Sari la conținut

Accident Suceava grav


yonustelystu1992
 Share

Postări Recomandate

Motociclistul e clar de vina.A plecat pe rosu.Ala cu BMW-ul a trecut pe galben mai mult ca sigur.Pe culoarea galbena se trece doar atunci cand nu poti opri in conditii de siguranta.Ori ala cu masina avea ceva viteza si nu cred ca putea frana la semafor.....

Nu iau partea nimanui,dar pe forumul asta si cand greseste moociclistul tot conservarul e de vina.

In rest multa sanatate si refacere cat mai rapida si completa!

 

daca am avea un serviciu de criminalistica pus pe treaba ar putea lamuri situatia cu 2-3 calcule matematice si niste masuratori pe teren (desenat niste repere pe asfalt in campul camerei, calculat viteza masinii, calculat cam pe unde era cand s-a pus rosu etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

P.S. Si cine o fi "inventat" moda cu semnalul de verde direct dupa rosu (fara timp galben de siguranta)? :(

» Post actualizat in 28 Apr 2017 01:12

U.E.

Absolut irelevant. Motociclistul a trecut pe rosu cu intentie. Puteau astia sa bage semafor cu albastru ca tot la fel se intampla. Aici nu e vina semafoarelor sau a legilor.

 

Masina pare ca vine drept. Motocicleta face stanga. Vina in accident are oricum ala cu motocicleta. Chiar daca era verde trebuia sa acorde prioritate ca facea stanga.

 

Intrebarea e alta. Ala cu masina a oprit la semafor? Daca da, cel mai probabil ca a trecut si el pe rosu. Mie mi se pare ca masina are o viteza nefiresc de mare in momentul impactului pentru un scenariu in care masina e oprita la semafor si pleaca la fel ca motocicleta cu cateva secunde inainte sa se puna verde. Cat demaraj sa aiba conserva aia ca in 10 metri sa atinga viteza aia de impact?

 

D-asta eu cred ca masina nu a oprit la semafor. E posibil ca ala cu masina sa fi trecut pe verde curat, fara sa forteze nimic. Adica a ajuns la cativa metri de semafor fix cand s-a pus verde si evident ca si-a continuat drumul. Stiti momentele alea cand vezi ca e rosu, incepi sa incetinesti, zeii iti zambesc, se face verde si tu ii dai inainte.

 

Mai e si scenariul in care ala cu masina a trecut pe rosu fara sa incetineasca dar atunci eu cred ca masina trecea inainte ca motocicleta sa apuce sa faca stanga si impactul era evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@endurache: daca semafoarele sunt simetrice, adica cu o lumina pentru inainte si alta pentru stanga, as zice ca ala cu masina era pe benzile de mers inainte si tocmai i se facea rosu semaforul asa ca i-a dat blana in speranta ca nu are nimeni demaraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@endurache: daca semafoarele sunt simetrice, adica cu o lumina pentru inainte si alta pentru stanga, as zice ca ala cu masina era pe benzile de mers inainte si tocmai i se facea rosu semaforul asa ca i-a dat blana in speranta ca nu are nimeni demaraj.

E posibil sa fie si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Si cine o fi "inventat" moda cu semnalul de verde direct dupa rosu (fara timp galben de siguranta)? :(

» Post actualizat in 28 Apr 2017 01:12

U.E.

asa va invata la psd? toate relele le face ue? ue a pus darwinianu sa intre pe rosu in intersectie?

 

intri pe rosu si nici macar nu belesti ochii bine la vehiculele in miscare ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel este vorba de userul raikk de pe forum. Avand in vedere ca e in spital si mai are multe de tras, zic ca bine ar fi sa ii uram insanatosire grabnica.

 

Cu totii gresim in trafic, greseli mai mici sau mai mari. Majoritatea trec neobservate, insa nesansa face ca unele sa aiba deznodamanturi de genul asta.

 

Nu-i vorba despre mine. Urat accident oricum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul a gresit pentru ca s-a pus in miscare la culoarea rosu a semaforului electric pentru directia lui de mers, chiar daca in momentul cand a trecut prin marcajul pietonal se schimbase culoarea semaforului in verde. Auto cert inainte de linia semaforica a avut galben, iar cand a trecut prin dreptul ei s-a facut rosu. Au prins amandoi momentul de schimbare a culorii semaforului pentru sensurilor lor de mers. Se va retine culpa comuna. Alte nelamuriri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul a gresit pentru ca s-a pus in miscare la culoarea rosu a semaforului electric pentru directia lui de mers, chiar daca in momentul cand a trecut prin marcajul pietonal se schimbase culoarea semaforului in verde. Auto cert inainte de linia semaforica a avut galben, iar cand a trecut prin dreptul ei s-a facut rosu. Au prins amandoi momentul de schimbare a culorii semaforului pentru sensurilor lor de mers. Se va retine culpa comuna. Alte nelamuriri ?

 

recunosc fapta si o regret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Ce mă deranjează (în afara de accidentul în sine) e atitudinea gherțoiul coborât din VW Passat! Întâi îi face repede, pe furiș, o poză victimei. Scârbos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e in alte orase insa cam tot Bucurestiul are galben la semafor inainte de rosu. Nu am cronometrat dar la unele semafoare galbenul pare ca dureaza chiar cateva secunde bune.

