Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

In tara asta de cacao ai mai putina bataie de cap sa mergi pe un motor neinmatriculat decat sa urmezi toata procedura legala cu un motor adus de afara. Mi-a luat 6 zile lucratoare pana sa imi iasa (programare RAR, tranport la RAR, firma ce pregateste actele, fisc, alt fisc in alt cartier, traduceri in + fata de azi primavara, iar fisc, notar public, fisc din nou, politie - la coada de la 5;30, politie din nou - " imi pare rau ca v-am chemat azi, actele inca nu sunt gata", politie a treia oara, in sfarsit - posta). Din momentul in care m-am programat si pana cand m-am vazut cu talonul in mana a durat totul aproape trei saptamani, cu nervii, batjocura si zeci de drumuri aferente operatiunii.

Un tip la coada la politie imi spunea ca el si-a luat o sapt de concediu pt inmatriculare. Tip destept, calculul lui a fost cel corect.

sa inteleg ca treburile s-au stricat de asta vara, cand, daca aveai programare la rar dimineata, seara aveai numere??? traduceri??? nu sunt necesare. doar la financiar iti cer traduceri, altfel platesti impozit din momentul dobandirii (asta daca l-ai cumparat de cativa ani buni si nu l-ai inmatriculat, altfel nu se merita) suma totala necesara inmatricularii (taxa de omologare, talon, inmatriculare, impozit, asigurare etc) este in jur de 700ron, nu mai stiu exact eu am ramas placut surprins de cat de organizati au devenit romanii, serios!


  1.  

ps: cateva pagini mai sus am postat toate etapele si taxele necesare inmatricularii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In bucuresti treburile merg putin mai repede decat in alte orase. Adica eu am inmatriculat in 2 zile fosta motocicleta, cu tot cu actele finale in mana! :bigstar:

Zar - incurci lucrurile :D

Topicul asta vizeaza PRIMA INMATRICULARE a unui motor adus de afara. Trebuie sa faci: RAR (certificat de omologare, autenticitate, ITP), taxe cec pt talon si numar, impozit, asigurare, si ce mai tre la politie - In final pretul depaseste 700 ron :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiam, acum stiu si imi cer scuze daca s-a mai scris deja

 

pentru motocicletele importate si care nu au carte de identitate, termenul de 30 de zile in care trebuie declarata noua achizitie la administratia financiara incepe in ziua in care a fost eliberata cartea de identitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bucuresti treburile merg putin mai repede decat in alte orase. Adica eu am inmatriculat in 2 zile fosta motocicleta, cu tot cu actele finale in mana! :bigstar:

Zar - incurci lucrurile :D

Topicul asta vizeaza PRIMA INMATRICULARE a unui motor adus de afara. Trebuie sa faci: RAR (certificat de omologare, autenticitate, ITP), taxe cec pt talon si numar, impozit, asigurare, si ce mai tre la politie - In final pretul depaseste 700 ron :laugh:

nu incurc nimic, despre prima inmatriculare vorbeam.


  1.  

1. taxa de omologare-270,7ron


  1.  

2.taxa de talon-37ron


  1.  

3.taxa de inmatriculare-52ron


  1.  

4.taxa de numar-cca 20ron


  1.  

5.asigurare(1 an) 353ron


  1.  

6.impozit-40ron


  1.  

7.copii xerox si altele 10ron


  1.  

8. traduceri-NU TREBUIE.


  1.  

TOTAL 782,7ron


  1.  

nu te contrazic insa cand spui ca in bucuresti treburile merg mai repede, nu cunosc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incurc nimic, despre prima inmatriculare vorbeam.

  1.  

1. taxa de omologare-270,7ron


  1.  

2.taxa de talon-37ron


  1.  

3.taxa de inmatriculare-52ron


  1.  

4.taxa de numar-cca 20ron


  1.  

5.asigurare(1 an) 353ron


  1.  

6.impozit-40ron


  1.  

7.copii xerox si altele 10ron


  1.  

8. traduceri-NU TREBUIE.


  1.  

TOTAL 782,7ron


  1.  

nu te contrazic insa cand spui ca in bucuresti treburile merg mai repede, nu cunosc...

