Sari la conținut

Porblema incuietoare topcase Givi


Pandy
 Share

Postări Recomandate

Am mai postat si in topicul colegului care aduce piese, dar sa vedem daca exista si solutii mai putin costisitoare.




Exista vreo rezolvare? L-am luat impreuna cu motocicleta, pana acum l-am folosit asa cum e si nu lasam nimic in caz ca cineva avea idei de a forta.



Dar acum ca as avea nevoie sa il folosesc si sa mai si las ceva in el, cum pot rezolva problema?



Mai exact, idei de incuietori. Varianta oficiala presupune inlocuirea mai multor piese si ar iesi scump.





Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simplu - o tabla indoita prinsa inauntru si care iese nitel prin gaura aia. In tabla dai o gaura si pui un lacat normal (nu trebuie jmecherie avand in vedere ca e o cutie de plastic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma vrezi sau nu, varianta cu lacat simplu am incercat-o si nu merge. Tot cu ureche lunga, nu reusesc sa il bag cum trebuie prin cele 2 gauri.

Varianta cu tabla suna foarte bine, o voi lua la puricat sa vad ce imi iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma vrezi sau nu, varianta cu lacat simplu am incercat-o si nu merge.

Pai unde era sa vad ?

Atunci singura varianta e ce-a care a spus-o ZIDU' .... O tabla (mai groasa ) prinsa in nituri de topcase si indoiata in asa fel in cat sa iasa pe gaura de langa butuc ...

Editat de yamaha_01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ce o ai este lipsa jumatatii de incuietoare ce s-a rupt si ai pierdut-o fara sa-ti dai seama. Rezolvare : 2 surubelnite cu care sa actionezi/comprimi cele 2 arcuri si un carlig confectionat din sarma cu care sa actionezi declansatorul yalei. Asta e valabil doar pentru a o deschide nu si pentru a o folosi.

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Butucul nu are nici o problema, functioneaza foarte bine.

Poate nici eu nu am fost foarte concret in film, dar de deschis si inchis este foarte usor. Problema este ca daca cineva vrea sa deschida cutia fara a avea cheie o poate face precum in film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pana la urma am reusit sa gasesc timp si toate cele.

 

Procesul nu a fost o mare chestie, dar nu am reusit sa gasesc timpul. Tabla o aveam, trebuia doar sa o prelucrez putin. Iata cum arata. Ii mai trebuie un lacatel si s-a rezolvat.

post-94819-0-65229700-1507830299_thumb.jpg

post-94819-0-53298000-1507830306_thumb.jpg

post-94819-0-84382000-1507830312_thumb.jpg

post-94819-0-48387300-1507830318_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tie iti lipseste gheara din interior cu care se blocheaza geanta in suport si pe care o apesi cand scoti geanta din suport.

Aia nu ai cum sa o faci din tabla. Fara aia cum naiba o sa-ti stea geanta pe placa/suport?

Chestia aia se gaseste si nu costa o caruta de bani, stiu ca am schimbat-o eu in trecut la o geanta..

Asta iti trebuie tie:

 

givi-z387-latch.jpg

http://www.motorus.pl/givi-z106-zasuwka-zamka-e52-maxiae28e35e36e360e45e50v46v47-p-67243.html

 

39zl =~ 39 lei, o caruta de bani :mellow:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau așa:

https://www.polo-motorrad.com/en/riegel-z106-fur-e52-e41-e460-e360-e28-e.html

 

Și mai lipsește și "botonul" roșu, după formă ăsta pare a fi (nu-mi dau seama ce model ge Givi e):

https://www.polo-motorrad.com/en/druckknopf-z315-fur-e280-e29-e30-e33-e42-e450.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipseste si gheara si butonul si arcurile, nici inchizatoarea nu cred ca mai e in toate mintile.

 

Geanta e prinsa de placa prin suruburi. Pentru chestii semivaloroase, mancare si alte maruntisuri consider ca e ok. Nu ma intereseaza ca aspectul nu e cel mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mancare si alte maruntisuri nu tre sa-l inchizi deloc. Mie pe filmarea ta mi s-a parut ca vad arcurile in fundul gaurilor...

 

 

Am cumparat acum o luna un topcase givi de 47L cu 80lei in talcioc... in toate mintile lui, cu incuietoare, cheie, gheara, etc.. mi-am completat setul de 3.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am si eu o problema cu mecanismul de inchidere al cutiei - Givi V46. Cheia intra, pot roti de ea, totul e in regula. Insa apas pe butonul de release si nu sare "clapeta", doar se misca foarte putin. Pun 2 video si niste poze din care se intelege ce se intampla. Prima data am crezut ca e o problema de frecare, ca s-a murdarit. Dar am spalat + dat cu wd40 din plin si nu s-a rezolvat. Nu imi dau seama daca-mi lipseste vreo piesa sau ceva nu merge bine. Incuietoarea a mers perfect pana cand n-a mai mers deloc.

M-ar ajuta niste poze/video cu un sistem care functioneaza, poate asa imi dau seama ce e eronat la al meu.

 

https://photos.app.goo.gl/Ej6dUFTw6RW9EyZb7

https://photos.app.goo.gl/1Tpk6fZR4WeRyAvD7

 

 

 

20200628_205037.jpg

20200629_120541.jpg

20200629_120545.jpg

20200629_120604.jpg

20200629_120606.jpg

20200629_120612.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, inseamna ca al tau face la fel ca al meu. Insa nu se intampla asta inainte. Mergea ca aici: secunda 53

 

Am montat la loc si merge cum trebuie. Am descoperit ca mecanismul e foarte sensibil la cat de stranse sunt cele 2 suruburi care-l tin de cutie: Prea strans - nu se inchide. Prea lejer, nu se deschide. 
Se deschide singur cand e montat pentru ca capacul trage putin in sus (cum face vis-a-vis cu mana in clipul lui).

 

Cred ca la mine nu mai mergea dintr-o combinatie de factori: 1. se desfacusera putin suruburile si 2. era putin praf care crestea forta de frecare si arcul ala nu mai facea fata.

 

Mersi mult, vis-a-vis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...