Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Iti trebuie dovada intrarii in tara:

- ori pe roti si atunci aduci placuta de inmatriculare veche din tara de unde ai cumparat-o

- ori declaratie notariala cum ca a venit pe remorca sau in duba cu nr de inmatriculare, etc....

 

cam asta stiu sigur...mai multe informatii mergi la Udriste si intreaba la informatii, iti vor spune exact.

 

 

Daca motocicleta ajunge in tara printr-o firma de curierat cum se obtine 2. dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei ?

Ii este inmanata soferului sau cum?

A mea trebuie sa ajunga si nu vreau sa am surprize.

am scris mai sus...

nu ma intrebati numai pe mine, nu ma ocup cu asa ceva. eu la acte am scris ce se cere la politie...

intrebati si voi la un birou de informatii...

 

eu am inmatriculat 2 motoare, fostul si actualul motor, dar am avut mereu declaratie ca am pierdut numerele.

 

daca vine cu duba, poate ai nevoie de ceva de la vama...chiar nu stiu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am scris mai sus...

nu ma intrebati numai pe mine, nu ma ocup cu asa ceva. eu la acte am scris ce se cere la politie...

intrebati si voi la un birou de informatii...

 

eu am inmatriculat 2 motoare, fostul si actualul motor, dar am avut mereu declaratie ca am pierdut numerele.

 

daca vine cu duba, poate ai nevoie de ceva de la vama...chiar nu stiu :cheers:

Daca motorul vine cu duba cel putin in Bucuresti depinde de numarul de ghiseu, de sexul functionarului si/sau de culoarea parului (ca alte deosebiri eu nu am obeservat).

 

Mie la prima infatisare functionara blonda mi-a spus ca are nevoie de o declaratie pe propria raspundere ca motorul a venit in duba/pe remorca si o copie dupa talonul respectivei dube. Dupa ce am scris de mana (pe calculator de fapt) respectiva declaratie si am obtinut pe fax respectiva copie dupa talon, a doua zi functionarul brunet de la alt ghiseu mi-a spus ca nu are ce face cu copia dupa talon si ca lui ii e suficienta declaratia mea pe proprie raspundere.

 

De la vama in mod cert nu ai nevoie de nimic daca motorul provine din UE, in rest evident ca ai nevoie de dovada ca ti-ai platiti taxele vamale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris mai sus...

nu ma intrebati numai pe mine, nu ma ocup cu asa ceva. eu la acte am scris ce se cere la politie...

intrebati si voi la un birou de informatii...

 

eu am inmatriculat 2 motoare, fostul si actualul motor, dar am avut mereu declaratie ca am pierdut numerele.

 

daca vine cu duba, poate ai nevoie de ceva de la vama...chiar nu stiu :cheers:

 

Ok, nu e nevoie sa te enervezi, tu ai inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul vine cu duba cel putin in Bucuresti depinde de numarul de ghiseu, de sexul functionarului si/sau de culoarea parului (ca alte deosebiri eu nu am obeservat).

 

Mie la prima infatisare functionara blonda mi-a spus ca are nevoie de o declaratie pe propria raspundere ca motorul a venit in duba/pe remorca si o copie dupa talonul respectivei dube. Dupa ce am scris de mana (pe calculator de fapt) respectiva declaratie si am obtinut pe fax respectiva copie dupa talon, a doua zi functionarul brunet de la alt ghiseu mi-a spus ca nu are ce face cu copia dupa talon si ca lui ii e suficienta declaratia mea pe proprie raspundere.

 

De la vama in mod cert nu ai nevoie de nimic daca motorul provine din UE, in rest evident ca ai nevoie de dovada ca ti-ai platiti taxele vamale.

da pai si eu prima data cand am inmatriculat primul motor, i-am zis tipului de la ghiseu ca nu am numerele, si mi-a zis sa scriu de mana o declaratie. cand sa o incep, mi-a zis: ei lasa-o naibi, da-mi dosarul... si nu am mai scris nimic.

a doua oara am stat de 2 ori la coada pentru ca tipa bruneta nu o vrut sa imi ia dosarul fara declaratie de la notar! :huh:

 

Ok, nu e nevoie sa te enervezi, tu ai inceput.

