Sari la conținut

Intrebare pentru electricieni


FanFane
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Am si eu o intrebare pt electricieni sau altii care au mai facut modificari pe partea electrica.

 

Am reusit sa imi stric mufele la faruri si trebuie sa le schimb. Am cumparat mufe de ceramica, si ele vin cu fire cam de 10 cm. Nu stiu sigur cum ar fi ok sa montez noile mufe dupa ce le tai pe cele vechi. M-am gandit la 3 variante:

-pur si simplu innodat firele intre ele

-lipit cu cositor

-folosit ceva conectori gen reglete sau similar

 

Tinand cont ca sunt destul de multi amperi care trec prin firele alea, nu stiu daca innodatul e o idee buna. Pentru lipit imi trebuie priza si nu am in garaj. Conectorii sunt destul de ok sa pun la motor ? Ce am pe acasa nu sunt impermeabili, doar as putea sa-i infasor bine in banda izolanta.

 

Ce pareri/sugestii aveti ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am si eu o intrebare pt electricieni sau altii care au mai facut modificari pe partea electrica.

 

Am reusit sa imi stric mufele la faruri si trebuie sa le schimb. Am cumparat mufe de ceramica, si ele vin cu fire cam de 10 cm. Nu stiu sigur cum ar fi ok sa montez noile mufe dupa ce le tai pe cele vechi. M-am gandit la 3 variante:

-pur si simplu innodat firele intre ele

-lipit cu cositor

-folosit ceva conectori gen reglete sau similar

 

Tinand cont ca sunt destul de multi amperi care trec prin firele alea, nu stiu daca innodatul e o idee buna. Pentru lipit imi trebuie priza si nu am in garaj. Conectorii sunt destul de ok sa pun la motor ? Ce am pe acasa nu sunt impermeabili, doar as putea sa-i infasor bine in banda izolanta.

 

Ce pareri/sugestii aveti ?

 

 

ai doua posibilitati :

 

1 ) conectori + capetele firelor cositorite apoi un manson din banda izolatoare PVC care sa cuprinda firele si conectorul

2 ) firele desizolate 1/10 din grosmea firului de cupru ( daca ai fir de 0.75 desizolezi ambele capetele pe 7.5 mm) apoi firele cositorite intre ele pe toata lungimea partii dezizolate si apoi tub termocontractil. ( poti cauta un letcon cu gaz: ceva de genul https://www.olx.ro/oferta/ciocan-de-lipit-pistol-de-lipit-cu-gaz-letcon-cu-gaz-ID5GwA4.html#20e651432d, bun sa il ai in garaj )

 

eu asa sfatuiesc.

 

in cazul conectorului fii atent ca tubul sa fie suficient de gros, astfel incat, in momentul in care strangi surubul sa nu pocneasca.

 

 

 

Personal recomand varianta 2 :)

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca varianta cu cositoritul ar fi fost cea mai buna. Dar nu am curent electric in garaj si nici cum sa trag vreun prelungitor de la etajul 5... Daca nu o fi alta varianta, poate incerc sa-mi iau un pistol de lipit la 12V. Vazusem pe undeva.

 

LE: Acum am vazut si pistolul de lipit cu gaz. Arata interesant si ala. :)

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

innodat in nici un caz

suruburile de la reglete se pot slabi in timp de la vibratii

cositoritul se poate topi daca ai un scurt pe instalatie (slabe sanse oricum)

se poate sertiza, rezista si mecanic si termic (cu tuburile din penultimul locas)

duc 4-5 A daca nu ai montate ceva lasere de Magurele

trusa-papuci-electrici-si-cleste-sertiza

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca varianta cu cositoritul ar fi fost cea mai buna. Dar nu am curent electric in garaj si nici cum sa trag vreun prelungitor de la etajul 5... Daca nu o fi alta varianta, poate incerc sa-mi iau un pistol de lipit la 12V. Vazusem pe undeva.

 

LE: Acum am vazut si pistolul de lipit cu gaz. Arata interesant si ala. :)

...poate ceva aplicatie pe tableta , de frecat cu degetul , si , prin energia degajata sa lipeasca firele...

post-3884-0-72232400-1517416181_thumb.jpg

post-3884-0-42806000-1517416209_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu umbla cu sertizari, riglete si alte prostii. Iei si le innadesti mecanic (exista mai multe variante, gasesti si pe net) apoi cositoresti cu un letcon pe gaz.

