Sari la conținut

Xt600 Merita Sa-l Iau ? - Incepator


lemnarm
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

Ma cheama Mircea si sunt din Cluj , mi-am luat carnetul de A doar de cateva luni si este momentul sa imi achizitionez un motor pe care sa ma dau , prefer enduro/semi-enduro. Intentionez sa ma dau pe drumuri forestiere lejere si pe asfalt bineinteles.

 

Am primit de la un amic o oferta de motor , cam asa: Motorul este Yamaha XT600 din 1990 , are cateva modificari la plastice precum si la farul fata ( acuma ii cu 2 lupe din acelea mai mici ) , motorul a fost bine ingrijit , are schimbate toate consumabilele pe el , ca si aspect pot spune ca nu este extraordinar , adica se poate mai bine , dar avand in vedere ca este din 1990 poate este de inteles.

 

Motorul XT-ului a intrat la revizie la amicul meu si ii va primi un set nou de piston/cilindru. El spune ca cu asta imi sunt garantati inca 70.000 km cu motorashu. Primesc si garantie 3-6 luni la toata motocicleta.

 

Pretul este de 2500 , ce spuneti ... ? Merita ? Am inteles ca este un motor f bun pentru incepatori sau sa mai caut ??

 

Ajutor :cheers:

 

Merci

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul e foarte bun pentru incepatori, dar pretul e mare. N-as da mai mult de 2000 pe un xt600 din '90. Mai cauta oferte asemanatoare sa vezi cam care sint preturile.

 

 

De acord.

 

Motocicleta este super....dar pretul cam mare. Nu are rost sa te grabesti...mai cauta....cred ca poti gasi o oferta mai buna. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord.

 

Motocicleta este super....dar pretul cam mare. Nu are rost sa te grabesti...mai cauta....cred ca poti gasi o oferta mai buna. Succes

 

De asta ma temeam si eu , ca pretul este umpic cam mare ce ma atrage insa la acest motor este faptul ca o sa fie refacut complet si cu garantie , deci nu o sa am surprize sa trebuiasca sa mai bag bani in el ... oare cu toate astea tot nu merita banu ??

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel pe care l-am arvunit arata asa:

/index.php?showtopic=74551

 

Chiar si pentru aicea ... pretul e mai mult decat piparat!

 

Mai cauta!

Cheers! :cheers:

 

De asta ma temeam si eu , ca pretul este umpic cam mare ce ma atrage insa la acest motor este faptul ca o sa fie refacut complet si cu garantie , deci nu o sa am surprize sa trebuiasca sa mai bag bani in el ... oare cu toate astea tot nu merita banu ??

 

Mircea

 

Incearca sa pui ceva pozne si poate primesti mai multe sfaturi. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel pe care l-am arvunit arata asa:

/index.php?showtopic=74551

 

Chiar si pentru aicea ... pretul e mai mult decat piparat!

 

Mai cauta!

Cheers! :cheers:

Incearca sa pui ceva pozne si poate primesti mai multe sfaturi. :lol:

 

Chestia ii ca nu ar avea rost inca , motorul este bucati deocamdata in atelierul cu pricina ... si numai in 1-2 sapt va fi montat , depinde de cat de curand ajunge pistonul etc ... Deocamdata nici eu nu stiu cum arata complet imbracata ...

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Ma cheama Mircea si sunt din Cluj , mi-am luat carnetul de A doar de cateva luni si este momentul sa imi achizitionez un motor pe care sa ma dau , prefer enduro/semi-enduro. Intentionez sa ma dau pe drumuri forestiere lejere si pe asfalt bineinteles.

 

Am primit de la un amic o oferta de motor , cam asa: Motorul este Yamaha XT600 din 1990 , are cateva modificari la plastice precum si la farul fata ( acuma ii cu 2 lupe din acelea mai mici ) , motorul a fost bine ingrijit , are schimbate toate consumabilele pe el , ca si aspect pot spune ca nu este extraordinar , adica se poate mai bine , dar avand in vedere ca este din 1990 poate este de inteles.

 

Motorul XT-ului a intrat la revizie la amicul meu si ii va primi un set nou de piston/cilindru. El spune ca cu asta imi sunt garantati inca 70.000 km cu motorashu. Primesc si garantie 3-6 luni la toata motocicleta.

 

Pretul este de 2500 , ce spuneti ... ? Merita ? Am inteles ca este un motor f bun pentru incepatori sau sa mai caut ??