 

+ ITP, plus taxa pentru identificare - astea se fac la RAR, si stiu sigur ca este peste 400 lei TOT RARul :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ ITP, plus taxa pentru identificare - astea se fac la RAR, si stiu sigur ca este peste 400 lei TOT RARul :laugh:

270,7 am platit la RAR. am plecat in doua ore de acolo(poate chiar mai putin) cu tot ce ai enumerat tu mai sus, certificatul de omologare, talon+ITP si cartea de identitate a vehicolului. operatiunea am facut-o la grivita unde chiar nu au avut nimic de obiectat. m-au intrebat doar de capacul de la ambreiaj de ce l-am modificat. am raspuns ca imi place mai mult asa apoi m-au intrebat daca este omologat eu raspunzand ca nu stiu si ca l-am cumparat de la magazinul de piese moto :blink: si nu iti agata pantalonii? nu e periculos? eu: nu ca umblu in pantaloni scurti :D apoi mi-a spus: da casca sa fac si eu o tura si asteapta in sala de asteptare sa iti fie procesate actele aceasta este pe scurt experienta mea la RAR. mentionez ca nu cunosteam pe nimeni si NU am dat spaga. la politie la fel, am intalnit numai persoane amabile. chiar am primit un suport de numar si soricei sa il prind gratis :bigstar: la financiar sunt organizati pe zone, fiecare functionar ocupandu-se de anumite strazi. de la mine din zona eram singurul deci am intrat primul :D vis-a-vis de politie, unde am facyt copii, asigurare, fisa de inmatriculare etc, fetele de acolo m-au servit si cu cafea. toata operatiunea putea dura doar o singura zi insa am preferat sa vin a doua zi la politie sa depun dosarul pentru ca imi facusem alte planuri(nici prin gand nu imi trecea ca totul putea dura atat de putin) pe scurt, IN OPINIA MEA, sa tot inscrii motoare in romania! acum nu stiu daca taxa difera in functie de capacitate cilindrica, an de fabricatie, etc. motocicleta mea este an de fabricatie 2002, capacitate cilindrica 916cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

270,7 am platit la RAR. am plecat in doua ore de acolo(poate chiar mai putin) cu tot ce ai enumerat tu mai sus, certificatul de omologare, talon+ITP si cartea de identitate a vehicolului. operatiunea am facut-o la grivita unde chiar nu au avut nimic de obiectat. m-au intrebat doar de capacul de la ambreiaj de ce l-am modificat. am raspuns ca imi place mai mult asa apoi m-au intrebat daca este omologat eu raspunzand ca nu stiu si ca l-am cumparat de la magazinul de piese moto :laugh: si nu iti agata pantalonii? nu e periculos? eu: nu ca umblu in pantaloni scurti :blink: apoi mi-a spus: da casca sa fac si eu o tura si asteapta in sala de asteptare sa iti fie procesate actele aceasta este pe scurt experienta mea la RAR. mentionez ca nu cunosteam pe nimeni si NU am dat spaga. la politie la fel, am intalnit numai persoane amabile. chiar am primit un suport de numar si soricei sa il prind gratis :bigstar: la financiar sunt organizati pe zone, fiecare functionar ocupandu-se de anumite strazi. de la mine din zona eram singurul deci am intrat primul :D vis-a-vis de politie, unde am facyt copii, asigurare, fisa de inmatriculare etc, fetele de acolo m-au servit si cu cafea. toata operatiunea putea dura doar o singura zi insa am preferat sa vin a doua zi la politie sa depun dosarul pentru ca imi facusem alte planuri(nici prin gand nu imi trecea ca totul putea dura atat de putin) pe scurt, IN OPINIA MEA, sa tot inscrii motoare in romania! acum nu stiu daca taxa difera in functie de capacitate cilindrica, an de fabricatie, etc. motocicleta mea este an de fabricatie 2002, capacitate cilindrica 916cc

Cand ai inmatriculat?

Nu vreau sa ma contrazic, dar tot un prieten a adus un moto de afara anul trecut si l-a costat la RAR 400-450 lei...nu mai tin minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai inmatriculat?

Nu vreau sa ma contrazic, dar tot un prieten a adus un moto de afara anul trecut si l-a costat la RAR 400-450 lei...nu mai tin minte.

anul trecut in iunie. dupa cum am mai spus, posibil ca taxele sa difere in functie de anul fabricatiei, omologare de tip euro 1,2,3, capacitate cilindrica etc, asta nu pot sa iti spun. motocicleta mea este an 2002 916 cc si euro1(cred)

post-47906-1298054571_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai adaugat un pas in inmatricularea unei motorete aduse din ue.

ei zic ca e introdus din septembrie 2010 iar eu m-am lovit de el la sfarsitul lui februarie 2011

 

cand ajung la pipera in fata ghiseului cu toate actele pregatite primesc intrebarea: certificat ca nu sunteti platitor de tva aveti?

