Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Odata inmatriculata intr-un stat UE, el e liber la circulatie...daca s-a platit o vama a fost facuta in primul stat in care s-a inmatriculat!!!

 

Du-te inca o data si explica-le ca faci sesizare la Minister ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am si io o problema legata de dovada de transport pana in tara (CMR). mai exact nu am asa ceva. din ce am inteles se poate face o declaratie pe propria raspundere ca ai adus-o tu impinsa, trasa sau cum dreq oi fi vrut tu, da fara sa fie nevoie de acte de la duba / remorca. amu am si io 2 doleante.

 

#1. cine a facut o atare declaratie, sa fie atat de bun sa imi dea si mie un exemplu de cum se face

 

#2. trebuie legalizata declaratia asta sau pur si simplu o faci tu si dai cu subsemnatul?

 

multzam anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratie NOTARIALA pe proprie raspundere ca tu ai adus-o in tara..exact asa spui la notar...stie el cum sa formuleze.

 

Subsemnatul, posesor la Ci serie numar, declar pe propria raspundere ca am introdus in data de motociclu marca KOYKOY (cum s-o numi) avand seria de identificare tralala si lalala ... pe platforma, impinsa, in buzunar...cum vrei tu sa o declari! (daca e platforma tre sa dai numarul masinii care tragea platforma...nu stiu daca si marca ...).

 

Eu voi declara ca am adus-o in FORD!! Sa vad ce spun :rolleyes:

 

PS: Data trecuta cand am ajutat un prieten sa inmatriculeze un moto din UK, nu iau mai cerut aceasta declaratie!!!! Eu pe a mea inca nu am inmatriculat-o ... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratie NOTARIALA pe proprie raspundere ca tu ai adus-o in tara..exact asa spui la notar...stie el cum sa formuleze.

 

Subsemnatul, posesor la Ci serie numar, declar pe propria raspundere ca am introdus in data de motociclu marca KOYKOY (cum s-o numi) avand seria de identificare tralala si lalala ... pe platforma, impinsa, in buzunar...cum vrei tu sa o declari! (daca e platforma tre sa dai numarul masinii care tragea platforma...nu stiu daca si marca ...).

 

Eu voi declara ca am adus-o in FORD!! Sa vad ce spun :rolleyes:

 

PS: Data trecuta cand am ajutat un prieten sa inmatriculeze un moto din UK, nu iau mai cerut aceasta declaratie!!!! Eu pe a mea inca nu am inmatriculat-o ... :cheers:

 

Corect cu o precizare. La Bucuresti ajunge sa te duci la ghiseu la Pipera si faci declaratia de mana la fata locului si tragi un autograf. Nu-i spui ca nu ai CMR-ul, ii dai actele si cand te intreaba unde e asta ii zici ca ai adus-o tu pe remorca. Iti zice el sa scrii declaratia la borul calului si poti sa-i dai orice numar de inmatriculare ca nu verifica nimeni. Ca sa fii safe ia si tu un numar de pe strada sa se potriveasca la o remorca sau macar la o duba. Sa nu te trezesti ca declari ca ai adus busa intr-un tico :laugh:. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor, am si eu o mare problema.in urma cu ceva timp am cumparat o honda cbr 900 fireblade din italia.motocicleta a fost adusa de un prieten de al meu care lucreaza la o firma de transporturi,dar problema este ca nu am primit targa motocicletei(carta di circolazione sau cum ii spune) doar copii, am primit contractul facut pe calculator si certificatul de proprietate in original.motocicleta a fost radiata de italian dupa ce a fost cumparata, certificatul de proprietate mi-a fost trimis prin posta.Zilele trecute am fost la politie ptr a scoate numere provizorii,dar mi-a fost ceruta targa in original...... am sunat vanzatorul si mi-a spus ca targa a ramas la politie dupa radiere si ca inmatricularea se face numai cu certificatul de proprietate si contractul de vanzare cumparare. voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost acum 2 zile la Politie:

Act de vanzare cumparare in copie;

Certificat de proprietate in original si copie;

Carte de circulatie in original si copie;

..si mai sunt cate ceva..asigurare, copie BI, taxele platite....etc.

 

sa nu cumva sa fie o smecherie ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

targa NU RAMANE LA POLITIE IN ITALIA. eu am fost personal in Italia, si am facut actele PERSONAL cu italianul, si am avut targa cu stampila de anulare pe ea in original, certif de proprietate, si act de vanz-cump...

 

deci, iti trebuie originalul.

