Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

DIN LECTURAREA TOPICURILOR AM INTELES CA E SUFICIENT UN CVC DE MANA FACUT ''HOME MADE''

CU AJUTORUL UNUI FORMULAR TIP GASIT LA UN USER.

Din auzite iti spun, ca daca faci rost de formular tip, poti completa tu datele si il scoti la imprimanta.

Nici eu nu am ajuns in Germania sa semnez contractul, insa amicul de acolo a completat unul si eu doar l-am semnat cand l-am primit in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...am inmatriculat-o provizoriu si vreau sa o vopsesc. Cum procedez la schimbarea culorii in carte...adik ma duc o inscriu la circa financiara si cand ma programez la rar le spun ca vreau programare pt carte,itp,autenticitate si schimbare culoare? ...

 

La circa financiara te duci dupa ce obtii CIV de la RAR. La RAR nu zici nimic de culoare, pe ei nu-i intereseaza ce culoare a fost inainte. Ti-o omologheaza asa cum o duci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,CUM POT FACE UN CONTRACT V.C.

DIN LECTURAREA TOPICURILOR AM INTELES CA E SUFICIENT UN CVC DE MANA FACUT ''HOME MADE''

CU AJUTORUL UNUI FORMULAR TIP GASIT LA UN USER.

De aici poti descarca un formular de contract vanzare-cumparare in limba italiana, care se poate completa dupa datele din Targa, iar pe urma sa fie tradus si legalizat (50 ron), la un traducator autorizat.

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Vreau sa imi cumpar un motor din germania. Il voi aduce prin intermediul unei firme care se va ocupa si de intocmirea dosarului pentru inmatriculare( carte de identitate,autentificare,verificare tehnica periodica,traduceri,RCA,fisa inmatriculare,copii xerox,cereri,legalizari,declaratii,taxe ).Acum urmeaza intrebarea.Eu va mai trebui sa fac ceva acte(inafara de cererea pentru inmatriculare) sa merg pe undeva sau doar voi preda dosarul la inmatriculare se vor trece actele pe numele meu si gata?(asigurare, verificare, motorul ma gandesc ca tot atunci se trece pe numele meu). Probabil pentru unii e mai deplasata intrebarea insa nemaiavand pana acum tangente cu astfel de acte nu am de unde sa stiu . multumesc :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

As dori si eu nishte explicatii te rog:

 

1. Cum trebuie sa arate cartea anulata, pe a mea scrie in italiana ca nu ipotecata si gata de vanzare.Am avut versiunea germana unde era un colt taiat, sau alte variante cu o stampila pe care scria "EXPORT"...nu vad mare lucru pe a mea.La cata italiana stiu, poate fi inca inmatriculata, eu am luat motoreta de la un intermediar.

2. Cum arata factura ? Chitanta am dar de mana ialianu cu intermediarul( ....). Sfaturi? :( :) :moto: Multumesc anticipat.

 

PT RAVENITZA
Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Vreau sa imi cumpar un motor din germania. Il voi aduce prin intermediul unei firme care se va ocupa si de intocmirea dosarului pentru inmatriculare( carte de identitate,autentificare,verificare tehnica periodica,traduceri,RCA,fisa inmatriculare,copii xerox,cereri,legalizari,declaratii,taxe ).Acum urmeaza intrebarea.Eu va mai trebui sa fac ceva acte(inafara de cererea pentru inmatriculare) sa merg pe undeva sau doar voi preda dosarul la inmatriculare se vor trece actele pe numele meu si gata?(asigurare, verificare, motorul ma gandesc ca tot atunci se trece pe numele meu). Probabil pentru unii e mai deplasata intrebarea insa nemaiavand pana acum tangente cu astfel de acte nu am de unde sa stiu . multumesc :(

Daca baietii de la firma care iti vor aduce motocicleta, iti vor inmana dosarul gata pregatit, copii, tu tre sa te mai asiguri ca ai platit taxele enumerate de mine in primul post, iar daca si alea ti le-au platit baietii, atunci nu mai ai nimic de facut. Mergi cu dosarul la inmatriculari si il depui numa.