Doar ca acel galben reprezinta niste secunde bonus de verde pentru foarte multi soferi.

Ca si in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XaeL, sunt sigur ca easy ride on! se refera la semnalul asta

 

semafor-sageti.jpg

 

si nu la faptul ca dupa verde ar veni direct rosu, asta chiar n-am vazut nicaieri in afara de semafoarele pentru pietoni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gogO.

pai nu iti trebuie si galben intre rosu si verde si galben intre verde si rosu. e suficient unul singur, care sa dureze destul cat sa se elibereze intersectia, daca este respectat.

easy ride on o avea impresia ca daca galbenul de la terminarea verdelui nu se respecta, atunci se va respecta cel care anunta ca incepe verdele. wrong! galbenul ala, indiferent unde e pus, va fi respectat doar dupa ce isi iau mai multi soferi amenzi.

dar e greu rau sa pui un agent cate 30 minute pe zi la cate un semafor aleator ales de pe un bulevard mai mare, cu tot cu camera in mana. eventual ascuns, sa iti vina PV direct acasa si sa intelegi ca ti-o poti lua oricand, fara sa vezi politistul care ti-o da. edit: si fara sa poti scapa cu spaga.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gogO.

pai nu iti trebuie si galben intre rosu si verde si galben intre verde si rosu. e suficient unul singur, care sa dureze destul cat sa se elibereze intersectia, daca este respectat.

easy ride on o avea impresia ca daca galbenul de la terminarea verdelui nu se respecta, atunci se va respecta cel care anunta ca incepe verdele. wrong! galbenul ala, indiferent unde e pus, va fi respectat doar dupa ce isi iau mai multi soferi amenzi.

dar e greu rau sa pui un agent cate 30 minute pe zi la cate un semafor aleator ales de pe un bulevard mai mare, cu tot cu camera in mana. eventual ascuns, sa iti vina PV direct acasa si sa intelegi ca ti-o poti lua oricand, fara sa vezi politistul care ti-o da. edit: si fara sa poti scapa cu spaga.

La austrieci fortatul pe galben era sport national. S-a rezolvat fara militian: camere automate pe semafor. Sa vezi ce cuminti opresc acuma la galben.

Pe linga faptul ca al nostru coleg a plecat pe rosu (nu am inteles comentariul de mai sus cum ca pe zebra avea verde, ce importanta are) a dat blana la acceleratie. Daca ar fi urmarit pe aici, cred ca a fost si pe la TV, acuma vreo 2-3 ani a mai zburat un motociclist in Bucuresti peste o Skoda a unei cucoane de s-a bagat pe un galben-rosu in intersectie. Si atunci colegul a plecat glont de la semafor.

Trebuie retinut ca cel putin in RO culoarea verde iti arata ca IN PRINCIPIU poti trece prin intersectie fara sa iti ia carnetul :).

In rest tot singur trebuie sa iti porti de grija: o iei usurel, te asiguri ...

Stie cineva cum se mai simte motociclistul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mă-ntreb de cînd a fost postat acest topic dacă știe vreunul că și dacă ai verde n-ai voie să pătrunzi în intersecție decît după ce aceasta s-a eliberat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prevederea o stiu insa nu avea legatura cu topicul de fata, ca intersectia era goala.

legat totusi de asta, sa facem un exercitiu de imaginatie. sa zicem ca esti intr-o intersectie cu doua strazi la 90 grade, cu coada si dincolo de ea pe toate patru sensurile. esti primul la semafor, ai rosu, astepti sa mergi inainte. se face verde la tine. intersectia e plina cu aia care merg si ei inainte pe ambele sensuri de pe strada perpendiculara, care sunt blocati in aglomeratie si nu se misca. ce faci? astepti sa treaca toti cei care blocheaza intersectia pana sa te misti de pe loc, cum scrie la lege, si risti sa se faca iarasi rosu pana ai trecut tu de stalpul semaforului, si sa mai stai o data? sau te duci cu botul masinii pana in portiera din dreapta a aluia pe care esti perpendicular, si contribui la blocarea intersectiei?


» Post actualizat in 03 May 2017 10:54


ce vreau eu sa spun este ca aceasta prevedere suna foarte frumos insa e extrem de greu de aplicat. ori o respecta absolut toata lumea, ori nu. e suficient un bizon care sa forteze si s-a dus circulatia in intersectia aia, pentru ca se va gasi cel putin un gigel care sa se sperie (pe buna dreptate) ca il prinde iarasi rosu daca asteapta sa treaca nesimtitul. asa ca gigel va intra si el in intersectie. si acum sunt doi in intersectie, ceea ce va stresa mai multi gigei care vor intra si ei in intersectie... etc

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic că nu era goală, că ăsta pe doo roate l-a găsit în ea pe ăla „întîrziat” (da, intrat - probabil - pe galben, dar ne-ieșit!), plus c-a plecat înainte de verde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prevederea respectiva se referă mai curand la intersectii blocate, ambuteiaje, chestii de genul. Dar poate fi interpretata si cum zici tu, daca o iei logic.

Poate sa iasa chiar o situatie asemănătoare cu clasica "lovire din spate", unde ala din spate e vinovat din start. In cazul asta, ala care ori a forțat ultima secunda de rosu ori avea deja verde ar trebui considerat vinovat din start, pe motiv ca nu a asteptat eliberarea intersecției?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...