Sari la conținut

Accident Pe Barbu Vacarescu


Makalu
 Share

Postări Recomandate

este o discutie pe care ati inceput-o aici...mi se pare normal sa o continuati tot aici...unde ne priveste pe toti...NOI(motociclistii) suntem cei lezati...si amicul soferului sare atit de sus cind ANIMALUL :rose: nu are nimic...ginditi ce spunea dak era si el in spital...sau cineva apropiat lovit de cite un ANIMAL iesit la vinatoare...

lui Horatiu ii doresc insanatosire grabnica...

 

Magg, probabil ca omu' nu reuseste sa inteleaga ca un accident intre auto si moto se soldeaza in aproape toate cazurile cu lezarea calaretului. Oare are habar de statistica aia nenorocita care spune ca intr-un procent incredibil de mare al accidentelor, vina se datoreaza conservarilor, iar cauza cel mai des intalnita este neacordarea de prioritate?

 

Nu vreau sa-i jignesc prietenul, insa un lucru e sigur: cand nu casti ochii cum trebuie, deschizi punga. Asta in cel mai fericit caz, pt ca daca, asa cum spuneam, se lasa cu R.I.P, degeaba-i mai duci fierul acasa.

 

Conduc conserva de vreo 13 ani si cred ca imi pot permite sa fac afirmatiile astea. Motor de anul trecut, din toamna si sunt satul deja de traficul idiot de la noi. Toti suntem.

 

Iarta-mi stilul agresiv, insa notiunea de respect s-a pierdut atunci cand "colegii" de pe sosea

si-au "cumparat" tarla si fac propriile legi.

Asa ca personal prefer ca "baietii astia serviabili" sa stea acasa daca nu-s in stare sa-si insuseasca niste reguli, suplimentare celor din NOUL COD.

 

Bafta tuturor si sa auzim vesti bune de la Horatiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai suferiti asa ca va vaneaza lumea ca nu sunteti animale,un accident e un accident,nu si-l doreste nimeni...

 

Daca ieseam la vanatoare, ma imbracam in ratza, sau poate in elefant... ca nu stiu ce preferinte au unii sau altii. :rose:

 

Era o metafora... nu se plange nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la spital de la Horatiu. Am fost cu tuningboy si cu Zouza. Horatiu este bine. A suferit o operatie la mana si acum urmeaza sa mai faca o operatie la picior.

 

 

Asta e cel mai important : Horatiu este bine. Sunt doar probleme de ortopedie , incheietura mainii zdrobita , dar e ok , poate misca degetele fara dureri. Va dura ceva pana se va recupera complet dar cica de 1 mai sigur va fi calare pe motor.

 

Omu e nebun , dar nu de legat... super pasionat de motoare, nu cred ca va rezista prea mult fara R6-le lui.

Motocicleta va fi refacuta pe RCAul vinovatului.

 

Din descrierea lui , Fordul a facut brusc dreapta fara nici o tentativa de frana , sa intre in Baza Sportiva. El mergea linistit (40-50kmh) si a avut de ales intre stalpul dintre sinele de tramvai si masina. A fost catapultat peste ghidon , peste masina si s-a mai rostogolit un pic si cam atat. Corpul lui nu a atins masina.

 

 

Este la Spitalul Sf Ion , etajul 5 Ortopedie "in grija unor asistente tinere si simpatice" (am incheiat citatul) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce echipament de protectie purta baiatul de pe motor? una peste alta tuturor ni se mai intampla sa nu fim foarte concentrati la volan uneori oricum dupa specificul baiatului care a provocat accidentul sigur muzica era la maxim mai ales daca era cu prietenii lui. Eu il suspectez dupa figura ca ar fi chiar incepator dar nu poarta semnele. Ma rog e o opinie personala. Recuperare rapida lui Horatiu. Pacat ca unoeri degeaba plateste vinovatul daca victima e deja la ceruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce echipament de protectie purta baiatul de pe motor? una peste alta tuturor ni se mai intampla sa nu fim foarte concentrati la volan uneori oricum dupa specificul baiatului care a provocat accidentul sigur muzica era la maxim mai ales daca era cu prietenii lui. Eu il suspectez dupa figura ca ar fi chiar incepator dar nu poarta semnele. Ma rog e o opinie personala. Recuperare rapida lui Horatiu. Pacat ca unoeri degeaba plateste vinovatul daca victima e deja la ceruri.

 

 

 

Iti spun eu din ceea ce stiu. Geaca Dainese piele (nu stiu ce model) dar era super noua cu protectii hard, casca full (parca shoei) , pantaloni de munte fara protectii + manusi racing.

De incaltari nu stiu nimic.

 

+ un brau si protectie coloana , pe care tocmai si-l cumparase si vroia sa vada cum e cum se impaca cu el

Editat de tuningboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca purta totusi o parte din echipamnet si l-a protejat cat de cat.eu de cand am cazut nu mai ies fara combinezon fiindca mi-am dat seama ca atunci puteam sa imi las toata pielea pe asfalt.mai obisnuiam vara sa ies in tricou si pantaloni scurti(ture scurte),dar o sa renunt chiar daca sunt 40 de grade cu +.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca Horatiu e OK si sper ca va reveni printre noi cat mai curand. :rose:

Cat despre cauzele accidentului sau mai degraba a accidentelor in general, la noi e o problema de civilizatie si respect reciproc. Cine a fost intr-o capitala europeana stie cum se poate circula... de ex in Roma unde sunt zeci de motociclisti si scuteristi in fiecare intersectie, masini, carabinieri, pe scurt - o capitala foarte aglomerata dpdv al traficului auto - cu toate ca se circula la limita superioara a vitezei, cu toate ca sunt latini ca si noi, nu am simtit nici o secunda ca as fi fost agresat in trafic de catre cineva... e o chestie de educatie ! Numai la noi se poate intampla sa scoata tiganu' capu pe geam la Mercedes SLK si sa te scuipe asa ... doar ca sa vada cum reactionezi... ce pretentie sa mai avem la uitatul in oglinzi, acordare de prioritate ?! Parerea mea e ca mai avem de asteptat... oricum, de cand cu noile reglementari rutiere eu sesisez o oarecare imbunatatire ... SPERANTA MOARE ULTIMA !

