foarte bine si tu vi calare cu 150km/h.Pai tu crezi ca ala cand taie calea o face intentionat???Omu nu mai realizeaza nici distanta,nici nu anticipeaza viteza...etcSi atunci te caci pe ea de prioritate la viteza aia!

Uitasem,stilul preventiv de condus nu se pupa cu motocicletele de viteza!

Acum vorbind din cealalta perspectiva....

De multe ori nu mi s-a acordat prioritate cu toate ca eu aveam,dar prin stilul de condus am reusit sa evit situatile neplacute.Nu sunt eu mare motociclist si nici nu am zeci de mii de km pe motor,dar merg atent.

Hai sa ne uitam la rubrica "Accidente" si sa vedem cate cruisere si choppere sunt cu accidente si cate vitezane si naked.Si cred ca asta spune tot!Ca banuiesc ca si unii si altii tot pe motoare merg!

Si stati linistiti ca si in afara se intampla din astea si chiar mai multe pentru ca aia au mult mai multe motoare pe drumuri!

 

Referitor la zona aia nu stau sa le explic unora care trec pe acolo o data pe an cum e sa mergi in fiecare zi intr-un trafic infernal (ca asa e dimineata si dupa-amiaza) cativa km buni doar ca sa intorci legal si sa vi inapoi acasa.O faci de cateva ori daca nu stai acolo,dar in rest....

Din pacate pentru unii ma aflu in ambele tabere,si de motociclist,si de sofer si o spun cu mana pe inima ca motociclistii in Bucuresti sunt de o suta de ori mai indisciplinati in trafic ca soferii.Poate in alte zone ale tarii o fi altfel situatia!

Si cu asta eu am terminat!Asfalt uscat turuor si cat mai multi km fara probleme!

p.s: MULTA SANATATE MOTOCICLISTULUI IN CAUZA si ii doresc sincer sa se faca cat mai repede bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un motociclist nu incalca legea!!Daca ii intrebi,toti sunt usa de biserica ! Nu intorc pe unde apuca,nu fac slalom printre masini,viteza maxima e cea legala...etc !

M-am saturat de moralisti din astia super educati care nu incalca nici o regula.

Vorbind din punctul de vedere al "conservarului"...De o gramada de ori mi s-a intamplat sa ma uit in oglinda stanga pentru viraj la stanga si sa nu vad nimic,dar sa ma trezesc cu vreun "donator de organe" calare pe vreo vitezana aparand de nu stiu unde in stanga mea.Pana acum m-a ferit Dumnezeu sa lovesc vreunul din simplul motiv ca m-am asigurat de mai multe ori si mi-am semnalizat din timp intentia,dar cu toate astea tampiti care forteaza am vazut destui.

De cand am eu permis (adica vreo 17 ani categoria B si vreo 8 ani cat.A),nu cred ca am vazut vreodata vreun motociclist calare pe vreo vitezana sa merga regulamentar.Forja cat se poate din semafor in semafor,sau,daca e drumul drept si bun,viteza cat cuprinde.Da,am uitat....ei sunt corecti!

Dai peste vreunul/vreuna mai batran care nici nu mai vede foarte bine si tu vi calare cu 150km/h.Pai tu crezi ca ala cand taie calea o face intentionat???Omu nu mai realizeaza nici distanta,nici nu anticipeaza viteza...etcSi atunci te caci pe ea de prioritate la viteza aia!

Uitasem,stilul preventiv de condus nu se pupa cu motocicletele de viteza!

Acum vorbind din cealalta perspectiva....

De multe ori nu mi s-a acordat prioritate cu toate ca eu aveam,dar prin stilul de condus am reusit sa evit situatile neplacute.Nu sunt eu mare motociclist si nici nu am zeci de mii de km pe motor,dar merg atent.

Hai sa ne uitam la rubrica "Accidente" si sa vedem cate cruisere si choppere sunt cu accidente si cate vitezane si naked.Si cred ca asta spune tot!Ca banuiesc ca si unii si altii tot pe motoare merg!

Si stati linistiti ca si in afara se intampla din astea si chiar mai multe pentru ca aia au mult mai multe motoare pe drumuri!

 

Referitor la zona aia nu stau sa le explic unora care trec pe acolo o data pe an cum e sa mergi in fiecare zi intr-un trafic infernal (ca asa e dimineata si dupa-amiaza) cativa km buni doar ca sa intorci legal si sa vi inapoi acasa.O faci de cateva ori daca nu stai acolo,dar in rest....

Din pacate pentru unii ma aflu in ambele tabere,si de motociclist,si de sofer si o spun cu mana pe inima ca motociclistii in Bucuresti sunt de o suta de ori mai indisciplinati in trafic ca soferii.Poate in alte zone ale tarii o fi altfel situatia!

Si cu asta eu am terminat!Asfalt uscat turuor si cat mai multi km fara probleme!

p.s: MULTA SANATATE MOTOCICLISTULUI IN CAUZA si ii doresc sincer sa se faca cat mai repede bine!

1. generalizezi aiurea si nu a fost cazul aici, nici macar nu e o mobra sport implicata in accident. Povestile astea cu "avea viteza, ca asa cred eu" ma asteptam sa le aud de la coana Leana din fata portii, nu de la unul care zice ca-i motociclist si, teoretic, ar trebui sa stie cum e cu mersul pe 2 roti. Te mai si lauzi cu anii de permis...

2. batranii (generic vorbind, e valabil si la alte varste) aia care nu mai vad si nu mai sunt in stare sa estimeze, sa mearga cu autobuzul sau cu taxiul. Nu vede motociclistul, nu vede tramvaiul, nu vede trecerea de pietoni, nu vede benzile... dar e ok, sa-l lasam sa conduca.

3. toti soferii stau in trafic infernal zi de zi, pt ca asta e circulatia din oras. Asta nu e o scuza. De ce nu o iei pe trotuar pe langa coloana, ca doar stai in aglomeratie?! Sau de ce mai stai la semafor?! Sau... sau...

4. strecuratul printre benzi si plecatul primul de la semafor nu inseamna indisciplinat. Asta e utilitatea mobrei, sa te strecori si sa ajungi mai repede la destinatie, fara sa stai in coloana cu sute de masini.

5. in 99% din cazuri, motociclistul chiar o face "pe riscul lui"... pt ca e singurul ranit in caz de accident. Nu e si cazul la masini. Tu tai linia continua ca esti plictisit de aglomeratie, ala vine si se infige in tine... tu ai o usa/aripa stramba, ala isi rupe maini, picioare etc. Cum e cu riscul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...