Sari la conținut

Caut meserias, sudor, lacatus


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cristian Ionescu / Cristi Dinamita pe facebook. Omul este mester in adevaratul sens al cuvantului.

Merci mult!

» Post actualizat in 04 Dec 2016 11:55

Se poate construi asa ceva pentru orice tip de far. Depinde de doritor .... cat poate oferi pe astfel de "device".

Pai doritorul vrea cat mai ieftin, normal. Depinde de producator cat vrea. Ala original, H&B costa 103 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti de la H&B.

O sa mai treaca multa apa pe Dunare pana cand romanasul nostru o sa inteleaga ca un produs CUSTOM, unicat, facut de un mester local, este in primul rand MAI SCUMP decat unul de serie, facut in China, in mii de bucati, de catre MASINI UNELTE special programate.

Fratilor, voi de fapt nu vreti CUSTOM, ci vreti IEFTIN, iar ieftin automat inseamna mult mai slab calitativ si mai prost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti de la H&B.

O sa mai treaca multa apa pe Dunare pana cand romanasul nostru o sa inteleaga ca un produs CUSTOM, unicat, facut de un mester local, este in primul rand MAI SCUMP decat unul de serie, facut in China, in mii de bucati, de catre MASINI UNELTE special programate.

Fratilor, voi de fapt nu vreti CUSTOM, ci vreti IEFTIN, iar ieftin automat inseamna mult mai slab calitativ si mai prost!

Logica de clasa 3 :)

 

 

Nu dai banii pe brand ci pe calitate, indiferent ca e vorba de o sa unde e ceva de munca si nu oricine poate face sau o grila ordinara de far

 

 

Limbricul loveste din nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti de la H&B.

O sa mai treaca multa apa pe Dunare pana cand romanasul nostru o sa inteleaga ca un produs CUSTOM, unicat, facut de un mester local, este in primul rand MAI SCUMP decat unul de serie, facut in China, in mii de bucati, de catre MASINI UNELTE special programate.

Fratilor, voi de fapt nu vreti CUSTOM, ci vreti IEFTIN, iar ieftin automat inseamna mult mai slab calitativ si mai prost!

Pe bune? Deci tu crezi ca daca imi cere cineva mai mult de 100 de euro, eu il prefer pe ala? In nici un caz! Insa pretul de 103 euro mi se pare exagerat pentru o plasa de sarma. Poate sa fie si mai slab calitativ, ca nu am de gand sa intru cu motorul in ziduri si sa-mi fac probleme pentru far. E o chestie care trebuie sa faca fata crengilor din padure, nu e mare inginerie si nu ii trebuie vreo calitate aparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu o sa cumperi de la mesterul nostru!

Faza e ca mesterul nu are cum sa produca piesa respectiva si sa scoata un profit daca face O SINGURA BUCATA.

El cumpara toate materialele la metru, sau plasa de sarma la metru patrat, ceea ce costa destul de mult. Apoi tre sa sudeze, care sudura costa si aia destul, mai ales ca aici este vorba de chestii fine.

Unde mai pui conceptia, masuratorile, debitatul?

NU ai cum sa produci acea piesa in mai putin de 3-4 ore de munca, incluzand aici si cautatul materialelor si conceptia piesei.

 

Parerea mea e ca nu ti=o face nimeni sub 100 EURO.


» Post actualizat in 04 Dec 2016 14:47


Ziceai ca nu e mare inginerie, si nu-i trebuie vreo calitate aparte, atunci de ce nu ti-o faci singur?

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu o sa cumperi de la mesterul nostru!

Faza e ca mesterul nu are cum sa produca piesa respectiva si sa scoata un profit daca face O SINGURA BUCATA.

Hai ca nu-i injinerie spatiala... Nu mai am scule si nici materiale, ca ma bagam la asa ceva... eftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca mesterul nu are cum sa produca piesa respectiva si sa scoata un profit daca face O SINGURA BUCATA.

El cumpara toate materialele la metru, sau plasa de sarma la metru patrat, ceea ce costa destul de mult. Apoi tre sa sudeze, care sudura costa si aia destul, mai ales ca aici este vorba de chestii fine.

Unde mai pui conceptia, masuratorile, debitatul?

