Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

eu am adus o moto in iarna asta. acte de la italieni: certificato di proprieta si libretto di circolazione(targa adica, care mi-au dat-o fara probleme si pe care si este precizat ca motorul a fost radiat din circulatie pentru a fi exportat), act de vanzare-cumparare. pe ultimul scrie ca a fost radiata moto. mai ai nevoie si de factura de transpport, si cam astea au fost actele in alte limbi :rolleyes: aaa, si eur1. cu actele astea nu am avut nici o problema pe nicaieri, am inmatriculat-o fara probleme.

Editat de dewe dee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cu motoare japoneze in vama este intr-adevar problema. eu am adus o honda, cu certificat eur1, cu declaratie de la honda italia cum ca moto al meu e facut la ei, si la vama in romania citez: "Honda? Honda Japonia, dom'le".

 

Au astia de la vama un stil sa gandeasca cand nu trebuie si sa nu gandeasca sau sa ignore atunci cand nu-i coafeaza.. pentru ei un certificat eur semnat si stampilat de omologii lor e hartie de buda, trebuie verificate si rasverificate...suntem de cacao oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti e f simplu ..fac de mult treaba asta:

 

1. contract vanzare cumparare (dichiarazione di vendita), nu e nevoie de notar, dar va trebe copie dupa CI si CF al proprietarului (economisiti intre 40-70€, comisionul notarului)

2. mergi la PRA unde cu 37€ radiezi ptr export si primesti un nou CDP (certificato di proprietà) de unde reiese ca a fost radiata ptr export, si copie dupa libret.

3. in vama, la un comisionar vamal cu 20 € primesti bollo d'esportazione si EUR1.

 

4. atata tot :disappointed: , esti liber sa pleci spre minunata tara ROMANIA unde te asteapta cei de la vama sa'ti largeasca curuletzul cu taxele lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Care e diferenta intre actul de vanz -cump care am inteles ca e undeva la 50 eur, si 'pasaggio di proprieta' care am inteles ca e undeva pe la 200 eur? Stiu ca ultimul nu-mi trebuie, da' aia in Italia numai de asta vorbesc, si nu stiu cum sa le explic.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe prostia aia care am fact-o eu pe o parte era act de proprietate al vanzatorului, adica notarul afirma pe raspunderea lui ca moto aprtinea persoanei respective, apoi pe pagina cealalta era actul de vanzare cumparare sau chiar pasaggio di proprieta da nu mai tin minte exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna prescurtarea CF?

In total cam cat se adauga la pretul unei motociclete intre 500 si 700 cm cubi? (Taxe, plati in Italia+Taxe, plati in Romania).

De unde e mai ieftin/mai indicat sa aduci o honda transalp sau bmw f 650 sau aprilia pegaso sau alt enduro/tourer bun pt incepatori, din Germania sau Italia? Sau pana la urma tot mai buna e Romania? :banana:

Voi cu ce mijloc de transport le-ati adus in Romania?

Editat de concorde
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vreau sa cumpar un aprilia leonardo de 125cm din 96 adus din italia! tipul are urmatoarele acte la ea certificatu de identitate(cu holograma aia sus), o copie dupa talon sau nush cum i zice (unde e trecuta seria , capacitatea cilindrica , kw, nr de locuri) pe care scrie conform cu originalu , si inca o foaie de la firma care de care au cumparat-o se pare,prin care se atesta ca scuteru e in stare de functionare. ar fi de ajuns actele astea ca sa pot plati vama!!!(si cat ma costa vama) va rog sa-mi scrieti niste pasi pe care trebuie sa-i urmez! mentionez ca scuteru e tot pe numele persoanei din italia! thankx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am si eu de adus un motor din italia.Sunt cu masina,cu vama rezolv prin cineva cu o firma de leasing.

Problema mea este transportul.Momentan vreau sa-l demontez si sa-l inghesui prin masina.

