Sari la conținut

Siriu, Lepsa x 2 si Cheia, 01.07


RuInCV
 Share

Postări Recomandate

Traseul este asta : https://tinyurl.com/y78kf85w

 

Plecarea la 08:00 de la benzinaria MOL de pe Iriceanu : https://www.google.ro/maps/place/MOL/@44.3832258,26.1390079,18z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xbe8f8276c37af282!8m2!3d44.3834851!4d26.1382207

 

Ne vedem la 07:45 acolo. 2 mobre deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca plecati spre nord de ce va intalniti in sud ? Cei care ar vrea sa vina si stau prin Grivita sau Aviatiei ?!?

Drum bun si sa va intoarceti sanatosi !

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesim prin Stefanesti, deci nord-est.

 

Ne vedem la MOL pt ca deocamdata toti cei care vin sunt din zona.

 

Daca vrea cineva sa vina care sta in Pantelimon de exemplu ne vedem pe Fundeni sau direct dupa rondul de la intrarea in Stefanesti.


» Post actualizat in 30 Jun 2017 10:30

De la Lepșa la Soveja e drum de 4x4. Este rupt rău.

 

M-am uitat si intr-adevar sunt vreo 4 km de drum naspa. Viteza medie pe acolo e de 30 la ora, dar restul drumului pare ok.

 

Cand ai trecut ultima data pe acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si intr-adevar sunt vreo 4 km de drum naspa. Viteza medie pe acolo e de 30 la ora, dar restul drumului pare ok.

 

Cand ai trecut ultima data pe acolo ?

 

Acum maxim o luna. Nu am avut curaj sa intru.

Colegul cu RR chiar nu are ce cauta pe drumul ala.

Panciu - Soveja e foarte misto, asfalt bun, dar mai departe pana in Lepsa este auto-tortura.

Editat de Radu H.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost pe acolo si nu cred ca s-a ostenit careva să repare drumul. Zici ca sînt 4 km. Eu zic că sint vreo 30 km de asfalt spart sau vălurit, combinat cu forestier si cu teren alunecat. Drumul l-am facut lejer cu un Mitsubishi L200, se poate face si cu turism, cu multa atentie. La o adică se poate face și cu motorul. Vă verificațî limitele reciproc. :alcy:

Editat de camila de recif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care 30 km ?? Din Lepsa pana in Soveja sunt 16 km. Uite poza cu cei 4 km naspa :

 

post-89225-0-08343800-1498845462_thumb.png

 

Din ce se vede pe maps o buna bucata din drum e ok, naspa e exact bucata pe care nu s-a bagat masina google sa o mapeze si care e si marcata diferit pe distanta.ro.

 

Ma rog din punctul meu de vedere nu ma deranjeaza un drum mai naspa, de asta am luat Tiger-ul sa ma pot baga, colegul e insa cu un K1300 caruia clar nu ii prieste un drum naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o mica corectie la drumul initial, din Mizil mergi spre Jugureni-Hales-Minastirea Ciolanu-Magura-Siriu, scutesti mult si drumul este foarte frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep. Am facut 650 km in total.

 

O bucata din drumul Lepsa - Soveja este intr-adevar destul de rupta, iti trebuie minim enduro-touring ca sa treci pe acolo. Cum colegul a fost cu K, nu s-a pus problema si ne-am intors, deci nu pot sa apreciez cata experienta pe off iti trebuie sau daca ai nevoie de niste pneuri mixte pe acolo. Drept urmare circuitul ala nu prea e posibil pt majoritatea mobrelor.

 

O alta portiune unde trebuie un pic de atentie este intre Intorsura Buzaului si Covasna, ai o trecere peste niste dealuri care nu mai e asfaltata, dar drumul e destul de ok, ai o combinatie intre forestier si drum cu piatra destul de bine batuta. Poti merge cam cu orice mobra pe acolo, dar cu atentie si viteza corespunzatoare. Nu prea as recomanda portiunea dupa ploaie.