 

in cazul meu a trebuit sa merg la Administratia Finantelor Publice Sector 1 - Str. Roma Nr. 7 - camera 19 cu urmatoarele:

- copie buletin

- copie traducerea legalizata dupa contractul de vanzare cumparare

- declaratie - se ia de la ei

- copie dupa cartea de identitate

- timbru fiscal de 2 lei

 

la final iti da o hartie timbrata pe care scrie ca nu esti platitor de tva... alta inutilitate de care se mira si cei de la adm financiara dar fara de care nu poti depune actele la politie...

hartia asta se cere numai pentru auto sau moto care vine din uniunea europeana si aflate la prima inmatriculare in romania.

cele cumparate din romania (cu acte romanesti) sau aduse din afara ue nu au nevoie de hartia asta.

si mai precizez ca eu sunt persoana fizica si atat...

 

bafta si nervi de fier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
s-a mai adaugat un pas in inmatricularea unei motorete aduse din ue.

ei zic ca e introdus din septembrie 2010 iar eu m-am lovit de el la sfarsitul lui februarie 2011

 

cand ajung la pipera in fata ghiseului cu toate actele pregatite primesc intrebarea: certificat ca nu sunteti platitor de tva aveti?

 

in cazul meu a trebuit sa merg la Administratia Finantelor Publice Sector 1 - Str. Roma Nr. 7 - camera 19 cu urmatoarele:

- copie buletin

- copie traducerea legalizata dupa contractul de vanzare cumparare

- declaratie - se ia de la ei

- copie dupa cartea de identitate

- timbru fiscal de 2 lei

 

la final iti da o hartie timbrata pe care scrie ca nu esti platitor de tva... alta inutilitate de care se mira si cei de la adm financiara dar fara de care nu poti depune actele la politie...

hartia asta se cere numai pentru auto sau moto care vine din uniunea europeana si aflate la prima inmatriculare in romania.

cele cumparate din romania (cu acte romanesti) sau aduse din afara ue nu au nevoie de hartia asta.

si mai precizez ca eu sunt persoana fizica si atat...

 

bafta si nervi de fier

 

 

Salut,

in legatura cu copia traducerii legalizate, ai tradus contractul la un traducator autorizat si apoi ai legalizat la un notar, sau e suficient o traducere autorizata...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasii sunt asa

 

scoti 150 ron

si se ocupa omul de toate

 

iti aduce talon si nr

 

banii de mai sus sunt fara TAXE de platit pe la stat si etc

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pt moto din Italia iti trebuie:

 

Targa=ca un fel te talon

si

Certificato di proprieta=e de inteles ce este

 

Ca si preturi va pot spune estimativ pt al meu Suzuki 600 din 96

 

1.RAR = 490RON

2.Asigurare= 130RON (Juma de an)

3.Traducere= 160/180 RON

4.Taxa Talon= 90RON

5.Atle taxe pt numere undeva la 50RON

 

Total=950RON fara sa mai punem inca vreo 50/60RON benzina si fara nr preferentiale.

Editat de Bandit600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasii sunt asa

 

scoti 150 ron

si se ocupa omul de toate

 

iti aduce talon si nr

 

banii de mai sus sunt fara TAXE de platit pe la stat si etc

 

Cine e omul care se ocupa?:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun... de curand mi-am luat si eu un moto adus din italia si am alergat ceva sa iau numerele rosii si sa il inscriu..

Fac un mic update la ce trebuie si unde trebuie dus pentru Sectorul 2.

Dupa drumurile facuta am ajus la concluzia numai daca iti este imposibil sa te duci mertita sa dai bani la un intermediar, ca altfel s-au simplificat in mare treburile si se misca repete

Cel mai mult timp l-am pierdut la coada sa iau numerele rosii ca am fost in jur de ora 16 + la administratia financiara ca nu am avut timbrele.

Daca se fac toate de dimineata cu are cum sa dureze mai mult de 1h fiecare (la politie si RAR)

 

Pentru numerele rosii aveti tot ce va trebuie aici CLICK,

Eu m-am dus cu cererea completata cu copie si original la ce am primit, pe langa buletin:

- contract de vanzare cumparare (eu si italianu)

- cartea motocicletei

- talonu

- taxele platite al CEC (13lei - NU se poate plati la sediul din pipera) si posta(8 lei)

- asigurarea facuta pe 6 luni

La ghiseu am platit 40 lei si am primit numarul pe loc.

 

La RAR (Volunari) programarea se face foarte repede. Cand ajungeti sa aveti pix ca trebuie completat un formular care se primeste la poarta. Trebuie copie doar dupa buletin si toate actele in original.

Autentificarea + ITP m-a costat ~280 lei.

 

Pentru actul de la Administratia Financiara ca nu se plateste TVA trebuie sa va duceti in sediul din Str. C.A. Rosetti 39 la Et.1 cu:

- cartea motocicletei

- talonu + traducerea de la notar (nu a trebuit si legalizata)

- contract de vanzare cumparare + traducerea de la notar (nu a trebuit si legalizata)

- copii la cele de mai sus + C.I.