 

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

As dori si eu nishte explicatii te rog:

 

1. Cum trebuie sa arate cartea anulata, pe a mea scrie in italiana ca nu ipotecata si gata de vanzare.Am avut versiunea germana unde era un colt taiat, sau alte variante cu o stampila pe care scria "EXPORT"...nu vad mare lucru pe a mea.La cata italiana stiu, poate fi inca inmatriculata, eu am luat motoreta de la un intermediar.

2. Cum arata factura ? Chitanta am dar de mana ialianu cu intermediarul( ....). Sfaturi? :) :moto: :moto: Multumesc anticipat.

 

PT RAVENITZA

1- in general cartea anulata inseamna radierea ei de acolo, prin urmare se trece pe carte ultimul posesor si atat. Nu tre sa iti bati capul cu asta pentru ca pe ei nu ii intereseaza, ti-o iau si atat.

2- Aici depinde de la caz la caz, factura poate fi facuta si de mana, numai ca tre sa aibe toate datele, stampila, etc, sau factura tiparita. Dar acea factura din cate stiu nu iti trebuie tie. Daca tu cumperi motorul de la persoana fizica atunci ai nevoie numai de contractul de vanzare cumparare.

Factura e in cazul in care afacerea se incheie intre persoana fizica-persoana juridica.

 

Sper ca v-am ajutat...

Nu lucrez in domeniu, dar macar asa sa o luam logic.

 

Succes!

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori si eu nishte explicatii te rog:

 

1. Cum trebuie sa arate cartea anulata, pe a mea scrie in italiana ca nu ipotecata si gata de vanzare.Am avut versiunea germana unde era un colt taiat, sau alte variante cu o stampila pe care scria "EXPORT"...nu vad mare lucru pe a mea.La cata italiana stiu, poate fi inca inmatriculata, eu am luat motoreta de la un intermediar.

2. Cum arata factura ? Chitanta am dar de mana ialianu cu intermediarul( ....). Sfaturi? :( :) :moto: Multumesc anticipat.

 

1. Cartea e taiata cu 2 linii cu pixul pe diagonala intre care scrie ceva indescifrabil (gen "cancelato, anulato, etc")...sau cel putin asa era a mea anulata ca s-a holbat si politistu' vro 20 de sec.

2.nu iti treb factura daca ai luat-o de la o pers fizica, doar contractul e de ajuns

 

de pe 1 mai dosarul final nu se mai depune la Udriste ci la noul sediu din Aviatiei (100m de statia de metrou Aurel Vlaicu pe sos. Pipera) program 08.00-20:00

Daca dosarul e complet in 2 ore iti elibereaza talonul si numerele

va sfatuiesc daca nu stiti sa va pregatiti dosarul sa mergeti la Udriste sa il faceti la firmele de acolo pt ca in pipera nu gasiti nici macar un xerox in zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Nu stiu pe unde sa intreb asta dar daca vreau sa imi cumpere altcineva motor din afara si sa il trimita aici se poate trece pe numele meu direct de acolo si aduce aici fara sa fie probleme ?

Mersi

cum adica sa il treaca pe numele tau? pe contract sau in certificatul de inmatriculare?

Contractul de vanzare cumparare se poate face acolo pe numele tau, tre sa fie o persoana de incredere. Ii dai datele tale, se face vanzarea pe numele tau si il semnezi cand ajunge in tara.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica sa il treaca pe numele tau? pe contract sau in certificatul de inmatriculare?

Contractul de vanzare cumparare se poate face acolo pe numele tau, tre sa fie o persoana de incredere. Ii dai datele tale, se face vanzarea pe numele tau si il semnezi cand ajunge in tara.

 

De contractul de vanzare cumparare intreba, nu am mai cumparat niciodata ceva asa si nu stiam cum e. Era prea complicat sa il cumpere pe numele lui si sa il treaca apoi pe numele meu.

Mersi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: macar 1-2-3 din drumuri le poate face cineva pt mine, ca vad ca e de umblat in draci?

Cum imi iau nr rosii, ce imi trebe'? Poate cineva sa le ceara/ia pt mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti angaja o firma care se ocupa cu asa ceva. Si cateva mici drumuri le poate face altcineva in locul tau dar trebuie sa aibe buletinul tau, pentru ca toate chitantele tre sa fie pe numele tau.