 

Calitatea asfaltului pe Cheia este destul de indoielnica pe alocuri, sunt destule curbe cu asfaltul valurit, o combinatie proasta daca ai suspensia tare si te dai. In plus noi am prins drumul foarte aglomerat, ne-am cam tarat pe alocuri dupa coloanele formate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

planul nostru se limiteaza la asfalt si atat. 2 neichid, 3 sportive. asa ca ma interesa practic daca e corespunzator drumul principal si merge facut racing sau daca s-a remarcat vreo portiune care a trecut cu greu prin iarna - https://tinyurl.com/yc7u2dwv

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

planul nostru se limiteaza la asfalt si atat. 2 neichid, 3 sportive. asa ca ma interesa practic daca e corespunzator drumul principal si merge facut racing sau daca s-a remarcat vreo portiune care a trecut cu greu prin iarna - https://tinyurl.com/yc7u2dwv

 

Merge blana fara probleme. Am fost acum maxim 1 luna.

Aveti grija insa ca treceti prin multe sate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua portiuni de 10-15 metri mai rough, si de obicei radare in localitatile Bolotesti, Vidra, Valea Sarii, in ordinea asta dinspre Focsani.

In rest, prostii obisnuiti, uneori vaci pe marginea drumului, si alte diverse pericole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt probleme cu asfaltul. Sunt parca 2 portiuni un pic mai naspa si drumul se ingusteaza la un moment dat pentru ca o bucata din el a luat-o la vale.

 

Cum spunea si colegul mai sus mare atentie prin sate. Chiar in Ojdula m-am trezit cu un nene care iesea cu spatele din curte si deja ocupa toata banda. For fun asta se intampla intr-o curba la dreapta, nu foarte stransa din fericire asa ca a putut fi observat din timp ... daca insa as fi avut 20-30 km/h in plus ... who knows.

 

Inca 2 destepti au facut stanga in momentul in care noi eram in depasire. Din fericire au semnalizat din timp si evident i-am lasat sa se bage ... daca insa trageau brusc de volan chiar dupa ce ar fi dat semnalul ...


» Post actualizat in 02 Jul 2017 11:08

Doar o mica corectie la drumul initial, din Mizil mergi spre Jugureni-Hales-Minastirea Ciolanu-Magura-Siriu, scutesti mult si drumul este foarte frumos.

 

Din Mizil am mers spre Buzau, apoi am facut stanga spre Sarata Monteoru. Drumul de la Sarata la Hales e superb, doar ca Google nu iti arata nici un traseu pe acolo, te ocoleste. Cred ca e a 3-a sau a 4-a oara cand il fac anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

planul nostru se limiteaza la asfalt si atat. 2 neichid, 3 sportive. asa ca ma interesa practic daca e corespunzator drumul principal si merge facut racing sau daca s-a remarcat vreo portiune care a trecut cu greu prin iarna - https://tinyurl.com/yc7u2dwv

Cu cine pleci ma pe lepsa???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost spre Lepsa acum 2 saptamani. Drumul este foarte bun cum mergi dinspre Focsani, mai putin 2 portiuni in care asfaltul lipseste cu desavarsire ( daca imi amintesc bine , una dintre portiuni era imediat dupa indicatorul care arata 73 km pana la Tg.Secuiesc).

Este un traseu cu peisaje foarte frumoase , foarte multe curbe mai largi sau mai stranse , urcari si coborari pe munti in unele zone si de 11% si va recomand sa circulati cu viteza redusa ( eu unul nu m-as aventura sa iau curba la limita pe acele curbe pentru ca nu stii cine vine din sens opus si trece de axul drumului, sau prapastia din unele locuri... ) sau sa respectati semnele de circulatie. Este unul din putinele drumuri unde am vazut ca marcajele semnalizeaza foarte bine starea drumului. La cat de frumoase sunt peisajele nici nu se merita sa mergi cu viteza .

In Lepsa nu prea este semnal la telefon la Orange si Vodafone ( localnicii au spus ca Telekom este la putere acolo ), iar la cascada era sa calc pe un sarpe care tocmai lua cina pe aleea ce ducea spre apa.

 

Plimbare placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va sfatuiesc sa plecati la 6 dimineata ca sa nu ajungeti cu noaptea in cap...


» Post actualizat in 04 Jul 2017 17:28

si am fost si eu pe lepsa acum aprox o luna,foarte frumos acolo,peisajele de nota 20,cum zicea colegu nici nu se merita sa mergi cu viteza mare ca sa poti avea timp sa admiri peisajele,iar drumul intradevar are 2 partiuni unde e rupt,lipseste asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...