Trebuie sa aveti la voi timbre fiscale de 2 lei + pix ca vi se da de completat o cerere care nu am gasit-o pe net.

Decizia se primeste dupa aproximativ 4 zile.

 

Pentru ca moto sa fie luat in evidenta la impozit trebuie sa ajungeti la sediul de la Gara de Est de langa BRD (in functie de strada aveti un ghiseu) cu:

- fisa fiscala completata

 

- cartea motocicletei

- talonu

- contract de vanzare cumparare + traducerea de la notar (nu a trebuit si legalizata)

- copii la cele de mai sus + C.I.

- o fisa cu datele moto care se primeste de la informatii.

- toate amenzile platite + dovezile aferente altfel ciuciu avizare

Avizarea se face pe loc.

 

Dupa ce s-au facut toate de mai sus se completeaza cererea de AICI, toate actele care le aveti original si copie:

- contract vanzare cumparare

- talon

- cartea veche

- asigurarea

- CRM-ul (la asta am avut doar o copia)

- certificatul de autenticitate + dovada ITP (nu trebuie copie)

- cartea primita de la RAR

- fisa fiscata cu avizul (nu trebuie copie)

- fisa de la administratia financiara (nu trebuie copie)

- chitanta de la posta 52lei (nu trebuie copie)

- chitanta de la CEC de 37lei (nu trebuie copie) NU se poate plati la sediul din pipera

Pe langa toate astea platiti 17 lei pentru numar ne-preferential (nu stiu cat costa cel preferential) la ghiseu si dupa ~3 ore primiti numar + cartea completata + talon

 

Sper ca nu am ratat nimic si sa fie de ajutor.

Editat de TheViper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Targu Mures RAR-ul m-a costat 492 RON.

La politie nu trebuie traduse actele si nici dovada ca nu esti platitor de TVA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Targu Mures RAR-ul m-a costat 492 RON.

La politie nu trebuie traduse actele si nici dovada ca nu esti platitor de TVA.

Or fi invatat militienii intre timp italiana si/sau germana....? :blink:

Eu am avut nevoie de copie tradusa si legalizata dupa Contractul de vanzare-cumparare (in italiana),de asemenea pentru obtinerea dovezii ca nu datorez TVA la statul roman am avut nevoie de copie dupa traducerea respectivului contract si dupa talonul italian (pentru data primei inmatriculari).Dovada nu trebuie tradusa pentru ca este in romana....:D

Asta ma refer in judetul Cluj,nu stiu de ce sunt reguli diferite pe judete...

RAR-ul l-am facut la Timisoara si a fost 298 lei, nu inteleg de ce multi platesc 4-500lei...?

Taxa talon:37lei

Taxa inmatriculare:52lei

Impozit pana la sf. anului:21lei

RCA pe 6 luni:142lei

Numar la rand:17lei

Traduceri,copii,...etc:91lei

Timpul meu:nepretios...:D

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi invatat militienii intre timp italiana si/sau germana....? :blink:

Eu am avut nevoie de copie tradusa si legalizata dupa Contractul de vanzare-cumparare (in italiana),de asemenea pentru obtinerea dovezii ca nu datorez TVA la statul roman am avut nevoie de copie dupa traducerea respectivului contract si dupa talonul italian (pentru data primei inmatriculari).Dovada nu trebuie tradusa pentru ca este in romana....:D

Asta ma refer in judetul Cluj,nu stiu de ce sunt reguli diferite pe judete...

RAR-ul l-am facut la Timisoara si a fost 298 lei, nu inteleg de ce multi platesc 4-500lei...?

Taxa talon:37lei

Taxa inmatriculare:52lei

Impozit pana la sf. anului:21lei

RCA pe 6 luni:142lei

Numar la rand:17lei

Traduceri,copii,...etc:91lei

Timpul meu:nepretios...:D

 

as vrea sa aflu daca este vreo limita in virsta moto la inmatriculare? thnaks :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine aduce motocicleta din Italia sau cumpara din tara de la cineva care a adus-o din Italia sa aiba grija sa fie urmatoarele doua acte:Certificatul de Radiere (sa fie clar ca se vede Radiat pentru Export,nu pentru Dezmembrare (ca atunci nu se poate inmatricula) si sa aiba deasemenea Talonul original.Plus Contractul de Vanzare-Cumparare,normal...

 

Uitasem:si copie dupa actul de identitate al ultimului proprietar (din Italia,Germania,...sau ce tara o fi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...