 

Ulterior pui deasupra varnish termocontractor si iei treaba profesionala care sigur nu iti va face probleme in timp.

 

Nu te juca la electricitate pentru ca risti inclusiv incendierea mobrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tare am impresia ca acei conectori ceramici sunt cam teapa, e foarte probabil sa fie mai prosti decat unii de plastic.

Treaba cu ceramica la prize si conectori e legenda populara. Toate prizele de calitate sunt de plastic, la fel si mufele automotive.

Nu-mi amintesc sa fi vazut la vreo masina sau moto din secolul asta conectori ceramici.

Un conector nu trebuie sa se incalzeasca, daca se incalzeste , e prost.

Ceramica are rost doar unde se regasesc in modul normal de functionare temperaturi inalte si nu e cazul conectorului de la becul de far si nici la prizele de apartament :)

Eu cred ca e chiar contraindicata in automotive pt ca fiind f rigida ansamblu are de suferit mai mult la vibratii fata de varianta de plastic care-i mai elastica.

 

Daca nu reusesti sa cositoresti o varianta buna(dpdv functional) ar fi si clemele wago pt cablu litat (cele cu clapita), pe care le poti proteja cu tub termocontractil. Dezavantajul ar fi ca-s cam butucanoase, dar presupun ca le poti ascunde prin zona aia.

 

Referitor la letcomul cu gaz de la Dremel (cel din poza de mai sus) personal nu-l recomand, am avut cateva la firma si aproape toate s-au stricat, inclusiv al meu care nu cred ca l-am folosit mai mult de 1 ora in total. Ba s-a stricat sistemul piezo ba nu mai iese gazul din el ( nu stiu daca-i infundat sau are vreo valva stricata ca n-am apucat sa-l demontez).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tare am impresia ca acei conectori ceramici sunt cam teapa, e foarte probabil sa fie mai prosti decat unii de plastic.

Treaba cu ceramica la prize si conectori e legenda populara. Toate prizele de calitate sunt de plastic, la fel si mufele automotive.

Nu-mi amintesc sa fi vazut la vreo masina sau moto din secolul asta conectori ceramici.

Un conector nu trebuie sa se incalzeasca, daca se incalzeste , e prost.

Ceramica are rost doar unde se regasesc in modul normal de functionare temperaturi inalte si nu e cazul conectorului de la becul de far si nici la prizele de apartament :)

Eu cred ca e chiar contraindicata in automotive pt ca fiind f rigida ansamblu are de suferit mai mult la vibratii fata de varianta de plastic care-i mai elastica.

 

Daca nu reusesti sa cositoresti o varianta buna(dpdv functional) ar fi si clemele wago pt cablu litat (cele cu clapita), pe care le poti proteja cu tub termocontractil. Dezavantajul ar fi ca-s cam butucanoase, dar presupun ca le poti ascunde prin zona aia.

 

Referitor la letcomul cu gaz de la Dremel (cel din poza de mai sus) personal nu-l recomand, am avut cateva la firma si aproape toate s-au stricat, inclusiv al meu care nu cred ca l-am folosit mai mult de 1 ora in total. Ba s-a stricat sistemul piezo ba nu mai iese gazul din el ( nu stiu daca-i infundat sau are vreo valva stricata ca n-am apucat sa-l demontez).

ca sa puna wago si sa izoleze cu termo... apai are de lucru. tre sa puna succesiv de la mare la mic cel putin 5 randuri de tub , de la al mai mare pe clema , incalzit, apoi de fiecare parte , telescopic , cate alte doua tuburi, astfel incat sa ajunga la 0.5 cat are firul.... e cam mult de munca .

 

 

 

pe de alta parte...Dremel e chiar tatic, ai avut tu parte de gaz cu scame

» Post actualizat in 31 Jan 2018 20:06

cositoritul se poate topi daca ai un scurt pe instalatie (slabe sanse oricum)

 

 

Asta e mit urban lansat de electricieni lenesi. Pana sa ajunga aliajul la temperatura de topire... siguranta fuzibila de pe circuit e de muuulta vreme scrum. Hai sa mai studiem "umpic" si p'orma sa spunem diverse

» Post actualizat in 31 Jan 2018 20:09

de retinut raportul magic 1/10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la letcomul cu gaz de la Dremel (cel din poza de mai sus) personal nu-l recomand, am avut cateva la firma si aproape toate s-au stricat, inclusiv al meu care nu cred ca l-am folosit mai mult de 1 ora in total. Ba s-a stricat sistemul piezo ba nu mai iese gazul din el ( nu stiu daca-i infundat sau are vreo valva stricata ca n-am apucat sa-l demontez).