 

Am vazut undeva si nu mai stiu unde,un fel de carlig ptr masina de care se agatza furca fata a motorului,fara roata si motorul era transportat doar pe roata spate.Stiti cumva ceva despre acest carlig ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si eu mi-am adus din italia o motoreta. Pt ea am facut urmatoarele:

1 act de vanzare-cumparare

2 radiere pentru export din italia (acolo am cerut si nr provizorii si am specificat ca am nevoie de brief, macar o copie legalizata cu stampila firmei unde am facut actele)

3 asigurarea (prima data mi-au cerut 400 euro pt 20 zile, dar am gasit agentia Galli, cu capital elvetian care mi-a facut carte verde cu 100 euro 20 zile)

4 in vama din romania trebuie sa cereti un certificat de insotire a marfii sau ceva de genu' (am uitat cum ii spune) care il luati de la comisionarii vamali de acolo (trebuie sa prezentati certificatul eur1 si brieful.

5 mergeti la RAR pt un certificat constatator

6 mergeti la vama unde platiti vama, resp tva-ul

7 omologarea autovehiculului, si eliberarea cartii de identitate

8 mergeti la politie pt numere

acum stiu cam ce trebuie facut dar cand mi-am adus motorul m-am cam lovit de birocratie si in italia si in romania.

PS daca va cumparati motoare din torino PM me si va dau nr de tel al comisionarului vamal de acolo pt obtinerea certificatului eur1. in cazul in care cuparati motorul de la un concesionar, acesta se va ocupa de acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,vreau sa aduc si eu o motocicleta dar mi sa spus ca nu se pot da numere provizori la cetateni straini.Nimeni nu stie sa-mi spuna unde mai exact trebuie sa cer acel certificat EUR 1(vanzatorul este un privat).Certificatul se stampileaza in orasul unde cumperi masina sau in vama la iesire?Este obligatoriu sa te prezinti cu motorul ca sa-ti stampileze certificatul sau este doar o formalitate?Ce asigurare ti-ai facut pt alea 5 zile?Adica cum se numeste?

Merci de ajutor :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tre sa mergi la un dealer care vinde marca de moto respectiva si ei trimit un fax la fabricant si aia trimit inapoi o confirmare ca moto o fost produsa in UE...pe urma cu actul respectiv te duci la vama(ii zice "Dogana" in italia, "Zoll" in germania, fiecare oras mare are) si iti face certificatul Eur1...te costa pana in 40e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sal,vreau sa aduc si eu o motocicleta dar mi sa spus ca nu se pot da numere provizori la cetateni straini.Nimeni nu stie sa-mi spuna unde mai exact trebuie sa cer acel certificat EUR 1(vanzatorul este un privat).Certificatul se stampileaza in orasul unde cumperi masina sau in vama la iesire?Este obligatoriu sa te prezinti cu motorul ca sa-ti stampileze certificatul sau este doar o formalitate?Ce asigurare ti-ai facut pt alea 5 zile?Adica cum se numeste?

Merci de ajutor :lol:

certificatul EUR1,(atentie nu EURO 1 cum multi scriu in mod eronat),il poti procura in doua feluri ,depinde de unde cumperi motocicleta de la o firma sau de la o persoana privata.Daca vei cumpara motorul de la o firma ,de la un dealer,atunci el se va ocupa de obtinerea lui, daca insa vinzatorul e persoana fizica,atunci trebuie sa apelezi la o firma de comisionari vamali,care isi desfasora activitatea pe linga birourile vamale din toate orasele mai mari din vest....ulterior ei vor solicita fabricantului printr-o adresa ,fax,confirmarea faptului ca motorul e made in italy.dupa ce fabricantul confirma ca e producatorul resp .motor,cu fax-ul respectiv te duci la nenea vamesu care iti va elibera acel certificat EUR1,in baz caruia vei plati in ROMANIA doar tva-ul la valoarea de catalog din vama.Declaratia vamala de export , care se intocmeste pt motor,trebiue vizata pe verso de vama ,in momentul iesirii din spatiul comunitar,in frontiera si reprezinta dovada ca bunul respectiv a fost exportat.