sa ma enervez? :huh: ai inteles gresit ;) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pana la urma, ce acte tebuiesc facute in italia pt a aduce un motor cu remorca?am inteles ca trapaso, care e la 150 e si act de demolatione care e iar e vreo 100, ca trebuie sa-mi vina motoru sapt viitoare

ce este asa greu sa citesti mai sus? plm...

certificat de proprietate(pe numele macaronarului) cu mentiunea radiata ptr export, copie dupa targa(un fel de talon) eventual si in original cu stampila de "radiata", si un act de vanz cumparare facut de mana, intre italia si cumparator.

costa doar 40 euro. dar daca te duci prin agentie, cu siguranta mai mult...deh..comoditatea se plateste, desi prin agentie dureaza muuuult mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

documentele italiane TARGA si CDP sa fie NEAPARAT ORIGINALE.

costurile sunt scrise mai sus...destul de clar.

 

TRAPASSO ..NU SE FACE LA AGENTIE ..e suficient un contract de vanzare cumparare intre tine si el ..chiar de mana ..apoi cand ajungi in tara il refaci frumos la calculator si semnezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna idee, dar totusi cred ca la un grupaj cu un tir de 20 tone ar iesi mai ieftin ,totusi daca prietenul tau se ocupa cu transportul poate il intrebi de niste preturi pentru diverse regiuni ale italiei,si le postezi aici cine este interesat ar avea si un pret de referinta

un transport de la roma-bucuresti este in jur de 300 eu pt o motocicleta. nu face transport la moto fara acte.

mai in sud de roma el nu face transport, in nord nu este vreo problema.

daca va trebuie nr lui de tel dati pm.

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...am si eu o intrebare> daca am un scuter inmatriculat in italia pe numele meu si vreau sa il aduc in Romania sa il inmatriculez mai trebuie sa il radiez pt export?

 

 

 

 

 

...aceeasi problema,am un motor inmatriculat in Italia pe numele meu(am rezidenta aici)si as vrea sa-l inmatriculez in Ro.imi trebuie actul de radiere pt.export???;vreau sa ajung pe doua roti sa-l inmatriculez si sa ma intorc inapoi.Mersi anticipat. :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ai domiciliu si in Romania, o radiezi ptr export, vii in tara, ii faci identificarea, te duci la politie cu actele traduse cum am scris mai sus, si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca si la italieni poti obtine numere de carton ptr o sapt sau o luna ..dar te costa

solutia e sa vii cu ea pe roti aici..sa te intorci cu actele in italia ..sa o radiezi ..sa te intorci in romania ..sa o inmatriculezi ..

arunci prea multi bani..si timp

mai bine o radiezi acolo ..o sui pe remorca si vii in tara sa o inmatriculezi. daca nu ai cum ..ti'o aduce cineva ..se gasesc care fac transport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci

- 100 de euro inmatriculatul in tara

- 100 de euro transport Italia - Romania (am eu pe cineva)

- 2000 de euro motoru sa zicem

- acte Italia cat...ca nu mai inteleg, 40 de euro radierea si atat?

 

Trebuie sa ma duc in Italia si vreu sa stiu ce ma asteapta exact.

Oare se poate face radierea in alta provincie decat de unde provine motoicleta? Adica daca motocicleta e din Torino, poate veni proprietarul cu mine si cu moto pe roti in Milano sa o radiem acolo, pt ca e mai aproape de remorca, ca sa nu o radiez in Torino sau unde o fi si apoi sa platesc transportu pana in Milano.

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ai domiciliu si in Romania, o radiezi ptr export, vii in tara, ii faci identificarea, te duci la politie cu actele traduse cum am scris mai sus, si gata.

 

 

 

...daca as fi avut domiciliul si in Romania,numai suparam pe nimeni :cheers: :cheers: :wave: :D

 

P.S.nici o problema,as fi putut economisi ceva bani :D :D

Editat de XXL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge la Udriste si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare. Sus langa C.E.C. se pot face. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

7- mergeti la Udriste sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) 7,5 Lei si daca vreti numar preferential: 49 lei.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

 

Daca nu eu cumpar motocicleta din strainatate, ci mi-l aduce cineva, ce trebuie sa mai fac in plus?

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca as fi avut domiciliul si in Romania,numai suparam pe nimeni :crack: :blbl: :D :D

 

P.S.nici o problema,as fi putut economisi ceva bani :P :haha:

mai ramane varianta sa o inmatriculezi pe numele unei rude/prieten din tara. dar nu cred ca se merita efortul...