NU ai cum sa produci acea piesa in mai putin de 3-4 ore de munca, incluzand aici si cautatul materialelor si conceptia piesei.

 

Parerea mea e ca nu ti=o face nimeni sub 100 EURO.

Băi dă-o în pana lu' hector de plasă!De ce m-ar interesa pe mine ca și client faptul că meseriașul stă să caute și să cumpere materialul la metru???Că pân' la coada mâței,e meseria lui,din asta trăiește(presupunem).100 de E o bucată de plasă și 4 sârme sudate? Pe bune? :blink: Înseamnă că mi-am greșit meseria...

Editat de Adrian Frigo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 lei sita-cartofi-pai_2.jpg

M-am uitat si eu dupa niste gratare, la Carrefour. Vreo 13 lei bucata, nichelate, frumoase.

 

In ceea ce priveste faptul ca nu mi-o fac eu, am mai spus, nu am aparat de sudura si nici nu ma pricep. In alta ordine de idei, cat poate sa fie o plasa de sarma? Ca nu imi trebuie nici un metru. Cred ca toata smecheria e undeva la 50X30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste faptul ca nu mi-o fac eu, am mai spus, nu am aparat de sudura si nici nu ma pricep. In alta ordine de idei, cat poate sa fie o plasa de sarma? Ca nu imi trebuie nici un metru. Cred ca toata smecheria e undeva la 50X30.

 

In orice caz nu are cum sa fie 100 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi dă-o în pana lu' hector de plasă!De ce m-ar interesa pe mine ca și client faptul că meseriașul stă să caute și să cumpere materialul la metru???Că pân' la coada mâței,e meseria lui,din asta trăiește(presupunem).100 de E o bucată de plasă și 4 sârme sudate? Pe bune? :blink: Înseamnă că mi-am greșit meseria...

Colegule,

meseriasul asta nu confectioneaza protectii de faruri toata ziua, sa aiba stoc de plasa indoita, din sarma subtire, pe stoc. Nu exista meserias care sa aiba astfel de plasa pe stoc, nu se foloseste la nimic, decat daca faci strcuratori de cartofi pai, si da, atunci ai plasa pe stoc, si o strecuratoare o faci cu un cost mic, dar faci cu miile.

» Post actualizat in 05 Dec 2016 08:04

M-am uitat si eu dupa niste gratare, la Carrefour. Vreo 13 lei bucata, nichelate, frumoase.

 

In ceea ce priveste faptul ca nu mi-o fac eu, am mai spus, nu am aparat de sudura si nici nu ma pricep. In alta ordine de idei, cat poate sa fie o plasa de sarma? Ca nu imi trebuie nici un metru. Cred ca toata smecheria e undeva la 50X30.

Hai ca usor, usor ajungi sa pui strecuratoare in loc de protectie de far :))

Tipic romanesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac eu lucrarea cu 150 euro, vopsita electrostatic. daca vrea cineva sa isi faca singur lucrarea accept 90 euro pt training si tips-uri cu acces la scule. se platesc doar consumabilele, gen argon, sarma de adaos, panze de felx etc!

 

sunt cate unii de nu sunt in stare sa bata un cui in pamant darmte sa proiecteze o sarma indoita dar sunt experti contabili si evaluatori incontestabili ai muncii altora! HUOOO,LA NUMCA BA IT-ISTILOR NU LA FACUT BITI! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac eu lucrarea cu 150 euro, vopsita electrostatic. daca vrea cineva sa isi faca singur lucrarea accept 90 euro pt training si tips-uri cu acces la scule. se platesc doar consumabilele, gen argon, sarma de adaos, panze de felx etc!

 

sunt cate unii de nu sunt in stare sa bata un cui in pamant darmte sa proiecteze o sarma indoita dar sunt experti contabili si evaluatori incontestabili ai muncii altora! HUOOO,LA NUMCA BA IT-ISTILOR NU LA FACUT BITI! :)))

Banuiesc ca tu ai postat la misto, pentru ca altfel nu vad cum ai da un pret cu 50% mai mare decat costa o protectie H&B, in Germania. Daca nu ai fost atent, aia e in magazin 103 euro.

