Sari la conținut

Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Intrucat barba mea a depasit 1/4 de secol in care probabil a beneficiat de un timp de ingrijire peste cel petrecut de unii dintre voi la "service specializat" - cumulat insa :P -, propun un topic despre epilarea inghinala. Ceva gen "motociclisti care se rad la cuc, tehnici si pozitii". Pot sa posteze si cei deghizați in posesoare de pupăză :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Gata, de data asta jur pe rosu! Era amuzanta povestea aia si cam atat.

Dar daca va apucati de epilat, si aveti talentul celui care a scris patania lui , e perfect! Si acum, numara , Endurache!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de inteles ca nu te-ai putut abtine la poveste. Problema e cu posturile ce au urmat. Nu te-ai putut abtine nici de la porcaiala.

 

Numar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io auzisem că bărbații care se rad pe piept se rad și la p.i.z.d.ă... Poate să ne confirme cineva? Vreunul? Vreuna? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 de zile. Hai ca nu e rau! Se putea si mai bine dar nu e rau deloc. Poate faci un efort sa resetezi contorul si sa incerci sa bati recordul de 25 de zile. Hai ca se poate! Postul #119 din acet topic pentru detalii. Pentru o mega psiholoaga manipulatoare, esti banal de previzibil/previzibila.

 

SST, pentru ca ai trezit monstrul din somn cu povestioara aia, ar trebui ca data viitoare sa te razi cu un Gillette d-ala cu infinit plus unu lame. Sau sa nu iti mai ascuta TORMEK-ul. Nu stiu, vezi tu cum te auto pedepsesti sa nu mai faci. :)

 

Fix la asta ma gandeam si eu. :laugh:

 

Chiar daca nu intentionez sa ma rad, am gasit informatiile despre aparate si tehnica de ras foarte interesante. Pana si posturile de dat barba jos sunt utile intr-un topic cu barbosi.

Tu asa ai inteles? Ca e "povestea" mea? Cu Gillette sa te barbieresti tu....Na.... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa vina pasagera cu prostiile ei era chiar interesant topicul, pentru ca am aflat de aparate si produse de barbierit foarte bune. Dupa ce a venit "cea care sta in spate" s-a dus pe plua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa vina pasagera cu prostiile ei era chiar interesant topicul, pentru ca am aflat de aparate si produse de barbierit foarte bune. Dupa ce a venit "cea care sta in spate" s-a dus pe plua...

Salut. Ce-ai facut? Ti-ai luat ceva pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ce-ai facut? Ti-ai luat ceva pana la urma?

 

Salut! N-am apucat ca au intrat banii mai greu si am niste cheltuieli mari luna asta (nunta in Londra :(((( - dar dupa ce a spus colegul TM, care a facut un review foarte bine documentat, cred ca am sa iau si lame Feather, sa fiu sigur. Adica as lua Feather, Derby si Astor din prima.

» Post actualizat in 11 Sep 2017 14:19

*nunta unor prieteni in Londra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Salut! N-am apucat ca au intrat banii mai greu si am niste cheltuieli mari luna asta (nunta in Londra :(((( - dar dupa ce a spus colegul TM, care a facut un review foarte bine documentat, cred ca am sa iau si lame Feather, sa fiu sigur. Adica as lua Feather, Derby si Astor din prima.

» Post actualizat in 11 Sep 2017 14:19

*nunta unor prieteni in Londra

 

Numai daca vrei sa pui la pastrat si adunat praf cel putin al doilea brand :grinbandit: .

Sa nu fiu totusi chiar atat de... chinez. La 5 lei pachetul, asta sa fie ultima grija.

Generic vorbind, nu cred ca ai cum sa ajungi sa vezi ce ti se potriveste fara sa prapadesti niste bani.

 

Ce am uitat sa zic in postarea de acum cateva zile este ca pamatuful a inceput usor usor sa lase in urma mirosul dubios, specific unui produs cu par de animal.

Par care nu cred ca a fost tuns de la un bursuc care era f. "live and kicking".

 

Daca oamenii chiar recolteaza parul de pe animale vii, ma gandesc ca trebuie sa fie faina rau meseria asta. Mai ales cand ai de tuns mistreti :crack: .

Parca si vad sedinta de la 8 dimineata - astazi avem un bursuc si 2 mistreti de tuns pe burta si pe langa oaie, pentru a recolta cel mai fin par posibil pentru pamatufuri si perii. Uraaa! Toata lumea fericita, se ridica la unison de pe scaune si, cu zambete largi pe buze si maxim avant stahanovist, purcede pe holurile reci si semiintunecate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Numai daca vrei sa pui la pastrat si adunat praf cel putin al doilea brand :grinbandit: .

Sa nu fiu totusi chiar atat de... chinez. La 5 lei pachetul, asta sa fie ultima grija.

Generic vorbind, nu cred ca ai cum sa ajungi sa vezi ce ti se potriveste fara sa prapadesti niste bani.