 

ps. copia la targa este cu vreo stampila de anulare pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am copia de la targa, dar a fost facuta inainte de radiere,deci nu are nici o stampila

 

am reusit sa vorbesc astazi cu cativa italieni , si toti au spus ca libretto di circulatione(sau targa) nu foloseste la nimic si ar trebui sa ramana in italia dupa radiere,iar inscrierea se face dupa certificatul de proprietate si contract de vanzare cumparare. Scrie si pe site-ul ACI din italia. http://www.aci.it/index.php?id=529

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva nu ne intelegem ...

 

TARGA = numar..placutza de inmatriculare.

Carta di circolazione (sau cum dracu s-o scrie) e Cartea de identitate a vehiculului. Ea se stampileaza cu ANULATO pentru ca se radiaza vehiculul si urmeaza a fi inmatriculat in alta tara. Fara CI nimeni nu inmatriculeaza nimik!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari ,o mica problema as avea si eu ,m iam luat motor in spania ,l am inscris pe numele meu aici,si as vrea sa ma intorc cu el in tara si sa il pot sa inscriu pe nr de rom

as putea sa plec si sa fac toate actele in tara ,sau tre sa iau ceva de aici inainte de plecare ,va astept cu niste indicatii,bafta

 

 

:goodposting: haideti fratilor chiar nu poate sa mi dea nimeni o ideie

o parere ceva poate din auzite ,ca pe mine nu m a lamurit nimeni,hai bafta

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare (am cautat pe forum putin dar nu am gasit un raspuns): exista vreo firma care sa ma ajute cu inmatricularea unei motociclete aduse din afara? cam pe net am gasit numai firme fare fac asta pentru masini si le-am trimis cate un mail dar nu au raspuns.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inmatricularea provizorie:

 

E nevoie neparat de actele din strainatate in original sau se poate si numai cu copii ?

Actele originale inca nu au ajuns, deocamdata am copii xerox cu ele cu motorul radiat pentru export.

 

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o copie dupa talonul unei remorci, platforme ?

Imi trebuie pentru declaratia aceea vamala ....

Cine vrea sa ma ajute poate sa imi dea mail: ktalin007@yahoo.com

 

Promit o cinste cu prima ocazie !

Tks !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inmatricularea provizorie:

 

E nevoie neparat de actele din strainatate in original sau se poate si numai cu copii ?

Actele originale inca nu au ajuns, deocamdata am copii xerox cu ele cu motorul radiat pentru export.

 

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o copie dupa talonul unei remorci, platforme ?

Imi trebuie pentru declaratia aceea vamala ....

Cine vrea sa ma ajute poate sa imi dea mail: ktalin007@yahoo.com

 

Promit o cinste cu prima ocazie !

Tks !

Iti trebuie si originalele pentru ca acestea vor ramane la politisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hello !

Aveti idee ce mai e in Italia?

S-au scumpit radierile ? Sau ceva de gen mai mult decat era inainte?

Cica acuma dc vrei sa o radieze se fac banii jumate jumate si suma ajunge undeva la 200 euro.

E adevarat ?

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e obligatoriu sa traduci nici un act, nici macar contractul de V-C.

Probabil depinde de judetul in care inmatriculezi; la mine in BR mi-au zis ca nu e nevoie de acte traduse.

Mai bine intrebi inainte, sa nu dai banii degeaba pe traducere legalizata :disappointed:

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat azi urmatorul lucru. Am fost la Administratia financiara si mi-au cerut un certificat de atestare fiscala de la firma care mi-a adus motorul. Cei de la firma mi-au zis ca nu imi trebuie. Pana la urma imi trebuie sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am cautat de nebun cat mai multe informatii referitoare la inmatricularea moto din import, ia uitati-va ce am gasit pe situl politiei prahovene:

1. DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR NOI

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare ( cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR )

• Codul fiscal si Certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

2. DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR PROVENITE DIN IMPORT

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox

• Chitanta sau declaratie vamala de import definitiv original sau copie xerox legalizata

• Document de provenienta

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului, copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

3. DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR IMPORTATE IN REGIM LEASING

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate ( factura, contract de vanzare cumparare ) original si copie xerox

• Declaratie vamala de import temporar original si copie legalizata

• Document de provenienta

• Document de identitate solicitant sau deleagt (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Contract de leasing original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare ( CEC sau BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR RADIATE DIN ALTE JUDETE

• Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si doua copii xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate (factura sau contract de vanzare cumparare) original si copie xerox

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica efectuata la Registru Auto Roman

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC , BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

5. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA SI INMATRICULAREA VEHICULELOR VANDUTE IN JUDETUL PRAHOVA

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu atat la vanzator cat si la cumparator semnata de fostul si actualul proprietar ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de radiere completata de cumparator ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate ( factura si / sau contract de vanzare cumparare)

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare pe numele cumparatorului

• Tichetul de verificare tehnica efectuata la Registrul Auto Roman sau statia autorizata de R.A.R., insotita de nota de identificare sau certificatul de autenticitate eliberat de R.A.R.