Editat de varzamurata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

fratilor e bine, da eu am facut altfel : eu am luat motoru pe numele unei rude din italia , i-am facut asigurare pe 3luni acolo, am facut la notar o procura cum ca pot sa-l folosesc si chiar sa vand moto in numele persoanei respective si am venit cu el in tara . problema e alta acum : cum fac sa-l inmatriculez daca vreau .am actele motorului,asigurarea (care a si expirat intre timp) si procura.trebuie sa ies cu el din tara si sa-l trec iar prin vama ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

eu sunt in italia si tocmai am luat un motor, l-am facut pe proprietarul de aici sa o radieze pt export . o trimit cu un camion in in ro, si acolo pt a o inscrie imi trebuie doar Carta di Circolazione ANULATA in italia in momentul radieri. Peste 10 zile am sa va spun daca totul a decurs precum sper eu. dar cunoscand situatia la noi :crack:

 

In momentul radieri, numarul il retin ei aici, dar se da cartea de circulatie a motorului, anulata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna dozzer!

si eu stau tot in italia. acum vreo 3 luni mi-am luat amanta, o virago de 535. inca nu am trimis-o in romania.

poti sa-mi spui la cat ai iesit cu transportu?

daca e un pret bun, mai e loc de inca una? (a mea)

de adus in italia vii calare sau ramai cu ea in romania?

chip in taci :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: Yamaha YZF 600R Thundercat din Italia ('96-'98).

 

Cine sta in Italia poate imi poate raspunde si mie: Daca o cumpar pe numele unui amic italian, ce trebuie platit anual in Italia (bollo, assicurazione si mai ce?) si cam cat ar fi de plata anual?

 

:grinbandit: Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: Yamaha YZF 600R Thundercat din Italia ('96-'98).

 

Cine sta in Italia poate imi poate raspunde si mie: Daca o cumpar pe numele unui amic italian, ce trebuie platit anual in Italia (bollo, assicurazione si mai ce?) si cam cat ar fi de plata anual?

 

:grinbandit: Multumesc.

 

trebuie sa platesti anual impozit de 84 de euro, plus asigurarea care mai vine si aia in jur de 400 de euro pe an! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deci... cum aduc si eu un motor din italia? l-am cumparat, dar tre sa-l aduc in romania, sa-l inmatriculez si sa-l duc inapoi in italia. cineva stie pe cineva care cunoaste pe cineva care poate sa-mi faca o oferta?

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati putin si nu manati .... usurel va rog, batraneste !

 

deci, ca sa nu dau 700 de eur la italiamotors :scratch: , as putea pleca cu masinuta mea care consuma cat o motocicleta de 125 cmc, impreuna cu un sofer pt intoarcere. mananc din punga 3-4-5 zile, dorm in masina, vizitez cativa dealeri pana aflu compromisul ideal fier/an/calitate/pret/etc ... si apoi ce ?????????

 

io cu italiana stau precum cu kineza, dar imi imaginez ca la dealer sub acoperis dau de o secretara umflata de ciocolata vorbitoare de engleza ... dar apoi ce fac oameni buni ? unde merg ? cu cine votez ? cui ma lasati voi pe mine in tara straina al nimanui ??? adica dau banu la broscar si-mi da fiara ca pe kilu de cartofi ? imi pune o factura in brate si un fel de "talon" si gata, incalec animalu si p'aci mi-e drumu retur ?

 

hai pliiiiz, faca-vi-se mila si indrumati-ma ca pe copil tampit ...

 

nu poate fi atat de dificil si nu mi se pare fair play sa platesc 700 de eur unei firme care practic incaseaza banu asta numai ca "stie mersul", cunoaste logistica biznisului, are patent pe metoda ...

 

va rog io muuuult, daca sunteti fun open source .. dezvaluiti misterul, faceti public de-a fir a par codul sursa !

 

:cheers: :blbl: :)

 

ps: poate e mai simplu sa merg cu o dubita si sa car animalu legat precum hanibal lector (ca sa evit asigurarea aia pe 3 zile care ziceti ca e greu de obtinut) ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...