 

Ce am uitat sa zic in postarea de acum cateva zile este ca pamatuful a inceput usor usor sa lase in urma mirosul dubios, specific unui produs cu par de animal.

Par care nu cred ca a fost tuns de la un bursuc care era f. "live and kicking".

 

Daca oamenii chiar recolteaza parul de pe animale vii, ma gandesc ca trebuie sa fie faina rau meseria asta. Mai ales cand ai de tuns mistreti :crack: .

Parca si vad sedinta de la 8 dimineata - astazi avem un bursuc si 2 mistreti de tuns pe burta si pe langa oaie, pentru a recolta cel mai fin par posibil pentru pamatufuri si perii. Uraaa! Toata lumea fericita, se ridica la unison de pe scaune si, cu zambete largi pe buze si maxim avant stahanovist, purcede pe holurile reci si semiintunecate.

Macar ai certitudinea ca e de animal si nu sintetic..... Ce imaginatie de....chinez....poti sa ai :)))))))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am primit si eu de craciun setul de barbierit Proraso Classic Shaving si aparatul Muehle R89. Abia astept sa-mi creasca putin barba ca sa-l pot incerca. Vreau sa spun ca aceste cosmetice Proraso au un miros elegant, racoritor, de barbat adevarat. Deocamdata am doar lama de la Muehle, care a venit cu aparatul si un set de Gillette Platinum. Dintre cele doua, ce lama ar trebui sa folosesc pentru prima oara? Stiu ca mi s-au recomandat pentru inceput lamele Feather, insa nu am acum si voiam sa vad ce e mai bine sa folosesc dintre Muehle si Gillette.


» Post actualizat in 03 Jan 2018 15:15

Update: M-am barbierit de doua ori cu lama Muehle care a venit cu aparatul si pot spune ca nu e agresiva deloc. Nu m-am taiat, agatat sau iritat, insa parca as vrea sa fie putin mai agresiva. Am mai luat de la un DM un set de lame Gillette si le voi incerca si pe acelea, insa imi voi cumpara in curand un set de Feather.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata, de data asta jur pe rosu! Era amuzanta povestea aia si cam atat.

Dar daca va apucati de epilat, si aveti talentul celui care a scris patania lui , e perfect! Si acum, numara , Endurache!

Daca mai rezistai 2 zile faceai 4 luni. Eu m-am tinut de promisiune si am numarat. Tu nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Atâta tot ca e ca la Radio Erevan :))) .

Păcat de fetele alea... :))

Nu e-n Rusia, ci în Kazakhstan (o fi mai bine, o fi mai rău, orășelul e oricum (încă) un ghetou ca alte mii în Rusia), fetele fac reclama la clubul de strip-tease de vizavi (poate și asta mai bine :) dacă ma uit la barba aia de 2-3 luni plina de spuma), ultima poza era clar de pe alt site/măcar un ocean mai încolo (numai asa nu se poarta lumea prin Asia Centrală) și la f.... (barbershop, scuze) in Kazakhstan sau Rusia merg numai cititorii standard ai Daily Mail (acolo a apărut știrea) aka englezi carora le curge scuipat din gura.

 

Sabin, era ingramadeala prea mare pe topicul de belbozeala? Te-au trimis colegii sa iei aer, fiindca erai prea răsuflat?

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Update: Am luat din Spania un set de lame Lea. Pot sa spun ca sunt foarte bune, mult mai ok decat lama originala Muehle sau decat Gillette-urile de la DM. Am folosit o lama de 5 ori fara probleme, iritatii etc. Am sa comand si Feather cand imi dau comanda de crema de prebarbierit, crema de ras si aftershave. Am gasit si o apa de colonie de la Proraso care miroase bestial - Wood and Spice, am sa o trec si pe ea pe lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dat barbă jos vara, purtat piele pe fata vreo 6 luni, plecat la munte vreo săptămână și întors Deceneu de acolo.

Concluzie mai leneșă, cam ca de pe telefon la ora asta :)) :

# Aparat clasic și lame old school - nu. Trăiesc prea pe fast forward pentru tehnologia clasica. În lunile de bărbierit constant a fost evident ca nu îmi permit aroganta de a da skip la 45 de minute de somn seara sau unui loc de parcare dimineata. Ca sa nu arăți ca tăiat cu cioburi trebuie înmuiată pielea și barbă n minute, trebuie sa te barbieresti încet....ahaaa..samd. Cu multilama dai ca la coasa, speed 10x. Oricât de rapid te-ai barbieri, este imposibil sa te tai. Cu lama clasica, hmm, va mai las și pe voi. Cu multilama poți trece de 4-5 ori, rapid spre isteric, și nu te iriti f tare. Viceversa nu este valabila.

# Crema de prebarbierit este cea mai gluma proasta. Nu cumpărați asa ceva. Mirosul nu rămâne iar efectul este zero.

# Săpunul de bărbierit este cea mai smechera și utila chestie de inventar masculin pe care am cheltuit bani în ultimii ani. Revelație. Must have. Uitați geluri, spume, etc.