 

Ajutor :cheers:

 

Merci

Mircea

 

 

 

Daca tipul iti e amic bun merita!E ideal pentru incepatori.Nu pricep cum unii spun ca e scump cand nici macar nu l'au vazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu as da 2500 pe un motor refacut in RO. Am avut XT600E model 3TB (1990) luat cu 1950 E (inmatriculat) si la 65.000 km mai mergea lejer pina la 100.000.

si mie mi se pare cam mult 2500, gasesti sigur mai bine si mai ieftin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 1000 de euro e diferenta de taxe intre Ro si restul Europei, deci tot la 2000 ajungi.

@lemnarm: poate mai umbla la pret amicul tau, oricum la 2500 ar avea de asteptat destul pina o da.

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm , am sa incerc ... oare care ar fi un pret acceptabil pentru un motor cu piston + cilindru fresh instalat cu tot ce tine de aia ?? Un 2300 oare ? sau sa incerc si mai jos ?

 

Mircea

Frate, vad ca tu nu ai prins ideea! Nu se merita sa-ti iei motor reparat "fresh"in RO!De ce?nu cunosti provenienta pieselor, iar calitatea executiei lasa de dorit!Eu zic ca in RO mai toate motoarele sunt reparate "pe genunchi"!!!(vrei sa fi urmatorul belbody?!?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm , am sa incerc ... oare care ar fi un pret acceptabil pentru un motor cu piston + cilindru fresh instalat cu tot ce tine de aia ?? Un 2300 oare ? sau sa incerc si mai jos ?

 

Mircea

 

e cam multisor 2500, dar tinand cont de faptul ca sunt piese noi bagate in el, poate mai negociezi la pret.

la anii astia nu prea e indicat sa iei un motor neumblat in el.poti sa ai surpriza si fii tu acela care va trebui sa bage mana in buzunar pt. niste "mici" consumabile: ambreiaj, segmenti, lantz distributie , lantz tranmismisie.

toate acestea adunate te duc undeva la vreo 300 de euro fara manopera.

daca aceste "consumabile" sunt noi, merita sa fii interesat de motoreta.

 

@: zolly, de unde stii tu de provenientza pieselor sau de priceperea mecanicului? nu generaliza, poate e priceput omul si are atelier. si eu mi le repar singur, din placere si ca sa-mi pastrez un ban in buzunar si te dezamagesc, le repar pe masa :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este cea mai buna afacere, nu te va satisface nici on si nici off road, iar pretul este mare.

Ti-a s recomanda mai degraba tt, pe la 2500 de euro cred ca il gasesti de prin 95, este mult mai profi facuta suspensia, iar motorul este cam acelasi, fara moarte.

 

Am mers mult si pe xt (20000 de km) care era moto de servici si pe tt

( 40000 de km) care era a mea, si diferentele de performanta sunt mari, in schimb cele de pret sunt mici, asa ca iti recomand tt, si diferenta de greutate e mare intre ele, vreo 40-45 de kg care se simt pe teren. A fost facut in 95 un TT special pt Italia, cu furca up side down si electromotor, era indestructibil.

Si apropo, eu l-am vandut cu 2000 de euro acum 3 ani, cu segmenti noi noi si in stare impecabila.

Cel care l-a luat l-a vopsit negru si l-a facut supermoto.

Bestiala moto pentru incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa ma abtin, dar nu pot....2500? :lol: mi se pare enorm!mai ales la vechimea motorului....are 17 ani totusi...indata face 18 si da de permis. Eu personal nu as da atatia bani nici pe un xt din 96-97. Am un amic care isi ia un xt de 600 (yamaha xt 600 SE cica se cheama) , e din 97 si da 1000 de euro pe ea...si o mai ia si in rate...fa si tu diferenta...mai stiu un xt in Campulung care s-a dat cu ceva timp in urma cu 600 de euro (fara acte si model mult mai vechi-din 86 parca...refacut si asta). La banii astia cred ca iti poti alege ceva mai nou. Eu te-as sfatui sa mai astepti... Bafta si nu te grabi sa scapi de bani! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa ma abtin, dar nu pot....2500? :lol: mi se pare enorm!mai ales la vechimea motorului....are 17 ani totusi...indata face 18 si da de permis. Eu personal nu as da atatia bani nici pe un xt din 96-97. Am un amic care isi ia un xt de 600 (yamaha xt 600 SE cica se cheama) , e din 97 si da 1000 de euro pe ea...si o mai ia si in rate...fa si tu diferenta...mai stiu un xt in Campulung care s-a dat cu ceva timp in urma cu 600 de euro (fara acte si model mult mai vechi-din 86 parca...refacut si asta). La banii astia cred ca iti poti alege ceva mai nou. Eu te-as sfatui sa mai astepti... Bafta si nu te grabi sa scapi de bani! :cheers:

