Sari la conținut

Noi suntem motociclisti!


JusTryMe
 Share

Postări Recomandate

In primul rand, nu am botezat-o crestineste si nu am spart sticla de sampanie de ea... numele si l-a ales singura, dupa indelungi deliberari. Intai ma gandeam sa o numesc ca pe vechea mobra, dar ar fi fost blasfemie. E cu totul altceva, alta ciclistica, se conduce altfel si are aspect de bestie serioasa. Nu ne jucam aici, nu ne batem joc.

 

Prima era Freyja, ca era mica dar avea vise mari de calatorit in Nordul indepartat. Nu prea avea cu ce dar intentia conta. Am avut o legatura speciala cu mobra aia - m-a transformat, mi-a triat prietenii ("aaa... ti-ai luat motocicleta? nu stiam ca ai latura asta..." - de parca imi crescusera antene verzi) si i-a facut pe ai mei sa nu-mi mai vorbeasca 6 luni ("vrei sa mori?"). A avut o problema-fantoma la etrierul fata care nu s-a rezolvat niciodata in totalitate desi mergea bine-mersi.

 

A doua era Toothless, pentru ca arata ca dragonul din "How to train a dragon". Arata ca un dragon dar nu prea scuipa flacari, era un dragon prietenos, pe carburatie, si cam lesinat in urcare pe ace de par la temperaturi scazute si aer rarefiat sus in munti. Dar si-a facut treaba, m-a adus la un nivel mult mai evoluat. Cu ea mi-am invins temerile de a merge singura la drum lung in afara tarii ("daca se strica ceva?" - eee, daca se strica reparam, se mai gasesc si oameni buni sa ajute, avem si prieteni pe care ii putem suna in caz de ceva, etc). Am mers pe toate tipurile de vreme si de drumuri am zdranganit-o prin cele mai imbecile hartoape (te intrebi cum naiba pot trai oamenii din satele alea dand cu masinile in cratere zilnic... de ce nu zic nimic).

 

A treia... despre ea nu povestesc pentru ca "nu dam din casa". Dar e un dragon veritabil, are cuplu cum am visat si depaseste in cateva secunde si fara ezitari cam tot ce misca. O cheama "Valkyrie" pentru ca e o simfonie pe roti si se conduce foarte usor, desi are viata in ea.

 

Nu stiu daca lighioanele astea stiu a sapa gropi cu rotile (si oricum nu ma pasioneaza asa mult cultura romaneasca sau trecutul glorios al stramosilor nostri de la Mihai Viteazu si Vlad Tepes pana tot acolo, ca dupa aia a fost naspa). Eu vreau cand mor sa fiu ingropata calare cu fata spre Rasarit, ca paganii. Sau sa mi se amestece cenusa cu a mobrei si sa fie imprastiate pe undeva... prin Furka Pass de exemplu. Sau Grossglockner, ca e mai aproape de sufletul meu. Sau Stelvio. Nah, mai vedem.

 

Edit: Si eu sunt inca on-topic. Poate citeste initiatorul ce bombanesc eu pe aici si ii mai trec fricile. Exista viata si dupa prima motocicleta. Important e sa nu ramai blocat acolo.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...

Confirmarea lui Cristian ne duce la concluzia că doar enduriștii își pot personifica/boteza fiarele, pentru că ele pot săpa gropi. (N-am zis groapa stăpânului că sună urât).

Problema e parțial rezolvată s-ar mai putea pune întrebarea dacă fiarele pot fi sau trebuie să fie sfințite. O, nu râdeți, la mașini se obișnuiește...

Și, da, suntem încă on-topic :)

Atribuirea unui nume,nu e neaparat o chestie de genu' ca o bagi in apa sfintita la popa,nici ca-i tragi o sampanie de rezervor.

Oricum am vazut si motociclete cu embleme d-alea cu cruci de le face pictoru' popii si sunt deja si autocolante.

Si poate veti rade,dar in cazul familiei mele,mobrele si masinile sunt membrii ai familiei.Asa suntem noi(nevasta-mea si cu mine)noncomformisti.

Nu tot ce tine de "normele familiei tipice" sunt si bune!Nu pentru noi,cel putin.