# Un pamatuf devine obligatoriu la săpun. Da, ar fi fost mai bine sa dau 400 și ceva de lei fata de 100 și. La a doua/treia trecere cu aparatul, cea de precizie/cu.ratare imepecabila, finala, fata este totuși iritata. Un pamatuf bun este din par f moale și nu o mai irita suplimentar.

 

Revenind la bărbile noastre - regret ca am făcut cadou șamponul și ca mi-am uitat acasă uleiul. Am sarma ghimpata pe fata. Ajuta dacă nu spăl barba cu șampon sau săpun ci doar cu apa calda în abundenta, urmat de șters insistent.

 

De ProRaso, inevitabil, m-am plictisit. Dar asa mi se întâmplă cu 95% din parfumuri. Mi se par prea brutale de dat cu ele în nasul colegilor și mai ales colegelor la sedințele de la prima ora. Balsamul de barbă (cutiile galbene), de la PR este slăbuț. Cică recomandat în perioada de creștere a bărbii, pentru calmarea mâncărimilor. Nu a excelat. Iar mirosul este parca prea persistent in timp. La un moment dat te cam saturi sa mirosi la fel toată ziua de dimineață până noaptea (am condus 18 ore în ziua în care l-am cumpărat/folosit și devenise enervant).

 

Aparatul clasic și lamele aferente rămân pentru zile de week-end în concedii, când ma încearcă sentimente mărețe. Curata impecabil fata dar cu iritație prea mare la pachet. Multilamele sunt la fel de bune după 2-3 treceri, durează 10 minute și nu irita atât.

 

Gata. Predau ștafeta pasagerei, brailenilor, bănățenilor cu plug și bărbaților adevărați.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma barbieresc cu aparatul Muehle de doua ori pe saptamana, insa intr-adevar, dureaza ceva. Avantajul meu e ca lucrez dupa-masa si am ceva timp dimineata. Intai inmoi bine barba, apoi dau cu crema de prebarbierit (dar am sa incerc si sapunul dupa ce se termina crema de prebarbierit si pasta de ras), apoi dau incet, incet cu lama, de 3-4 ori si nu ma irit. Daca ar fi sa ma barbieresc zilnic sau la doua zile, cred ca m-as irita.


» Post actualizat in 13 Mar 2018 13:43

A incercat cineva aftershave-ul de la Floid? Arata bine, e marca veche, pare produs de calitate. Sunt curios cum miroase...


» Post actualizat in 02 Apr 2018 16:13

Mi-au venit lamele Feather si apa de colonie Pro Raso Wood and Spice, care miroase extraordinar. Cat despre Feather, lame adevarata, taie excelent, nu agata si nu am avut nicio problema. Nu m-am taiat, nu m-am iritat, nimic. Din ounct de vedere al calitatii si a experientei din timpul barbieritului, pot spune ca dintre toate lamele incercate de mine pana acum, topul ar fi urmatorul, de la cele mai bune la cele mai slabe: Feather, Lea, Muehle, Gillette,


» Post actualizat in 02 Apr 2018 16:14

Eu ma barbieresc cu aparatul Muehle de doua ori pe saptamana, insa intr-adevar, dureaza ceva. Avantajul meu e ca lucrez dupa-masa si am ceva timp dimineata. Intai inmoi bine barba, apoi dau cu crema de prebarbierit (dar am sa incerc si sapunul dupa ce se termina crema de prebarbierit si pasta de ras), apoi dau incet, incet cu lama, de 3-4 ori si nu ma irit. Daca ar fi sa ma barbieresc zilnic sau la doua zile, cred ca m-as irita.


» Post actualizat in 13 Mar 2018 13:43

A incercat cineva aftershave-ul de la Floid? Arata bine, e marca veche, pare produs de calitate. Sunt curios cum miroase...


» Post actualizat in 02 Apr 2018 16:13

Mi-au venit lamele Feather si apa de colonie Pro Raso Wood and Spice, care miroase extraordinar. Cat despre Feather, lame adevarate, taie excelent, nu agata si nu am avut nicio problema. Nu m-am taiat, nu m-am iritat, nimic. Din punct de vedere al calitatii si al experientei din timpul barbieritului, pot spune ca dintre toate lamele incercate de mine pana acum, topul ar fi urmatorul, de la cele mai bune la cele mai slabe: Feather, Lea, Muehle, Gillette,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

plăvanis a zis că se deschid saloanele începând cu 15.05. Fiind spații publice tre să porți mască. Ei bine, cum plm îmi tunde barba, pe sub mască? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Endurache, ai numărat? Aproape că mi-e dor de tine cum le ziceai. Gata, barba?🙂ai ras-o? 

La 09.01.2018 la 15:29, dionysos a spus:

 

Fetilii e pasagere si berbantii se rade la trotineta cu aparat clasic ;)

Adânc de tot..și asta am ratat-o. 🙂 care ți-e filozofia din ultima vreme? Lasa-mă să ghicesc, te-ai însurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...