 

 

Ati dat'o in concurs de minciuni deja. 600 de euro or fi aia 2 tenisi ai tai cu cate 110 cai fiecare.Bah da' numa putzani experti in motoare pe forumul asta

 

 

 

Am un amic care si'a luat motocicleta din 2006 si ala de la care a luat'o i'a mai dat si 2000 euro ca s'o ia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici vorba e exagerat pretul :cheers: in romania...putin sunt cei care lucreaza la motoare cum trebuie...si nu fuseresc ...daca o sa l iei pe al meu o sa te rog sa faci "revizia""doar la adi serdean la "Auner" l am ajutat si stiu cum lucreaza la tot

daca o sa iei motorul meu nu o sa ti para rau si nu o sai ai nici un fel de problema cu el

multi de pe forum ma cunosc ...da in sfarsit vand motorul meu vreau sa l schimb cu un ktm din 2002 sper sa nu mi para rau de alegerea pe care am facu to ma despart de multe amintiri frumoase cu el :) dar e cazul sa

mai incerc si altceva :lol: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunt-d...1997-23205.html

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratiolr nu vedeti ca omul e incepator ma mir ca nu-i spuneti sa-si ia CR de 500 in 2T pe la vreo 65 HP . Prietene daca omul stie ce face eu zic ca nu e mult 2500 aduna si tu pretul pieselor si al manoperei dupa o sa poti calcula singur daca merita sau nu banii. Un motor in firea lui cu ulei bun si schimbat la timp te tine fara probleme 100.000 Km poate si mai bine. O fi TT -ul mai usor dar e si mai inalt iar asta se simte si mai tare in teren decat greutatea mai ales daca esti incepator, in plus consuma mai putin ca TT-ul chiar daca are acelasi motor au carburatoare diferite la Jiglere ma refer. Normal ca e bine daca poti sa tragi mai jos la pret dar vrei sa iei un motor nedesfacut si dupa sa constati ca-ti mai trebe niste maruntisuri vezi cum zicea Cata M ,in asta cel putin stii ce este macar . Succes la cumparaturi. Si apropo uite aici ce poate face un XT in teren : /index.php?...=urmele+red+bul si mers pana acolo pe asfalt TT-ul lesina pe asfalt .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene daca omul stie ce face eu zic ca nu e mult 2500 aduna si tu pretul pieselor si al manoperei dupa o sa poti calcula singur daca merita sau nu banii. Un motor in firea lui cu ulei bun si schimbat la timp te tine fara probleme 100.000 Km poate si mai bine. Vrei sa iei un motor nedesfacut si dupa sa constati ca-ti mai trebe niste maruntisuri vezi cum zicea Cata M ,in asta cel putin stii ce este macar . Succes la cumparaturi. Si apropo uite aici ce poate face un XT in teren : [/url] TT-ul lesina pe asfalt .

e foarte mult ca e vechi e din 90 :) ....oricat de bun ar fii la anul asta nu e pretz.

pretul reparatiei...hai ma mai lasa costurile...asta e treaba la ala care a avut motorul..asta e pretul scade cu timpul..eu am luat motorul la 8000km cu 2800e +vama 1200e plus costuri drum 300-400e...si eu am schimbat uleiul si lantul...si cauciucurile...si alte chesti toba....parbriz etc.ar trebuie sa iau tarre mult pe el:)) asta e pretul corect cu care l dau 2500e m am folosit de el acum are 38000km am mai facut rost de ceva bani si vreau unul mai nou ) nu uita e honda...nu se aude nici o bataie de tacheti ,distributie sau ambielaj piston .....toarce

uite l aici /index.php?...0621&st=400

p.s. daca vrei un motor de cross lasa vacile asetea grele fiecare mandreste ce are :cheers: :lol:

.....din pacate mircea nu are bani ...:D

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti unul de afara, e si mai ieftin si ai de unde sa alegi... TPI-ul poate se scoate, daca nu, oricum nu circuli prea mult pe drumuri pu(b)lice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...