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare ( CEC, BCR.)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

• Placile cu numere de inmatriculare in situatia in care acestea sunt de tip vechi

• Contavaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

6. DOCUMENTE NECESARE PENTRU REINMATRICULAREA TEMPORARA A UNUI VEHICUL

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare vizata la circumscriptia financiara de pe raza localitatii de resedinta semnata de proprietar

• Cerere de inmatriculare

• Declaratie notariala din care sa rezulte ca solicitantul nu mai detine alt vehicul inmatriculat in Romania cu exonerare totala a taxelor si garantiilor vamale iar pentru vehiculul in cauza nu s• au efectuat formalitatile de import definitiv

• Document de stabilire a resedintei in Romania

• Document de identitate al solicitantului (pasaport) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie

• Certificatul de inmatriculare expirat si placile de inmatriculare

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC,BCR)

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

 

7. DOCUMENTE NECESARE PRESCHIMBARII CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE

• Carte de identitate a vehiculului avand folia de secretizare aplicata oroiginal si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de preschimbare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica valabil

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare ( CEC , BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

 

8. DOCUMENTELE NECESARE PRESCHIMBARII NUMERELOR DE INMATRICULARE VECHI SI A CERTIFICATELOR DE INMATRICULARE

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare vizata la circumscriptia financiara de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de preschimbare ( cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Vechiul certificat de inmatriculare

• Placile cu numere de inmatriculare

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica valabil

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC , BCR.)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in care solicitantul este persoana juridica

 

9. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA VEHICULELOR CA URMARE A VANZARII IN ALTE JUDETE

• Cerere de radiere completata de cumparator (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cartea de identitate a vehiculului original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a vanzatorului semnata de fostul si actualul proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Certificat de inmatriculare cu mentiunea de instrainare conform modelului anexat

• Document de proprietate (factura, contract de vanzare–cumparare,act de donatie, certificat de mostenire,etc.)

• Certificat de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere)

• Placile cu numere de inmatriculare

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

10. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA VEHICULELOR IN URMA DEZMEMBRARII

• Cerere de radiere completata de detinator ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei finaciare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului

• Cartea de identitate a vehiculului

• Certificatul de inmatriculare

• Document care atesta dezmembrarea vehiculului

• Placile cu numere de inmatriculare

• Certificate de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere)

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

11. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA UNUI VEHICUL LA CERERE

• Cerere de radiere completata de detinator (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului

• Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, curte sau teren unde va fi depozitat vehiculul respectiv

• Declaratie din partea detinatorului din care sa rezulte ca vehiculul respectiv nu va fi abandonat pe drumul public

• Cartea de identitate

• Certificatul de inmatriculare

• Certificate de radiere

in 3 exemplare (formular tip completat prin dacilografiere)

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox

• Placile cu numerele de inmatriculare

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

12. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA UNUI VEHICUL FURAT

• Cerere de radiere completata de detinator ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului

• Document din care sa rezulte furtul vehiculului eliberat de Politie dupa cel putin 90 zile

• Certificate de radiere in 3 exemplare ( formular tip completat prin dactilografiere)

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox

• Cartea de identitate a vehiculului

• Certificatul de inmatriculare daca se afla la proprietar sau reclamatia de furt a acestuia

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

13. DOCUMENTE NECESARE RADIERII UNUI VEHICUL IN BAZA UNEI HOTARARI JUDECATORESTI

• Cerere de radiere completata de solicitant ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului

• Hotarare judecatoreasca ramasa definitiva care impune in mod expres radierea din circulatie a unui vehicul sau care atesta ca vehiculul respectiv s-a instrainat

• Certificate de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere)

• Carte de identitate a vehiculului

• Certificatul de inmatriculare

• Placutele cu numerele de inmatriculare

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Timbru fiscal

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

14. DOCUMENTE NECESARE PENTRU OBTINEREA NUMERELOR PROVIZORII PENTRU VEHICULE DIN IMPORT

• Cerere pentru numere provizorii completata de solicitant (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Tichet de asigurare pe numele solicitantului original si copie xerox

• Documente de provenienta original si copie xerox

• Documente de proprietate a vehiculului in original si copie xerox

• Contravaloarea placilor cu numere provizorii

• Declaratie vamala de tranzit insotita de nota de constatare R.A.R. sau declaratie vamala de import definitiv

• Taxa de autorizare numere provizorii

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

15. DOCUMENTE NECESARE PENTRU OBTINEREA NUMERELOR PROVIZORII PENTRU VEHICULELE RADIATE CA URMARE A VANZARII IN ALTE JUDETE

• Cerere pentru numere provizorii completata de solicitant (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Tichet de asigurare pe numele solicitantului original si copie xerox

• Documente de proprietate a vehiculului original si copie xerox

• Contravaloarea placilor cu numere provizorii

• Cartea de identitate a vehiculului original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare original si copie xerox

• Taxa autorizare numere provizorii

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

 

 

Nu mai zic nimic...cine are ceva de intrebat...PM :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna .

 

De curand miam cumparat de la un prieten un suzuki gs 500 din 89.Motoru e neinmatriculat si radiat in Germania din anu 1997.Am urmatoarele acte:

 

------contract vaznzare-cumparare intre mine si prieten

------contract de vanzare-cumparare nelegalizat ,doar in copie xerox intre prieten si posesorul din Germania

-----foaie care atesta radierea motorului

-----fahrzeugbrief ++asta cred ca e cartea de identitate

-----si mai am nr vechi al motorului care e inca pus pe el.

 

 

 

 

NU AM acte care sa ateste modul de intrare al motorului in tzara.Pot sa il inmatriculez cu actele mentionate mai sus????

 

please help ......mersi

 

ps: Asta ii 1 meu motor si nu prea ma pricep la acte ca pana acuma numai scuter am avut si acolo nu se cer atatea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-l poti inscrie iti tre':

 

- Contract Vanzare-Cump in ORIG. intre tine si vanzator care nu trebuie sa depaseasca 15 zile de cand a fost facut/emis(asa vrea Adm. Fin), altfel ai amenda.

- Fahrzeug... adica, cartea de identitate germana in ORIG. cu mentiunea si stampila ca a fost radiat in DE si cand.

- Talonul german al moto in ORIG cu mentiunea radierii in DE.

 

Cu astea mergi la RAR, C. Fin si apoi la Politie, fara ele..........??????

 

Bafta!

 

Buna .

 

De curand miam cumparat de la un prieten un suzuki gs 500 din 89.Motoru e neinmatriculat si radiat in Germania din anu 1997.Am urmatoarele acte:

 

------contract vaznzare-cumparare intre mine si prieten

------contract de vanzare-cumparare nelegalizat ,doar in copie xerox intre prieten si posesorul din Germania

-----foaie care atesta radierea motorului

-----fahrzeugbrief ++asta cred ca e cartea de identitate

-----si mai am nr vechi al motorului care e inca pus pe el.

 

 

 

 

NU AM acte care sa ateste modul de intrare al motorului in tzara.Pot sa il inmatriculez cu actele mentionate mai sus????

 

please help ......mersi

 

ps: Asta ii 1 meu motor si nu prea ma pricep la acte ca pana acuma numai scuter am avut si acolo nu se cer atatea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-l poti inscrie iti tre':

 

- Contract Vanzare-Cump in ORIG. intre tine si vanzator care nu trebuie sa depaseasca 15 zile de cand a fost facut/emis(asa vrea Adm. Fin), altfel ai amenda.

- Fahrzeug... adica, cartea de identitate germana in ORIG. cu mentiunea si stampila ca a fost radiat in DE si cand.

- Talonul german al moto in ORIG cu mentiunea radierii in DE.

La politie vor ori nr. inmatric germane ori declaratie ca l-ai adus cu masina si-ti tre' copie dupa talonul masinii respective.

 

Cu astea mergi la RAR, C. Fin si apoi la Politie, fara ele..........??????

 

Bafta!

 

Buna .

 

De curand miam cumparat de la un prieten un suzuki gs 500 din 89.Motoru e neinmatriculat si radiat in Germania din anu 1997.Am urmatoarele acte:

 

------contract vaznzare-cumparare intre mine si prieten

------contract de vanzare-cumparare nelegalizat ,doar in copie xerox intre prieten si posesorul din Germania

-----foaie care atesta radierea motorului

-----fahrzeugbrief ++asta cred ca e cartea de identitate

-----si mai am nr vechi al motorului care e inca pus pe el.

 

 

 

 

NU AM acte care sa ateste modul de intrare al motorului in tzara.Pot sa il inmatriculez cu actele mentionate mai sus????

 

please help ......mersi

 

ps: Asta ii 1 meu motor si nu prea ma pricep la acte ca pana acuma numai scuter am avut si acolo nu se cer atatea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, citeste ce am scris cu ceva pagini in urma.

lumea mananca rahat, si tu pui botul. radierea costa in jur de 30 eur. mie mi-a platit-o proprietarul...nu este regula cine, cum si in ce fel, dar in mod normal trebuie sa o radieze el din banii lui. la un centru ACI, ci nu intermediar, dureaza max 15 minute din momentul in care ti-a venit randul...la intermediari stai in schimb cateva zile pana iti elibereaza actul de radiere, si te costa muult mai mult.

tu alegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...