Dar ma rog,fiecare cu piticii lui. :)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ca să fim cinstiți până la capăt, trebuie să recunoaștem că există și motociclete zeificate. E vorba de un Royal Enfield de 350 cmc pe autostrada Pali-Jodhpur, lângă localitatea Chotila, India. Se pare că sute de adepți se roagă zilnic acolo...Iată cum India oferă lumii și alte exemple bune în afară de Kama Sutra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se roaga sa nu li se strice motoretele pana la urmatorul oras poate....

La Royal-ele alea indiene,cam asa e.Se strica mai ceva ca Mobra 50 Super.

 

Se poate si Kama Sutra a pozitiilor pe motocicleta... in special cand ai 600+ km deja facuti in ziua aia si te doare funduuu' de nu mai stii in ce pozitie sa stai :P

+1!

Sabina,asta-i clar! :)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Acum, ca să fim cinstiți până la capăt, trebuie să recunoaștem că există și motociclete zeificate. E vorba de un Royal Enfield de 350 cmc pe autostrada Pali-Jodhpur, lângă localitatea Chotila, India. Se pare că sute de adepți se roagă zilnic acolo...Iată cum India oferă lumii și alte exemple bune în afară de Kama Sutra :)

Cred ca este mai putin deranjat psihic unu care se roaga la un moto-God decat unu care se roaga la prieteni imaginari.

Salvari miraculoase am mai vazut pe motoare si chiar si un motor care mergea pe apa dar despre prietenul imaginar trebuie sa credem basmele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MSP, nimeni nu rezistă atât, asta e clar :) Dar eu aș fi un pic mai punctual și m-aș referi la timpul stat în șa nu la distanță. Că dacă te sui pe un motor de 1000 cmc și dai gaz pe Pan American (porțiunea USA) distanța aia o faci în patru ore. În schimb, dacă pilotezi în șa de dimineața de la 7 până pe la 10 seara, urmând doar chemarea naturii, atunci vorbim într-adevăr de Kama Sutra.

Pozițiile ar fi relativ puține, aplecat, lungit, în picioare. A, se mai pot schimba marii fesieri între ei ! Cred că le-am epuizat pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mult mai putin obositor sa mergi de dimineata pana seara pe un 1000 decat pe un 600, pe care il tii turat ca sa ii dai decent cand ai un drum lung de parcurs.

 

Cel mai mult am mers intr-o zi 900 km pe 600 si cand am ajuns la destinatie prima chestie a fost sa ma intind efectiv pe jos ca ma dureau toate articulatiile posibile si imposibile. Cu 1000-le am papat 700 km si mai mergeau (eram: ce, gata?). Touring tre' sa mearga Zen, nu ma distreaza sa merg turat multe ore. Si daca am drum de mers nu imi place sa opresc prea des - mananc un plin intreg pana la prima pauza, dupa care la inspiratie. De obicei opresc cand simt ca incepe sa ma fure peisajul.

 

Ehh mai stim noi pe unii care merg si cu picioarele intr-o parte, picior peste picior (nu eu)... :D

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cred ca casca e de vina ,chiar daca este in cap ,pe cap sau pe langa,,Creeaza unele sentimente,fustrari,filosofii. Iar daca daca ai si o fatza naspa, e de de ajuns baticul si ochelarii de soare.)))

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

promite-i ca faci dush

:crack: :10:

 

Se poate si Kama Sutra a pozitiilor pe motocicleta... in special cand ai 600+ km deja facuti in ziua aia si te doare funduuu' de nu mai stii in ce pozitie sa stai

Fără poxe,viața e pustiu! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului (mai sensibil din fire fiind) isi va face cruce inainte sa mai acceseze forumul.. :crack:

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există dom'le și poze. Păi. cum altfel ?

 

Explicația lor e următoarea, băiatul e yogin dar și motociclist și și-a propus să combine utilul cu plăcerea. Deci, face yoga în timpul mersului. Se pare că legislația indiană e destul de laxă.

Așa că Hav Ramesh din Jabalpur, a practicat 50 de poziții din care zece erau cu fața în spate (cu spatele în față ?)

Întâmplător, era pe acolo și un tip de la Cartea Recordurilor și așa a ajuns subiect de carte.

post-86604-0-62350800-1485238183_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului (mai sensibil din fire fiind) isi va face cruce inainte sa mai acceseze forumul.. :crack:

Oricum, replicile - mai mult sau putin inspirate, glume mai bune sau mai proaste - nu sunt off topic. Toti ne credem motociclistici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io stiam de acest papirus vechi cu pozitiile din Kama Sutra:

 

 


» Post actualizat in 24 Jan 2017 10:08

Toti ne credem motociclistici...