LET'S HOPE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca victima a unui accident moto suferit din cauza unui conservar moldovean si neatent cand vrea sa intoarca la plecarea de pe loc, imi permit sa spun ca inteleg intr-o mare masura prin ce trece Horatiu.... Multa sanatate ca de conservari din astia e plina strada... Pe de alta parte, sper din tot sufletul sa nu te lasi de moto ca e libertatea absoluta si tot ce vrei...

 

Eu unul am facut operatie la coloana acum 2 luni si doctorii cica s-o cam uit (pe motoreta) dar nu pot sa-i ajut. Si prioritar pt mine a fost refacerea metoretei... si e refacuta. Asteapta doar sa ma refac si eu... ca s-o incalec iar..

 

Sper ca si tu sa intelegi ca a fost un accident si nimic mai mult, n-a fost o vanatoare a conservarilor in care tu ai fost victima.... Te asteptam pe strada (tu pe 1 mai tot pe R6, si eu pe undeva prin augut tot pe R1).

 

SANATATE MAXIMA...

 

P.S. Ce m-as bucura ca macar examenul pentru reobtinerea permisului d conducere dupa ce ti l-a luat garda sa se faca pe bune.... Poate asa ma scapam de conservarii astia care iau permisul pe oua si pe cartofi!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ajuta mentalitatea oamenilor cand esti pe motor. Peste tot in lume motociclistii au rata accidentelor uriasa. Si in Germania, si in Spania, si in Italia, unde oamenii chiar au respect pentru motociclisti. Dar pur si smplu cateodata apareti prea repede. Omul s-a uitat in stanga, s-a uitat in dreapta, s-a bagat....si v-ati bagat si voi cu 150 in partea lui stanga. Si dupa aia nu va vine sa credeti cand vi se spune "nu te-am vazut". Ce vi se pare atat de incredibil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

Nu te ajuta mentalitatea oamenilor cand esti pe motor. Peste tot in lume motociclistii au rata accidentelor uriasa. Si in Germania, si in Spania, si in Italia, unde oamenii chiar au respect pentru motociclisti. Dar pur si smplu cateodata apareti prea repede. Omul s-a uitat in stanga, s-a uitat in dreapta, s-a bagat....si v-ati bagat si voi cu 150 in partea lui stanga. Si dupa aia nu va vine sa credeti cand vi se spune "nu te-am vazut". Ce vi se pare atat de incredibil?

de multe ori suntem vazuti dar cioromila sau melteanul nu prea pare interesat si isi asuma riscul unei coliziuni,dar cind vine tirul sau camionul e cu okii'n 4 si asteapa pana trece.asa ca mai slabeste-ne cu ce ni se pare incredibil !

sanatate maxima motociclistului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah yo tot n-am inteles. L-au externat... dar acum s-a dus iar sa il opereze?

Nu de alta... dar stiam ca pedeapsa pentru cel vinovat de producerea accidentului, se stabileste in functie de numarul de zile de spitalizare. Da' el daca nu mai ei internat... inseamna ca a scapat taranu'?

Parca dupa 14 zile era caz de parnaie... sau asa ceva...

Oricum... e vatamare corporala... si sper sa plateasca din greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 100% sigur ca manelaru' ala va scapa basma curata,testat pe fratemiu, a fost lovit,ala nu avea asigurare,vatamare corporala cu 25 zile de spitalizare de la medicul legist...si el conduce fara vreo problema pe strada,l-am vazut eu ,nu din auzite,banuite,pe la colt de strada......sa fim seriosi,politaiul nu mai poate el de vinovat si vatamat,se poarta cu motoristii de park ar fi carpe,testata si faza asta.

 

 

sanatate maxima tzie, Horatiu :rose: ,iar cat despre gunoiul ala,daca politia nu te pedepseste, Dumnezeu sigur o va face!!!!! :blink: ...cat de curand

Editat de disabled_cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 100% sigur ca manelaru' ala va scapa basma curata,testat pe fratemiu, a fost lovit,ala nu avea asigurare,vatamare corporala cu 25 zile de spitalizare de la medicul legist...si el conduce fara vreo problema pe strada,l-am vazut eu ,nu din auzite,banuite,pe la colt de strada......sa fim seriosi,politaiul nu mai poate el de vinovat si vatamat,se poarta cu motoristii de park ar fi carpe,testata si faza asta.

sanatate maxima tzie, Horatiu :rose: ,iar cat despre gunoiul ala,daca politia nu te pedepseste, Dumnezeu sigur o va face!!!!! :lol: ...cat de curand

 

 

Nu politia pedepseste!!! Si... daca ala care a accidentat este inca in proces si are dovada valabila, nu cumva circula legal?!!

Nu a avut asigurare... Si ce daca, plateste amenda cu pricina, i se retine talonul pana isi face asigurare. Cat despre plata pagubelor sa rezolva odata cu procesul, daca nu exista o intelegere anterioara intra vinovat si pagubit.

 

Nu vreau sa para ca tin cu cineva anume... dar adesea, aparentele inseala...

 

No offence, e o simpla parere, nu dati drumul la caini pe mine!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...