 

Nr rosii:

Pentru Autorizatia Provizorie de Circulatie (aka "numere rosii") sunt necesari urmatorii pasi:

 

AUTORIZAREA PROVIZORIE

Documente necesare:

 

* Cerere de solicitare a autorizarii provizorii a circulatiei, conform anexei

* Copia dovezii de efectuare a asigurarii obligatorii

* Taxa de autorizare provizorie (C.E.C. sau trezorerie)

* Chitanta de plata a contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie

* Copii ale actelor de provenienta si proprietate

* Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)

* Autorizatie de circulatie eliberata de administratorul drumului public pentru vehiculele care sunt agabaritice sau depasesc masele maxime stabilite pentru drumurile din Romania

* Contravaloarea placilor cu numere provizorii

* Copia declaratiei vamale de tranzit sau declaratiei vamale pentru calatori pentru vehiculele de provenienta straina uzate care se afla inainte de prima inmatriculare in Romania. In lipsa acestora se solicita o copie a pasaportului persoanei care a introdus vehiculul in Romania in care este mentionat vehiculul respectiv. Daca nu se pot prezenta nici unul dintre aceste documente este necesara o declaratie notariala cu privire la imprejurarile in care acel vehicul a intrat in Romania, cu specificarea punctului vamal si a persoanei care l-a introdus.

* In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

* Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:

o adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;

o copia actului de identitate al delegatului;

o copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

o pentru entitati ca societati civile, profesionale de avocati, birouri de notari publici, precum si alte asemenea entitati, trebuie sa se prezinte pe laga documentele de inmatriculare si certificatul de cod fiscal.

 

 

mai multe si aici: http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?...ic=2264&hl=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot inmatricula o motocicleta noua Suzuki Intruder C 800 daca nu e euro 3?

 

Un dealer mi-a spus ca nu se poate inmatricula in romania incepand cu 1 ianuarie 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot inmatricula o motocicleta noua Suzuki Intruder C 800 daca nu e euro 3?

 

Un dealer mi-a spus ca nu se poate inmatricula in romania incepand cu 1 ianuarie 2008.

Sa fiu sincera nu am auzit pe nicaieri de aceasta probleme, din cate stiu eu se pot inmatricula fara probleme.

Eu al doilea motor l-am inmatriculat anul acesta, si din cate stiu nu e euro 3.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti angaja o firma care se ocupa cu asa ceva. Si cateva mici drumuri le poate face altcineva in locul tau dar trebuie sa aibe buletinul tau, pentru ca toate chitantele tre sa fie pe numele tau.

Cunosti asa ceva :rolleyes: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca fratimiu vroia sa angajeze pe cineva, am sa il intreb daca mai are numarul baietilor si iti spun.

Merci mult de tot :rolleyes: Am de dat :( beeer :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema.

I-am cumparat un motor din Italia( eu sunt acolo) unui prieten si am facut actele(factura) pe numele meu,cu datele mele din Romania. El poate sa il inscrie direct pe numele lui daca facem contract de v-c sau trebuie sa il inscriu prima data pe numele meu?

Editat de igi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot inmatricula o motocicleta noua Suzuki Intruder C 800 daca nu e euro 3?

 

Un dealer mi-a spus ca nu se poate inmatricula in romania incepand cu 1 ianuarie 2008.

daca nu a mai fost inmatriculata in comunitate si nu este Euro3 nu se poate inmatricula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Tocmai mi-am achizitionat o motocicleta de la un dealer din Germania. Am platit-o si deja a fost ridicata de o platforma de acolo. Va ajunge in in tara pe la sfarsitul saptamanii.

Motocicleta este noua si EURO 2. In RO nu se poate inmatricula. Am vb cu dealerul din Germania (pt cine e interesat e vb de ZTK) si a spus ca stie de problema asta in RO si ca imi va inregistra motoreta pt o zi in Germania ca sa pot sa o inmatriculez dupa aia in RO. A mai intalnit vreodata cineva situatia asta? Cel care a ridicat-o a spus ca dealerul i-a dat un plic cu acte cica e si Brieff-ul acolo.

Am auzit niste chestii cu Germania : brif mic, mare....are cineva idee ce reprezinta astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...