 

Daca aveam mai mult tupeu ne credeam si aviatori dar nu toti putem zbura cu 300+ km/h. :D

 

E bine ca ai deschis aceasta discutie despre relativitatea conceptelor. Eu de exemplu doar am motocicleta si merg cu ea dar nu ma consider motociclista, nu am ajuns inca la acel nivel de iluminare. Pentru asta trebuie sa mai meditez vreo 10 ani si sa beau apa plata cu lamaie pana incep sa am viziuni cu Preamaritul Hond-Suzuk-San. El imi va spune ce sa fac mai departe pentru a depasi pragurile spirituale si portile logice pe unde se intra numai cu Lampa lui Alladin (si cei 40 hoti) cu flacara violet.

post-63705-0-48313200-1485251830_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce facem, freyja ? Nu se mai lasă nimeni atras de chemarea ispititoare a sirenelor. Cineva a suspectat sulfurarea hidrogenată a topicului și l-am contrazis, mai are resurse.

Mărturisim că am fost plătiți de inițiator să facem trolling sau îl păstrăm ca pe cel mai ascuns secret al nostru ? De fapt, n-a fost chiar trolling, s-au furnizat tot felul de informații inedite.

A, mi-am adus aminte că ai zis că nu mă cunoști, ce fel de om sunt !

Am presupus că e bluf, pentru bunul mers al topicului, dar dacă nu e, pe bune ? N-aș putea să cred...ai toate informațiile posibile. Ți-am mai zis, am pretenții de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şezi blând, nu te excita prea tare, o să te răsufli de la glumiţele lui Zenit-Pulimburg. Du-te mai bine în piaţă cu pancartele şi-ţi ia ţara înapoi că ţi-o fură Dragnea cu asistaţii lui

Recomand ;) post-95759-0-61958100-1485295655_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai băgăm sau ne oprim ? Subiectul nu e nici epuizat, nici rezolvat. Au rămas oameni cu floricele și bere neconsumate. E păcat, se expiră și trebuie aruncate.

Vrea cineva să tragă concluziile, le trag eu, sau facem o comisie ?

E posibil ca oameni tineri care intră pentru prima oară în acest carusel să rămână dezorientați :Bă, ce e motociclismu' ăsta ? Cu se mănâncă ? E un mod de viață, o filozofie sau un mod de deplasare ? Motocicliștii sunt oameni sau animale ? De ce vor șoferii cei răi să-i omoare ? Facem campanii de conștientizare sau se descurcă fiecare cum poate?

Motocicleta are suflet sau e doar un fier mort ? E bine să-i atribuim puteri magice, să o zeificăm ?

E normal să existe motocicliști de vârste diferite, cu alte concepții decât ale noastre, cu alte motociclete și alte experiențe de viață ?

E normal să surfăm pe forum în loc să trăim o viață reală ? E bun internetul sau e rău ? E bine să ai mustață și să fii din Teleorman ?:)

Doar timpul va răspunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai băgăm sau ne oprim ? Subiectul nu e nici epuizat, nici rezolvat. Au rămas oameni cu floricele și bere neconsumate. E păcat, se expiră și trebuie aruncate.

 

Bere și floricele este,mușterii...nu...din păcate...suntem mai rău ca parlamentarii!

 

E bine să ai mustață și să fii din Teleorman ? :)

:lol:

Deci,cine începe plenara,care-s elefanții pe ordinea de zi? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noo, în parlament ajunge doar cine nu știe să facă nimic decât să mănânce biodegradabile cafenii. Parlamentul poate impresiona, e pompos și inutil. Să ne imaginăm ceva mai aproape de sufletul nostru, ceva așa ca o poiană unde fiecare stă pe buturuga lui. Zonă de câmpie, Siliștea Gumești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noo, în parlament ajunge doar cine nu știe să facă nimic decât să mănânce biodegradabile cafenii. Parlamentul poate impresiona, e pompos și inutil. Să ne imaginăm ceva mai aproape de sufletul nostru, ceva așa ca o poiană unde fiecare stă pe buturuga lui. Zonă de câmpie, Siliștea Gumești.

Ceva de genu':

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...