 

Anyway, datorita unor colegi de pe forum, care m-au indrumat in directia corecta, am luat legatura cu cineva care a spus ca nu-i nici o problema confectionatul si ca lucrarea ma costa 38 de euro!

Am sa revin cu pozele produsului finit, pentru comparatie cu cel de la H&B, si sa vedem daca se justifica cei 103 euro cheltuiti la nemti sau cei 40 de euro cheltuiti la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca tu ai postat la misto, pentru ca altfel nu vad cum ai da un pret cu 50% mai mare decat costa o protectie H&B, in Germania. Daca nu ai fost atent, aia e in magazin 103 euro.

 

Anyway, datorita unor colegi de pe forum, care m-au indrumat in directia corecta, am luat legatura cu cineva care a spus ca nu-i nici o problema confectionatul si ca lucrarea ma costa 38 de euro!

Am sa revin cu pozele produsului finit, pentru comparatie cu cel de la H&B, si sa vedem daca se justifica cei 103 euro cheltuiti la nemti sau cei 40 de euro cheltuiti la noi.

Chiar sunt curios sa vad ce o sa iasa!

Promiti ca pui poze, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegule,

meseriasul asta nu confectioneaza protectii de faruri toata ziua, sa aiba stoc de plasa indoita, din sarma subtire, pe stoc. Nu exista meserias care sa aiba astfel de plasa pe stoc, nu se foloseste la nimic, decat daca faci strcuratori de cartofi pai, si da, atunci ai plasa pe stoc, si o strecuratoare o faci cu un cost mic, dar faci cu miile.

Nu știu dacă ți-ai dat seama de meseria mea după nick,dar cred că am și eu idee cu ce se mănâncă o sudură,chestii,trestii socoteli...

Ca să afirmi că o plasă de sită și niște sârme de 6 alămite (nu sudate!) costă,ca să o facă un meseriaș,100 de E este cred eu lipsă de cunoștințe...dar na,ne dăm și noi cu presupusul... :rusinica: Dacă nu găsea colegul unde să o facă,i-o făceam eu la fabuloasa sumă de 150 de lei cu tot cu poștă(sic!)! B)

 

sunt cate unii de nu sunt in stare sa bata un cui in pamant darmte sa proiecteze o sarma indoita dar sunt experti contabili si evaluatori incontestabili ai muncii altora! HUOOO,LA NUMCA BA IT-ISTILOR NU LA FACUT BITI!

Așa,așa,la muncă cu ei! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa ii pice farul daca pune o protectie 'custom' dar sunt curios cat de 'atent' e mesterul care o produce ca sa arate decent! Poate nici proprietarul nu e pretentios si atunci sigur se vor intelege! Daca exista si o protectie pe care sa o foloseasca ca model, puncte de prindere etc o sa se simplifice treaba!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,asta am facut-o din protectie metalica de boxe Bose,Madaline:

 

 

post-41801-0-98704000-1481180060_thumb.jpeg

post-41801-0-50530300-1481180069_thumb.jpeg

post-41801-0-39970400-1481180076_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce lufturi naspa...vezi daca te-ai calicit si nu ai folosit ceva de harman kardon ??? :lol:

Initial ma gandeam la ceva din Bang Olufsen sau JBL,daa' o fost bun si Bose.:wink:

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu o sa cumperi de la mesterul nostru!

Faza e ca mesterul nu are cum sa produca piesa respectiva si sa scoata un profit daca face O SINGURA BUCATA.

El cumpara toate materialele la metru, sau plasa de sarma la metru patrat, ceea ce costa destul de mult. Apoi tre sa sudeze, care sudura costa si aia destul, mai ales ca aici este vorba de chestii fine.

Unde mai pui conceptia, masuratorile, debitatul?

NU ai cum sa produci acea piesa in mai putin de 3-4 ore de munca, incluzand aici si cautatul materialelor si conceptia piesei.

 

Parerea mea e ca nu ti=o face nimeni sub 100 EURO.

» Post actualizat in 04 Dec 2016 14:47

Ziceai ca nu e mare inginerie, si nu-i trebuie vreo calitate aparte, atunci de ce nu ti-o faci singur?

 

Conceptia este aia cu mami si tati......

 

In rest, sunt de acord, Autodata pentru sudori a dat o suma apropiata de Hepco & B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...