 

credeam ca ai dubla cetatenie...sau ceva de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ramane varianta sa o inmatriculezi pe numele unei rude/prieten din tara. dar nu cred ca se merita efortul...

 

credeam ca ai dubla cetatenie...sau ceva de genul.

 

 

 

 

 

 

Aduc eu moto din italia . La comanda , sau pr si simplu , numai transportul . Relatii la tel. 0744226339

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai daca o aduce altcineva din strainatete, vei face contract de vanzare cumparare cu acea persoana. Si apoi pasii de mai sus.

 

Eu am inteles ca dupa ce inchei contractul de vanzare -cumparare intre cel care a adus motorul si mine mai trebuie mers la circa financiara de care apartine intermediarul, unde el trece motorul in evidenta financiara pe numele lui dupa care il scoate ca sa-l pot trece in evidenta in numele meu la circa financiara de care apartin.

 

E adevarat sau nu, ca nu as vrea sa mai fac excursia si pana la circa financiara a tipului care a adus motorul doar pentru niste hartii ....

Editat de UciUci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am si eu o intrebare. Am un vulcan 1500 A adus din SUA. Am facut Rarul, am inceput inmatricularea, totul e ok numai ca interpolul trebuie sa verifice motocicleta :( .

 

Cat trebuie sa astept pentru asta?Aveti experiente in domeniul asta?

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Foarte tare postul! M-a ajutat intr-adevar... acum sa vedem daca nu ma vor intoarce de 10 ori pentru 10 motive diferite, dar... am reusit sa depun actele din prima! :D Si poate fara toate aceste informatii si eu as bate holurile de la Udriste asa cum o fac o multime de oameni! Cum este posibil sa te duci sa depui actele fara fisa trecuta prin administratia financiara??? sau fara toate taxele platite??? ei bine, se pare ca este posibil!

Inca o data mii de multumiri!

Ref la taxe, 26 de lei se par ca sunt suficienti, iar la declaratii notariale, ce sa spun... cred ca este la interpretarea fiecarui agent de acolo! Sau cum s-or numi ei!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge la Udriste si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare. Sus langa C.E.C. se pot face. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

7- mergeti la Udriste sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) 7,5 Lei si daca vreti numar preferential: 49 lei.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

in cazul in care cineva face rar-ul la moto in alt oras si eu vreau sa il inscriu in bucuresti ,mai trebuie sa fac in bucuresti rar-ul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge la Udriste si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare. Sus langa C.E.C. se pot face. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

7- mergeti la Udriste sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) 7,5 Lei si daca vreti numar preferential: 49 lei.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

 

am si eu o intrebare

mi-am luat moto din italia..am toate actele de-acolo...am inmatriculat-o provizoriu si vreau sa o vopsesc. Cum procedez la schimbarea culorii in carte...adik ma duc o inscriu la circa financiara si cand ma programez la rar le spun ca vreau programare pt carte,itp,autenticitate si schimbare culoare? sau cum se procedeaza.va multumesc

 

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI SI RESPECT DOMNILOR

MI-AM ADUS DIN ITALIA ( in 2007) O MOTOCICLETA SI VREAU SA O INSCRIU IN CIRCULATIE

LA CUMPARARE AM PRIMIT CA ACTE ORIGINALE :

1-CERTIFICATUL DE PROPRIETATE (PRA)

2-TARGA MOTOCICLETEI

ACTELE SUNT CU ADNOTARILE NECESARE EXPORTULUI

MENTIONEZ CA AM ADUS-O CU MASINA (DEMONTATA) SI A FOST CUMPARATA DE LA UN PARTICULAR.

 

CITIND PE DIFERITE TOPICURI DESPRE ACTELE NECESARE INSCRIERII AM CONSTATAT

CA NU AM UN CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE INTRE MINE SI ''BROSCAR''(In italia nu se facea asa ceva anul trecut)

 

INTREBARE- SE POATE INSCRIE MOTORUL DOAR PE BAZA ACESTOR ACTE?

- DACA NU ,CUM POT FACE UN CONTRACT V.C.

 

DIN LECTURAREA TOPICURILOR AM INTELES CA E SUFICIENT UN CVC DE MANA FACUT ''HOME MADE''

CU AJUTORUL UNUI FORMULAR TIP GASIT LA UN USER.

 

VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU SFATURI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...