 

Nu-l recomandam sa-l cumpere el .. Doar ziceam ca daca nu vrea sa de-a bani pe un pistol de lipit cu gaz acum il ajut eu .. Eu am Dremel-ul de 4 luni (+-) si pana acum nu am avut probleme cu el ... Este adevarat ca nu-l folosesc zilnic dar .. Probabil ca este vorba si de gazul folosit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e foarte posibil sa fie gazul de vina la al meu(desi n-a fost cumparat din piata spray-ul cu gaz) dar mai stiu doua in firma la care s-a stricat aprinderea piezo.

Stiu ca Dremel e firma serioasa dar nu cred ca acest model e f reusit...

Am mai lucrat cu vreo 2-3 modele mai ieftine care au rezistat mult mai bine in timp si erau si mai ergonomice. E drept Dremel-ul e mai aspectuos decat celelalte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca se infunda cu spray-ul de 10e un tub mic iar cu cel ieftin ii merge bine. Dar sa nu mai poluam topicul omului.

Ca idee poate folosii cleme wango si banda siliconica autogglomeranta(scz nu stiu cum ii zice in romana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate sugestiile. Singura mea problema e ca sunt cu bebe mic si nu am timp nici sa respir. Deci solutii care imi mananca prea mult timp nu pot sa aplic ca n-am timp.

 

Eu stau pe langa Dristor si lucrez in Pipera. Daca e careva cu pistolul ala pe gaz pe aproape, mi-ar fi util in week-end, ca as vrea sa rezolv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate sugestiile. Singura mea problema e ca sunt cu bebe mic si nu am timp nici sa respir. Deci solutii care imi mananca prea mult timp nu pot sa aplic ca n-am timp.

 

Eu stau pe langa Dristor si lucrez in Pipera. Daca e careva cu pistolul ala pe gaz pe aproape, mi-ar fi util in week-end, ca as vrea sa rezolv.

esti dus ? nu zici nimic ? te rezolv eu cu toate . (am 220 V la 500 w "portabili"+ toate cele). suna ma dupa 18 azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate sugestiile. Singura mea problema e ca sunt cu bebe mic si nu am timp nici sa respir. Deci solutii care imi mananca prea mult timp nu pot sa aplic ca n-am timp.

 

Eu stau pe langa Dristor si lucrez in Pipera. Daca e careva cu pistolul ala pe gaz pe aproape, mi-ar fi util in week-end, ca as vrea sa rezolv.

 

Sa-ti traiasca si sa fie sanatos/sanatoasa .... Revenind la problema te ajut cu placere si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cositorul cam crapa la vibratii. De aia e mai bine sa-l eviti ca sa nu dai in contacte imperfecte, si nu e mit urban, orice instalatie electrica OEM cam evita cositorul!

» Post actualizat in 01 Feb 2018 11:21

autovulcanizabila poate , dar aia nu e siliconica.

aliajele actuale de lipit nu mai contin plumb. Ce crapa la vibratii e cositorire cu aliaj cu plumb. ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc baieti. :)

 

Din pacate, nu am reusit decat juma de ora, undeva pe la 9 seara duminica, sa cobor pe la motor. Momentan am demontat mufele vechi numai. Dar mi-am luat de toate, si pistol de lipit la 12 v, si varnish termocontractor, si niste tuburi din alea de sertizare. O sa ma hotarasc la momentul respectiv ce folosesc. Mai am o singura intrebare - la alea termocontractoare, cu ce sa le incalzesc ? E ok o bricheta sau pistolul de lipit ? Sau e prea mare temperatura ?


» Post actualizat in 07 Feb 2018 13:35


o punem de un miniservice in Baba NOvac:) eu aduc si internet :) wireless

Sa te vad cum faci tu internet wireless, ca nu bate nici mobilul pana acolo. :)

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...